Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Atentie mare la achizitie legat de KM reali

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Atentie mare la achizitie legat de KM reali

    Salut,
    Deschid acest thread ca poate mai sunt si altii naivi ca mine care atunci cand se duc sa cumpere o masina nu o testeaza cum trebuie pe principiu ca ala care o vinde se stie cu ala si e de incredere. Se pare ca eu am pus botul iar diagnoza facuta la acel moment a fost superficiala cu un tester mai rudimentar iar KM reali nu putea sa mi citeasca, cica. M-am hotarat si am fost ieri la o diagnoza cu un Tester Start iar KM reali 308.000 iar in bord la achizitie 146.700 KM. Partea interesanta ca in rest nu are nicio alta eroare exceptie un air bag iar motorul se aude bine. In schimb a mai aparut o alta problema de tabla acum, cand omul care mi-a facut testul a tras mai tare un pic de frana de mana s-a desprins cu totul de la baza din cauza ruginii. Facand constatarea acolo am sesizat ca si la lonjeron dreapta spate are o mica gaura fiind mancata de rugina. Trebuie sa o duc la tichiginerie acum - 300 de lei operatiunea. Deci mare atentie cand cumparati, nu faceti cum am facut eu, macar invatati de la mine dar sunt convins ca majoritatea fac teste mai detaliate decat am facut eu .

    Acum intrebarea la final pentru cei care se pricep la masini este cat imi mai recomandati sa merg cu ea avand in vedere numarul mare de km? Daca fac reviziile la timp, diagnoza regulat, etc. cred ca mai duce daca nu ma lasa cu totul inca vreo 100-200 de mii, corect? Intrebarea este ce riscuri imi asum mergand cu ea la un asemenea rulaj ori daca sunt?

    Multumesc,

  • #2
    Parca as prefera o masina cu 300mii de km, cu revizii la timp si intretinuta, decat una cu 150mii, schimbat uleiul doar pe 28 februarie...
    Am un amic caruia, atunci cand i-am aratat ca 211-ele lui fabricat 2007 (cumparat recent, cu 140mii de km) are 330mii, i-a picat fata. S-a impacat insa cu gandul, junghiul merge bine, n-are bube... Acum, la valoarea masinii tale (presupun ca n-ai dat o caruta de bani), chiar n-ar trebui sa te ingrijorezi, cu atat cu cat zici ca merge ok.
    https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

    Comment


    • #3
      Originally posted by bogdan.motrici View Post

      Acum intrebarea la final pentru cei care se pricep la masini este cat imi mai recomandati sa merg cu ea avand in vedere numarul mare de km? Daca fac reviziile la timp, diagnoza regulat, etc. cred ca mai duce daca nu ma lasa cu totul inca vreo 100-200 de mii, corect? Intrebarea este ce riscuri imi asum mergand cu ea la un asemenea rulaj ori daca sunt?

      Multumesc,

      Stii replica mosului din poveste? " Cum tz-a fi norocul, fatul meu.."

      Eu insa nu inteleg de ce sa iei un SH cu gandul de a-l tine 200000km...mai ales A-klasse...

      Comment


      • #4
        Dupa cum zicea si in alte posturi... prefer sa stiu masina mea achizitionata recent are 290k decat sa iau una cu 150 k (+/-) si sa patesc ca tine! Macar masina mea a fost luata de acasa de la proprietar si nu a fost "manarita".

        Eu sunt un impatimit (sa zic asa) a Pietelor (Targurilor) de masini, este programul meu de duminica, si imi place sa ascult samsarii cum isi lauda marfa: Da sefu`, are 100 de mii, luat de la neamt de acasa, doctor, pensionar... bla, bla...

        Ati inteles ideea!

        Daca vrei sa afli istoricul masinii pe care vrei sa dai o caruta de bani, fa-i un test la reprezentanta sau la un service serios, si mai ales nu te du unde te duce vanzatorul!

        Masinuta ta o sa mai duca mult si bine daca ii dai tot ce trebuie... In fond, ce poate sa pice? Motorul? E plin in schrott-uri de ele...

        Bafta!
        W123 280E Blue Green Metallic

        W126 280SE Champagne Metallic
        W126 280SE Black Blue Metallic
        W126 500SE Lapis Blue Metallic
        W126 500SE Midnight Dark Blue

        W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
        W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

        Comment


        • #5
          Da, multumesc tuturor pentru feedback-uri. Eu am platit 2200 EUR pe ea plus inmatriculare 600 EUR. Partea buna e ca merg maxim 1000 de KM cu ea pe luna si nici macar ca la munca ma duc cu metroul deci probabil daca ma tine 100 de mii mi-am scos banii pe ea cum s-ar zice.

          Comment


          • #6
            Pune o poza interior exterior sa vedem cum de nu ti-ai dat seama ca nu are numai 147000km,ca dupa pret era cam clar.
            Mercedes-Benz E220C 124 automatic '94
            Mercedes-Benz 230C 123 automatic '78
            Mercedes-Benz SL320 129 automatic '96
            Mercedes-Benz E200C 124 automatic '95

            Comment


            • #7
              Eu zic sa privesti pozitiv. Masina merge? ok. Fa-ti treaba cu ea. Cand cumperi un sh iti asumi niste riscuri. Eu, de ex., dupa ce-am luat-o am ajuns la testul star cu mastermario71. Pe el nu au iesit decat ultimele 5 revizii - ca un facut la toti cu care am vorbit este aceiasi situatie! Nota bene, reviziile din bord coincideau cu cele din caietul de service. Iar daca cumva au fost toate manarite, desi nu cred ca a fost a unei femei, iar masina a fost luata de la un autohaus pur nemtesc, nu au cum sa fie mai mult de 30000 km. Din ce stiu?
              1. Discurile de frana (pot fi schimbate dar... acolo cred ca nu merita...)
              2. Motorul are toate, dar toate furtunele bune, plus ca e bec si nu exista urme de scurgeri, arsuri etc...
              3. Tabla e impecabila
              4. Nu consuma gram de ulei.
              Singura problema ar putea fi sasiul care este ruginit, dar... fara gauri. Masina mea a fost luata din landul Hanovra unde... e umed si frig.
              Daca insa privesti negativ, poate ar fi mai bine sa o mariti si sa-ti iei alta.
              Un raspuns ferm insa ma indoiesc ca o sa primesti.
              Chiar imi place masinuta asta!

              Comment


              • #8
                La cat mergi tu poti trage linistit de ea 3 ani pe putin.
                II bagi ulei sub ea si in toate coltisoare.
                Si a mea a inceput sa rugineasca, la aripi deoarece nu au nici un fel de protesctie.
                La fel are ceva rugina prin alte locuri.
                Dar merge, consumul e foarte bun la drum intins.La oras nu pot sa ma laud

                Daca o ia mai tare rugina la aripi ma pricep sa ii dau o buza cu kit de fibra si sa o aranjez.
                Eu stau exact pe malul marii, nu termin tigara de acasa pana pe plaja ca deja sunt cu picioarele in apa.
                Da-i bataie sa isi scoata banii.
                Vand jante A class cu anvelope vara 600lei.
                https://diagnoza-auto-cta.blogspot.r...255517-ms.html

                Comment


                • #9
                  Multumesc Flavyus, Adi si la restul oamenilor pentru feedback-urile voastre pozitive. Atasat niste poze pt. cei care vor sa vada o batrana masina si la cererea lui Gogul de asemenea.
                  Attached Files

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by bogdan.motrici View Post
                    Da, multumesc tuturor pentru feedback-uri. Eu am platit 2200 EUR pe ea plus inmatriculare 600 EUR. Partea buna e ca merg maxim 1000 de KM cu ea pe luna si nici macar ca la munca ma duc cu metroul deci probabil daca ma tine 100 de mii mi-am scos banii pe ea cum s-ar zice.
                    Este diesel sau benzinar ? . Ce an de fabricatie este ? .
                    Fa-i un test de compresie la motor . Poate iti mai alunga gandurile negre . In rest , consumabile "cat mai apropiate de adevar" si daca nici nu o uzezi prea mult prin oras , drum bun si concediu placut .

                    Comment


                    • #11
                      Motorizarea cred ca scrie la profil... 1.4 Benzinar...
                      Last edited by dan500se; 04-09-2013, 12:59 PM.
                      W123 280E Blue Green Metallic

                      W126 280SE Champagne Metallic
                      W126 280SE Black Blue Metallic
                      W126 500SE Lapis Blue Metallic
                      W126 500SE Midnight Dark Blue

                      W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
                      W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

                      Comment


                      • #12
                        Benzina, 98. Multumesc, O sa ii schimb consumabilele cat de curand, imediat ce imi rezolv cu rugina ca o duc la tichiginerie saptamana viitoare. O sa fac si un test de compresie ca sa stau linistit. Thx,

                        Comment


                        • #13
                          Ce an de fabricatie este ? . Era interesant de vazut in cat timp sau rulat cei 308.000 Km .

                          Cunosc indeaproape o firma de transport persoane , care-si intretine foarte bine masinile atat microbuze cat si limuzine . Dupa ce le alearga "de le sar capacele" , le manaresc kilometrajele si la targ cu ele .

                          Schema este urmatoarea :
                          Cumpara masini de la o societate de profil care foloseste numai auto cumparate de noi . Cand masinile ajung la 100 000 Km , acea societate vinde masinile . Tiganii astia de-i cunosc eu ( cu totul si cu totul intamplator ) le cumpara de acolo , le folosesc pana cand isi scot banii pe ele ( cam un an de zile) , le "aranjeaza" si le vand mai departe .

                          Comment


                          • #14
                            Interesant, da. 1998.

                            Comment


                            • #15
                              S-ar putea sa fi nimerit o masina buna .

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF