Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

scut motor

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • scut motor

    salut baieti ! am vazut ca la mb a170 cdi scutul motor e din 3 bucati eu nu il am deloc asa am luato cand ploua intra apa la curea si scartie putin ! am pus deja la alternatori si compresor de clima o bucata de aluminiu totul e ok se pare asi vrea unul original are cineva ? am vazut ca astea nou pe langa faptul ca sunt f.scumpe is si dintr-o bucata si nu stiu daca se potriveste ! aveti vreo idee ? a confectionat cineva acasa un scut ?mentionez ca restul pana in spate le am complete ! sau poate are cine unu la second de vanzare !: Bluesbrother:
    diagnoza reparatii mb dezmembrari auto

  • #2
    Salut!
    Nici eu nu am scut la al meu A160. Am intentionat sa cumpar unul dar mi-e teama sa nu fie cumva bombat. Am observat ca galeria de evacuare iese un pic in afara cadrului pe care ar trebui sa fie prins scutul si astfel, fiind bombat are sa-mi modifice garda la sol pe partea din fata, care si asa e destul de mica. Deci, am luat decizia sa-mi confectionez unul plat din fibra de sticla. Chiar daca atinge un pic de galerie nu se topeste fiind din fibra de sticla. Aceeasi problema o am si eu cu apa pe cureaua de accesorii si mai ales pe alternator.
    Ceea ce nu ma distruge ma face mai puternic!

    Comment


    • #3
      Nu este recomandat sub nici o forma sa se circule fara scut fata deoarece la elementele in miscare se uzeaza prematur la acestea intrind mizerie ...Asa zisii meseriasi de la coltul blocului din comoditate nu mai pun scutul ..ca sa mergi la el mai des
      Eu am patito eram la Service schimbind galeria daca tot eram la service i-am facut o diagnoza deoarece aveam trepidatii si nu tragea bine ...a iesit ca trebuie schimbate bujiile .am plecat sa iau niste bujii bune cu masina fara scut aprox 2 km .ei cand isi baga dracul coada ...la intoarcere am dat intro balta cu dreapta fata dupa aprox 20 metri sa oprit masina a intrat apa la bujia 3 si a ars si bobina .. a trebuit sa o tractez si am asteptat o saptamana pana am rezolvato

      Comment


      • #4
        Originally posted by FELIX View Post
        Nu este recomandat sub nici o forma sa se circule fara scut fata deoarece la elementele in miscare se uzeaza prematur la acestea intrind mizerie ...Asa zisii meseriasi de la coltul blocului din comoditate nu mai pun scutul ..ca sa mergi la el mai des
        Eu am patito eram la Service schimbind galeria daca tot eram la service i-am facut o diagnoza deoarece aveam trepidatii si nu tragea bine ...a iesit ca trebuie schimbate bujiile .am plecat sa iau niste bujii bune cu masina fara scut aprox 2 km .ei cand isi baga dracul coada ...la intoarcere am dat intro balta cu dreapta fata dupa aprox 20 metri sa oprit masina a intrat apa la bujia 3 si a ars si bobina .. a trebuit sa o tractez si am asteptat o saptamana pana am rezolvato
        eu nu am bujii a mea e diesel !
        diagnoza reparatii mb dezmembrari auto

        Comment


        • #5
          Originally posted by alexcristian200 View Post
          eu nu am bujii a mea e diesel !
          Corect asta stiam ...eu ma refeream la ceia ce a postat colegul LauLaur si ce am patit eu ...
          La tine lipsa scutului nu poate provoca nici-o stricaciune .....???

          Comment


          • #6
            Scutul la autovehiculele diesel are rol de atenuare a zgomotelor din compartimentul motor, pentru a nu se auzi foarte tare si in afara acestuia.
            Acest scut acopera toata suprafata de sub compartimentul motorului, avand pe el un material moale.
            La cele pe benzina, mai ales la A class(w168) asa-zisul scut este o bucata de plastic de 40cm lungime si latime de aproximativ 20-25cm(nu am masurat), avand rol de a proteja in special alternatorul care este expus cat si transmisia.
            Apa in rest poate sa sara si pe zona cu bobina de inductie si alte anamble, nu se intampla nimic.
            In cazul meu A140 benzina, sa va spun o prostie care ma costat 80lei.
            Dupa cateva beri si o discutie despre scuturi am controlat masina, si din cauza starii mele de ebrietate am crezut ca nu am scut, si am facut comanda la dezmembrari.Am cerut doar scutul de motor, crezand ca este cat compartimentul de mare; le-am spus motorizarea si miau trimis exact acel scut cu redurece pana la 80lei ca are mici defecte.
            La ridicarea coletului eram treaz, dar ferm convin sa a venit cemi trebuia.
            Ei miau trimis tot scutul, din fata pana in spate, bucuria a fost si mai mare...restul in vand si imi recuperez o parte din bani.
            Am platit, am ajuns acasa, si cand sa desfac pachetul constat cu stupoare ca scutul este identic cu al meu, iar al meu este complet, defapt scutul de motor fiind exact acea mica bucata de plastic.Am constatat ca am acea bucatica intrand sub masina cu cea de schimb in mana sa o pun la locul cuvenit.

            Concluzia a fost ca m-am scarpinat cu ambele maini unde m-a gadilat mai tare.

            Asa ca avand diesel nu se fa intampla nimic daca alternatorul nu este expus la apa, scutul avand rolul de a atenua zgomotele in afara masinii, dar nu si in habitaclu.

            Scuturile se potrivesc intre modele.
            Vand jante A class cu anvelope vara 600lei.
            https://diagnoza-auto-cta.blogspot.r...255517-ms.html

            Comment


            • #7
              pai tocmai asta e problema fratilor alternatorul e chiar jos
              diagnoza reparatii mb dezmembrari auto

              Comment


              • #8
                la a 170cdi si deja cand a fost o inundatie am intrat prin apa si am bagat 6 mil. in alternator din cauza apei!
                diagnoza reparatii mb dezmembrari auto

                Comment


                • #9
                  are idee cineva unde gasesc un scut? e din 3 bucati ! asa am vazut la una originala
                  diagnoza reparatii mb dezmembrari auto

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by alexcristian200 View Post
                    are idee cineva unde gasesc un scut? e din 3 bucati ! asa am vazut la una originala
                    Nu te lua dupa destepti de pe aicea care spun ca scutul nu este esential si puneti un scut original ..Tot faci multe drumuri la Piatra iti dau un nr de telef si esti rezolvat ....astept un mp daca esti interesat .....

                    Comment


                    • #11
                      Salut felix ti-am trimis un mp
                      diagnoza reparatii mb dezmembrari auto

                      Comment


                      • #12
                        Salutare

                        Originally posted by FELIX View Post
                        Nu te lua dupa destepti de pe aicea care spun ca scutul nu este esential si puneti un scut original ..Tot faci multe drumuri la Piatra iti dau un nr de telef si esti rezolvat ....astept un mp daca esti interesat .....


                        Eu sunt chiar de langa Piatra Neamt si tocmai as avea nevoie de un scut la A 170 cdi-ul meu.Sau daca s-ar putea doar partea de sub electromotor doar...si mai bine. Daca mai aveti numarul de telefon as fi recunoscator! Multumesc in avans!

                        Comment


                        • #13
                          Am eu un scut intreg, format din 3 bucati, cele 2 mari si cea de la electro-motor.
                          L-am cumparat de la dezmembrari cu gandul ca e vorba de scutul din fata, mare ca la orice masina.Dar am constatat ca este exact ce am eu.Il am cumparat de mai mult de 1 an de zile.
                          Are cateva defecte la gaurile de fixare, dar se pot remedia.
                          Am platit pe el 80lei.
                          Daca ai pe cineva in Constanta sa vina sa il vada ar fi cel mai bine.
                          Vand jante A class cu anvelope vara 600lei.
                          https://diagnoza-auto-cta.blogspot.r...255517-ms.html

                          Comment


                          • #14
                            Salutare. Asta e scutul care mi l-am cumparat si montat pe A 160 / 2002. E din 2 bucati si se potrivesc gaurile de pe masina. Nu se face nici o modificare.
                            Asta e adresa http://www.scut-auto.ro/scut-motor-m...ss-73-304.html
                            Attached Files
                            Last edited by sandurv; 03-05-2012, 01:13 AM.

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by sandurv View Post
                              Salutare. Asta e scutul care mi l-am cumparat si montat pe A 160 / 2002. E din 2 bucati si se potrivesc gaurile de pe masina. Nu se face nici o modificare.
                              Asta e adresa http://www.scut-auto.ro/scut-motor-m...ss-73-304.html
                              Salut , scut de scut bravo te felicit de achizitie, e scupisor dar face toti banii .... stima

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF