Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Opiniile voastre cu privire la A-Class

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    Dupa mine, toate masinilie premium sunt overpriced. Da-mi un exemplu de model premium, al oricarui producator, pentru care la cumparare esti convins ca nu platesti marca.
    Da, am un A si am platit enorm pentru el, cu aceeasi bani imi castigam un cont pe forumul vwforum, pe la sectiunea cu Octavia, Superb sau Passat.
    Dar am gasit la A ce nu gaseam la nici o masina din clasa ei + la nici una din cele enumerate. Si pentru asta am fost de acord sa overpay.
    Unless I'm very much mistaken...

    Comment


    • #77
      Cumparand o masina nu castigi un cont pe un forum auto specializat...am inteles insa ce vroiai sa spui...si sunt de acord cu tine.

      Dupa parerea mea este mai justificata optiunea sa platesti pt o marca premium intr-o clasa superioara (medie sau superioara) decat intr-un segment compact cum e cazul A klasse, A3 sau serie 1. Ideea asta provine si din faptul ca, in mod traditional, marcile premium aveau modele in clasele mari (care justifica oarecum plusul de lux, de confort si de imagine).
      Gaselnita producatorilor premium de a aduce alti cumparatori sub umbrela premium oferindu-le modele scumpe in clasa compacta sau mica, a venit mai tarziu pe masura ce societatea de consum a inceput sa-si spuna aparitia.
      Oricum nu Mercedes poate fi blamat ca fiind initiatorul acestei actiuni, daca nu ma insel BMW a fost primul cu un BMW serie3 compact (continuand apoi cu serie1) apoi Audi a venit cu A3 prin 1996, si imediat apoi Mercedes a lansat intr-un mod nu foarte fericit A klasse.

      Bineinteles ca fiecare din noi avem o serie de motivatii mai mult sau mai putin obiective cand cumparam o masina noua (sau veche), nu toti indivizii sunt la fel, desi exista orientari de masa si aici (ca si in alte domenii ce privesc membrii societatii).

      Comment


      • #78
        Originally posted by ElfulDePadure View Post
        ...Dar nu cred ca majoritatea masinilor din respectivul model din 1990, mai fac fata unui A Klase din 2008. Hai fiti seriosi, este vorba de 18 de ani, care chiar si la un Mercedes lasa urme!

        Va rog sa nu luati personal, cuvintele postate de mine! Nu sunt un expert, dar am o mare consideratie fata de aceasta marca, Mercedes Benz! Nu cred ca ar fabrica un model de masina care sa nu o reprezinte.

        Siguranta si Respect in trafic!
        Fara nici un fel de atitudine nasoala sau reprobabila, pun oricand C-ul meu vechi de paispe ani cu un A-klass si cred ca ii dau in freza de nu se mai aduna. Intr-adevar nu are 18 ani masina dar e net superioara. Desigur totul tine de clasa, categorie, motorizare. Sunt prea mult factori. A klass mi se pare ok. Nu am condus dar imi place cum arata. Totusi nu poti spune ca faptul ca e noua ar fi vreu plus. Cred ca fac parte din categoria celor pentru care faptul ca masina e noua, e chiar un minus. W 202-ul pe care-l posed e la limita acceptata de mine in ce priveste electronica.
        Masina cu injectie mecanica ramane mama lor.
        Sa dea Dumnezeu sa ne tina masinile fie ele de 18 ani sau de 2. Fie ca ne place sau nu tot Cobra ramane pe primul loc. Pe locul 2 si 3 vin W126 si W124 iar apoi altele. A klasse nu stiu pe ce loc e (e vorba de un top al meu personal).
        Sa-mi fie cu iertare ca nu am inclus botul de cal dar nu am condus decat de mult si prea putin.
        Last edited by adidc; 07-27-2009, 13:49 PM.
        E220 cdi W210, 2001

        E320 W210, 1997
        C180 W202, 1994
        W123 200D, 1978 cu inima de W124


        Romani 2:4 ...nu vezi tu ca bunatatea lui Dumnezeu te indeamna la pocainta?

        Comment


        • #79
          Am stat sa citesc toate posturile aici.Frate nu avem nici o scapare..inevitabil se gaseste cineva sa compare A-ul cu cate cine stie ce clasa.Personal mi se pare gresit si imatur. Cand cineva zice ca si-a achizitionat un A nou sau mai nou ..sau generatie mai noua..de astea mai electronice sa le zicem asa, inevitabil apare o comparatie cu cate o "bunica"...O fi buna frate da i-a trecut vremea.Am avut de la Cobra toate modelel in ordine cronologica pana la ultimul si ma bucur ca nu am ramas cu ace Cobra care si-a facut bine treaba..dar la vremea ei.
          Actualmente conduc si un A de generatie "noua" ca sa respect trendul de aici si nici vb de instabilitate, nesiguranta si alte alea.E pentru orash dar face fata si pe autostrada sau oriunde..are plusuri si minusuri ca orice masina.Altfel s-ar face un singur tip...bun peste tot...daca ar exista reteta succesului.A-ul asta poate face fata cu brio la tot ceea ce e nevoie sa faca..si o face bine atat timp cat il folosim inm parametri pt care a fost proiectat.Daca vreau la padure nu merg cu A-ul ca o sa imi sara rotile si ma apuc de injurat..

          Comment


          • #80
            Buna am si eu un A 150 din 2005 5 usi acum are 116 700 km si sunt multumit de masina ma i ales de stabilitatea in viraje , nu ma multumit putere de 95 CP si am decis sa fac ceva am pus filtru aer sport in locasul original , bujii NGK Iridium , power tuning si sincer se simte diferenta masina accelereaza ma i bine si ma i repede deci sunt multumit de masina dar acum am o problema se poate citi la probleme tehnice

            Comment


            • #81
              Pentru mine, te rog frumos sa detaliezi putin partea cu filtrul de aer.
              Unless I'm very much mistaken...

              Comment


              • #82
                daca ma poate ajuta si pe mine cineva

                sub maneta franii de mana am doua butoate care habar nu am la ce folosesc.
                masina este un A 180 cdi, si nu am cartea tehnica la ea, iar pe site la mercedes nu am gasit acele doua butoane.
                mercii
                Attached Files
                Last edited by pieselagramada; 04-22-2010, 10:39 AM.

                Comment


                • #83
                  Originally posted by pieselagramada View Post
                  sub maneta franii de mana am doua butoate care habar nu am la ce folosesc.
                  masina este un A 180 cdi, si nu am cartea tehnica la ea, iar pe site la mercedes nu am gasit acele doua butoane.
                  mercii
                  Din cate stiu, butoanele fac parte din echiparea pt scoala de soferi. Unul aprinde lumina la pedale (si probabil caseta luminoasa cu Scoala).
                  http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


                  www.mbretrofit.ro

                  Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

                  Comment


                  • #84
                    mersii
                    mult
                    bafta

                    Comment


                    • #85
                      cit consuma u mercedes A140?

                      Comment


                      • #86
                        consum

                        Originally posted by mirela View Post
                        cit consuma u mercedes A140?
                        In functie de anul de fabricatie si capacitatea cilindrica :
                        -benzina-5-5,8 l /100 km .
                        -motorina-4,5-5 l / 100 km .
                        Detalii pe www.autoghid.ro

                        Comment


                        • #87
                          pareri

                          Detin un A140 '98 1400cmc,clima(se pare ca dubla), full electric, incalzire in scaune, oglinzi incalzite-electrice,sertare, scaune rabatabile,geamuri ionizate, etc...

                          Cu un plin de benzina am facut un concediu in 2 persoane, cu portbagajul ochi si locul pt pasagerii din spate tot ochi; pe distanta Harsova(constanta) - moeciu de sus, putin peste 750km cu tot cu plimbari ici colo.

                          Spatioasa...foarte. comparatie facuta cu un chevrolet aveo(berlina) in care nu mai ai loc in spatele meu.
                          am 1,90m iar in pozitia in care miam reglat scaunul in A class, va spun ca si eu am loc in spate.

                          Sistemele de siguranta isi fac pe deplin treaba.am testat ASR pe drum cu pietris.mergand la relanti in treapta 1 am calcato.pana in ~2300rpm nu derapa deloc, iar cand incepe sa derapeze intra ASR care nu ma incetineste deloc,pur si simplu accelereaza constant fara a derapa necontrolat.

                          Viteza de croaziera 120km/h la 3000rpm(anvelorpe vara 195/50/R15). cel mai des 100-110km/h. intre 100-120km/h scoate un consum excelent.
                          Foarte fasneata daca o ti peste 2300rmp; motor mic, 82CP.

                          Am 4 luni de cand o am si am mers peste 5000km.

                          Foarte fiabila dupa ce am puso la punct.

                          Ce urasc sunt plasticele de bord, mai de bun gust decat la logan,... dar numi place.
                          la drum nu se aude motorul decat la duratii de peste 4000rpm, dar e galagioasa(ori sunt eu prea pretensios).

                          Inconveniente: pozitionarea alternatorului si a pompei servo-electrice de directie.

                          Plusuri: are multe, mai ales la partea mecanica a rotilor pe fata.totul foarte accesibil, simplu, dar robust.

                          As vindeo si maine, dar mam indragostit de ea.

                          Te rog frumos sa folosesti litera mare la inceput de propozitie.Mersi.
                          Last edited by mircea600sel; 07-27-2010, 00:25 AM.
                          Vand jante A class cu anvelope vara 600lei.
                          https://diagnoza-auto-cta.blogspot.r...255517-ms.html

                          Comment


                          • #88
                            Originally posted by valyvis10 View Post
                            A mea are cutie manula dar nu are incalzire in scaune.
                            Eu am programul de service al mercedes, programul total, este pe 2 dvd-uri, contine tot, inclusiv smart.
                            Salut valyvis10 ...
                            As vrea si eu acele 2 dvd-uri lasa-mi un pm please
                            Despre subiectul a 170 ce nu s-a spus ? E o masinuta ok pentru cine o foloseste ca un mijloc necesar de deplasare in oras ... tocmai de accea erau (sunt) folosite ca taxi in germania
                            Last edited by great; 08-04-2010, 12:13 PM.

                            Comment


                            • #89
                              "Realizare"

                              "Realizare" - vorba vine.
                              Nu prea merge scart in treapta I dar ce poate in treapta II.....
                              Grabit fiind si primul la semafor, cu gandul de a-l apuca pe urmatorul tot verde sau cel putin tot pole position, am dat in ea ca intr-un cal de curse, cand am schimbat a IIa am ramas uimit, stie sa scartaie...eu care pana acum nu miam batut joc de ea in halul ala pana atunci.

                              Acelasi traseu: redus treaptat de viteza in a IIa virat brusc stanga 90grade si calcat la blana, a intrat pana si ASR, facea bordul ca pomul de craciun.

                              Promit ca nu mai fac asa ceva cat oi trai, dar scopul scuza mijloacele.

                              Nu mai scot ideea esentiala de aici, deducei voi cei carcotasi, dar nici nu o ridic in slavi.
                              Vand jante A class cu anvelope vara 600lei.
                              https://diagnoza-auto-cta.blogspot.r...255517-ms.html

                              Comment


                              • #90
                                Nu face experiente cu ea,e dotata de serie cu ASR dar nu si cu ESP.A fost un mare scandal la aparitie,se rasturnau la slalom,dupa care au bagat de serie ESP.Dar nu si pe exemplarul tau...

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF