Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Opiniile voastre cu privire la A-Class

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Eu am a170 cdi din 2002 varianta lunga de 4 ani si sunt relativ multumit
    piesele nu sunt exagerate
    acum fuge grozav dupa 15cp adaugati si scoase catalizatoarele
    probleme deosebite nu. de astea abreiaj,discuri,furtune frana ,amortizoare....
    Ca motoare jos palaria !!!!!!!nu ia gram de ulei ,astia din dezmembrari au motoare de ani de zile si nu reusesc sa le vanda...
    diagnoza reparatii mb dezmembrari auto

    Comment


    • Originally posted by cristiba View Post
      gabone si eu am a 170 din 2000 cu 132.000 km in bord dar ma indoiesc de acest lucru cred ca are peste 300.000 din pacat la masina mea nu reuseste nici cei de la mercedes sa vada cati km are am comparato in septembrie si am bagat deja peste 1500 euro in ea #ieri am aduso din service pentru ca sau desprins injectoarele n-am idee cum dar asta sa intamplat ce sa zic nu mai vreau a class cat oi trai din aprilie isi ia sborul... sper sa nu ma lase in drum spre Romania. Dumnezeu sa o binecuvanteze Amin
      La a class nu se pricepe oricine ! la orice diesel se pot arde saibele si sufla (nici vorba de dezlipit) te incata nr de km?? am un prieten are 500.000 si merge ceas !Nu stiu cum mergi cu ea sau la ce mecanici mergi
      Am servis repar masini si foarte multe a classe !intradevar benzinar nu imi trebuie nici degeaba e o gresala mare de tot pe a classe
      diagnoza reparatii mb dezmembrari auto

      Comment


      • Originally posted by stefanivlad View Post
        Benzinele varza de ce? Eu am A160L benzina din 2001 si sincer, n-am nici o problema. Are un țăcănit (nu ala de la volan) zicea cineva la tacheti, dar nu se agraveaza, nu se diminueaza, deci momentan nu-mi bat capul. In rest, masina este foarte buna, merge bine, consuma ca o benzinara de 1,6 cu cutie automata, deci nimic deosebit.

        Problema mea este ca nu gasesc piese noi mai ieftine (in general plastice pe la interior gen maner reglaj inaltime scaun sofer). In rest, nu ma plang. Si nici reviziile daca le faci unde trebuie nu sunt scumpe.

        Pentru o masina din 2001 dupa capul meu se comporta exemplar.
        Eu am adaptat pe fata scaune de bmw e46! super comode
        referitor la tacanit nu se amorseaza bine tachetii si in final se uzeaza axul cu came
        urca greu uleiul in rampa e problema veche la a class
        diagnoza reparatii mb dezmembrari auto

        Comment


        • Am servis repar masini si foarte multe a classe !intradevar benzinar nu imi trebuie nici degeaba e o gresala mare de tot pe a classe[/QUOTE]

          Am Benzinar de 4 ani la mine, avea 170 000 acum are 240 000 km nu am avut nici o problema. Eu am schimbat la motor doar cureaua de accesorii si rolele.
          Bineinteles si consumabile (ulei si filtre). Super multumit si incantat de EA.

          Comment


          • In martie se fac exact 5 ani de cand o calaresc.M-am plictisit de ea. a avut 139mii iar peste vreo 3mii o sa treaca pragul de 200.000km.
            Vand jante A class cu anvelope vara 600lei.
            https://diagnoza-auto-cta.blogspot.r...255517-ms.html

            Comment


            • Am luat-o pe 3.09.2012, la 128k.
              Acum am 150K. Reali, spun eu...
              Ce-am remarcat?
              Motorul (de fapt gresit spus ca se vad doar filtrul, admisia de aer si alte chestii) ramane curat orice ai face! Nu am mai pomenit asa ceva! Capota la motor, pe interior e imaculata!
              Ati intalnit la vreo alta masina asa ceva?

              Ce-am schimbat in timpul asta?
              - curea accesorii si role,
              - alternatorul (schimbat rulmenti, perii etc.)
              - 2 pivoti (cate unul pe fiecare parte)
              - placute fata si ferodouri spate
              - trapa (eu am stricat-o de fapt pe prima, fortand-o)
              - consumabile
              - intrerupator pedala frana
              Cam atat!
              Daca veti gasi o masina din 1998, la care sa schimbati asa de putine, sunteti norocosi...
              Eu chiar sunt multumit si imi va parea rau dupa ea in primavara cand o voi marita!
              Ce-am invatat?
              Sa nu ma zgarcesc la piese!
              E o doamna si ca orice doamna nu vrea decat lucruri de marca! Daca o respecti, te respecta si ea!
              Last edited by adip1962; 12-28-2014, 20:45 PM.
              Chiar imi place masinuta asta!

              Comment


              • Postez aici, ptr. ca mi se pare nimerit.
                AK este o masina solida. De ce?

                A cazut un craca de copac pe masina mea si alte doua.
                Masina? Nici o zgarietura!
                Trapa a amortizat tot.
                Acum parca, dar parca trapa e un pic lasata intr-o parte. O sa vad insa cand se incalzeste...
                Daca nu credeti...
                Attached Files
                Chiar imi place masinuta asta!

                Comment


                • Hai sa va spun si eu una!
                  Astazi dau atentie unei pete ce se afla sub langa roata fata stanga, asa din curiozitate, ca parca o mai vazusem candva......
                  Inmoi degetul, bag in gura cu riscul de a fi o pata veche, sau lasata de vreun maidanez.
                  Constat ca are miros si gust de ulei de servo....Spre norocul mau se slabise colierul de la furtunul de retur.Dar era atat de slab incat era sa scap unealta din mana cand l-am strans.Oricum nu stiu cat de bine l-am strans cu surubelnita.
                  Lichidul in vas era sub minim, asa ca spre norocul meu am gasit niste lichid de servo 2+2 aruncat prin garaj de ani de zile cu specificatii laudaroase.L-am aruncat peste si asta e, cu toate ca expirase anul acesta.
                  Partea haioasa e ca se comporta exact cum scrie pe ambalaj= servo e mai silentioasa.(Eu am aruncat husa pompei)
                  Vand jante A class cu anvelope vara 600lei.
                  https://diagnoza-auto-cta.blogspot.r...255517-ms.html

                  Comment


                  • Partea haioasa e ca se comporta exact cum scrie pe ambalaj= servo e mai silentioasa.
                    Mai silentioasa de cat atunci cand mergea fara lichid?!? Sunt absolut convins de lucrul asta
                    Ceea ce nu ma distruge ma face mai puternic!

                    Comment


                    • Originally posted by alexcristian200 View Post
                      La a class nu se pricepe oricine ! la orice diesel se pot arde saibele si sufla (nici vorba de dezlipit) te incata nr de km?? am un prieten are 500.000 si merge ceas !Nu stiu cum mergi cu ea sau la ce mecanici mergi
                      Am servis repar masini si foarte multe a classe !intradevar benzinar nu imi trebuie nici degeaba e o gresala mare de tot pe a classe
                      Cei mai buni mecanici din zona Romei nu te gandi ca o duc la toti potcovarii

                      Comment


                      • E de al nostru,modelul asta de masina: http://stirileprotv.ro/stiri/actuali...n-flacari.html

                        Comment


                        • Ghinion, bine ca a scapat cu viata.
                          Luati aminte la ce se poate intampla daca nu verificati periodic furtunul de tur ce duce in rampa si cel din plastic de care vin de la canistra de carbon.
                          Eu am schimbat furtunul de tur cu o conducta de plastic cu insertie metalica pe interior pentru a scapa de unele griji.
                          Se poate intampla oricui.Doamne fereste!
                          Vand jante A class cu anvelope vara 600lei.
                          https://diagnoza-auto-cta.blogspot.r...255517-ms.html

                          Comment


                          • Salut pe toata lumea! Am si eu un A classe 170 cdi din 99 de aproape 2 luni...din pacate tot cu probleme dar trebuie sa fim optimisti...cu respect.

                            Comment


                            • Salut pe toata lumea! Am si eu un A classe 170 cdi din 99 de aproape 2 luni...din pacate tot cu probleme dar trebuie sa fim optimisti...cu respect.

                              Comment


                              • Salut, eu am un A classe din 1999, luata de 4 de cateva luni, are 213000 km la bord, am avut probleme cu servodirectia la inceput , mi-a reparat-o cineva cu garantie 3 ani, am facut si consumul si mixt mi-a iesit 5,3 km/100 km, sunt multumit de ea!!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF