Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Triple pe led Mercedes Vito.

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Hehehe !!! (B)oier de (b)oier )..

    ____________________________________________

    Comment


    • #32
      S-a mutat la sectiunea tuning, la sugestia initiatorului.

      https://www.clubmercedes.ro/forum/ha...676-regulament

      Pentru functionarea corespunzatoare a conturilor si pentru evitarea blocarii acestora, va rugam sa NU mai folositi adrese de email yahoo.
      Va rugam sa le schimbati din User Settings.

      Comment


      • #33
        Multumesc mult.
        Stiam ca exista asa ceva pe forum ,insa pe moment nu mi-am dat seama.

        Pentru orice fel de intrebari va astept!...

        Raspund cu mare drag.
        ____________________________________________

        Comment


        • #34
          Super tare aspectul cu leduri! Am vazut ca si pe masinile de serie au inceput sa bage leduri la greu.

          In legatura cu folia auto , eu iti recomand folia transparenta Oracal. E f ieftina si cred ca poti sa o aplici pe multe piese ca sa protejeze, fara sa schimbe culoarea. Eu am luat recent de pe Okazii o bucata de 50x127 cm cu doar 20 de RON si omu mi-a mai dat si cateva bucati de folie pe gratis ca nu avea ce sa faca cu ele.
          Uite linkul cu folia auto de pe Okazii : http://www.okazii.ro/tuning-auto/fol...tc--a122120210

          Poate iti acoperi stopurile, farurile ca sa nu se mai ciobeasca . Cred ca merge si parbrizul , dar nu am vazut la nimeni pana acum ( eu mi-am pus pe telefon folie transparenta si nu afecteaza vizibilitatea).Toata smecheria e ca trebuie incalzite bine suprafetele ca sa prinda cum trebuie si asta nu prea merge iarna. Am vazut ca se face lipeala si cu apa fiarta.
          Uite un film cu folie alba aplicata pe un Mercedes http://www.youtube.com/watch?v=KKRt7...uSC_w&index=43

          Succes in continuare la tuning !

          Comment


          • #35
            Multumesc mult.

            Da.Folie transparenta o sa iau , in cantitare mai mare.

            Dupa ce revopsesc masina o sa ii foliez aripile , capota nu o foliez ca am husa,insa cine stie ..poate ii fac o buza dinaia peste faruri si o sa o revopsesc si pe ea pe urma ii dau o folie tranparenta.

            As fi vrut sa foliez si farurile ,insa la ambele am sticla ciobita

            Mare modificari nu am ce sa ii fac pentru ca masina arata foarte bine la interior.
            Mare lucru nu am reconditionat...arata impecabil dupa ce o scot de la spalatorie(de interior e vorba) .Nu julituri ,nu rupturi, nu nimic.Recunosc: scaunul soferului are tapiteria de pe sezut rupta, insa se face.

            Exteriorul ma cam ingrijoreaza.Am foarte multe ciobituri de la petris,peste tot.Inclusiv pe laterale, haion , pana si pe cupola.
            Vreau sa o revopsesc in vara.


            Cat despre triple..am cam observat ca ziua semnalizarea e cam slaba:P...
            Trebuie sa fac ceva cat mai repede.
            O sa ii fac alta placa cu vreo 30 leduri /tripla.Sper sa gasesc galben , ca cele actuale sunt un rosu corcit cu portocaliu..si arata urat.)..
            ____________________________________________

            Comment


            • #36
              Si eu am vazut ca am multe urme de impact de la pietricele pe toata caroseria .
              Ma gandesc serios sa o imbrac complet in folie transparenta, dar asta peste 1 an, 2 pentru ca acum sunt preturile foarte mari. M-am interesat si ma costa cam 40 de milioane sa o imbrac toata in folie transparenta. La reprezentanta m-am interesat si costa 75 de milioane revopsirea completa la aceeasi masina.
              La sumele astea prefer sa ma abtin , mai bine fac alte lucruri cu banii.
              Cand o sa ajunga o colantare completa la 10 milioane ma bag, pana atunci pot sa mai rabd.

              In legatura cu ledurile, pot sa iti spun ca am lucrat si eu cu leduri cand eram in liceu si ma ocupam de electronica. Poate sa fie problema din cauza tensiunii si intensitatii prea mici a curentului. Daca modifici instalatia ( nu ma intreba cum exact ) si bagi mai mult curent s-ar putea sa vezi o diferenta majora. Totu e sa nu se arda sigurantele si sa nu o ia calculatoru razna. Oricum ledurile consuma mult mai putin decat un bec normal ( cam de 5-10 ori mai putin din ce imi amintesc).

              Comment


              • #37
                Ceva in genul ,dar sunt ledurile de calitate proasta ,fiind prima data cand iau modelul asta de 10mm ,portocaliu. Intensitatea luminoasa e prea mica ,deja alimentarea e foarte suficienta sa zic asa.

                O sa dau comanda de inca vreo 60 de leduri flux(dinalea cum am pus pe pozitie/frana) si o sa fac din nou cablajul.
                Dar asta dupa ce iau banii)...

                Cat despre foliere...am gasit pe un site vecin 30mp la 390 lei .Problema era ca era imitatie carbon,dar avea pe toate culorile.nu prea imi place imitatia carbon pe toata masina.O capota sau un ornament ceva ,DA.
                Dar eu pana la urma renunt la folie din cauza ca am prea multe ciobituri si vreau sa o revopsesc.E mai trainic si mai frumos.

                Folia poti sa ti-o pui si tu.MAi ai nevoie de 2-3 baieti care sa te ajute si un pistol cu aer cald.
                Am pus folie si eu pe cateva ornemente la masini si e chiar simplu.
                Ba mai mult ,mi-am foliat si telefonul.E tot negru carbon.

                Numai bine.
                ____________________________________________

                Comment


                • #38
                  Asa e, problema nu e pretul foliei, ci montajul. La un Vito cred ca e mai usor de montat pentru ca are suprafete mai drepte.

                  O sa incerc cand vine vara sa montez eu folia pe cateva piese sa vad daca merge treaba.

                  Pana acum mi-am colantat manerele de la usi si a mers treaba destul de usor.

                  Comment


                  • #39
                    Nu e vorba de suprafete..Folia se muleaza pe orice.trebuie incalzita cu aer cald si totul vine de la sine pe urma...
                    ____________________________________________

                    Comment


                    • #40
                      Ai facut o treaba extraordinar de buna...sigur o sa incerc si eu,cu toate ca nu am experienta ta.As vrea sa stiu de unde ai luat fiecare material folosit daca esti dragutz sa-mi spui.Merci mult!Bafta multa!!!

                      Comment


                      • #41
                        Sigur ca da.Ca sa nu fac reclama ,ai PM..
                        ____________________________________________

                        Comment


                        • #42
                          Ieri am dat comanda de leduri FLUX pentru semnalizare.
                          Am luat vreo 50 de bucati ca sa pun cate 25 pe fiecare tripla.

                          Ia priviti ce a facut un tip la niste triple de logan.
                          Ar fi fost frumos sa fac si eu la fel (ii multumesc pentru idee) din plexic de 2-3 mm .
                          Incalzit in cuptop si apoi facut mulaj pe tripla.:>.Ar arata foarte bine .doar ca asta inseamna inca un rand de triple) ca daca nu-mi iese smecheria : ADIO)

                          O sa revin cu noi poze la modificarile care urmeaza.
                          ____________________________________________

                          Comment


                          • #43
                            Am uitat poza.Scuze)
                            Attached Files
                            ____________________________________________

                            Comment


                            • #44
                              In postul nr 12 e o poza cu un afisaj cu temperatura interioara si exterioara....e de pe masina ta? de unde l-ai cumparat si cu cat?

                              Comment


                              • #45
                                Incearca aici

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF