Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Cum se polisheaza stopurile si farurile din plastic?

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cum se polisheaza stopurile si farurile din plastic?

    In filmul de mai jos nu numai ca vei vedea niste cazuri extreme de deteriorare a farurilor si felul in care polisharea le-a facut limpezi ca un cristal. Dar vei invata ca poti cere acest serviciu, daca ai faruri din plastic, impreuna cu orice detailing exterior. De asemenea, vei invata si vei vedea cum se face, dar mai ales vei afla ca nu este nimic special in aceasta operatie.

    La inceputul filmului se prezinta cateva faruri polishate pe BMW, VW Passat, iar spre sfarsit pe Opel, BMW E60 si Mercedes C200, toate in maniera Inainte-Dupa. Prima data se arata in detaliu cum a fost farul de matuit si de oxidat inainte de polishare, iar apoi se arata – tot in detaliu – cat de clare au putut fi facute prin polishare.
    Desigur ca reperele prezentate Inainte-Dupa, fiind grav afectate, au necesitat mai multi pasi de polishare (cu compounduri si polishuri diferite), dar si smirgheluirea lor in trepte, cu hartie de 1500 (uneori), 2000 si 2500. Rezultatele ar trebui sa va convinga ca farurile “Dupa” nu numai ca arata mai bine, dar si lumineaza mai bine; pe timp de noapte lumina ne mai fiind dispersata de zgarieturi si obturata de aspectul laptos al oxidarii si imbatranirii plasticului.
    Polishandu-le mai des pe ale voastre, ele nu vor ajunge niciodata ca cele din film…



    In legatura cu polisharea stopurilor am sa va spun o poveste adevarata, dar cu talc – pe care cei care au achizitionat manualele mele profesionale, “Detailerul Secolului XXI”, o stiu deja. Acum vreo 10 ani, cand aveam doar atelierul de detailing din Drumul Taberei, un client din provincie strabatea, in fiecare an, mai multe sute de kilometri pentru Pregatirea de Iarna. In al treilea anconsecutiv, cand ne-a vizitat, a solicitat in mod expres si staruitor sa vorbeasca cu mine.



    Sincer, am crezut ca omul are o reclamatie de facut si doreste sa mi-o impartaseasca direct mie, desi ar fi putut avea incredere si in colegii mei. Mi-am lasat treaba si m-am dus la el cu inima stransa. “Domnule Pop, mi-a spus el poruncitor de indata ce m-a vazut, va rog sa dati ACUM dispozitie oamenilor dvs. sa nu-mi mai polisheze stopurile!” “Sigur, dar de ce, am intrebat eu mirat, nu ati fost multumit de cum au iesit?!” “Nu-i vorba de asta! a continuat el oarecum rastit. Dar eu si anul trecut le-am atras atentia sa nu le mai polisheze, iar ei tot au facut-o!” “Inteleg, am spus eu, dar ce va nemultumeste la stopurile polishate?!?” “Domne, in fiecare an cand ma intorc acasa, stopurile stralucesc atat de tare si atrag atentia, incat cei de la mine din oras sunt convinsi ca am pus unele noi… si mi le fura, domne! Asta-i problema mea, m-am saturat!!!

    Sigur ca de atunci nu i-am mai polishat omului stopurile. Saracul, cheltuia atatia bani pe un serviciu complex, batea atatea sute de kilometri pana la noi, iar cand se intorcea acasa, dupa 2 saptamani,mai trebuia sa mai bage mana in buzunar ca sa-si cumpere si stopuri.



    Urmareste cu atentie filmul, o data, de doua ori, de cate ori e nevoie. Apoi, fa in asa fel incat sa-mi transmiti parerea si impresiile tale. Scrie mai jos, contacteaza-ma personal.

    P.S.
    Pentru un tratament complet si de lunga durata, dupa polishare se procedeaza la aplicarea pe faruri si stopuri de folie Paint Protection Film.
    Pentru prezentarea aplicarii acestei folii pe stopuri si faruri, am facut un film separat. Daca nu ati avut ocazia sa-l vizionati inca, il puteti vedea aici:



    Iar acum, dupa ce ati vazut 2 filme, chiar ca este pacat sa nu comentati in vreun fel. Sincer, daca nu comentati macar, practic, puteti spune ca e timp pierdut.

    P.P.S.

    Cristian Pop este primul care a facut afacerea de detailing in Romania, acum vreo 12 ani, si a dus-o la cel mai inalt nivel profesional existent la ora actuala pe plan mondial.
    Este fondatorul “Expert Detailing – Slonul de frumusete pentru masina ta!”®
    In ultimii 12 ani, a trainuit generatii intregi de detailineri, a scris manuale si articole de specialitate.
    Pentru cei interesati de initierea in tainele cosmeticii auto si in obtinerea unei viziuni profesionale asupra detailingului mai este inca disponibil ghidul “Cartea de Detailing pentru DO-IT-YOUR-SELF”, lucrare originala de 70 de pagini si cu o valoare de cel putin 50 de euro.
    Solicitati acest manual GRATUIT la cristian.pop@expertdetailing.ro , precizand numele, prenumele si calitatea de membru al www.clubmercedes.ro
Working...
X
Logan | Dacia Logan |Anulare DPF