Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Ce masina sa cumpar?

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ce masina sa cumpar?

    In primul rand vreau sa imi cer scuze pentru intrebare, nefiind legata numai de mercedes. Din pacate dupa indelungi cautari nu prea am gasit destule informatii si majoritatea pe forumuri vorbesc aiurea.
    Intrebarea: Datorita faptului ca mercedesu meu il foloseste sotia si ne-am mutat in casa de la tara pentru a putea inchiria locuita din oras si a salva niste bani, am nevoie si eu de o masina pentru mine care sa indeplineasca urmatoarele conditii mai jos mentionate, si nu stiu ce sa aleg. Pls help ?

    - Buget maxin 10 mii euro.
    - tractiune integrala
    - capacitate de a tracta o remorca cu doua axe in care eu incarc cam 1 tona
    - capabila sa mearga pe drum forestier tractand o remorca ( am de carat fructe din livada in remorca )
    - dotari de confort: climatronic, scaune geamuri si restul de porcarii electrice, incalzire in scaune, cutie automata, as vrea daca se poate si suspensie airmatic si sistem audio de fabrica bun

    La ce masini m-am gandit:
    1. Mercedes ML320 cdi ( diesel ) ( imi place cum arata, am auzit ca e destul de fiabila, consum bunicel, am citit ca in teren e slaba dar nu stiu daca e adevarat )
    2. Q7 3.6 fsi ( benzina ) ( nu prea stiu nimic rau de masina asta doar ca are consum mai mare si nu e mercedes )
    3. Landcruiser d4d 3L diesel ( din cate stiu foarte fiabila dar cam slaba la dotari , tot odata stiu cu siguranta ca e cea mai capabila la tractat si drumuri de tara )

    Masina va face aprox 5000 km pe an, poate mai putin, consumul nu e pe primul loc. Va sta mai mult in garaj si cand o voi folosi va fi pentru adus materiale cu remorca, sau mers la livada, sau mers la padure sa facem un gratar, sau iarna la ski, si vara in concediu. Stilul meu de condus nu este agresiv, " poti sa iti pui cafeaua la mine pe bord linistit " Dar nu imi plac motoarele mici si stresate, prefer un motor mare care sa toarca in ture joase. Nu sunt atat de zgarcit sa ma uit la 2 litrii la suta dar nici nu vreau o sugativa de benzina.

    Asa ca va rog frumos, care stiti despre masinile astea, si puteti da un sfat competent, sau daca puteti recomanda alta masina.
    Va rog din tot sufletelu meu fara comentarii aiurea de alea cu impozitu si asigurarile, stiu si eu cat sunt, daca nu vroiam sa platesc imi luam un smart.
    La fel nu sunt nebun sa cred ca exista o masina care o iei la 10 ani si vrei sa nu necesite mentenanta, sau macar sa cred ca la o masina premium cum is astea no sa coste un pic mai mult.

    Mentiune suplimentara: cel mai mult tind catre q7 benzina motor aspirat , desi e cea mai neeconomica, pentru ca polueaza mai putin, si pentru ca in unele zone incep sa nu te mai lase cu dieselu, si pentru ca la asa putini km anual motoru pe benzina e mai ieftin de intretinut.
    +40758148228 whats app active

    Proud owner of Lady Blue W140.

  • #2
    Ar mai fi o varianta din punctul meu de vedere, de la Land Rover însa bugetul nu permite masina peste anul 2009. Caută varianta cu motorul M57, este cel de 3 L de la BMW.
    La prima cautare astea mi-au părut mai interesante:

    1:
    Anunturi gratuite , peste 4 milioane: anunturi imobiliare, anunturi auto, telefoane mobile, locuri de munca, apartamente de inchiriat, masini second hand, haine.


    2:
    Anunturi gratuite , peste 4 milioane: anunturi imobiliare, anunturi auto, telefoane mobile, locuri de munca, apartamente de inchiriat, masini second hand, haine.


    Cea din urmă fiind cu motorul sus menționat.


    Stefan

    Comment


    • #3
      Nu știu cum te-ai încadra la bugetul asta la mașini bune. Din câte vad masina ideala ar fi land cruiser. Dețin una din 2012...are 357 de mii de km și e în perfecta stare. Acum par sa ma lase amortizoare. În bugetul tău cred ca te poți încadra la un Pajero. Mitsubishi sunt și ele foarte fiabile și piesele destul de ieftine.

      Comment


      • #4
        Un Pajero : https://www.autovit.ro/anunt/mitsubishi-pajero-iv-ID7GA7zs.html

        Trebuie să vezi cum este trecută în talon . Dacă este la categoria dubă --> impozitul este mic pentru motorul de 3.2

        Comment


        • #5
          Salut, ramai pe Mileu de preferat un 300 sau 350 cdi, adica varianta euro 5, de preferat fara airmatic, putin pretentios sau nu, in functie de cati bani de intretinere ai.Sau mai ia in calcul, varianta Touareg dar doar motorul de 3000 diesel, cutie manuala sau automata la alegere.Sunt modele care trag zilnic prin Europa platforme cu doua masini, in medie 4 tone sau mai mult si....merg !!!
          Daca o folosesti doar in jurul casei, te trimit direct dupa Mileul de 2,7 cdi, cauti una buna in Germania,dai 6-8000 de euro pe ea dar iesi la pensie garantat cu ea !Dezavantaj, este doar euro 3 ! Stima.
          PS:cu toata stima ptr recomandarile colegilor, Pajero,Manero,Brenero sunt doar fiare ruginite cu trei pedale si un buton in ele !!!Dotari ioc !Ramane in discutie Ty Landcruiser dar are aceeasi meteahna:dotari de pe la 12-14000 de euro in sus !!In rest, volan si pedale !!
          Last edited by Cristi Nazarov; 01-08-2020, 23:35 PM.
          Mercedes Sprinter ( Stela ) 316 cdi , 2005,"fosta" !
          Mercedes Sprinter (Steluta) 318 cdi, 2009,mariaj incheiat de curand.cu satisfactie!
          Mercedes Sprinter (Blacky)319 cdi,2012 !
          SC.Arm Logistics S.R.L Galati - Transport marfa Romania-Belgia 1,4 t,cu asigurare Cmr/Transport auto-moto pe platforma / Cristi Nazarov 0722525076 / arm_logistics@yahoo.com / nazarovcristi@gmail.com
          https://www.facebook.com/pages/Trans...4975727?ref=hl

          Comment


          • #6
            Multumesc de sfaturi, momentan incerc sa gasesc aceste masini care au fost sugerate si sa dau o tura sau macar sa am ocazia sa stau un pic in ea si sa imi fac o idee.
            Pana in prezent am reusit sa probez Ml320 cdi din 2008, un q7 3.0 diesel, un landcruiser d4d tot de 3 l disel cu doua usi si un duster 4x4.
            Urmeaza intalnire cu un L200 si sper sa gasesc un Rover, nu am mers niciodata cu marca asta, nici macar nu am stat in ea.
            Toate sunt frumoase, toate satisfac, dusteru l-am probat ca ma sfatuia un prieten, am mers cu ea vreo 10 km, nu e masina rea, chiar deloc, dar sincer mie nu imi place, e prea spartana, prea impersonala si nu am fost impresionat.
            Q7 are tot ce vrei, se conduce superb, nu am gasit ceva sa zic ca nu imi place cu singura exceptie ca iti da senzatia ca mergi cu casa pe drum la cat e de mare. Per ansamblu e pe lista de favorite. Landcruiser m-a impresionat placut, comoda dar sub q7 cu mult ca dotari si agilitate, in schimb drumul a fost pana la cabana unui prieten pe un drum de sincer nu am crezut ca e ok sa bagi masina acolo, dar spre socul si surprinderea mea, a trecut fara cel mai mic stres sau senzatie ca s-ar impotmoli. ( aplauze )
            In Ml doar am stat, era la vanzare, pentru ceva motiv ma atrage foarte mult si dintre toate m-am simtit cel mai bine stand in ea. Mi-a dat senzatia exact asa ca si cand iei in picioare o pereche de papuci de piele care ti s-au format dupa picior. Am zis ca au facut-o fix dupa mine.

            Nu e graba, astept sa vad si alte modele, sa probez, intre timp poate mai adun niste bani . Intentionez sa o aduc eu din afara si sa fie sub 200k, sa aiba istoric service la reprezentanta verificabil , si sa arate ingrijita . incerc sa iau de la un prim proprietar care a luat o de noua. O masina gen de pe olx adusa si la a 3 a mana prin Romania, nici vorba, chiar daca ar fi mai ieftin.
            +40758148228 whats app active

            Proud owner of Lady Blue W140.

            Comment


            • #7
              Am ales o masina pana la urma, audi q7 din 2009 motor 4.2 tdi v8 , varianta s line.
              Din pacate trebuie sa astept un pic pentru ca o vreau cu putini km, istoric full la audi, TUV la zi sa o pot aduce pe roti, si bineinteles in stare foarte buna, asa ca e nevoie sa mai suplimentez putin bugetul si mai dureaza un pic. Am avut ocazia sa si conduc una, nu s line care am inteles ca este mai draguta, ci aia standard. Ce pot sa spun, nu-i rau, nu-i rau deloc, dotari tot ce poti visa, putere mare, confort, fiabilitate buna, mentenanta normala pentru clasa premium. Poate sa tracteze remorci fara nici o problema, de fapt poate tracta si o remorca de camion la 760 nm . ( dar no sa fie cazul ) . Consumul din ce mi-a zis proprietarul si am vazut si eu pe bord e mai mult decat decent, vreo 9-10 la drum intins si vreo 15 in oras, mers omeneste fara sa tragi pe ea. Ma gandesc ca in regim mai sportiv sare cu vreo 4-5 litri respectiv 15 si 20. Eu nu conduc sportiv dar e bine sa fie rezerva de putere. Eu consider asta un consum bun pentru un v8 diesel, normal.
              Dupa cum s-a constat nu ma intereseaza impozitul pentru ca in situatia mea avand un om cu handicap in grija in familie o sa inscriu pe el si prefer sa il ajut pe el cu bani decat sa ii dau la un stat care consider ca e prea lacom.
              Ce sa zic, abia astept sa vin cu ea acasa.
              +40758148228 whats app active

              Proud owner of Lady Blue W140.

              Comment

              Working...
              X
              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF