Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Update soft

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Update soft

    Buna seara. Am primit o scrisoare de la MB sa merg sa fac update la soft si voiam sa va cer parerea. Despre ce este vorba mai exact, voi ati facut ? Mersi.

  • #2
    Diesel Gate....




    Unii spun că după update mașina e prea liniștită și consumă câtva lei in plus la sută de km. Alții spun că nu e nici o diferență.


    Mulți dintre noi ( eu printre ultimii) am făcut acest update pe bani mulți, odată cu schimbarea senzorilor NOx care ...expirau.

    Unii mai norocoși ( funcție de generația mașinii ), primesc ceva piese gratis, gen Senzori NOx...


    Sfatul meu, este sa sa faceți campania. Din experiența, Daimler ofera foarte rar și pt scurt timp chestii gratis.

    Pe de altă parte, devi părtaș la excrocheria Diesel, exact din momentul in care ai primit chemarea...daca până acum îți închipuiai că e normal sa mergi cu 120km/h cu 1100rpm și să consumi 4.5%.

    Prin alte state EU, ITP-ul lor spune că va pretinde documentația de la update, altfel nu aprobă inspecția periodică.


    http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


    www.mbretrofit.ro

    Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

    Comment


    • #3
      Tu ai face-o?

      Comment


      • #4
        Pai din ce a detaliat cl600, rezulta ca a facut-o deja si sfatul lui este sa o facem

        Comment


        • #5
          Eu am făcut....pe bani și sunt f ofticat, am scris deja.
          Mașina mea, 350cdi, merge superb după update, super smooth, cuplu liniar, fara agresivitatea falsa de până acum.



          Și da, sfatul meu este sa faci campania. Eu consider că cei câtva lei in plus la consum reprezintă starea firească a lucrurilor.
          Poți citi ce face NOx in plămâni. Rezolvă cancerul, trece chinul și scad cheltuielile cu spitalizarea.


          După cum se spune - sunt două tipuri de mașini pe lumea asta, Mercedes și restul. La fel ar trebui sa fie și proprietarii, care cu siguranță prefera să dea 2,2 lei in plus decât să omoare copiii.


          Sună frustrant, însă eu as cere compensații nu pt ăștia 2 lei, mai degrabă pentru faptul că MB a mințit mai rău decât VW. Pe vremea când râdeam de VW ca scotea nu știu câți cai putere cu 2.0, noi ne plimbam cu 2.2 cu mai putini cai. Credeam că MB sunt cei corecți. Când de fapt cu 2.2 și cu cai mai puțini, polua la fel adică de fapt mai mult.


          Astfel, eu cred că MB sunt buni de plată pt softul vech, mai ales pt că update-ul actual face mașina sa meargă perfect, exact cum trebuie sa meargă în MB.


          Asta daca nu cumva, conspirația există și după acest update poluează și mai mult....așa cum sunt din nou acuzați VW prin Italia și Spania...




          http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


          www.mbretrofit.ro

          Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

          Comment


          • #6
            La ultima revizie mi-au spus ca masina are doua rechemari in service. O chemare ca sa adauge nu stiu ce placute la airbag volan si alta pentru update soft.
            Nu mi s-a explicat despre ce update este vorba, ce-i drept nici eu nu am cerut informatii, mi-au spus doar ca e vorba despre ceva general.
            Din topicul asta imi dau seama despre ce update era vorba.
            Personal nu vad nici o diferenta in functionarea masinii, deocamdata.

            Comment


            • #7
              Update-ul referitor la înșelăciunea cu emisiile, vine numai după ce semnezi un document, care explică generic despre ce este vorba.
              http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


              www.mbretrofit.ro

              Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

              Comment

              Working...
              X
              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF