Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Cautare moderatori.

Collapse
This topic is closed.
X
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Moderator

    Originally posted by dolusd View Post
    Daca pe domnul Carmine il deranjeaza ca pe acest forum este atrasa atentia asupra scrierii corecte a limbii romane "atunci poate si eu sa va zica ceva ca eu am terminat liceul pe coji de seminte si stie sa scrie mai ales cand citestc coierent si imi place sfaturile dar vreau sa tineti cont ca defapt eu zic bine ceea ce scriu " ! Oare ai putea sa citesti asa ceva, domnule Carmine ??? Consider ca toti am facut minim 4 clase nenorocite si drept urmare nu avem voie sa facem "dezacoarde"

    On topic: Am si eu o mica propunere: adidc,dan500se si cl600 !

    PS: Din ce cauza s-a "retras" vladruse ?
    Multumesc pentru nominalizare, insa din lipsa de timp o refuz respectos!
    Din punctul meu de vedere, un moderator bun pt acest forum va fi acela care se pricepe cel mai putin la reparat masini!
    Un manager bun, aduce si pastreaza clienti in pravalia lui cu ajutorul celor care se pricep sa ajute.
    Am invatat, insa, ca nu exista popoare civilizate, exista popoare amendate!
    Regulamentul, oricare ar fi el, trebuie respectat cu strictete, pentru ca daca o regula este valabila pentru toata lumea, inseamna ca este o regula buna.

    Succes!
    http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


    www.mbretrofit.ro

    Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

    Comment


    • #32
      Avem echipaaa, avem valoareeee!!! Si lista de candidati e mareeee!!!

      Buuun! Lasand gluma la o parte s-au anuntat urmatorii.

      1. T_o_r_q_u_e
      2. Razor
      3. 300zxtt
      4. Paunionutz
      5. Mertzanu

      Personal, as inchide sesiunea de "candidaturi" si as propune ca tot 5 sa devina moderatori. Din ce motive:

      1. Cu cat rezolvam mai repede debandada cu moderatorii, cu atat mai repede se va avea grija de forum cum trebuie.
      2. Cum a zis si W124researcher, un numar de 6 - 7 moderatori ar fi necesar pentru buna functionare a forumului. In momentul in care fiecare are sectiunea lui si partea de moderare dureaza doar cateva minute pe zi, se poate monitoriza forumul intr-o proportie foarte mare.
      3. Decizia unui singur moderator poate fi contestata ca fiind partinitoare. Stiu cum e sa dai o sanctiune si sa-ti zica lumea ca o faci ca esti prieten cu X sau cu Y. In schimb, decizia mai multor moderatori, membrii reprezentativi sau nu, poate fi contestata mult mai greu. Discutile aprinse pe tema sanctiunilor date vor fi mult mai putine.
      4. Va intrebati de ce Razor si Torque ar fi inclusi in echipa de moderatori...
      - sunt oameni care, in ciuda faptului ca nu au o activitate masiva pe forum au aratat ca sunt educati si civilizati
      - in urma unei analize a ce a scris fiecare, oamenii par impartiali, echilibrati si ar fi foarte usor pentru dansii sa fie obiectivi in luarea unei decizii
      - ar constitui un exemplu pentru membrii noi; si sper ca acest exemplu sa fie urmat


      Ce parere aveti?
      Last edited by Semtexx; 12-25-2009, 18:38 PM.

      Comment


      • #33
        As mai avea o propunere, alc. Domnule alc, ce parere aveti?

        Comment


        • #34
          Ai aceptul meu, dar nu il vad pe W124researcher pe lista dc?
          Cu respect dany

          Comment


          • #35
            Originally posted by andrei_preoteasa View Post
            1. T_o_r_q_u_e
            2. Razor
            3. 300zxtt
            4. Paunionutz
            5. Mertzanu

            Personal, as inchide sesiunea de "candidaturi" si as propune ca tot 5 sa devina moderatori.
            Tot asta este si parerea mea.
            Echipa de moderatori ar ajunge la 8 membri, deci un numar decent pentru marimea forumului. (zic eu)

            Originally posted by optimus View Post
            dar nu il vad pe W124researcher pe lista dc?
            Eu nu.
            Pasionat w124 : Mercedes w124 blog

            Comment


            • #36
              Originally posted by optimus View Post
              Ai aceptul meu, dar nu il vad pe W124researcher pe lista dc?
              W124researcher nu cred ca stie, dar va fi si el fosforescent cat de curand... Deocamdata e kaki...

              Comment


              • #37
                1. T_o_r_q_u_e
                2. Razor
                3. 300zxtt
                4. Paunionutz
                5. Mertzanu
                6. Orvo
                7. Andrei_preoteasa
                8. Popeye
                9. w124researcher
                10. alc

                Domnilor, cu toata stima, pe mine sa ma scoateti de pe lista. Pe forum au mai ramas cam 30 de useri, care posteaza si se mai certa. Din acei 30, 10 vor fi moderatori. Va fi o tiganie mai mare decat este acum. Asta ar fi cireasa de pe tort, sa se certe moderatorii intre ei. Oare moderatorii se pot bana intre ei? Succes in continuare, eu ma imi iau jucariile si intru in lista celor "pensionati".

                Comment


                • #38
                  De ce oare,incet,incet,se(ne)retrag toti?

                  Comment


                  • #39
                    Acum pe timp de criza se cauta atatia moderatori? Personal am o mare solutie care poate acoperi "toate gaurile din acoperis"... Doamnelor si Domnilor sa intre in scena "El Magnifico". DOK-tore urca aici la prezidiu si tine "o slujba de vesnica pomenire"!

                    Comment


                    • #40
                      Originally posted by paunionutz View Post
                      1. T_o_r_q_u_e
                      2. Razor
                      3. 300zxtt
                      4. Paunionutz
                      5. Mertzanu
                      6. Orvo
                      7. Andrei_preoteasa
                      8. Popeye
                      9. w124researcher
                      10. alc

                      Domnilor, cu toata stima, pe mine sa ma scoateti de pe lista. Pe forum au mai ramas cam 30 de useri, care posteaza si se mai certa. Din acei 30, 10 vor fi moderatori. Va fi o tiganie mai mare decat este acum. Asta ar fi cireasa de pe tort, sa se certe moderatorii intre ei. Oare moderatorii se pot bana intre ei? Succes in continuare, eu ma imi iau jucariile si intru in lista celor "pensionati".

                      Ionutz, cu toata stima iti spun sa nu te pripesti. Tin sa te anunt ca atunci cand am intrat eu pe forum, erau 6 moderatori. Din cate imi aduc eu aminte: Stefan, Popeye_pmm, Lemon Demon, S Klasse, Lucy Pwd by S Klasse si, daca nu ma insel, era si Danny_BB. Plus administratorul. Si eu am fost al 157-lea membru inscris pe forum in august 2007. Acum, in 25 decembrie 2009 avem peste 7500 de membri si aproape 8500 de thread-uri. Intra in medie 300 de useri pe zi si se scriu cam pe 50 de topicuri zilnic. Sa zicem 100 - 150 de posturi pe zi. Cum or fi ele. Bune sau rele. Vreau sa tii cont ca, in cazul in care toti moderatorii si-ar intra in drepturi, toate aspectele forumului vor putea fi monitorizate si indreptate. Si una e sa ai un om care sa le faca pe toate dupa o zi de munca, alta e sa fie o echipa din care intra 5, sa zicem, si termina treaba in maxim 10 minute. In felul asta, membrii care au plecat dezamagiti de forum, se pot intoarce vazand ca treaba este facuta cu simt de raspundere. Si putem face ceva frumos, daca intr-adevar ne dorim.
                      Last edited by Semtexx; 12-26-2009, 12:03 PM.

                      Comment


                      • #41
                        Originally posted by andrei_preoteasa View Post
                        As mai avea o propunere, alc. Domnule alc, ce parere aveti?
                        Onorat, dar s-ar alege praful daca ajung moderator.
                        Eu aplic santiune de 30% din salariu pe minim trei luni la cei pe care ii am angajati. Din acest motiv, acesti angajati obtin niste performante deosebite. La fel se vede si in buzunarul lor, mai ales ca nici unul nu a plecat in ultimii 3 ani.
                        Din acest motiv sint neindicat.
                        Voua va trebuie un individ flexibil pe care sa-l manipuleze altii.

                        Dupa aceste alegeri de moderatori iarasi vor aparea probleme.
                        Consider ca trebuie respectat regulamentul, neconditionat. Un moderator trebuie ales pentru o perioada de minim un an si sa aiba puteri dictatoriale, in limita regulamentului.

                        Eu zic sa punem de-o sedinta extraordinara si sa-l aducem pe Dok.
                        Daca cineva face un grafic al evolutiei si performantelor forumului - tehnic, nr. de membri, calitatea discutilor, etc. - tot Dok ramine cea mai buna varianta.
                        Nu trebuie sa primeze optiunea lui X sau Y despre Dok si personalitatea lui, trebuie avut in vedere doar spiritul Mercedes. Dok il ilustreaza cel mai bine. Cu bune si rele.

                        Trebuie reflectat putin, pentru ca problemele vor reveni permanent.

                        Comment


                        • #42
                          1. T_o_r_q_u_e
                          2. Razor
                          3. 300zxtt
                          4. Paunionutz
                          5. Mertzanu
                          6. Orvo
                          7. Andrei_preoteasa
                          8. Popeye
                          9. w124researcher
                          10. alc
                          11.Doktorul

                          Comment


                          • #43
                            Il propun pe SFINXUL alias STEFAN ALEXANDRU alias DOK .

                            Cine stie "vorba lui SHAKESPEARE" poate intelege de ce avem nevoie de cineva care stie gramatica,are cultura,cunostinte despre MERCEDES si ca mai avem nevoie se misto-uri fine la adresa celor care merita....sa le uram "vorba lui SHAKESPEARE".

                            In rest numai de bine si SARBATORI FERICITE

                            Comment


                            • #44
                              Mai facut sa rad nu cred ca FANE mai vrea , dar poate ca azi e craciunul sa asteptam o minune. Cu ocazia asta cred ca vor revenii din concediu membri pensionati ,sau fosti membrii
                              Cu respect dany

                              Comment


                              • #45
                                Andrei,arata-ne ca esti transparent,dat fiind ca sunt mai multi ce il propun pe Fane,fa un poll,chiar daca nu va intelegeti....el sigur nu va veni decit ca membru sau nici macar,dar inceteaza sa eviti sa se pomeneasca de el,arata ca nu ai nici o problema,si ai curaj.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF