Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Sa-l aducem inapoi pe ORCA !!!

Collapse
This topic is closed.
X
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sa-l aducem inapoi pe ORCA !!!

    Trebuie sa facem ceva sa-l aducem pe calea cea buna pe ORCA. Mie unu imi lipseste. Dadea sfaturi bune si aflai multe informatii de la el pe care acum nu prea le mai vad pe nici un topic. Eu zic ca isi avea locul lui, bine stabilt, pe acest forum. Am pierdut nopti intregi citind manualele postate de el si comparatiile intre tipurile de masini cu date exacte. Se pare ca este si un om cu caracter si de cuvant( A promis ceva si s-a tinut de cuvant ). Sper sa fiti si voi de acceasi parere. Orca ne lipsesti. ''Viata fara poezie e pustiu !''

  • #2
    Pentru calitatea acestui forum n-ar fi rau ca Orca sa fie din nou un membru activ. Din pasiunea care o are pt aceste masini sunt convins ca-si mai arunca din cand in cand cate un ochi pe forum. Insa e decizia lui si trebuie respectata ca atare. Poate ca intr-o buna zi..... Cine stie??? Vom vedea....

    Comment


    • #3
      Si eu sunt pentru. Informatii multe si bune in posturile lui, o adevarata enciclopedie.

      Comment


      • #4
        Si eu sunt pt. revenirea lui Orca!!! Domnule Orca daca citesti aceste randuri sa stii ca iti ducem lipsa !!!

        Comment


        • #5
          Dar totusi, era real, sau virtual?
          Last edited by timisoreanul; 01-17-2009, 22:41 PM.
          Prostia si Hotia au cucerit Romania.

          Comment


          • #6
            Originally posted by timisoreanul View Post
            Dar totusi, era real, sau virtual?
            Ai niste intrebari...

            Orca este un om real, unul dintre cei mai faini de pe forumul asta.
            1979 Mercedes 200D, manual - fosta mea batranica
            1993 Mercedes 200CE-16, automat - armasarul #1
            dar si alte sase roti, grupate doua cate doua: Honda, Vespa si Electra

            Comment


            • #7
              Normal ca e real. Era o gluma, chiar un topic cu numele acesta, gluma care a fost gustata din plin de Orca la vremea respectiva, afirmand chiar( citez din memorie ): "Orca nu e nici real, nici virtual, e Selgros si Real".
              Prostia si Hotia au cucerit Romania.

              Comment


              • #8
                Deacord cu propunerea deschizatorului de thread. Orca isi are locul lui pe forum la fel cum isi au si alti cativa oameni in care se tot arunca cu diverse.

                Doar ca nu cred ca el trebuie adus pe "calea cea buna" ci mai degraba intreg forumul ar avea nevoie de o asemenea "aducere".
                Din cate am inteles Orca nu a plecat pentru ca avut el o problema ci pentru ca au avut altii probleme cu el, pentru ca altceva probabil ca nu i-au dus capu sa faca.

                Orca daca mai citesti din cand in cand forumul, si daca vrei, reia-ti activitatea , dupa cum vezi exista unii oameni care apreciaza ce-ai facut. Cat despre cei care nu stiu decat sa comenteze si sa insulte, cred ca stii pe unde sa-i bagi. Respect.

                Comment


                • #9
                  Ca sa continui postul anterior... Baga`i in... boala si revino ! Respect si din partea mea pt. Orca care mi`a sarit in ajutor, si nu numai o data chiar daca eram nou pe forum si aveam cateva posturi la activ, ca o mica enciclopedie mi`a explicat ce si cum si mi`a fost de mare ajutor. Eu consider ca forumul a avut numai de castigat de pe urma lui...
                  Last edited by cipa; 01-18-2009, 17:20 PM.

                  Comment


                  • #10
                    Si eu sunt mai nou si as vrea sa revina.Unele posturi de-ale lui mi-au fost foarte de ajutor.Eu in primul meu post pe acest forum nu am respectat normele de ortografie si s-a cam luat de mine @florineasca(cred ca dupaia o inceput sa sugihta).Dar acum dupa ce am citit jumatate din tot forumul cam dau dreptate la moderatori sau cei care dau atatea sfaturi bune.Sunt multi care tasteaza doar sa se afle in treaba,si in loc sa renunte, ii fac sa renunte pe cei care ne ajuta pe multi.
                    Chiar avea si doctor4carz un post pe undeva si florineasca daca nu ma insel, ca le vine si lor sa renuntze.Ar mai fii pulmann si inca vreo cativa(scuze ca nu stiu toate numele),care ne ajuta cu informatii foarte utile.
                    Deci si eu sunt printre cei care ar vrea sa revina Orca

                    Comment


                    • #11
                      Si eu ii simt lipsa. L-am cunoscut personal, la o intalnire Mercedes din Timisoara. Dar de ce il apreciem doar acum?
                      Prostia si Hotia au cucerit Romania.

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by timisoreanul View Post
                        Si eu ii simt lipsa. L-am cunoscut personal, la o intalnire Mercedes din Timisoara. Dar de ce il apreciem doar acum?
                        Vb. aia: Nu apreciezi pe cineva la adevarata lui valoare pana nu il pierzi!

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by B.A. View Post
                          ....
                          Doar ca nu cred ca el trebuie adus pe "calea cea buna" ci mai degraba intreg forumul ar avea nevoie de o asemenea "aducere".
                          Din cate am inteles Orca nu a plecat pentru ca avut el o problema ci pentru ca au avut altii probleme cu el, pentru ca altceva probabil ca nu i-au dus capu sa faca.
                          ...
                          Am recitit care au fost etapele conflictului, se pare că ai dreptate, ...şi noi toţi am absentat atunci...

                          Originally posted by orca View Post
                          17.09.2008 - 16:55 - Post nr.87
                          Cine a sters postarile mele ?, sa le reatasheze sau daca nu sa fii sters si "provocarea", altfel eu unul nu mai postez pe forum, este dreptul meu la replica, si au fost fara jigniri.
                          Originally posted by 200ce_marius View Post
                          18.09.2008 - 09:40 - Post nr.95
                          Eu le-am sters, pentru ca tu si cu Diesel o luaserati pe offtopic prea mult. Omul a fost respectabil cu tine si avea dreptate in propunerea sa, insa ai luat-o personal imediat, desi realmente nu avea nimic cu tine. Topicul asta nu este despre personalitatile membrilor de pe forum.

                          Cu tot respectul.
                          Să înţeleg că moderatorul 200ce_marius înţelege cum că colegul Diesel a fost primul în Off Topic (respectabil) ? , dar cu toate astea şterge doar răspunsul Off Topic dat de Orca la Off Topic-ul lui Diesel ? Din ciclul "Egalitate-Fraternitate" , şi totodată făcând un mare bine acestui forum prin măsura imparţială, imparţialitate dealtfel reclamată de Orca.
                          A se ţine cont de faptul că colegul Diesel, a fost făcut moderator după acest incident, ceeace cu sigurană a cântărit mult în "dorul" pe care să-l ducă Orca acestui forum.

                          Originally posted by orca View Post
                          18.09.2008 - 10:25 - Post nr.97
                          Daca este asa de ce nu ai sters tot ce era in offtopic ?, dealtfel colegul Disel a fost cel care a intrat in offtopic, in consecinta mi s-a adresat si ca atare i-am raspuns, a fost dreptul meu la replica, si a fost un raspuns scurt, la obiect, si absolut fara nici o jignire.
                          Dealtfel daca posturile mele contineau ceva jignitor trebuiau lasate sa le vada si restul colegilor, si sa-mi dai ban conform regulamentului.
                          Dupa cum vad ai ales, acum aleg eu.
                          Drept urmare deoarece posturile mele sant sterse dupa bunul tau plac, eu unul nu mai postez pe acest forum.
                          Nu te chinuii sa-mi raspunzi, nu ma intereseaza motivatiile tale, am inteles de mult comportamentul tau tendentios in ceeace ma priveste.
                          Dintre noi toţi (atunci), în legătură cu..., doar doi colegi au înţeles să-şi spună părerea...

                          Originally posted by ionutz_ng View Post
                          18.09.2008 - 10:31 - Post nr.98
                          Hai Orca,nu e cazul sa iei asa hotarare radicala.Nici 200ce_marius nicialtcineva nu reprezinta,nu este clubmercedes,toti suntem,cu parerile noastre pro si contra.Nu ai cum sa te superi pe tot forumul pt o persoana,se mai intampla neintelegeri peste tot,e pacat,in plus chiar vrei sa ma lasi singurul care tine cu mercedes pe aici?Nu vezi ca toti sunt cu VW si alte marci?
                          Originally posted by ionutz_ng View Post
                          18.09.2008 - 23:25 - Post nr.114
                          Daca vrei topic in care sa se scrie dupa regulile tale,nu ai decat sa scrii singur pe aici.Ti-am zis clar,in procesul de vanzare,de marketing al unui produs un rol aparte il constituie si studierea pietei si a concurentei.Eu nu mai scriu pe acest topic pana un moderator,altul decat 200ce_marius nu ia initiativa atat legat de asta cat si de ce s-a intamplat cu Orca.Te felicit totusi ca,ai reusit pe un forum rival sa te impui atat de bine.Esti demn de lauda,probabil ca si masina pe care o aperi este la fel de buna si face praf mercedesurile pe piata sec hand de vanzare.Ura,ura!
                          Originally posted by 200ce_marius View Post
                          20.09.2008 - 23:07 - Post nr.124
                          Intro: pentru comportamentul aberant de pe acest topic, pentru lipsa de respect fata de moderatori (indiferent la care se refera) care pana la urma au actionat conform regulamentului, domnul ionutz_ng primeste o sanctiune: ban 7 zile. Si apropo, orca n-are decat sa reciteasca regulamentul si el, sau sa nu posteze.

                          Va rog continuati topicul cu argumente cat mai relevante, si fara balacareala. Ideea e sa se expuna argumente, pareri s.a.m.d., intr-un mod civilizat.
                          Originally posted by 300zxtt View Post
                          21.09.2008 - 12:41 - Post nr.127
                          Sincer, daca se continua asa, in scurt timp nu stiu cine o sa mai posteze si,chiar ar fi pacat de forumul asta.Daca ne uitam pe alte forumuri, pe zii ce trece se mareste numarul celor ce posteaza, pe cand aici pe zi ce trece scade. Pacat....
                          Originally posted by doktor4carz View Post
                          21.09.2008 - 16:22 - Post nr.128
                          Consider decizia colegului meu una corecta. Nu ma intereseaza sa creasca numarul celor care posteaza. Strict ca forum, omul e mai putzin important (nici nu e om, e un nick, se transforma in om cind il vezi la fatza...), ce conteaza e informatzia. Iar cind un nick bate cimpii, trebuie ars. Scurt. Nu vad din ce motiv ar trebui sa adopt o politica protectzionista vis-a-vis de membrii activi. Suna ceva de genul "daca postezi, te tzin in bratze" si deja nu mai e egalitate intre membri. Nu mai posteaza lumea ? Asta e... mi se filfiie. Totushi, unii nu au invatzat sa scrie, dar insista sa posteze... Pacat nu e de forum, ci de unii care nu au limita. Si se ajunge la circ. Si nu e circ, e totushi forum. Si nu vreau tzatze Tantze pe aici. Fara suparare, dar mi-am platit dreptul sa decid cine se joaca si cine nu.

                          Cine mai posteaza pe linga subiect dupa mine, ia o luna tusha. Si se shtie ca vorbesc serios. Comentarii ulterioare deciziei colegului meu se pot adresa pe privat, am zis treaba asta de o mie de ori, mai bat cacatul inca o data...
                          După care (ca de obicei) pe forum a fost linişte, nici unul nu am deschis (atunci) un topic dedicat, în care să ne dăm cu părerea despre..., ne-am făcut că plouă, probabil aşa se va întâmpla şi acum...

                          Chiar dacă Orca nu mai revine pe acest forum, consider că merită să-i oferim acest topic, la câte a oferit el acestui forum, dar totodată şi noi ne "merităm" din plin acest topic, noi toţi care defapt sânt convins că l-am dezamăgit cel mai tare.

                          PS.
                          Stimă şi respect pentru colegii ionutz_ng şi 300zxtt
                          Last edited by orca; 01-19-2009, 04:59 AM.
                          .. ________ ..
                          o/____https://www.clubmercedes.ro/core/ima...ilies/cool.png____\o
                          (Oo\==/oO)
                          ..U...............U.
                          Ma plimb dimineata ca sa fiu liber dupa amiaza si sunt de acord cu orice afacere care nu degenereaza in munca.
                          http://img99.imageshack.us/img99/342...icuminejg5.gif

                          Comment


                          • #14
                            Eu unu sunt convins ca Orca o sa revina, doar sa nu fie vre-o dusmanie nearatata pe forum. Cert e ca forumul are de pierdut daca se pierd membrii care posteaza cu rost si de la cei care chiar afli ceva legat de Mercedes. Sunt convins ca Dok nu a citit in prealabil cam tot ce s-a scris pe acel topic si s-a pripit unpic cu raspunsul in care nu s-a referit la Orca ci in general la membrii. E adevarat ca nu trebui facuta o diferentiere intre membrii in functie de numarul de posturi sau cat de des activezi ci ar trebuii sa se faca o diferentiere in functie de calitatea celor scrise in topicuri.
                            Bine acum nimeni nu trebui sa cada in genunchi sau sa-si toarne cenuse in cap ca pana la urma suntem barbati iar daca impartasesti acceasi pasiune normal ca sunt si pareri diferite si totodata si orgolii, dar ca sa arati pasiune fata de de acest forum dai la oparte orgoliile si recunosti cel putin ca iti lipseste acel lucru (de ambele parti), cu atat mai mult ca s-a plecat de la o prostie fara sens si cu un final previzibil.
                            Acum ramane de vazut cine iubeste mai mult aceasta adunatura si cine pune mai presus orgoliul personal.

                            Si inca ceva tipic romanesc.
                            Prea se dramatizeaza lucrurile si cateodata se face exces de zel in unele privinte.
                            Daia nu au construit romanii Mercedesul. Cu stima !
                            Last edited by rommy20005; 01-19-2009, 05:23 AM.

                            Comment


                            • #15
                              Perfect, e bine ca istoria este redata, chiar aseara ma gandeam sa revin si eu pe tema asta.

                              Situatiile le intelege fiecare dupa judecata proprie. Din punctul meu de vedere, atunci am sters doar postarea lui Orca pentru ca era in intregime offtopic, spre deosebire de a lui Diesel, care atingea si subiectul topicului - din cate imi aduc aminte, repet.

                              Lucrurile au escaladat inutil, cum mi s-a mai intamplat odata cu Orca. Inteleg sa comentezi actiunea unui coleg sau a unui moderator, dar nu la modul cum a facut-o el. Nu imi pot cere scuze fata de el decat in doua instante:

                              1. cand m-am adresat cu apelativul "tati", intr-un cadru de altfel prietenos; in acel moment a reactionat pe masura, punandu-ma la respect. OK. Putea sa o faca si mai diplomatic decat a facut-o (daca e sa emit o opinie), dar pentru ca orgoliul meu nu are cont pe forum, cred ca mi-am cerut scuze inca de atunci, iar daca nu - o fac acum.
                              2. ca nu am editat postarea lui Diesel, sa sterg partea de off-topic din el.

                              N-am probleme de orgoliu in ceea ce priveste forumul, incerc sa imi fac treaba cand am timp, cat mai impartial, si fara sa impart in toate directiile cu banari. Va invit sa faceti un sondaj printre colegi, daca nu credeti. Mentionez inca o data, pe aceasta cale, ca m-am trezit cu status de moderator (!!), nu am cerut acest lucru. In aceeasi situatie se afla si colegul Diesel. Nu ne pretindem mari smecheri ai forumului, incercam in timpul liber pe care il avem sa mai supraveghem pe aici, dar nu o putem face cu aceeasi putere de munca precum Dok. Acesta insa a considerat de cuviinta sa isi ia cateva ajutoare, care e problema? Dar cum atacurile sunt un sport national, aveti grija sa ne motivati cum se poate mai bine. Daca ar fi sa iau personal aceleasi tipuri de conflicte sau discutii ca si cel in discutie aici, plecam de mult de pe forum - nu ca unii nu si-ar dori. Cine ma cunoaste personal stie ca sunt departe de caracteristicile negative pe care unii dintre colegi mi le asociaza.

                              Din postarile lui Orca cu privire la mine, inteleg ca are impresia ca am ceva cu el, ca nu il respect, ca sunt smecher, ca ma cred durduliu... nu stiu. De vorba nu am stat in veci, desi sunt deschis la orice fel de discutie. A nu se confunda asta cu provocarile de pe forum, alea nu se numesc discutii civilizate si imi rezerv dreptul sa nu reactionez.

                              Asadar, repet pozitia mea fata de Orca:
                              - cel mai fain membru al acestui club, a avut cea mai mare contributie d.p.d.v. tehnic, si nu numai.
                              - il respect la fel de mult ca pe orice transilvanean, ca doar am originile acolo.
                              - il astept cu mare interes sa reinceapa conversatiile cu noi pe forum.

                              O saptamana buna!
                              Last edited by 200ce_marius; 01-19-2009, 18:19 PM.
                              1979 Mercedes 200D, manual - fosta mea batranica
                              1993 Mercedes 200CE-16, automat - armasarul #1
                              dar si alte sase roti, grupate doua cate doua: Honda, Vespa si Electra

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF