Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

A fi sau a nu fi autodidact?

Collapse
This topic is closed.
X
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • A fi sau a nu fi autodidact?

    Autodidact... E un termen profund as zice eu. Prima oara i-am inteles sensul in clasa a 9-a cand profesorul de matematica ce ma pregatea pentru olimpiada imi spunea ca el nu prea are cu ce sa ma ajute la acel nivel, si ca daca vreau performanta trebuie sa fiu...AUTODIDACT.
    Ok! Zis si facut. Pe principiul "Si inginerii poate scrie poezii!" (fara ofense) am inceput sa trag cu ochiul la mecanici (care de regula se enerveaza cand clientul sta in picioarele lor in atelier) si sa surubaresc singur o gramada de chestii. Pana mai ieri cand ceva m-a facut sa imi pun intrebarea daca nu cumva e mai bine sa imi vad eu de domeniul in care pot fi didact. Mai concret...:
    Daunazi o vecina ma roaga sa ii tai catziva pomi din gradina. Iau drujba tai, ciopartzesc, pana cand, in urma unei miscari bruste, se blocheaza lantzul. Incercari peste incercari:nimic! OK! Pe acelasi principiu mai sus amintit (nu am nici o legatura cu drujbele si cu mecanica in general) ma apuc sa o "repar". Desfac suruburi, curat cu pensula, scot arcuri, desfac articulatii si dupa o ora de truda cand mi-am dat seama ce are, adica o reparasem, realizez stupefiat...ca era piedica pusa!!! Inca un sfert de ora sa o reansamblez si o fractiune de secunda sa trag frana. Si uite asa mi-am auto predat lectzia despre frane la drujbe.
    Asa ca fratziee..."[...]daca e popa sa ceteasca, si daca e copil sa se joace."
    http://www.caesaralexandru.wordpress.com

  • #2
    Fratioare, fara sa ma simt ofensat iti spun ca inginerii chiar pot scrie poezii si uneori destul de bune, sunt de parere ca orice lucru invatzat e numai bun. Nu zic ca o sa ajungem cu toti ca McGyver...asta daca sti serialul dar ma intreb eu: ce rau poate iesi din a sti sa faci ceva...orice. E putin distractiv sa constati ca ai muncit o ora aiurea dar spre deosebire de mine sau altii, acum sti sa dezasamblezi o drujba. Iti dau un exemplu trait deunazi: pierdea al meu C-class lichid de racire. Relatia dintre noi fiind la inceputuri am zis sa petrecem niste timp impreuna si sa-l mangai putin intre urechi. Zis si facut...dupa ceva bajbaieli printre plasticuri si cleme si furtunase am gasit si rezolvat problema. Concluzie nr 1: Acum stiu sa-i inlocuiesc furtunasul cu pricina. Concluzie nr 2 (trasa dupa vreo 2 zile): stiu degeaba ca a cedat altceva si curge antigelul (proaspat pus) ca din fantana arteziana. Concluzie nr 3: foarte curand voi mai invata unele lucruri despre W202...numai timp sa am.
    Intr-o Romanie in care totul se face de suprafata hai sa invatam sa facem lucrurile bine, sa fim posesori de mercedes nu doar pentru ca e o masina altfel ci sa fim noi insine altfel...si atunci masina va veni ca o asortare a ceva ce deja suntem.

    Cu tot respectul si cu speranta infiriparii unor discutii !
    Last edited by adidc; 11-08-2008, 17:27 PM.
    E220 cdi W210, 2001

    E320 W210, 1997
    C180 W202, 1994
    W123 200D, 1978 cu inima de W124


    Romani 2:4 ...nu vezi tu ca bunatatea lui Dumnezeu te indeamna la pocainta?

    Comment


    • #3
      Amice ai mare dreptate. Insa uite cat de mult a prins subiectul nostru la consumatorii de pe forum...Subiectele fierbinti sunt despre jante si sisteme audio sau alte beshini.
      Cat despre Romania superficiala nu sunt multe de zis decat ca societatea la nivel global tinde sa devina asa. In consecinta nu cred ne vom putea distinge de ea...am fi niste off topics ai societati.
      Mult noroc tuturor celor care vor sa invete singuri cate ceva util. Sper sa ne sprijinim reciproc in asta.
      http://www.caesaralexandru.wordpress.com

      Comment


      • #4
        Cat priveste didactica si educatia e treaba dubioasa in tinutul asta numit impropriu stat de drept. Prea mult interes, cred ca se poate inchide.
        http://www.caesaralexandru.wordpress.com

        Comment

        Working...
        X
        Logan | Dacia Logan |Anulare DPF