Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

tepe de tip nou

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • tepe de tip nou

    O noua teapa (sau tzeapa pentru noua generatie) este la moda acum. Se adreseaza mai ales tinerilor disperati de a-si face un viitor sau o cariera/cv etc. In general persoana se recomanda a fi un cunoscut al unui prieten etc pe site-urile de socializare. In cazul meu, intamplarea face sa fi avut prieten "comun" o persoana cu 15 ani mai in varsta ce mi-a fost profesor in facultate, deci prezenta credibilitate. Mi-a dat add si eu accept (ma gandeam ca este vreun asistent din facultatem, etc)
    Mai jos atasez discutia pentru ca mai apoi sa revin cu explicatii.


    Conversation started Tuesday (16.02.2016)

    Doru Alexandru Sararu 2/16, 11:44am
    Salut...ms ptr add incantat sa te cunosc doru
    eu 2/16, 11:46am
    Salut
    Costi sunt
    Doru Alexandru Sararu 2/16, 11:46am
    Very Happy
    eu 2/16, 11:46am
    Stefan este prieten comun [olor=orange] (adia dl profesor)[/color]
    Doru Alexandru Sararu 2/16, 11:47am
    Incantat
    Eu sunt in Bucuresti acum...lucrez in sanatate
    U?
    Da...este prieten comun
    eu 2/16, 11:47am
    Am vazut parte de radiologie pe pagina ta de facebook
    Eu urmez cursurile (adica tot radiologie)
    Locuri de stat
    Doru Alexandru Sararu 2/16, 11:48am
    da...am ceva specializari..
    eu 2/16, 11:48am
    Radiologie
    Sunt primul an
    Doru Alexandru Sararu 2/16, 11:48am
    Super tare
    Si eu am studiat la med
    Anii superiori
    Incantat sa te cunosc...
    Mishu Cristian 2/16, 11:49am
    La fel si eu
    Multumesc
    Felicitari
    Eu incerc sa invat cat se poate de mult.... medicina este altceva, alt nivel
    Doru Alexandru Sararu 2/16, 11:49am
    Oricum e de viitor
    Poti pleca afara
    Eu stau cam 4 luni pe an
    La akh spital Wien (incearca sa duca discutia in partea dorita de el)
    eu 2/16, 11:50am
    Este o specializare cautata
    Doru Alexandru Sararu 2/16, 11:50am
    Da
    eu 2/16, 11:50am
    Super
    iar afara sunt alti oameni.. alte dotari
    Doru Alexandru Sararu 2/16, 11:51am
    Daca esti interesat vb dupa amiaza la un tel
    eu 2/16, 11:51am
    Multumesc mult
    Doru Alexandru Sararu 2/16, 11:51am
    Sa ti spun cv legat de un proiect deja suna ciudat ca se ofera sa ma ajute, dar e dl profesor prieten comun...
    eu 2/16, 11:51am
    Acum am terminat practica la spitalul xxxxxxx
    Doru Alexandru Sararu 2/16, 11:51am
    Cu iesire la Wien 1 sapt in vara
    eu 2/16, 11:52am
    mi.a placut
    Si am avut noroc sa fac (enumerare proceduri specifice)
    Ce numar de telefon ai?
    Doru Alexandru Sararu 2/16, 11:52am
    Super
    0742415475
    Al tau?
    eu 2/16, 11:53am
    07xx.xxx.xxx
    Ne auzim maine la telefon? azi nu mai am timp
    Doru Alexandru Sararu 2/16, 11:53am
    Ok...vedem
    Daca esti interesat sa participi la proiect (ce frumos suna, nu-i asa?)
    eu 2/16, 11:54am
    Mersi mult
    Ma.bucur ca am vorbit
    Doru Alexandru Sararu 2/16, 11:54am
    Este f avantajos (probabil experienta si ceva bani.. va da bine la cv gandesc eu..)
    eu 2/16, 11:54am
    Da
    Sunt interesat
    Doru Alexandru Sararu 2/16, 11:54am
    Ok
    Sa mi dai o adresa de mail
    Sa ti trimit materialele informative oficiale (oficiale!!!?? e treaba serioasa domne')
    eu 2/16, 11:55am
    mail.personal@gmail.com
    Doru Alexandru Sararu 2/16, 11:55am
    Ai liber la vara in aug?
    eu 2/16, 11:55am
    In principiu am
    Doru Alexandru Sararu 2/16, 11:56am
    Ok vb
    eu 2/16, 11:56am
    Multumesc
    Ne auzim maine
    O zi cat mai.frumoasa (tb sa vorbesc frumos... omul e prieten cu profu si ma ajuta)


    -----------=================Today (18.02.2016)==========---------------------------------


    Doru Alexandru Sararu 2:47pm
    salut
    eu 4:33pm
    Salut
    Am verificat mailul
    Si nu am primit nimoc
    Poti retrimite oferta te rog?
    Doru Alexandru Sararu 4:33pm
    iti mai trimit odata
    sigur cu mare placere
    eu 4:34pm
    Multumesc mult
    Doru Alexandru Sararu 4:34pm
    deci mail.personal@gmail.com
    ok?
    eu 4:35pm
    Da. Aceasta este
    Doru Alexandru Sararu 4:35pm
    ok..trimit acum inca odata
    esti acasa?
    eu 4:36pm
    Nu
    Dar primesc pe telefon mailul
    Doru Alexandru Sararu 4:36pm
    ok
    ti am retrimis
    eu 4:41pm
    Verific
    eu 4:50pm
    Am primit o excursie dar nu inteleg in ce consta proiectul (probabil a gresit atasamentul...)
    Doru Alexandru Sararu 4:50pm
    ok..lasa o asa..bafta (pare a fi teapa... ce se intampla aici???!!! am fata de fraier?)
    eu 4:51pm
    Adica care este produsul final care tb realizat si care poate fi trecut la.cv?
    Eu am participat la proiecte si stiu ce inseamna in principiu un proiect
    Doru Alexandru Sararu 4:51pm
    FB succesuri
    eu 4:52pm
    Sigur esti doctor?
    Doru Alexandru Sararu 4:52pm
    hai sictier



    Cam aceasta a fost discutia cu dl Doctor Doru Alexandru Sararu...
    ---------===================mailul atasat este mai jos=========-----------------------------------------


    scio rezonanta <sciorezonanta@yahoo.com>
    Attachments4:47 PM (1 hour ago)

    to me
    salut,

    Dupa cum am vorbit pe F B .iti trimit aici cateva informatii despre acel proiect legat de WIEN 2016
    Daca esti interesat te rog sa completezi formularul de inscriere pana pe data 20 febr 2016 si trimite mi l pe adresa mea!
    orice alt detaliu ti l pot da in timp util! oricum vb la un tel ...contributia este 210 euro se poate plati in 2 rate echivalent in lei la cursul BNR al zilei

    succes,
    doru
    -------------=====================================----------------------------------------

    fisierul de incriere 1 cu titlul "Allgemeines Krankenhaus detalii proiect"

    Allgemeines Krankenhaus
    Departatment für medizinische
    Der Schönen Wien Stadt


    INFORMATII DETALIATE
    Obiective: -vizitarea AKH spitaal
    -vizitarea bailor termale Wien Therm ( kinetoterapie, spaa, sauna)
    -vizitarea palatului Schonnbrun (inclusiv gradina zoologica si colina Gloriette)
    -turul ringului Vienez cu obiectivele Stadt Park, Opera, Piata Maria Theresia, Parlamentul,
    Ratthaus, Universitatea, Schottentor
    -vizitarea palatelor imperiale Hofburg si Belvedere
    -Catedralele Sf. Stefan, Votiva, Karlkirche
    -vizitarea Donauinsel si faleza Dunarii
    -plimbare in parcul de distractii Pratter
    -shopping pe vestita Mariahilferstrasse
    Perioada: Iulie --
    August/2016 / 08-15

    Profil participant: Student/Persoane interesate de serviciile medicale si de cultura austriaca
    Procedura de inscriere:
    Completeaza formularul de inscriere pentru acest proiect.Formularul completat va fi evaluat. Vei primi in maxim 48h un raspuns in ceea ce priveste acceptul tau, cat si alte detalii.
    Transport: Avion Otopeni-Schwechat Wien
    Tren direct
    Autocar
    *la alegere functie de zona de domiciliu a participantului
    Cazare: Concern Hotelier agreat in proiect in vecinatatea spitalului AKH.
    Camere duble
    Facilităţile hotelului si a camerei: Birou, Încălzire, Duş, Articole de toaletă, Toaletă, Sală de baie, TV, Telefon, TV prin satelit, Serviciu de trezire/Ceas deşteptător
    Mic dejen inclus de tip bufet suedez diversificat.
    Acces rapid in centrul orasului, in Ringul Vienez cu transportul in comun.
    Abonament recomandat Wiener Linien pe toate liniile de transport valabilitate 7 zile(Luni-Duminica)

    ---------------=========================================-------------------------------------------
    fisierul de incriere 2 cu titlul "Allgemeines Krankenhaus-formular inscriere"

    Allgemeines Krankenhaus
    Departatment für medizinische
    Der Schönen Wien Stadt




    *Obligatoriu

    Nume: *
    Prenume: *
    Data Nasterii (format DD/MM/YYYY) *
    E-mail: *
    Numar telefon *
    Ce crezi că ai putea vizita/afla/învăţa în acest proiect? *
Working...
X
Logan | Dacia Logan |Anulare DPF