Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Tzepe si tzepari

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Capcana pe patru roti .

    Deoarece nu sau mai intamplat in ultimul timp asemenea "acte de omenie" pe aici , propun sa semnalam si tepari din afara forumului , pentru ca eventualii doritori de chilipiruri Mercedes Benz , sa fie avizati .

    Sa incepem cu stan parvu din Pitesti , zis "Litra" :

    Miercuri, modelul Elena Hueanu si-a cumparat o masina de lux la mana a doua de la un afacerist pitestean, care a asigurat-o ca a facut cea mai buna alegere. Blonda era convinsa ca a facut afacerea vietii ei, insa nu a durat mult pana cand a aflat contrariul. Elena a dus masina pentru verificari in service, iar mecanicii au averizat-o ca daca se urca la volanul ei isi risca viata. Acum isi cere banii inapoi, dar, se pare, nu ii va recupera decat la tribunal


    In aceasta "afacere" putea sa fie un coleg de pe forum .

    Comment


    • #62
      Tzepari din Pitesti

      Salutare.pot sa spun ca si eu sunt unu dintre cei 'fraieriti' pot sa zic..am vandut acum vre-0 2 sapt la unu in pitesti care are dezmembrari o masina,e vorba de un C class cu motorul defect.Respectivul a venit la mine la buzau sa cumpere masina,de fapt a trimis pe altcineva cu platforma,cred ca vreun angajat de al lui...eu am cerut 1700 pe masina,cam ala era pretu de vanzare,el a venit cu 1500 de euro si vre-o 2 milioane jumate parca,nu mai stiu sigur,ca cica atat i-a dat sefu la el,eu i-am zis sa faca o suma rotunda in lei adica 75 de milioane si ii dau masina....Ne-am inteles sa imi dea pe loc 1500 de euro urmand ca a 2-a zi eu sa ii trimit actele si a 2-a cheie prin fan courier contra diferentzei de 200 de euro...A doua zi eu am pus imiediat actele la Fan,si pe vre-o marti l-am sunat sa vad daca le-a ridicat de la sediu....Ala care a luat masina si aveam nr-ul lui de tfl o dadea cotitta ca el nu stie daca a fost patronu sa le ridice ba ca nu stiu ce,si tot asa...I-am cerut nr sefului lui si mi-a dat bineinteles un nr care era blocat pt toate apelurile de sosire.Cam asta e patania mea cu acesti indivizi din Pitesti,daca cineva ii cunoaste ar fi bn sa fie mai atenti cu ei daca fac vre-o tranzactie cu ei....Nu e vorba de 200 de euro la mine,dar cand ma gandesc ca m-au fraierit la mine acasa nu prea imi pica bn...dar asta e....eu sper sa le intind o capcana si o sa ii arnajez asa cala carte,asta cat de curand si promit ca o sa tin la curent cu ce o sa pateasca....Masina cu care merge in tzara dupa masini e un OPEL MONTERREY inmatriculat pe BG si pe asta care vine dupa masinni il cheama BADUCA IULIAN, TLF...0767347762...Sper ca nu v-am plictisit cu povestea mea.ciao!

      Nu mai folosi prescurtari gen Mess te rog.
      Last edited by mircea600sel; 10-08-2012, 14:38 PM.

      Comment


      • #63
        Tepar- Gorila(gorilrulz de pe forum,parca).Vinde motoare de 1,8 drept 2.0.Cu asigurari ca e 2.0..."doar nu ne dam teapa prin prieteni si forum"
        1995 Mercedes C200 w202 - IL 26WGD
        2001 Bmw e46 coupe - IL 25WGD
        Si o panarama de scuter

        Comment


        • #64
          Asta e grav . Eu am cumparat multe piese de caroserie de la el a mai lasat la pret si una peste alta e fost bine si ptr. mine si ptr. el!
          DAR DACA A FACUT ASTA E GRAVVV!!!

          Comment


          • #65
            Faza cu motorul am patit-o si eu , cu un moldovean stabilit in Timisoara pe nume consceac vasile mircea , str. Timocului T27 , ap 2 .
            Am cumparat un motor de la el , si cu toate ca sa jurat pe familie ca este 240D s-a dovedit ulterior ca era 220D .

            Comment


            • #66
              Sa ma scuzati, dar nu se poate vedea din seria motorului ce capacitate are? Chiar nu stiu, de asta intreb.

              https://www.clubmercedes.ro/forum/ha...676-regulament

              Pentru functionarea corespunzatoare a conturilor si pentru evitarea blocarii acestora, va rugam sa NU mai folositi adrese de email yahoo.
              Va rugam sa le schimbati din User Settings.

              Comment


              • #67
                S-a intamplat pe la inceputul anilor '90 . Nu existau documentatii , specificatii , vin-uri , forumuri , etc . Cel putin eu nu stiam de asa ceva .

                Comment


                • #68
                  Originally posted by Zeus View Post
                  Sa ma scuzati, dar nu se poate vedea din seria motorului ce capacitate are? Chiar nu stiu, de asta intreb.
                  Se poate,dar nu am verificat.
                  Numarul de telefon l`am luat de la cineva care a luat fff multe piese de la el,si faptul ca era activ in perioada aia pe forum nu mi`a dat de banuit ca umbla cu cioara vopsita.
                  Oricum,motorul luat de la el a fost solutie de moment..pana ce l`am pus pe al meu la punct...
                  1995 Mercedes C200 w202 - IL 26WGD
                  2001 Bmw e46 coupe - IL 25WGD
                  Si o panarama de scuter

                  Comment


                  • #69
                    info despre WDD2120021A976936 (sper ca google sa indexeze):

                    -https://www.autodna.ro/lp/WDD2120021A976936/auto/6814f5b918ea81de2de1c343bf9370d809fdaf0d

                    -anunt autovit: http://autovit.ro/anunt/mercedes-ben...-ID7Gj0MJ.html
                    Attached Files
                    http://www.w204.ro

                    Comment


                    • #70
                      Originally posted by Mr.M View Post
                      Asta e noua metoda a samsarilor de facut bani Multi repede...locuiesc in Franta si de aici majoritatea daunelor totale pleaca in Romania....vin si iau cu tirul cate 10 o data.E pacat

                      Comment


                      • #71
                        @sorinvuta si pe Italia masinile noi accidentate sau relativ noi pleaca Polonia, Romania si Bulgaria.
                        Diagnoza (cu Star C3&C4SD) si reparatii Mercedes in Italia.

                        Comment


                        • #72
                          Buna seara ! .
                          Semnalez un tzepar.
                          Necoara Dorin
                          com. Giroc
                          jud. Timis

                          Comanda piese pentru Mercedes si nu mai ridica coletul de la posta.
                          Obrazul este mai gros decat cei 20 lei , tur/retur .

                          Nu stiu daca este mebru aici .

                          Comment


                          • #73
                            Ohooo, pe unde umblashi un an? Credeam ca nu ne mai iubesti...

                            https://www.clubmercedes.ro/forum/ha...676-regulament

                            Pentru functionarea corespunzatoare a conturilor si pentru evitarea blocarii acestora, va rugam sa NU mai folositi adrese de email yahoo.
                            Va rugam sa le schimbati din User Settings.

                            Comment


                            • #74
                              Originally posted by Zeus View Post
                              Ohooo, pe unde umblashi un an? Credeam ca nu ne mai iubesti...
                              Buna seara !

                              V-am povestit la momentul respectiv de individul care m-a injurat mizerabil , la adapostul nik-name , fara sa-l cunosc sau sa am vreo discutie cu el .

                              Daca avem asemenea specimene aici , eu ce sa mai zic .

                              Stima !

                              Comment


                              • #75
                                Tu stii cate p#/i imi iau eu saptamanal ?
                                Nu mai pune la suflet.

                                https://www.clubmercedes.ro/forum/ha...676-regulament

                                Pentru functionarea corespunzatoare a conturilor si pentru evitarea blocarii acestora, va rugam sa NU mai folositi adrese de email yahoo.
                                Va rugam sa le schimbati din User Settings.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF