Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Merge cineva la Europene in Elvetia / Austria?

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Merge cineva la Europene in Elvetia / Austria?

    Chiar sunt curios daca vreunul din voi s-a hotarat sa mearga in Elvetia la vreunul din meciurile Romaniei...

    Eu am avut bafta de a castiga un bilet la Romania-Olanda la un concurs organizat de ING-Gazeta Sporturilor ( pt un card de credit emis de ING) si desi eram nehotarat la inceput...m-am hotarat subit...pe 17 voi urla la Berna: Hai Romania!

  • #2
    Atunci sa tipi si pentru noi...si trebuie sa iti iei banuti seriosi la tine ca tarifele au sarit cu 20-30%.

    Comment


    • #3
      Am un voucher cazare de o noapte langa Berna (inclus in pachetul cu biletul de meci). In rest am rezervat niste cazari in Austria cu 30€ de persoana. Nu e de speriat...
      Motorina este insa 1.33€/l in Austria. Si 40 de franci elvetieni vigneta pe un an in Elvetia (nu se poate lua pe termen mai scurt). Aici m-au fript elvetienii.

      Comment


      • #4
        M-am intors vineri din calatoria pe care am facut-o in Elvetia via Austria. Despre meci nu comentez nimic aici ca am vazut ca e un topic separat.

        O sa pun cand gasesc un pic de timp niste poze de pe traseu (care e mirific), si niste poze cu un W126 500 SEC pe care l-am gasit zacand (fara numere)intr-o stare f buna in garajul subteran al unui hotel din Meiringen (la 100km de Berna).

        Preturi motorina Austria: Nickelsdorf (la celebrul Shell) 1,52 Euro/l. In orase (inclusiv Vienna) 1.36-1,39Euro (la benzinarii Agip, Avanti, BP, JET). Pe autostrazi : 1.42-1.45 Euro.

        Benzinele: incepand cu 1.30 continuand spre 1.45. Criza petrolului isi spune cuvantul, preturile la pompa se schimba tot a doua zi...

        Motorina in Elvetia: 2,25 SFR-2,35 SFR/l.

        Vigneta Austria: 7,80 pe 7 zile. Vigneta Elvetia: 40 SFR pe un an (nu exista alta varianta de achizitionare).
        Last edited by Diesel; 06-26-2008, 01:16 AM.

        Comment


        • #5
          Asteptam cu nerabdare poze si alte impresii...

          Comment


          • #6
            Revin cu cateva poze din aceasta calatorie.

            1. Drumuri nationale impecabile in Austria:



            2. Lac si munte isi dau mana (Gmunden - AT)



            [img=http://img144.imageshack.us/img144/2253/cimg0684aq8.th.jpg]

            3.Autostrada in Elvetia (limitata la 120km/h):







            4. Un W126 500 SEC care se odihnea (fara numere intr-un garaj subteran de hotel in Meiringen (CH):







            Last edited by Diesel; 06-26-2008, 00:42 AM.

            Comment


            • #7
              5. Ziua meciului 17 iunie ( o zi trista dar atunci n-aveam de unde s-o stim):










              6. Masini tari prin Zürich:

              Maserati Quattroporte..parcat ilegal si bineinteles amendat:
              Last edited by Diesel; 06-26-2008, 01:01 AM.

              Comment


              • #8


                Si Porsche se..ridica...nu-i asa? (cand e parcat ilegal)...




                Si un Aston Martin Vantage se baga in seama...imediat:



                Un Lamborghini Gallardo s-a jucat cu o Skoda Octavia pe autostrada (ca o pisica cu soarecele):


                7. Masina (mea) cu care am facut calatoria de 3500km in Tara Cantoanelor:

                Last edited by Diesel; 06-26-2008, 00:59 AM.

                Comment


                • #9
                  Ca o concluzie, Elvetia e o tara speciala care merita vizitata. Este un MUST SEEN.
                  Ca oricare alt roman, mi-am inchipuit ca e o tara foarte scumpa. Acolo mi-am dat insa seama ca de fapt Romania a ajuns o tara scumpa, asa ca iata ne-am integrat in grupul tarilor scumpe. Asta ne trebuia insa? Nu stiu...insa cel putin nu m-am socat vazand preturile din Elvetia. De Austria nu mai are sens sa vorbesc...E o tara cu preturi mai mici decat Romania.

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by Diesel View Post
                    Ca oricare alt roman, mi-am inchipuit ca e o tara foarte scumpa. Acolo mi-am dat insa seama ca de fapt Romania a ajuns o tara scumpa, asa ca iata ne-am integrat in grupul tarilor scumpe. Asta ne trebuia insa? Nu stiu...insa cel putin nu m-am socat vazand preturile din Elvetia. De Austria nu mai are sens sa vorbesc...E o tara cu preturi mai mici decat Romania.
                    Am fost in Cluj acum ceva timp(1 an si jumatate) si am remarcat ca preturile la alimente sunt in medie cu 10-20% mai mari decat in Bucuresti.
                    MÃREAȚA COBRA

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by ionutz_ng View Post
                      Am fost in Cluj acum ceva timp(1 an si jumatate) si am remarcat ca preturile la alimente sunt in medie cu 10-20% mai mari decat in Bucuresti.
                      depinde de locatia in care te-ai invartit prin Cluj... eu am trecut prin Bucuresti in martie anu asta, e drept ca pe la gara, si era sa prefer greva foamei decat sa bag ceva pe sub nas. Mie mi s-au parut tocmai invers adica mai scump in Bucuresti dar noah, poate gresesc.

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by ionutz_ng View Post
                        Am fost in Cluj acum ceva timp(1 an si jumatate) si am remarcat ca preturile la alimente sunt in medie cu 10-20% mai mari decat in Bucuresti.
                        Nu am fost de cativa ani prin Bucuresti deci nu pot sa fac comparatii.

                        In general, majoritatea populatiei Clujului se aprovizioneaza de la magazine de genul Cora, Auchan, Carrefour, Kaufland, Metro, Selgros, etc. Ma gandesc ca preturile nu pot sa varieze in ziua de azi f mult in cadrul aceluiasi lant de magazine la nivel national.

                        Ca supermarket-urile la noi sunt scumpe, e f adevarat...

                        Si acest lucru nu se va schimba prea curand atata timp cat ne inghesuim ca lacustele sa cumpararam de la ele umpland cu varf carucioarele saptamanal.

                        Hypermarket-urile care au venit in Romania, si-au depasit cu mult asteptarile privind vanzarile. In aceste conditii isi permit sa afiseze preturi chiar peste media europeana. Nu ar fi asta o problema daca romanii ar castiga cel mai bine din Europa. Insa din modul in care stau lucrurile, si aspectul asta privind nivelul preturilor ramane un paradox al originalei noastre economii nationale.
                        Last edited by Diesel; 06-27-2008, 10:24 AM.

                        Comment


                        • #13
                          Tari fotografiile...Si ai surprins si lucruri interesante...

                          Comment


                          • #14
                            Multumesc pt apreciere.

                            Am facut mai multe poze. Aici am pus cateva pe care le-am crezut interesante vis-a-vis de specificul forumului.

                            Comment


                            • #15
                              Cred ca nu se va supara nimeni daca vei mai pune si altele...ca noi nu consideram "reclama mascata"...Asa ca..da-i bataie...

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF