Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Pareri detector cobra 9940

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pareri detector cobra 9940

    Salutare tuturor, de 2 zile am primit cadou un nou detector si anume un cobra 9940 , model 2008 , fiind si varful de gama al prodcatorului.
    Ce as vrea sa va intreb, eu pana acum am avut uncobra mic si rau pt.aproxmimativ 10 ani, acum am acest model, ce parere aveti despre el?
    E bun de ceva?
    La prima vedere ti se pare de ultima tehnologie, mai ales cu acel lcd color, care iti largeste zambetul.
    Dar de cand il am , in 2 zile, l-am scos si la un drum lung, si incep sa imi formez o parere cam slaba despre el, si anume....da cam multe alarme false la anumite detectoare cu care ma interesctez. Desi am oprit benzile care imi dadeau alte batai de cap, mai exact am oprit X, POP si VG2.
    Sper ca in viitorul apropiat sa prind un radar , sa pot vedea cat e de bun sau prost. Aveti idee ce pot sa ii mai fac ca sa reduc alrmele false?

    Mai jos aveti o prezentare mai pe larg:

    Detector radar Cobra 9940 - 487 ron

    Cel mai performant detector Cobra si nu numai. Dotari de exceptie, incluzand si afisaj LCD color. Poate concura cu succes ca dotari si distanta de detectie cu orice detector fabricat de Beltronics si Whistler din gama superioara. Detector radar de 5 stele, numai pentru premianti.
    Cobra 9340

    Detector radar ultra performant, varful de gama al producatorului Cobra. Afisaj full color, distanta de detectie mare, alarme false reduse, avertizare vocala, banda Ku pentru Europa. Detector de 5 stele

    XRS-9940 - 12 Band Radar Ultra Performance Digital Radar/Laser Detector

    Dotari de exceptie:

    * New - Full Color Extreme Bright Data GrafixTM Display - Afisaj full color
    * LaserEye® 360 Detection
    * Busola digitala
    * New - Battery Voltage Display
    * Laser Eye®
    * Safety Alert® Traffic Warning System
    * Ultra Performance Extended Detection Range - distanta de detectie imbunatatita
    * Detects POP Mode Radar Gun - detectie POP pentru pistoala radar
    * New - Detects Ku Band Radar Gun - Detecteaza banda Ku pentru Europa
    * IntellimuteTM
    * IntellishieldTM
    * Strobe Alert® Warns of Approciating Emergency Vehicles

    6 RADAR SIGNALS 4 LASER SIGNALS 2 SAFETY SYSTEMS
    1. X Band Radar
    2. K Band Radar
    3. Ka Superwide Radar
    4. Ku Band Radar*
    5. VG-2 Rader Detector-Detector
    6. Spectre Rader Detector-Detector 1. LTI 20-20TM Laser**
    2. Ultra LyteTM Laser**
    3. ProLaser**
    4. ProLaser III** 1. Safety Alert® System
    2. Strobe Alert® System*

    Specificatii
    Unit Dimensions 4.88"H x 3.01"W x 1.44"D (124 mm H x 76.5 mm W x 36.5 mm D)
    Unit Weight 6.74 oz. (191 g)
    UPC 02837710464 0
    Clamshell Dimensions 10.20"H x 7.87"W x 3.78"D (259 mm H x 200 mm W x 96 mm D)
    Clamshell Weight 11.99 oz. (340 g)
    Master Pack Quantity 4
    Master Pack Dimensions 9.06"H x 11.08"W x 8.66"D (230 mm H x 285 mm W x 220 mm D)
    Master Pack Weight 4 lbs., 3 oz. (1890 g)
    Specifications subject to change without notice
    http://cobra.com/index.cfm?fuseactio...&category_ID=35464360_1.jpg

    cobra_XRS_9940.jpg
    MB W211 E 270 CDI 210Cp 480Nm BT 89SPP

  • #2
    M-am lamurit cu el, e o pocnitoare scumpa si galagioasa,
    Sa incep cu punctul lui forte, are intr-adevar o raza bunisoara de actiune, de cele mai multe ori detecteaza radaru la timp , DAR, este incredibil de insuportabil la capitolul alarme false ,e prea sensibil la orice detector care vine din contrasens. Si paradoxal cele mai multe alarme false le gaseste tot la detectoarele cobra.
    Deci nu se merita, daca faci Iasi- Bucuresti, in medie cred ca ai cate o alarma falsa la 5-10 min.
    Trebuie sa il schimb cu un bel.
    MB W211 E 270 CDI 210Cp 480Nm BT 89SPP

    Comment


    • #3
      Originally posted by flavius89 View Post
      M-am lamurit cu el, e o pocnitoare scumpa si galagioasa,
      Sa incep cu punctul lui forte, are intr-adevar o raza bunisoara de actiune, de cele mai multe ori detecteaza radaru la timp , DAR, este incredibil de insuportabil la capitolul alarme false ,e prea sensibil la orice detector care vine din contrasens. Si paradoxal cele mai multe alarme false le gaseste tot la detectoarele cobra.
      Deci nu se merita, daca faci Iasi- Bucuresti, in medie cred ca ai cate o alarma falsa la 5-10 min.
      Trebuie sa il schimb cu un bel.
      Ai incercat sa il configurezi pe acolo - am inteles ca are un meniu destul de mare si ca poate fi configurat ce si cum.
      Nu de alta,dar un taximetrist care avea asa ceva il lauda foarte mult..

      Comment


      • #4
        Da, asa este...scuze ca am mai uitat sa revin cu impresii.
        Din meniul lui de benzi am inchis absolut toate benzile, mai putin Ka, care nu se afla in meniu (nu cunosc din ce motive) si am mai lasat deschisa si banda K, banda in care sunt peste 95% din radare.
        Si pot spune ca acum e liniste in masina, acum m-am acomodat cu el, stiu cand este o alarma falsa, de ex, la usile automate de la banci, benzinarii s.a. da alrma falsa in K, iar de anumite detectoare radar din contrasens da alarma in Ka, iar restul alarmelor sunt chiar din partea radarelor.
        La inceput era un chin cu setarile default, dar acum sincer nu l-as schimba decat pe un bel foarte bun...din cauza ca 9940 are si el la randul lui o raza buna de actiune, uneori chiar foarte buna...
        MB W211 E 270 CDI 210Cp 480Nm BT 89SPP

        Comment

        Working...
        X
        Logan | Dacia Logan |Anulare DPF