Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Ce vă enervează(acum)

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 3 (0 members and 3 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pe mine nu ma mai enerveaza de mult sintagme gen "la cluj e tarani" sau "la bucuresti e tigani" sau "moldovenii..." sau "oltenii...".
    Peste tot sunt oameni si oameni. Generalizarile de acest gen arata doar gradul de intelegere, cultura si toleranta. La superlativ, for sure.

    Comment


    • Originally posted by nstoe View Post
      gmihai24 - espana

      ...

      Ps : bine ca s-a trecut si Galatiul pe harta "marilor Orase de Muncitori din Romania" , unde exista "mmmuuullltttaaa Neam - Marlanie" !.
      Acuma ma supar.
      Pai Galatiul a fost, cred, primul din lista: 1964. Cu DEZVOLTARE de la 35.000 (normali spre elite-5000) la 135.000 (unii normali au dat coltul) in doar 4 ani.
      Si au dezvoltat pe rand: neam-navetistii, neam-golanii, neam-progeniturile, neam-puscariasii etc.
      La Iasi - 1970 unde erau 50.000 - vara, 60.000 toamna-iarna-primavara (normali spre elite 25.000 plus cei 10.000 studenti).
      Asa a fost comunismul

      Comment


      • Pe mine ma enerveaza moderatoru' care mi-a inchis 2 topicuri.
        Stiu ca nu-mi pot sterge/dezactiva contul asa ca sper macar la un ban permanent, sa stiu o treaba si sa nu mai fiu tentat vreodata sa revin.

        Asa ca: @colegu' Mircea600: ai o masina naspa. Rog ban. Permanent daca se poate.

        Comment


        • Originally posted by Orvo View Post
          Pe mine ma enerveaza moderatoru' care mi-a inchis 2 topicuri.
          Stiu ca nu-mi pot sterge/dezactiva contul asa ca sper macar la un ban permanent, sa stiu o treaba si sa nu mai fiu tentat vreodata sa revin.

          Asa ca: @colegu' Mircea600: ai o masina naspa. Rog ban. Permanent daca se poate.

          In topicurile deschise de tine s-a discutat,ai aflat ce era de aflat si gata.

          Cu bann-ul nu vreau sa te ajut.

          sigpic

          "Sunt printre voi,dar nu sunt unul dintre voi"

          Comment


          • Ma enerveaza SPAM-urile ce au umplut Forumul. Cine aproba conturile cu locatii gen Ghana, Panama, Zambia, etc, etc?
            W123 280E Blue Green Metallic

            W126 280SE Champagne Metallic
            W126 280SE Black Blue Metallic
            W126 500SE Lapis Blue Metallic
            W126 500SE Midnight Dark Blue

            W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
            W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

            Comment


            • Originally posted by dan500se View Post
              Ma enerveaza SPAM-urile ce au umplut Forumul. Cine aproba conturile cu locatii gen Ghana, Panama, Zambia, etc, etc?
              Cristi.

              Se va rezolva cat de curand.

              sigpic

              "Sunt printre voi,dar nu sunt unul dintre voi"

              Comment


              • Nu le aproba nimeni, e automata chestia si nu-mi explic de ce. Am facut scurta la mana la cati am banat zilele astea...
                https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

                Comment


                • Originally posted by mircea600sel View Post
                  Cristi.

                  Se va rezolva cat de curand.
                  Originally posted by cutaresku View Post
                  Nu le aproba nimeni, e automata chestia si nu-mi explic de ce. Am facut scurta la mana la cati am banat zilele astea...

                  Parca era nevoie de un post pe topicul de prezentare in cea ce priveste aprobarea contului (ca la anunturi pe Bursa).

                  Ar fi nevoie de un update la soft, sau o resetare.

                  Whatever...
                  W123 280E Blue Green Metallic

                  W126 280SE Champagne Metallic
                  W126 280SE Black Blue Metallic
                  W126 500SE Lapis Blue Metallic
                  W126 500SE Midnight Dark Blue

                  W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
                  W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

                  Comment


                  • Pe mine ma enerveaza militia ca mi-au luat permisul. I-am rugat frumos sa ma inteleaga si sa-mi dea o amenda mai mare, dar sa-mi lase permisul, pentru ca fac naveta, am sotia insarcinata si trebuia sa plec din tara.
                    Doar banii se duc la buget deci la salariile lor. N-au vrut. Iar sunt pieton 1 luna. Cineva mi-a atras atentia ca trebuia sa dau banii direct la "bugetul lor", poate ma iertau.
                    E220 cdi W210, 2001

                    E320 W210, 1997
                    C180 W202, 1994
                    W123 200D, 1978 cu inima de W124


                    Romani 2:4 ...nu vezi tu ca bunatatea lui Dumnezeu te indeamna la pocainta?

                    Comment


                    • Originally posted by dan500se View Post
                      Parca era nevoie de un post pe topicul de prezentare in cea ce priveste aprobarea contului (ca la anunturi pe Bursa).

                      Ar fi nevoie de un update la soft, sau o resetare.

                      Whatever...
                      Pana acum 1 saptamana fiecare cont era verificat de catre admin dar acum vad ca doar o parte din userii noi trebuie verificati restul li se da acceptul automat.

                      In ultima saptamana am banat vreo 50 de "booti" din astia.

                      Nu mai este valabila de mult acea regula.Pacat.{prezentarea userului nou in topicul dedicat}

                      sigpic

                      "Sunt printre voi,dar nu sunt unul dintre voi"

                      Comment


                      • Originally posted by mircea600sel View Post
                        ...Nu mai este valabila de mult acea regula.Pacat.{prezentarea userului nou in topicul dedicat}
                        Pacat, asa cum zici! Mai scapam de zambieni si ghanezi...
                        W123 280E Blue Green Metallic

                        W126 280SE Champagne Metallic
                        W126 280SE Black Blue Metallic
                        W126 500SE Lapis Blue Metallic
                        W126 500SE Midnight Dark Blue

                        W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
                        W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

                        Comment


                        • Originally posted by dan500se View Post
                          Pacat, asa cum zici! Mai scapam de zambieni si ghanezi...
                          Cu spamul am rezolvat.Multumim Cristi.

                          sigpic

                          "Sunt printre voi,dar nu sunt unul dintre voi"

                          Comment


                          • Din Opera, de o saptamana, se intampla niste nazdravanii.
                            Nu retine logarea;
                            La accesarea unui subiect, ma duce aiurea la o postare anterioara de multe zile;
                            In timpul editarii unui post, se delogheaza, imi posteaza o parte aiurea fara comanda;
                            M-am saturat de resetari ca sa scriu ceva.

                            Comment


                            • Ma enerveaza ( din nou ) poporul lui Lapusneanu, adica cei ,,prosti da' multi''. Este plina lumea de indivizi care nu stiu nimic, dar se pricep la toate, de la fotbal la politica ( mai ales ). Corect ar fi, ptr. secolul in care traim, ca pe langa alte informatii, continute de actul de identitate, sa mai figureze si IQ-ul. Iar cei cu nivel de inteligenta comparabil cu cel al maimutei de la circ, sa nu poata avea drepturi civile ( drept de vot ) si nici functii de conducere ( indiferent al cui fiu sau nepot este ). Deci cine-i prost ,,ciocu' mic ca sperii pestii''! Mentionez ca am intalnit destule cazuri in care IQ-ul nu avea legatura cu diplomele cu care se laudau anumite persoane. Eu cred ca, in lumea in care traim, dreptul de a hotara viitorul nu poate apartine decat celor care cat de cat gandesc. Dar desigur Itzic & Co. nu au nevoie de asa ceva si atunci vin cu ,,textele'' cu drepturile omului si cu egalitatea. Drepturi si egalitate, pe dracu', ca atata timp cat apartinem regnului animalier, nu poate fi egalitate. Deci lumea in care traim si mai cu seama cei care conduc aceasta lume, au nevoie de prosti, cat mai multi prosti. Si asta ma enerveaza!

                              Comment


                              • Astazi , adica ieri , am descoperit o zgarietura urata pe capota portbagajului . Idiotul care a facut-o , a facut-o cu dusmanie . A apasat si rasucit adanc cu varful unui obiect ascutit , si a tras o "linie" de vreo 25 cm .

                                Am avut si alte marci auto si nu au "atras atentia" cu nimic . De cand am Mercedes ( anii '90 ) am patit urmatoarele :

                                1 - 409D - furat oglinzi .
                                2 - 407D - distrus steaua cea mare ( cum "poarta" camionetele ) de trei ori . Incercau sa le fure , dar le asiguram bine si daca vedeau ca nu le pot fura , le rupeau , fiind din plastic . Ma gandisem sa pun una din fier , dar in prostia lor imi rupeau tabla de pe masina .
                                3 - W123 - Este cea mai "bagata in seama" . Daca o parcam langa bloc , o gaseam plina de mucuri de tigari , cotoare de porumb fiert , struguri partial mancati , etc . In strada mi-au furat steluta de pe capota ( de fapt au rupt-o ) si prelata .
                                Acum zgariata .

                                Nu cunosc sa am "prieteni" . In ultimii 25 de ani nu m-am certat cu nimeni .

                                Asta ma enerveaza cel mai mult . Acum .

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF