Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Plasma vs. LCD vs. LED

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Plasma vs. LCD vs. LED

    Va salut.

    Avand in vedere oferta de pe piata la achizitionarea unui "flat screen tv" ce trebuie sa avem in vedere?Am citit pe forumuri de profil si sunt tot in ceata.
    Am observat ca difera in primul rand tipul ecranului,dupa care- contrastul,frame rate-ul,rezolutie ecran, etc.
    Sfaturi de la colegi care detin sau sunt in domeniu sunt binevenite.

    Stefan

  • #2
    Te salut, sa stii ca si eu vrau sa cumpar un TV acuma de sarbatori si inca nu ma pot decide asupra tehnologiei.
    Pana acuma as fi dorit unul cu tehnologia Plasma, dar acuma cum preturile au scazut mult la cele LCD cu Led, tin sa ma indrept catre unul ca acesta.
    Imi place foarte mult calitatea imaginii si culorile sunt mai vii.
    Sa vedem ce spun si colegii care au deja unul dintre aceste modele.
    Mercedes W202 motor 2.0 diesel 1993
    Mercedes W202 motor 2,2 diesel 1995

    Comment


    • #3
      Eu am ales LCD între LCD și Plasmă în 2007 când mi-am achiziționat un televizor.Pe atunci nu era LED...dacă era atunci LED, luam LED.
      Eu am luat LCD deoarece are o viață mult mai mare decât plasma.
      Tatăl meu și-a luat o plasmă, LG, și după 2 luni când aprindeam televizorul nu-mi mai arăta imaginea...era negru complet, și doar sunetul mai era, atât.Verdict...moartă!!
      Spre deosebire de LCD-ul meu din 2007, care și astăzi merge perfect.
      " You're not your job. You're not how much money you have in the bank. You're not the car you drive. You're not the contents of your wallet. You're not your f*cking khakis. You're the all-singing, all-dancing crap of the world. " Tyler Durden
      Regulament forum.

      Comment


      • #4
        Eu am un LCD Panasonic si am lucrat in domeniu.Plasma,fata de LCD are dezavantajul consumului mare de energie electrica,fiind undeva intre 250-450 Wati,in functie de diagonala ecranului.Televizorul cu tehnologie LED are ecran LCD insa iluminatul fundalului este realizat de diode LED,de aici si consumul relativ mic.Televizorul LCD conventional are ca si iluminat fundal tuburi CCFL,un fel de neon,mai pe intelesul nostru,dar ecranul propriu zis este tot LCD,adica cu cristale lichide.Plasma este cu descarcare in gaze care necesita un consum de curent mult mai mare.Daca iti cumperi sa fi atent sa aiba tuner digital, DVB-C si DVB-T si sa aiba rezolutia Full HD.
        W202 elegance / 1.8 benzina,1993

        Comment


        • #5
          ÃŽn general:
          1.LCD - Ecran cu cristale lichide.
          Avantaj principal: rezoluţie (claritate) mare
          Dezavantaj principal: contrast mic (culori mai urâte)
          2.Plasmă - Ecran cu gaze ionizante
          Avantaj principal: contrast mare (culori mai vii)
          Dezavantaje: consum mai mare, rezoluţii mai mici, există doar ecrane de 30+ ţoli
          3.LED TV - LCD care are în spate un LED în loc de neon cum au cele clasice
          Avantaje: rezoluţii mari, contrast mare (culori vii), consum mic, foarte subţiri
          Dezavantaj: scumpe
          4.OLED - organic led - revoluţia îi în faptul că pixelul în sine dă şi lumina
          Avantaje: rezoluţii mari, cosum foarte redus, subţire, contrast imens (mult mai mare decât la la plasmă sau lcd deoarce n-au sursă de lumină în spate), ieftin de produs
          Dezavantaj: durată de viaţă foarte mică la ora actuală.
          `87 W126 EX 420 SE - NOW 250D + WEBASTO - GENERALUL - sold

          now - bicicleta !

          0744 239 949

          WEB
          http://garajautodiag.blogspot.com

          Comment


          • #6
            Va salut!
            Prin 2010 cand a trebuit sa schimb televizorul din dormitor aveam de ales intre LCD, Plasma si LED....
            Am ales LCD cu ecran normal (nu LED) dar cu rezolutie Full HD 1080p 24 True Cinema.
            De ce nu am ales LED? Pentru ca daca se duce un pixel se duce tot ecranul, pe cand la LCD cu panou normal, daca se duce un pixel, restul ecranului ramane in parametri de rezolutie si culoare.
            Oricum, aveti grija ce marca luati, de preferat din tara cu multe ''cutremure'' si neaparat cu rezolutia de mai sus. Pe multe modele scrie HD Ready...nu recomand.
            Daca gresesc cu ceva la ce am scris mai sus, rog sa ma corectati!!
            Va doresc numai bine din partea mea.

            Comment


            • #7
              Salutare. Plasma fara discutie. Plasma e plasma, negrul e negru si nu e gri. Toate bune
              Sexy, inteligent, amuzant....Dar destul despre mine!

              Comment


              • #8
                Eu personal am si LCD si led. Dar pot spune ca ledul este the best.
                Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul!

                Comment


                • #9
                  Originally posted by SEBASTIAN 77 View Post
                  .......ledul este the best.
                  confirm
                  Oo\=|=/oO

                  Comment


                  • #10
                    Confirm si eu .Am "cufurit" ceva bani-am luat LED Philips de 117,ca cel din link:



                    Nu visam la dimensiunea asta la bugetul care-l aveam (cam 2700 lei) ma gandeam cel mult 106 dar am gasit la reducere cu 2899 asa ca mi-am intors buzunarele pe dos .

                    ATENTIE: Nu se va vedea acasa la fel cum se vede in magazin datorita semnalului tv -eu am Digi. Am "tras" un film HD si l-am pus pe stick -televizorul isi face treaba.Acum ma uit la pachete cu programe tv care au incluse canale HD,dar am vazut ca la noi oferta e intre 6 si 12 canale cel mult si nu stiu daca merita mai ales ca nu ma uit decat seara.
                    Stefan

                    Comment


                    • #11
                      Ai facut o alegere foarte buna! Oricum, intre cele 3(plasma, LCD, LED) nu prea mai ramane loc de indoiala, LED'ul este net superior cam la toate capitolele, nu mai vorbesc de radiatii, care sunt neglijabile.
                      dark days are coming...
                      http://www.youtube.com/watch?v=M-RP9...eature=related

                      Comment

                      Working...
                      X
                      Logan | Dacia Logan |Anulare DPF