Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Vanzare "suspecta" a fierului meu catre Coasta de Fildes !

Collapse
This topic is closed.
X
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Vanzare "suspecta" a fierului meu catre Coasta de Fildes !

    Va salut domnilor !

    Cum voi sunteti cei mai in masura de a va cere sfaturi, am si facut-o

    Aseara am primit un mail, de la un domn francez, care locuieste undeva in Coasta de fildes, Astea sunt afirmatiile care le-a facut.

    A spus ca este interesat de anuntul meu, cu vanzarea W202 ului meu.
    Anuntul l-a gasit pe 4 tuning

    O sa postez mail urile , prin care am comunicat cu el in oridinea primirii / raspunsului.

    Faptul suspect este ca vrea sa o plateasca in cont bancar inainte, iar dupa aia sa vina ceva firma de recuperare dupa ea, ce-a ce mi se pare cam suspect si neobisnuit pentru noi.

    Va rog sa imi dati sfaturi / idei, tot ce credeti ca este de spus.

    Va multumesc !


    Mail ul 1 , primit ieri, de la 4tuning

    Ai primit un nou mesaj la anuntul postat in bazarul 4Tuning prin intermediul formularului de contact


    Alo
    Sunt dl NOEL PATRICK, rezident francez în prezent în străinătate.
    Caut o masina. Şi după revizuirea anunţul dvs.
    vânzare, am par a fi interesaţi.
    Esti proprietarul prima sau a doua?
    Vă rugăm să trimiteţi-mi poze noi (interior si motor),
    final proiect de lege
    întreţinere pentru a obţine o idee de starea sa actuală, urmat de pretul final.
    CDT.

    Datele vizitatorului care ti-a trimis mesajul:
    Nume:noel
    Telefon: 22503025273
    Email: noelpatrick.2011@gmail.com


    Raspuns , eu :

    Va salut ,

    Va raspund la mail ul primit , pentru Mercedes W202, C200

    Fabricatie : luna 05, an 1995
    Motor : 1998 cmc
    Combustibil : benzina + GPL
    Putere : 100kw / 136 CP
    Cuplu : 193 N/M
    4 cilindri in linie, 16 valve , M 111.941
    Transmisie : 5+1 viteze
    Culoare : Alb, Polar White
    Interior : Textil, stofa, nuante de albastru.
    Tractiune : spate

    Dotari multiple.

    Masina este la mine din Februarie 2009.
    Este adusa din Italia, in Romania sunt primul proprietar, sunt singurul
    proprietar pe actele din Romania.

    Toate actele sunt in regula.
    Are I.T.P. (verificare tehnica) pana in Martie 2013

    Masina are stare generala buna, nu face probleme, toate functiile / butoanele /
    functiile merg 100%


    In prezent are 349.200 KM , reali,
    Eu am luat masina la 290.000 KM

    Are vopseaua originala, usor matuita si cu urme minime de uzura a celor 16 ani
    pe care ii are masina.
    Are cateva pete superficiale de rugina, la muchiile de jos a usilor fata, si la
    pajajul aripii spate, cativa centimetrii.

    Interiorul este impecabil, cu exceptia sezutului de la scaunul soferului, care
    are stofa rupta, dar remediabila.

    Motorul are o mica bataie, si un consum mediu de ulei,
    Motorul merge bine, trage, se tureaza, nu are erori.

    Am folosit ulei, 10W40, Liqui Moly, luat direct de la importatorul din Romania,
    Limorom. care il Importa din Germania.
    Am folosit doar filtre Mann

    Am folosit antigel Aral.

    Are consumabile schimbate recent , din care cele mai principale :

    -bujii, BERU , speciale GPL, schimbate de aprox 1000 km
    -toate 4 amortizoarele, BOGE, schimbate de aprox 35.000 km
    -discurile frana + placute frana , au aprox 14.000 km
    -Kit ambreiaj complet, are aprox 7.000 Km
    -catalizator
    -termostat
    -curea accesorii + rola+telescop intinzator

    ETC, ETC....


    Toate consumabilele care le-am folosit au indeplinit normele si cerintele
    Mercedes-Benz.

    Instalatia GPL este secventiala, Stargas, montata in Italia, masina a venit cu
    ea montata.
    Este totul in regula, nu face probleme, am pentru ea cabu si soft pentru
    diagnoza si Calibrare,
    Rezervorul de GPL este de 90 litri efectivi, si intra 75 litri faptic, cu marja
    de 80% plin, pentru siguranta

    Eu sunt multumit de masina si nu sunt foarte grabit sa o dau, pentru ca ma
    folosesc de ea.
    Fiind pe Gpl are un cost pentru consum rezonabil.
    Consuma aprox. 13l /100 km urban si 10l / 100Km extraurban, GPL
    1l GPL = 2,9 - 3 lei

    Nu mi-a facut niciodata figuri sau sa ma lase in drum.

    Momentan are pe ea jantele de otel (tabla) cu anvelope de iarna 195/65/15 si
    capace originale Mercedes

    Mai am pentru ea 4 jante originale Mercedes - AMG pe 17 cu anvelope.

    -fata 7,5J x 17 , ET 35 cu anvelope Michelin Pilot Primacy 225/45/17
    -spate 8,5J x 17 , ET 30 cu anvelope Kleber Hydratex 235/45/17

    Atat jantele cat si anvelopele sunt in stare imecabila, jantele au prezoanele
    aferente, originale.

    Pretul pentru masina, cu jantele de iarna este 3300 euro.

    Daca doriti si jantele AMG, impreuna cu anvelopele si prezoanele costa separat
    550 euro.

    Dupa cum am spus nu sunt grabit sa o dau, dar daca primesc pretul cerut va
    pleca.

    Eu doresc sa trec la nivelul uramator , vreau sa imi iau o masina mai mare,
    cutie automata, motor mai mare,

    O sa atasez poze recente si seria VIN cu desfasurarea aferenta si poze cu
    jantele AMG si anvelopele aferente.

    Masina se poate vedea in Cluj-Napoca sau Zalau (Salaj)

    Toate cele bune,
    Claudiu,
    +40 / 0741.096.812

    CU ATASAMENT DE 50 POZE, REALE ALE MASINI SI JANTELEOR AMG.


    Mail 2 , primit azi de la Patrick :


    Alo

    Înainte de a continua Doresc să vă informez că eu trăiesc cu soţiamea franceză în Coasta de Fildeş, unde am de lucru pentru contulmeu propriu, motiv pentru care am rugat pentru fotografii pentru a obţine o idee de starea sa actuală şi-au revizuire pentruachiziţionarea de masina ta. Fiind în străinătate, a venit să locuiascăîn Africa de Vest pentru a face afacerea mea, eu nu pot încă să vinăvedea masina, asa ca mi-ar place foarte mult puteţi avea încredere şi se bazează pe dvs. de bună credinţă. Nu vă faceţi griji pentru că, dacă totul merge bine te voi pune în legătură cu agenţia de tranzitpentru recuperarea acestuia.
    Aţi putea revizui preţurile în jos?
    Dacă da, cum să returneze masina?
    În timp ce în speranţa de a termina acest caz favorabil cu
    Vă mulţumesc pentru tine pentru a vă oferi multe necazuri şi stau în
    aşteptare pentru tine.
    Sunt accesibile pe +225 030.252.73
    Cordia



    Raspuns , eu :

    Va salut !

    Nu am inteles exact tot ce ati vrut sa spuneti, insa in mare parte am inteles.
    Preturile sunt fixe,
    Ultimul pret pentru masina + jante AMG complete este 3800 euro.

    Nu scad preturile pentru ca fost masina mea personala si am ingrijito ca atare, si am bagat multi bani in ea.
    Jantele sunt rare, originale AMG si sunt in stare impecabila, stau perfect pe masina, atat estetic cat si tehnic.

    Daca cineva vine sa o cumpere, voi merge sa perfectez actele, va voi ofer certificat fiscal, contract de vanzare cumparare legal, la notar, si certificat de radiere, pentru a putea so inscrieti dvs unde doriti.

    Deci din punct de vedere legal va fi totul ok.

    V-am pus poze multe si detaliate, mai mult nu pot sa fac.

    In speranta unei viitoare colaborari, Va doresc numai bine.

    Daca vreti alte informatii nu ezitati sa imi cereti.

    Toate cele bune !

    Claudiu,
    0741.096.812


    Mail 3, de la patrick :

    Alo

    Am primit de dumneavoastră de mail pentru tranzacţia a trebuit să-mi cer taxa finanţare cu privire la modul de transmitere şi de către bancherul mea sugerează că transportul se face prin transfer International Swift, care va primi 24 de ore înainte bani în contul dvs.! Pentru a finaliza tranzactia mea bancher va avea nevoie de detalii bancare (cont bancar), dacă sunteţi de acord să facă un depozit direct Vă implor să-mi trimiteţi elementul care are nevoie de banca mea, aşa că am să le poată trece şi să se mute angajament luni.
    În ceea ce priveşte eliminarea vehiculului dvs. nici o problemă odată ce sunteţi în posesia banilor în contul dvs. bancar vă informa-ma o recepţie de calitate în acest moment va contacta o companie care este specializata in acest domeniu aici, în Coasta de Fildeş de recuperare.
    expeditor meu de transport de marfă din cadrul agenţiei va un server proxy
    semnate de mine pentru documentele necesare pentru a finaliza ceea ce priveşte cumpărarea şi vânzarea de biciclete. Pentru costurile de transport vor fi în întregime la contul meu nu vă faceţi griji.
    Am putea avea unele informaţii despre tranzacţie I se va transmite produsele cumparate de la banca mea să efectueze transferul de fonduri sunt:

    IBAN _Code

    _Code BIC

    _name şi adresa băncii

    _name şi prenumele beneficiarului

    + _Adresse Completa codul poştal

    _Telephone Telefon

    carte de identitate _votre ca o garanţie de mana!

    Aşteptare pentru informaţii depuse de la începutul meu
    banca luni.
    Cu stimă, au o seara placuta.



    Raspuns , eu :

    Va salut !

    O sa ma documentez in ce ati spus dvs, si o sa va dau un raspuns cat mai repede.

    Toate cele bune !


    Cam astea au fost mailurile principale, a mai trimis unul in care se scuza ca vorbeste "stricat" Romana.

    Mail 4, de la Patrick:


    French.The limba romană să vorbeşti cu mine un pic obosit



    Avand toate astea, voi ce credeti ?

    Este o alta forma de inselatorie ?
    Sunt posibilitati de a face tranzachtii in modul asta ?

    Astept parerile voastre.

    Va multumesc !

    Cu stima ,
    Claudiu !
    0741.096.812
    Last edited by marele_alb; 06-03-2011, 12:21 PM.
    W202..C 200, 100Kw,benzinar din `95
    http://www.clubmercedes.ro/my-w202-c...51.html?t=8551

  • #2
    M-am uitat la prefixul de ţară. Pare a fi OK. 225 este République de Côte d'Ivoire.

    Totuşi, să duci o maşină din România până în estul Africii, mi se pare peste măsură de costisitor şi asta ar greva aspra preţului final al tranzacţiei, făcând oferta ta neatractivă.

    Fii atent dacă te decizi s-o dai.

    Comment


    • #3
      Originally posted by Nelu Patrascu View Post
      M-am uitat la prefixul de ţară. Pare a fi OK. 225 este République de Côte d'Ivoire.

      Totuşi, să duci o maşină din România până în estul Africii, mi se pare peste măsură de costisitor şi asta ar greva aspra preţului final al tranzacţiei, făcând oferta ta neatractivă.

      Fii atent dacă te decizi s-o dai.
      La ce ar trebui sa fiu atent, vorbind de implicatiile si riscurile bancare.

      Adica , daca am banii in cont, si scotand-ui cash, eliminand riscurile tranzactiilor electronice, la ce ar trebui sa fiu atent.

      Tocmai de aia am scris aici, pentru a afla riscurile .

      Va multumesc !
      W202..C 200, 100Kw,benzinar din `95
      http://www.clubmercedes.ro/my-w202-c...51.html?t=8551

      Comment


      • #4
        LOL

        Asta e vrajeala.

        Astia trimit mail-uri ca asta de multi ani.

        Vezi si pe topicul de vanzare de pe BMW Club . Ei au discutat de mai multe ori despre asta.
        Pasionat w124 : Mercedes w124 blog

        Comment


        • #5
          Originally posted by w124researcher View Post
          LOL

          Asta e vrajeala.

          Astia trimit mail-uri ca asta de multi ani.

          Vezi si pe topicul de vanzare de pe BMW Club . Ei au discutat de mai multe ori despre asta.
          Ma gandeam ca nu poate fi ceva comun si simplu.

          Bun,

          Care sunt riscurile, daca ii dau datele care mi le-a cerut:

          IBAN _Code

          _Code BIC

          _name şi adresa băncii

          _name şi prenumele beneficiarului

          + _Adresse Completa codul poştal

          _Telephone Telefon

          carte de identitate _votre ca o garanţie de mana!

          Am un cont la Garanti Bank, pe care nu am bani, din contra, am un credit de 2000 lei.

          Mai un cont la Transilvania, dar ala il utilizez des, si nu e de dat.
          W202..C 200, 100Kw,benzinar din `95
          http://www.clubmercedes.ro/my-w202-c...51.html?t=8551

          Comment


          • #6
            Las-o balta!!! Am primit mailuri din astea...fara numar!!! Sunt hackeri care trimit asftel de mailuri la o mare masa de utilizatori. Care cade in plasa, le da numarul de cont si in scurt timp se trezesc fara bani in cont. Ideal ar fi daca ai avea un cont gol sa il dai, dar dupa aceea sa nu-l mai folosesti niciodata. Atat de fraier il crezi pe asta sa-ti dea banii inainte fara nici o garantie ca-si primeste masina? Stai locului si nu-i mai raspunde.
            W 126 `87 300 SDL OM606 24v Automatic
            W 126 `86 300 SD OM617 Automatic
            W 124 `93 E250 D ex 300 D


            - Bond - James Bond.
            - `Dullah - Abdullah.

            Comment


            • #7
              Ar fi interesant de facut un cont gol, sa il dau ala, sa vad ce se petrece.
              W202..C 200, 100Kw,benzinar din `95
              http://www.clubmercedes.ro/my-w202-c...51.html?t=8551

              Comment


              • #8
                Nici mie nu-mi suna bine, e curios cum vrea ala un junghi (generic, nu masina ta) ieftin din RO, al carui transport costa inca pe-atat... N-o mai fi nici un MB 202 prin coastele alea sau prin Franta...
                Mai bine stai linistit.
                https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

                Comment


                • #9
                  Parerea mea este ca e o teapa , deoarece daca ar fi fost vorba de un w116 450sel 6.9 , tipla , adica model rar , mai ziceam ca il intereseaza , si e dispus sa plateasca atata transport.W202 cred ca gaseste si in Coasta de Fildes)

                  Comment


                  • #10
                    Eu ma mir ca nu ati mai vazut mail-uri ca asta , de va minunati atat ....
                    Pasionat w124 : Mercedes w124 blog

                    Comment


                    • #11
                      Da, sigur nu e ceva in regula,

                      Alte 2 mailuri :

                      Eu, azi :

                      Va salut !

                      Am o mica intrebare,

                      De ce ati ales sa cumparati o masina din Romania, si s-o ransportati i Coasta de fildes, pentru a o folosi acolo.

                      Ma gandesc la costul transportului care este mare, iar pretul final al masinii va fi mare.

                      Toate cele bune !


                      Raspuns, el, fara nici o legatura :

                      OK for your e-mail.
                      Thank you the 3.800€ price(prize) is well to me.
                      As regards the method of payment I had contacted my banker
                      To have necessary information to pay(pour) the money(silver) on
                      Your account and there my banker informs me that my bank needs of
                      Your:
                      - code IBAN
                      - code BALL-POINT
                      - the Name and Address of your bank
                      - the Name of the holder of the account
                      - your phone number so that the bank can you contacted
                      For the confirmation of the bank transfer.
                      - Your address completes so that I can put you in touch with
                      The agency of transport for the recovery(recycling) of the vehicle when you
                      Will have the money(silver) on your account.
                      In wait(expectation) of all this information to be able to make
                      Transfer in your account and to be able to put you in touch with
                      The agency of transit which will take care of the recovery(recycling) of the vehicle in
                      Your address..
                      Then I to have a copy of your ID card to have one
                      Protected from your part.
                      Good day

                      Mr noel patrick

                      .
                      W202..C 200, 100Kw,benzinar din `95
                      http://www.clubmercedes.ro/my-w202-c...51.html?t=8551

                      Comment


                      • #12
                        Parerea mea e sa astepti un cumparator roman, cu care sa faci vanzarea in regula si sa nu bagi in seama teparii de genul astuia. E plin net-ul de ,,smecheri'' din astia, care vin cu tot felul de oferte super avantajoase, in diverse domenii. Ca fapt divers si eu si alti colegi, de forum, am mai scris despre ,,ofertele'' primite, majoritatea din Burkina Faso sau Coasta De Fildes. In concluzie, eu zic ca este o teapa mai elaborata.

                        Comment


                        • #13
                          Scam mai vechi ca masina ta http://www.419eater.com/

                          Comment


                          • #14
                            Vorba aia:

                            Cand e prea frumos sa fie adevarat, poate chiar asta este !

                            Deci m-am convins ca nu e nimic real.

                            Oricum voi comunica cu el, fara ai dezvalui date personale, sa vad ce ii poate capul.
                            W202..C 200, 100Kw,benzinar din `95
                            http://www.clubmercedes.ro/my-w202-c...51.html?t=8551

                            Comment


                            • #15
                              ....e tzeapa....

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF