Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Militia circulatie o gluma proasta si o batjocura pe banii nostrii!!!

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Data trecuta au venit cu un LOGAN si pe unul l-am ajutat cu virf si indesat cind eram sef la o reprezentanta (si a zis ca ma iarta pentru asta si ma amendeaza 15 mil ca nu am scris pe o factura si numarul de contract si banca beneficiarului)

    off -topic.........Da.Dupa ora 22.00 si pe mine scrie SINTEZA ZILEI &In gura presei.

    Comment


    • #17
      Va salut domnii mei! Astazi am mers da Politziotzi sa vad fotografia in cauza si categoric m-au trimis la plimbarica maine dimineata or sa aibe o surpriza "camera ascunsa" off - off vechile obiceiuri daca vor sa ne jucam cu p-tzulica in nisip de ce nu, avem timp.
      Nu am iesit din incinta PECO fara centura pusa, ma urc la covrig pun centura.
      Toate cele bune!

      Comment


      • #18
        astazi am fost si eu pana la APA NOVA si fiind o strada f ingusta nu sunt locuri de parcare. unde as fi putut lasa masina era parcata masina politiei comunitare, la 1m de celelalte masini. i-am rugat sa-si mute "patulu" mai incolo sa las si eu masina si am primit raspunsul: 'DA NU MA INTERESEAZA CA NU AI UNDE SA PARCHEZI'. in momentul urmator am tras masina paralel cu a lor cu oglinda mea peste a lor am asigurat-o am pus avariile si am plecat. cand m-am intors au urmat o serie de injuraturi jigniri si amenintari ca la usa cortului. dar asta e nesimtirea se plateste cu nesimtire

        Comment


        • #19
          In Pitesti nu sunt asa rai inca, maidanezii... pardon... comunitarii

          Comment


          • #20
            Cam toti se cred buricul pamintului din faptul ca au ajuns odata in viata sa aiba si ei ...putere.Iar daca ii bagi in viata civila nu au nici o sansa de adaptare sau sa faca ceva productiv.Din scopul de a fi garantii sigurantei societatii s-au transformat in capusele societatii.(e adevarat ca la scala mai mica fata de politicieni)

            Comment


            • #21
              Acum vreo 2 zile trec peste linia continua in drum spre Iasi prin padure. IN spatele meu se aprind luminile ros-albastre , trag pe dreapta, imi ia carnetul pe 1 luna si 1 mil amenda.

              Omul era singur in masina, nu cred sa aibe camera video in bord ca la americani, deci ma gandesc ca as fi putut sa ma iau in gura cu el si sa-i spun ca i s-a parut ca am trecut peste linia continua....cuvantul meu / cuvantul lui....ce ar fi iesit credeti?

              A treia optiune era sa ii arunc o foaie de 50 lei pe geam...ca il simteam ca ar fi primit...dar mi-a fost tarsa si eram prea nervos oricum, imi venea mai mult sa il injur.

              Ce ati fi facut voi?

              Comment


              • #22
                Mie mi-au taiat fata in BIRLAD si ca sa nu lovesc masina lor i-am depasit pe scuar.M-au ajuns in oras si mi-au luat carnetul ca i-am depasit in loc nepermis.Trebuia sa ii iau in plin!Nu eram cu MERCEDESUL ci cu un tanc.Le-am zis ca sunt de loc din HUSI(sa le spun ca sunt ca si ei de prin aceleasi locuri)-ca aveam nr de CT si cred ca m-au pindit (de fapt asta faceau baietii-ii pindeau pe aaia care veneau tare).

                Iar aia din CRASNA sunt penibili cu radarul lor de dupa pod si colina...

                Comment


                • #23
                  IN orasele astea mai mici e bine sa ai un ciur de Dacie janghinoasa cu care sa-i lovesti in spate pe alde garcea care iti fac faze din astea...zboara ceva gologani si gata...sa nu fie cu vatamare.

                  Dar...mai bine sa se duca pe saracie ....cine sta la sosea sa faca un ban? Garcea si tiristele

                  Comment


                  • #24
                    Cuvinte bune pot avea doar de cei de prin vestul tarii..nu am avut experiente neplacute pe acolo.
                    Am luat radar prin APUSENI dar au fost politicosi si corecti.Nu erau ascunsi si mi-au aratat toate actele ce trebuiau sa insoteasca un radar(ordinul de lucru si metrologia),inclusiv filmul pe camera.
                    Am gresit ...am platit.

                    Comment


                    • #25
                      Am platit si azi 1500 ron amenda la GARDA FINANCIARA.Apropouri o gramada dar am preferat sa nu dau spaga!Am inteles ca au comision 50% din amenzi.Asa este?Stie cineva mai multe?

                      Comment


                      • #26
                        Originally posted by Traveler View Post
                        Acum vreo 2 zile trec peste linia continua in drum spre Iasi prin padure. IN spatele meu se aprind luminile ros-albastre , trag pe dreapta, imi ia carnetul pe 1 luna si 1 mil amenda.

                        Omul era singur in masina, nu cred sa aibe camera video in bord ca la americani, deci ma gandesc ca as fi putut sa ma iau in gura cu el si sa-i spun ca i s-a parut ca am trecut peste linia continua....cuvantul meu / cuvantul lui....ce ar fi iesit credeti?

                        A treia optiune era sa ii arunc o foaie de 50 lei pe geam...ca il simteam ca ar fi primit...dar mi-a fost tarsa si eram prea nervos oricum, imi venea mai mult sa il injur.

                        Ce ati fi facut voi?
                        daca zici ca erai prin padure,merita sa incerci cu ceva spaga,daca stai sa te gandesti fara carnet e cam naspa mai ales daca ai un servici ca sofer...daca nu esti adeptul spagii,merita macar sa-l iei si tu la intrebari.in momentul in care te opreste un garcea,ai dreptul sa-i ceri si tu o gramada de acte(asta dupa noile legi)nu mai stiu exact ce acte ai dreptul sa-i ceri dar era ceva de genu' : buletin,legitimatie,dovada ca se afla in timpul serviciului pe acea masina(ai si ei niste foi de parcurs) si mai ales daca trebuia sa fie mai exact pe acea ruta pe care treceai tu(nu va mirati dar avem foarte multe drepturi de care nici nu stim).daca am gresit cu ceva sau daca stie cineva mai multe il rog sa ne spuna si noua cum sa procedam mai exact in situatii similare cu ale lui Traveler. Multumesc.

                        Comment


                        • #27
                          trebuia sa faci ceva acolo, dar acum e prea tarziu daca ti-a luat abecedaru

                          Comment


                          • #28
                            radar

                            Originally posted by gigi_v View Post
                            daca zici ca erai prin padure,merita sa incerci cu ceva spaga,daca stai sa te gandesti fara carnet e cam naspa mai ales daca ai un servici ca sofer...daca nu esti adeptul spagii,merita macar sa-l iei si tu la intrebari.in momentul in care te opreste un garcea,ai dreptul sa-i ceri si tu o gramada de acte(asta dupa noile legi)nu mai stiu exact ce acte ai dreptul sa-i ceri dar era ceva de genu' : buletin,legitimatie,dovada ca se afla in timpul serviciului pe acea masina(ai si ei niste foi de parcurs) si mai ales daca trebuia sa fie mai exact pe acea ruta pe care treceai tu(nu va mirati dar avem foarte multe drepturi de care nici nu stim).daca am gresit cu ceva sau daca stie cineva mai multe il rog sa ne spuna si noua cum sa procedam mai exact in situatii similare cu ale lui Traveler. Multumesc.
                            da ai dreptate ,se mai cere Ordinul de zi prin care se face controlul, de asemeni documentul prin care s-a facut calibrarea aparatului si daca nu este expirat.
                            eu am patit ceva asem. in Mamaia ,mergeam cu sotia la plaja.Parchez si vine unul de la comfort urban sa-mi ia banii . i-am cerut legitimatia ...mi-o arata era in regula !!! sotia... stii cum sant ele ..ca ma cert..!!
                            dar cand m-am uitat pe verso am realizat ca nu era vizata pe perioada respectiva . va dati seama ..asta a lucrat mai de mult la ei si acum folosea legitimatia sa insele lumea..
                            vorba mea :
                            vai de traiul nostru ...printre ai nostri.
                            brilliant
                            steen

                            Comment


                            • #29
                              Ce trebuie sa faci cand te opreste Politistul de Circualtie

                              Trebuie sa se prezinte (ai dreptul sa-i ceri legitimatia sa ti-o arate)

                              Trebuie sa-ti spuna motivul opririi
                              daca este filtru ai voie sa ceri actele de serviciu in care trebuie sa se regaseasca data si intre ce ore au voie sa faca filtru, strazile pe care actioneaza si numele echipajului.
                              Actele se cer pe un motiv (legea nu mai permite sa opreasca masini si apoi sa caute motive pentru amenda.)

                              la oprire se comunica soferului motivul si nu poti fi sanctionat decat pe acel motiv.
                              La amenda ai doua locuri unde semnezi: unul prin care recunosti fapta si al doilea ca iei la cunostinta de amenda.
                              Deci, puteti sa semnati ca luati la cunostinta de amenda dar sa nu recunoasteti fapta daca stiti ca sunteti nevinovat.
                              CEL MAI IMPORTANT: ori de cate ori aveti un necaz cu politia fie noapte fie zi puteti sa sunati la 112 si sa spuneti ca sunteti abuzat.



                              Pentru politisti de pe radar:
                              Puteti sa le cereti sa va arate:

                              Legitimatia care atesta ca au dreptul de a lucra pe masina de radar, sa aiba vizele la zi.

                              Copie dupa certificatul metrologic al aparatului radar cu modelul si seria aparatului.

                              Legitimatia care atesta faptul ca are dreptul de a conduce masina Ministerului de interne, sa fie vizata.

                              Daca se ajunge la neintelegeri puteti sa le cereti sa va arate "ordinul" ... este un fel de foaie de parcurs in care sunt scrise locurile unde au voie sa-si desfasoare activitatea.


                              Aceste acte trebuie sa fie intodeauna asupra agentului de radar.

                              Faptul ca-l intrebi de ele de cele mai multe ori duce doar la un AVERTISMENT.

                              Comment


                              • #30
                                Stiam ca pot cere actele astea, dar nu am cerut nici unul...
                                Omul doar patrula prin zona si singur a recunoscut ca nu avea dovezi la el, a trebuit sa plece si sa revina cu hartia.

                                Daca ma luam in gura si ii ceream toate hartiile cred ca imi dadea o amenda de 2 3 ori mai mare si o perioada mai mare de suspendare

                                Dar de acum promit sa ii iau la ciufuleala de cate ori ma vor opri.

                                Nu m-am agitat sa dau spaga ca nu am stiu cum sa il abordez, in facultate mi-era rusine si sa ma duc cu o ciocolata la secretare pt un mic serviciu

                                Si apoi mai da-i dracu, decat 50 de lei spaga la garcea , mai bine 100 lei amenda la stat. Macar statul mai are grija de un copil orfan.

                                Si nu depind de carnet ca sa-mi castig franzela

                                Multa sanatate!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF