Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Harta GPS

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Dar linguatronic face cineva schimb? ))) Am in germana Se poate instala ca navigatia sau doar din fabrica schimbat... 400 de euro ptr un moft mi se pare multicel

    Comment


    • #17
      la w203 de minim 15000 euri ...400 nu ar fi exagerat....depinde de cit il folosesti...on-topic-vezi intii daca harta de RO o are scoasa Teleatlas....

      Comment


      • #18
        Multumesc pentru sfaturi tuturor!

        Comment


        • #19
          si eu caut cd de navigatie pentru blaupunkt travelpilot dx. Problema este cu adevarat: nu pot sa bag cd-uri facute la calculator, au facut "hecharit" nemtii astia consola si nu poti sa bagi cd-uri decat originale.
          Sau poate are cineva o solutie cum sa copiem cd-urile ca sa le citeasca commandu. mersi mult

          Comment


          • #20
            doar o parere

            Eu lucrez as zice in domeniu( depozit de mobile ) ... au scos cei de la Sony ericsson un model de GPS /PDA /PHONE dupa parerea mea destul de destept este vb de P1i
            Acesta isi downloadeaza de pe satelit harta cu zona in care esti a globului pe o raza de x km ( nu stiu sigur cat .. trebuie sa ma intere)
            Ce e asa de misto la harta asta este ca ii abdatata >> trafic , accidente , blocaje, schimbari de sens , etc
            Acum ca si orice produs revolutionar are o hiba as zice ... valabila doar pentru cei care nu isi permit sa plateasca o factura mai umflata datorita faptului ca traficul de download pe care il face este destul de mare si asta costa banutii
            pe de alta parte nu m-as mai bate capul ca oare am harta aia si ii buna de ceva
            Pretul e pe masura la P1i adica vreo 500 euro dar pt cine isi permite sa isi cumpere un Nokia 8800 Gold Edition cu 1000 de euroi si are nevoie de GPS nu ar fi o problema si chiar o alternativa de luat in seama

            produse sunt multe dar MiO au multe produse destul de bunicele ieftine si vand destul de bine in RO ... si PDA si PHONE dar mai mult GPS ... sau toate la un loc
            au harti preinstalate sau pe memory stik cu toata europa sau partiale si partea buna e ca sunt in Romana
            eu ce am obs ca cele cu harta preinstalata sunt un pic mai bune adica mai rapide ( timp de reactie mai bun la schimbarea rutei )

            dar e doar parerea mea

            Comment


            • #21
              nu estem alifie ptr command,trebuieste cd originale...........sau foreaza pe motoare de cautare,citeste forumuri in alte limbi,nu dormi noptile,si poate daca asimilezi ceea ce citesti....vei fi informat....

              Comment


              • #22
                Originally posted by Stefan240D View Post
                Eu lucrez as zice in domeniu( depozit de mobile ) ... au scos cei de la Sony ericsson un model de GPS /PDA /PHONE dupa parerea mea destul de destept este vb de P1i
                Acesta isi downloadeaza de pe satelit harta cu zona in care esti a globului pe o raza de x km ( nu stiu sigur cat .. trebuie sa ma intere)
                Ce e asa de misto la harta asta este ca ii abdatata >> trafic , accidente , blocaje, schimbari de sens , etc
                Acum ca si orice produs revolutionar are o hiba as zice ... valabila doar pentru cei care nu isi permit sa plateasca o factura mai umflata datorita faptului ca traficul de download pe care il face este destul de mare si asta costa banutii
                pe de alta parte nu m-as mai bate capul ca oare am harta aia si ii buna de ceva
                Pretul e pe masura la P1i adica vreo 500 euro dar pt cine isi permite sa isi cumpere un Nokia 8800 Gold Edition cu 1000 de euroi si are nevoie de GPS nu ar fi o problema si chiar o alternativa de luat in seama

                produse sunt multe dar MiO au multe produse destul de bunicele ieftine si vand destul de bine in RO ... si PDA si PHONE dar mai mult GPS ... sau toate la un loc
                au harti preinstalate sau pe memory stik cu toata europa sau partiale si partea buna e ca sunt in Romana
                eu ce am obs ca cele cu harta preinstalata sunt un pic mai bune adica mai rapide ( timp de reactie mai bun la schimbarea rutei )

                dar e doar parerea mea
                1)Despre timpul de raspuns...MB stocheaza pe un Hard Disk, ceea ce este mai rapid decat CD sau Memory Stick in cazul " addon-urilor " nav.
                2)Cand dai o carca de bani la MB, pe un sistem de navigatie, te astepti la anumite servicii. Nu sunt singurul care e in situatia asta de cacat... (sa nu fie harta ptr navigatie)
                3)Am trimis E-mail la Tele Atlas *(cei care fac hartile ptr Command-ul nostru , <<Blaupunk Travel Pilot DX>>) in care "le-am tras-o" ca nu au harta ptr RO.
                O parte din raspuns : " Products for Romania are not available yet but are developed to be prepared for software production. " Un raspuns care mie mi se pare cam de cacao. Un fel de " Eeeee cacat..... -A sa fie!!! "
                Rog toti cei din aceasta situatie, sa faca la fel ca mine. Poate daca suntem mai multi...or da si ei ceva bani pe situatia noastra.
                4)O harta de la ei, cu toate cele incluse ar costa pe undeva pe la 100 euro. Ceea ce este OK. (mai ales fata de 500E cum spuneai tu)
                Nu mi-as "impopotzona" masina cu tot felu de ecrane hidoase care sar de pe parbriz.
                Last edited by tenebris; 09-01-2007, 01:30 AM.

                Comment


                • #23
                  trist si deprimant in acelasi timp
                  un punct minus pt MB in romania
                  am sa pun o intrebare product managerului de la noi ... poate daca ceri ca firma
                  un produs de genu mai casca un ochi si la noi

                  Comment

                  Working...
                  X
                  Logan | Dacia Logan |Anulare DPF