Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Protest pret combustibil

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Protest pret combustibil

    Dupa cate am observat comunitatea noastra nu a reactionat la cresterea pretului la combustibili, cu toate ca ne afecteaza pe toti. Eu ma gandesc sa initiem un protest, nu platind cu martuntis, ci asa cum zice Badea. Hai sa incepem sa dam jos companie cu companie. Poate asa reactioneaza si coboara preturile. Daca sunteti de acord ma gandesc sa incepem cu OMV si PetromV. Stabilim o perioada, in care nimeni nu alimenteaza de la aceste companii si o data de plecare a protestului. Cei care activeaza si pe alte forumuri sa dea si ei sfoara in tara. Ce credeti?
    Mercedes are prioritate din fabrica.

  • #2
    Eu cred ca nu va merge.

    sigpic

    "Sunt printre voi,dar nu sunt unul dintre voi"

    Comment


    • #3
      Eu cred ca Romnul este prea las si cum nu se stie oganza nu face nimica.Fara furci si topoare nu rezolvi nimica chiar daca nu alimenteaza 2-3 zile nimeni de la ei tirurile si toate masinile statului v-or alimenta si sa zicem ca aduci profitul la Petrom pe 0 pentru 2-3 zile si nu rezolvi abslut nimica cu asta , este prea mare nevoia de combustibil pentru a se pute-a abtine cineva mai mult de 3 zile si dupa cum am spus nu sunt afectati baieti 3 zile ba din contra dupa alea zile o sa aiba incasari mult mai mari ca vinbaietii cu rezervoarele goale ca o au de dus pe sotie sau pe soacra in oras si nu vrei sa mai ai si scandal in familie
      Last edited by mircea600sel; 01-26-2011, 15:35 PM.
      Cu S-ul nu te pui.

      Comment


      • #4
        Eu ma refer sa alegem o companie 3 luni. OMV si PetromV sunt ale austriecilor. Ei dicteaza pretul. Petromul nostru (ala cu leul pe sigla de la benzinarie) il lasam la urma, ca lucreaza la el romanasii nostri de la Ploiesti. Sper sa nu gresesc. Sa zicem ca de la 1 Februarie cei din comunitatea clubmercedes.ro nu alimenteaza 3 luni de la aceste companii si mai anuntam cum putem pe toti pretenii (alte forumuri, Facebook, avatar mess, etc). Trebuie alimentat este normal, dar de la celalate companii. Si daca lovesti in cel mai mare atunci si cei mici se conformeaza. Sau sa alegem impreuna cu cine incepem, de cand si pana cand.
        Mercedes are prioritate din fabrica.

        Comment


        • #5
          Si asta zic ca nu toata lumea se v-a tine de asta pt-ca sunt multe masini de firma,tiruri ca castiga banii cand se misca si nu le pasa de scumpirea asta si nu toata lumea poate sa sa alimenteze de la ramanii ca noah asa este treaba. Si in cel mai bun caz aduci firmele astea 2 la profit 0 pe romania cea ce nu o sa-i deranjeze asa de mult avand in vedere ce castigurii au si ei stiu ca treaba asta nu o sa tina mult.Trebuie sa le dai foc si gata , atuncia o sa intre in baguba bine de tot si cum nimeni nu o sa faca asta nu se v-a intampla nimika.Eu intr-un fel am tinut post la combustibil ca sunt la facultate in Constanta iar masina este la Bistrita deci eu cam o luna jumate stau la facultate si o saptamana acasa si treaba asta de 1 an jumate , cand sunt plecat nu umbla nimeni cu masina.Deci inca 10.000 ca mine si poate se simte ceva

          Ai warn.La prima abatere stai pe tusa o mica perioada de timp.
          Last edited by mircea600sel; 01-26-2011, 15:50 PM.
          Cu S-ul nu te pui.

          Comment


          • #6
            Originally posted by claudius comsa View Post
            Eu ma refer sa alegem o companie 3 luni. OMV si PetromV sunt ale austriecilor. Ei dicteaza pretul. Petromul nostru (ala cu leul pe sigla de la benzinarie) il lasam la urma, ca lucreaza la el romanasii nostri de la Ploiesti. Sper sa nu gresesc.
            Well...Gresesti.

            Compania OMV detine Petrom cu tot ce inseamna asta: rafinarii, statii de benzina, distributie etc.

            PetromV era o denumire de marketing pentru statiile Petrom modernizate (unde puteai sa speli masina si sa mananci sandwichurile Viva). La aceasta ora mai mult de 90% din statiile PetromV sunt re-branduite OMV. Statiile nemodernizate au ramas cu denumirea Petrom si au si cele mai mici tarife de pe piata.

            Cel mai bun protest ar fi sa nu mai alimenteze lumea DELOC. Dar DELOC.

            Chestia ca sa nu mai alimentam de la OMV&Petrom nu rezolva nimic: Te duci si alimentezi de la Mol si ce faci? Mol vinde combustibili cumparati de la rafinaria Petrom...deci cumperi de la Mol marfa intermediata de la Petrom. N-ai facut nimic.

            Rompetrolul e de regula generala mai scump decat Petrom. Eu unul nu ma vad protestand cumparand o marfa mai scumpa doar asa ca sa protestez.

            De la Lukoil personal nu voi alimenta nicicand, nu recomand nimanui.

            In plus cred ca e foarte clar ca toate companiile petroliere au o politica de cartel. Scumpesc in grup si preturile difera nesemnificativ.

            De altfel asta s-a si constatat:


            Daca pretul vi se pare prea mare nu mai alimentati deloc! Asta ar fi un protest real. Alte variante sunt egale cu a-ti fura singur caciula.

            Daca cumperi o marfa inseamna ca ii accepti pretul.

            Comment


            • #7
              Combustibilul de la Lukoil are cifra octanica putin mai mica si contine foarte mult sulf ce distruge motorul in timp.
              Cu S-ul nu te pui.

              Comment


              • #8
                Originally posted by kriket View Post
                Combustibilul de la Lukoil are cifra octanica putin mai mica si contine foarte mult sulf ce distruge motorul in timp.
                Au trecut prin mana ta certificatele de calitate a combustibililor?

                sigpic

                "Sunt printre voi,dar nu sunt unul dintre voi"

                Comment


                • #9
                  Hai sa o luam, nemteste, in serios. Ieri s-a redus un pic, ca nu mai trebuie sa se dea centul pentru datoria Petrom, spun unii, Bancorex spun altii. Pana la a vedea cat castiga benzinarii, hai sa vedem ce ne spune TOV. Guvern ce a facut cu cei 125 Euro (din miia de litri ) (cam 11%) inclusi pentru drumuri. Si ce cota din TVA 24% a bagat in drumuri. Adica, hai sa vedem ce este la noi si apoi sa detaliem restul.

                  Comment


                  • #10
                    Well, in state e peste 3 dolari galonul si 1 dolar a fost poate prin 1990. http://www.eia.doe.gov/petroleum/dat...s_history.html
                    Dupa cum zicea colegul Diesel, singura solutie e sa nu mai alimentam de la ei.

                    Comment


                    • #11
                      Nici nu prea este interesata lumea sa faca acest sacrificiu ... Uite cata lume si-a exprimat punctul de vedere pe seama asta , ii numeri pe degete.Nu cred ca se poate organiza asa o actiune in Romania !
                      Cu S-ul nu te pui.

                      Comment


                      • #12
                        Domnilor, nu va mai bateti capul cu protestele la benzinarii, ca nu sunt eficiente si nu fac decat sa constituie un subiect ptr. gunoaiele din presa si asta doar in prima faza, apoi o sa fie banale si nu o sa mai intereseze pe nimeni. Un protest eficient ar fi fost daca cel putin 50% din soferi nu ar fi alimentat deloc, din Romania, timp de 6 luni, dar asa ceva este imposibil! Am mai spus-o si in alta parte ca problema nu este numai la benzinarii, vinovatul principal e Statul Roman. Cat din pretul carburantilor, reprezinta taxe nesimtite, incasate de Stat? Si ce ofera in schimb? Nimic! Iar cat priveste protestele impotriva celor care ne jefuiesc si ne ingreuneaza viata, va faceti iluzii degeaba. Poporul roman e, in majoritate, las si egoist, iar chestia cu ,,paine si circ'' merge de minune in tara noastra! Asa ca o sa o ducem tot mai rau si lumea va spune ,, lasa ca-i bine, mai rau sa nu fie''. Stiu ca prin ce afirm, o sa supar multa lume, dar asta este adevarul in care traim.

                        Comment


                        • #13
                          Oke! Hai sa nu ne mai batem capu` sa alimentam normal....sa ii lasam sa duca motorina/benzina la 10 lei litru ...ne cumparam biciclete si ne facem ca nu stim nimica.
                          Last edited by mircea600sel; 01-29-2011, 07:22 AM.
                          C220 S202
                          Mercedes 4 EveR!

                          Comment


                          • #14
                            Si daca va ajunge pretul combustibilului la 10 RON/ litru, si asa vor circula oameni.
                            Numai bine.
                            Last edited by mircea600sel; 01-29-2011, 07:22 AM.
                            Mercedes W202 motor 2.0 diesel 1993
                            Mercedes W202 motor 2,2 diesel 1995

                            Comment


                            • #15
                              Nu are cum sa fie asa ! Deci au zis ca benzina o sa ajunga undeva la 6 lei si motorina la 5.80 RON. Pentru mine ca fiind tanar mi`se pare un pret foarte mare. Deci ori facem ceva ori nu mai facem nimica.
                              C220 S202
                              Mercedes 4 EveR!

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF