Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Benzina vs. motorina

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Benzina vs. motorina

    Sper ca nu gresesc, dar nu am vazut pe aici un thread pe tema asta. S-a discutat despre "cutia automata vs manuala", despre montarea instalatiilor de gpl sau nu, dar nu am vazut discutii pe tema "benzina vs motorina".
    As dori ca aici fiecare sa isi spuna parerea despre auto pe benzina sau motorina, de ce au preferat motorizarea pe un combustibil sau altul, avantaje, dezavantaje!
    DON'T DRIVE FASTER THAN YOUR GUARDIAN ANGEL CAN FLY !!!

  • #2
    io si neFasta stam inca pe gpl,deoarece inca e mai convenabil....motorina costa aproape cit benzina,aici....

    Comment


    • #3
      Asa este, gpl e mai ieftin, insa doar posibilitatea montarii instalatiei gpl v-a determinat in alegerea motorului pe benzina?
      DON'T DRIVE FASTER THAN YOUR GUARDIAN ANGEL CAN FLY !!!

      Comment


      • #4
        Daca masina e dinainte de '90 ,sa zicem, nu se merita motorina pentru ca e puturoasa si ai probleme iarna. De asemenea, daca vrei viteza si performanta iti iei benzina. In rest, in orice alta situatie, motorina. Faza cu GPL-ul se aplica de asemenea pe masini vechi pe benzina. Nu cred ca isi ia cineva un clasa E din 2007 pe benzina si ii pune GPL. Mai tine si de oras. In Bucuresti trebuie sa fii capcaun sa-ti iei masina noua pe benzina, daca are motor mai mare de 1.6. Asta se aplica la oamenii de rand. Daca ai buzunare adanci si oua paroase iti iei orice indiferent de consum. E mult de discutat ... Cand am cumparat botul de cal am probat si varianta pe motorina si mi s-a parut mai lenesa decat autobuzele si am zis ca nu pot sa conduc asa ceva, deci am mers pe benzina. Cand o sa-mi iau masina noua o sa fie obligatoriu pe motorina.

        Comment


        • #5
          raportul cilindree- impozit e nesemnificativa in IT,deci ca motivatzie nimic altceva decit economie si retzea de distributie ok in Europa.Ca sa fiu cu dieselul sub gpl la costuri,ar trebui sa cobor sub 2.0 cu cilindreea,ceea ce nu imi place,micile risnitze de cafea le las ptr altzii..

          Comment


          • #6
            Mama ce tare esti!

            Comment


            • #7
              Ok. la masinile mai noi de '90 este de preferat motorina! Inteleg ca din cauza consumului !?!?!
              Dar nu se compenseaza cu diferenta de pret la achizitionare, service, revizii, piese, consumabile??
              Intreb asta pentru ca am intalnit foarte multi oameni (dar nu cu multi bani) care respingeau categoric motorul diesel si nu pentru ca nu puteau monta instalatie gpl pe el...
              DON'T DRIVE FASTER THAN YOUR GUARDIAN ANGEL CAN FLY !!!

              Comment


              • #8
                N-ati vazut ultima bomba din minunata noastra tara ? motorina e mai scumpa decat benzina , in conditiile in care procedeul de productie este mult mai costisitor la benzina

                Comment


                • #9
                  Cand am luat masina am ales motorizare diesel pentru ca sunt un fan al masinilor diesel, nu-mi plac benzinarele si atat mai putin gpl cu toate ca am si o nubira pe gpl
                  DIESEL FAN

                  Comment


                  • #10
                    O fi pretul de achizitionare mai mare si toate celelalte cu el ... Dar daca vrei si tu sa faci un drum pana in Franta iti faci altfel calculele ... este vorba de calculele de moment. E mai bine sa dai mai mult la inceput dar dupa aia sa stai linistit.
                    Motorina e mai scumpa la noi pentru ca e mai cautata. Foarte simplu.
                    Mai este un aspect pur tehnic. Motorul diesel este mai bun. Este mai eficient. Are cuplu mai mare la turatii mai scazute. Toata lumea a urcat panta cu un diesel si cu un otto si se vede clar avantajul diesel. Diesel-urile noi au turbina, au un sistem de injectie foarte performant si la aceeasi capacitate au acum nu numai cuplu, ci si putere mai mare. Eu am condus diesel generatie noua si benzina generatie noua. In depasiri, la benzina trebuie sa ajungi la un punct, de unde motorul incepe sa traga. La diesel ai calcat-o si s-a dus ...
                    Si un motor pe benzina cu gpl nu va fi niciodata la fel de fiabil ca un diesel nemodificat.
                    Ce am scris mai sus sunt fapte ca atare. Adaug o parere personala, ca motoarele pe benzina vor incepe incet incet sa dispara.

                    Comment


                    • #11
                      Nimic mai simplu, totul se rezuma la matematica http://www.clubmercedes.ro/calcul-be...esel-t850.html
                      .. ________ ..
                      o/____https://www.clubmercedes.ro/core/ima...ilies/cool.png____\o
                      (Oo\==/oO)
                      ..U...............U.
                      Ma plimb dimineata ca sa fiu liber dupa amiaza si sunt de acord cu orice afacere care nu degenereaza in munca.
                      http://img99.imageshack.us/img99/342...icuminejg5.gif

                      Comment


                      • #12
                        La romani se poate orice... La Rompetrol am vazut ca motorina efix era peste 39.000 lei, iar benzina peste 36.000. Deci motorina e mai scumpa!!! Asta pentru ca are cautare.
                        Dar treaba asta cu masinile pe motorina nu cumva este o moda la romani???
                        Sau sunt mai cautate si pe afara?
                        DON'T DRIVE FASTER THAN YOUR GUARDIAN ANGEL CAN FLY !!!

                        Comment


                        • #13
                          Tendinta de urcare a pretului la diesel e peste tot,din cauza ca toti si-au luat auto diesel....aici te penalizeaza si la rca daca ai diesel...mergetzi voi cu diesel,eu deocamdata merg cu gpl,ptr ca repet imi convine....cine accepta sfaturi,vindeti ce avetzi diesel peste 2.0-2.5 capacitate si treceti la gpl,asta cit se mai uita romanul dupa diesel....in curind si la galeata va creste pretul la diesel,si nu veti mai lua nici la negru...e doar o previziune a ceea ce se va intimpla.Drumuri oricum fac linistit in CE,pe gpl,am harta de distribuitori gpl...
                          Last edited by DMIHNEA; 01-07-2008, 21:23 PM.

                          Comment


                          • #14
                            Da' stiu ca esti pesimist rau, nu gluma! Si ce de prevestiri sumbre faci...
                            Citind randurile tale mai ca am ramas pe ganduri...
                            Si cand te gandesti ca doream achizitionarea unui w211 diesel! Daca e asa cum spui, ar trebui sa iau unul pe benzina... Dar nu pot sa nu ma intreb: RENTEAZA ???
                            DON'T DRIVE FASTER THAN YOUR GUARDIAN ANGEL CAN FLY !!!

                            Comment


                            • #15
                              Nu renteaza, ia diesel

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF