Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

W206 - C220 d 4Matic 2023

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • W206 - C220 d 4Matic 2023

    Salutare,

    Am zis sa fac si eu un jurnal la stelutele mele din garaj.
    Prima este un GLA 200 negru, din 2019. Are acum putin peste 18000 km, am luat-o pentru sotie acum un an si ceva cu sub 9000 km la bord, Junge Sterne. Ca dotari, are pachet AMG, bord imbracat in Artico, jante aliaj pe 19 cu gume run-flat, hayon automat, keyless start, pachet oglinzi, faruri led si alte prostii mai mult sau mai putin utile. Singura chestie pe care nu o are, pentru ca probabil nu a fost bifata optiunea, este Apple Carplay. Telefoanele se conecteaza la masina prin BT, dar nu are si Carplay. Pe aici au zis ca nu se poate activa, cand voi ajunge prin tara sper sa o rezolv. Nu e o masina rea, doar ca, venind pe pe un diesel corean si altul japonez, mi se pare cam betiva La acelasi stil de condus, asta ia 8,5 cand cu oricare din celelalte stateam in jur de 6...in rest, fiind masina consoartei, ei trebuie sa ii placa.
    A doua, este un ozeneu abia fabricat, pe care il astept saptamanile astea - C220d 4 Matic, nivel de echipare Avantgarde, la care am adaugat Artico full, consola la fel ca trimurile de pe bord, Keyless Entry si portbagaj automat, geamuri acustice pe fata si inca niste maruntisuri. Am optat sa vina cu anvelope de iarna pe jantele stock de 17, data fiind livrarea iarna, urmand ca la vara sa-mi iau jante si anvelope de vara pe gustul meu...probabil Uniroyal RainSport, cu care ma impac cel mai bine pe ud la viteze mari. Si asta la fel ca si GLA-ul este negru.
    Poze doar cu GLA, ca C-ul se lasa asteptat...
    You do not have permission to view this gallery.
    This gallery has 2 photos.

  • #2
    Salutare...8,5 în oraș, afara, sau medie?
    Consumurile bune au fost pana la nebunia cu diesel gate...ce a venit apoi și ce a fost rechemat în service pentru update de soft în vederea poluarii( cazul meu E350, 2009) au sărit în medie cu 1-1,5 litri în plus...da na...sa protejam planeta zic consumând mai mult și mai repede...
    Mercedes Sprinter ( Stela ) 316 cdi , 2005,"fosta" !
    Mercedes Sprinter (Steluta) 318 cdi, 2009,mariaj incheiat de curand.cu satisfactie!
    Mercedes Sprinter (Blacky)319 cdi,2012 !
    SC.Arm Logistics S.R.L Galati - Transport marfa Romania-Belgia 1,4 t,cu asigurare Cmr/Transport auto-moto pe platforma / Cristi Nazarov 0722525076 / arm_logistics@yahoo.com / nazarovcristi@gmail.com
    https://www.facebook.com/pages/Trans...4975727?ref=hl

    Comment


    • #3
      Consum mediu, combinat oras de provincie si autostrada/autobahn, in functie de care parte a frontierei ma gasesc. Tot sper sa mai scada...daca merg strict legal +10 ia ceva mai putin. Sper ca C-ul sa fie mai frugal...

      Comment


      • #4
        Consum mediu...e bine...
        Pe a mea E 350 4 matic din 2009 am medie de 10,3 pe ultimii aproximativ 26000 de km, de când am luat masina...Folosita mult în oraș, cu o medie de viteza de 36km/h....Deci, e bine ptr mine...
        Mercedes Sprinter ( Stela ) 316 cdi , 2005,"fosta" !
        Mercedes Sprinter (Steluta) 318 cdi, 2009,mariaj incheiat de curand.cu satisfactie!
        Mercedes Sprinter (Blacky)319 cdi,2012 !
        SC.Arm Logistics S.R.L Galati - Transport marfa Romania-Belgia 1,4 t,cu asigurare Cmr/Transport auto-moto pe platforma / Cristi Nazarov 0722525076 / arm_logistics@yahoo.com / nazarovcristi@gmail.com
        https://www.facebook.com/pages/Trans...4975727?ref=hl

        Comment


        • #5
          GLA-ul cand l-am luat avea o medie de 9,4 pe cei 9000 km rulati pana la momentul achizitiei. Eu sper sa mai scada, fiind motorul nelasat inca...noroc ca nevasta nu merge mult cu masina, maxim 5000 pe an, asa ca nu e o avere...doar ca ma deranjeaza psihologic...comparat cu Kia anterioara, care nu lua mai mult de 6 litri de motorina, oricat te dadeai la ea...

          Comment


          • #6
            AMR o saptamana...
            Attached Files

            Comment


            • #7
              Frumos. Asteptam poze detaliate si pareri.

              Comment


              • #8
                Merci. Maine pleaca din Bucuresti, sper ca vineri sa fie la mine deja…AMR 4 zile

                Comment


                • #9
                  Merci. Maine pleaca din Bucuresti, sper ca vineri sa fie la mine deja…AMR 4 zile

                  Comment


                  • #10
                    Si a ajuns...este sublima, exact ce mi-am dorit. Am apucat sa si ies nitel cu ea sa o vad ce are in vintre, nu am cuvinte...sunt ca un copil in magazinul de jucarii.
                    Am spalat-o, ca pe platforma s-a murdarit si am solicitat sa nu fie pregatita, i-am facut si un tratament cu ceara, preventiv pana ajung acasa si ii fac unul ceramic. Sta bine pe sosea, trage bine cat mi-am dat seama, desi nu m-am dat la ea si, cel mai important, consuma doar 5 la suta...probabil o sa mai urce, dupa ce o rodez si pot sa-i dau cat duce...
                    Doar o poza, pana una alta, la spalatorie, dupa lustruire...
                    Attached Files

                    Comment


                    • #11
                      Ce nasoala e…

                      Sa o stapanesti sanatos!

                      Comment


                      • #12
                        Sa mai stergem praful pe aici…am comandat roti de vara, am mers tot pe 17, cu jante la fel ca cele de pe masina. Azi astept sa soseasca, am gasit o firma in DE care vinde roti noi sau aproape noi, OEM. Cost total 900 euro, cu transport gratis, jante noi si gume Michelin Primacy 4, cu marcaj MO. Prin aprilie le pun pe masina, sa mai fac ceva km cu astea de iarna. Am reusit sa activez si Mercedes Me, acum sa vad daca s-a actualizat si pe masina. Intre timp ma gandesc sa dau GLA-ul, ca va cam sta degeaba pana ne intoarcem acasa peste vreo doi ani…il doau doar daca iau un pret bun, altfel nu ma chinui.

                        Comment


                        • #13
                          O masina foarte frumoasa, cu un interior superb, sa o stapanesti sanatos!

                          https://www.clubmercedes.ro/forum/ha...676-regulament

                          Pentru functionarea corespunzatoare a conturilor si pentru evitarea blocarii acestora, va rugam sa NU mai folositi adrese de email yahoo.
                          Va rugam sa le schimbati din User Settings.

                          Comment


                          • #14
                            Merci. Este intr-adevar diferita, mai ales la interior. Tableta centrala face toti banii…

                            Comment


                            • #15
                              Au sosit si mocasinii de vara...
                              Attached Files

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF