Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Masina mea - W203

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Arata foarte bine masina si are km putini. Sa o stapanesti sanatos si cat mai multi kilometri fara evenimente! Cum e la capitolul rugina si consum de benzina?

    Comment


    • #17
      Mersi Mircea pentru completare .

      @Adry: mersi pentru urari, la fel iti doresc si tie . Legat de rugina, trebuie sa spun ca la aripi, mai exact deasupra rotilor a aparut putina si pe la partea de jos a portierei soferului (nu se vede decat daca te uiti atent), in rest nu prea apare. Consumul de benzina este destul de mare, undeva la 13-14l/100km in oras, si undeva la 7l/100km afara (la mers normal).
      * 2011 RENAULT FLUENCE PASSION 1.5dCI 110 CP
      * 2007 YAMAHA FZ1-N 998 cmc 150 CP


      In trecut:
      2001 Mercedes-Benz w203 C180 ELEGANCE
      2002 Jaguar X-TYPE 2.5i 4x4
      1999 Peugeot 106 1.4i

      Comment


      • #18
        Iata ca a venit si clipa in care m-am despartit de primul meu Mercedes (cu siguranta nu va fi ultimul).

        Acum va voi prezenta ultima mea achizitie, care ii va tine loc Benz-ului plecat.
        Un Renault Fluence Passion, an 2011, 1.5 dCI 110 cai. Lucrul de care sunt cel mai incantat este consumul... obisnuit fiind cu Mercedesul, la asta nu mai stau cu ochii pe acul de la rezervor. Am apelat la Renault deoarece am dorit sa achizitionez un autovehicul nou, care sa fie cat de cat ok la raportul pret calitate. Iata ce a iesit.
        Attached Files
        * 2011 RENAULT FLUENCE PASSION 1.5dCI 110 CP
        * 2007 YAMAHA FZ1-N 998 cmc 150 CP


        In trecut:
        2001 Mercedes-Benz w203 C180 ELEGANCE
        2002 Jaguar X-TYPE 2.5i 4x4
        1999 Peugeot 106 1.4i

        Comment


        • #19
          Ce poti sa ne zici despre confortul de la volan, raportat cu cel de pe w203? Se simt diferente, in bine sau in rau?Sa o stapanesti sanatos!

          Comment


          • #20
            Felicitari Bruno .

            Imi place Fluence-ul tau. S-o stapanesti sanatos
            Pasionat w124 : Mercedes w124 blog

            Comment


            • #21
              Originally posted by totel View Post
              Ce poti sa ne zici despre confortul de la volan, raportat cu cel de pe w203? Se simt diferente, in bine sau in rau?Sa o stapanesti sanatos!
              Eu sunt foarte incantat... volanul e ceva mai ergonomic decat la w203, si la scaunul soferului are reglaj lombar, optiune care pe mercedes nu o aveam.

              Mai mult, diferente aproape numai in bine (Mertzu avea 10 ani deja)... la consum sa nu mai vorbim... 6.5 maxim in oras si 4.5 afara, eu zic ca e bine tinand cont ca la mercedes aveam un consum de 14-15 urban si 6.8-7.5 afara.

              Gandul care ma bucura e ca nu mai bag bani in ea ceva timp...

              @w124researcher: Mersi domnule!
              * 2011 RENAULT FLUENCE PASSION 1.5dCI 110 CP
              * 2007 YAMAHA FZ1-N 998 cmc 150 CP


              In trecut:
              2001 Mercedes-Benz w203 C180 ELEGANCE
              2002 Jaguar X-TYPE 2.5i 4x4
              1999 Peugeot 106 1.4i

              Comment


              • #22
                Ia si in calcul ca fluence-ul nu o sa stea niciodata ca un w203 la 200 km/h pe sosea. In rest masina este destul de ok.

                Comment


                • #23
                  Clar ca nu sta la fel ca un w203 la 200... si acuma ca sa fiu sincer cu tine, cine crezi ca ii nebun sa mearga cu un fluence cu 200 km/h ?? ) Totusi tin la viata mea, si chiar nu am atata incredere in turco-francezii astia ).
                  * 2011 RENAULT FLUENCE PASSION 1.5dCI 110 CP
                  * 2007 YAMAHA FZ1-N 998 cmc 150 CP


                  In trecut:
                  2001 Mercedes-Benz w203 C180 ELEGANCE
                  2002 Jaguar X-TYPE 2.5i 4x4
                  1999 Peugeot 106 1.4i

                  Comment


                  • #24
                    Hmm, faza cu datu'n goarna e relativa. Eu veneam intr-o vara pe autostrada, dinspre Pitesti spre Bucuresti, ploaie torentiala, noaptea, cu 140-150 km/h. Cel putin 2 Loganuri (evident de Arges), au trecut cu 160-170 km/h pe langa mine (evident WOT). Si ma gandeam ce inseamna increderea-n masina sau, mai degraba, lipsa instinctului de conservare...
                    Sa te duca sanatos Reno-ul!
                    https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

                    Comment


                    • #25
                      La faza cu bagat banii ai cea mai mare dreptate... eu m-am cam saturat de investit, vorba aia smecheria costa. La mine mai este vorba si de impozit la motor 2200, care e cat de cat costisitor. As prefera sa trec la un C180/200 w203 facelift, dar nu stiu despre consum. Daca sunt tot ca cele fara facelift nu cred ca pot sa ma apropii de ele. Numai bine!

                      Comment


                      • #26
                        @cutaresku: Mersi de urare!!!

                        @fane_satar: Consumul la C180,200 este exact acelasi ca si la cele dinainte de facelift. Singura diferenta e ca s-ar putea ca unu facelift sa il prinzi in stare mai buna ca unu pre-facelift si sa manance mai putin... ca totusi w203-urile pre-facelift nu mai sunt chiar ultimul racnet si nu stiu de ce le vad mai putin rezistente decat w202 (poate doar o parere personala).

                        Referitor la reno, am deja vreo 18500 km si vreau sa zic ca la consum se simte extraordinar si mai mult, parca e frumos cand nu iti troncane nimic...
                        Trebuie sa adaug si niste minusuri la reno:
                        - motorul de 1.5dci, ideal in oras, peste 130 devine setos rau...
                        - difuzoarele de aer de pe mijlocul consolei de bord nu se pot inchide...
                        - materialul de pe nuca schimbatorului parca se cam roade incet incet (masina o am din iunie numai)
                        - stergatoarele sunt de pe alta planeta, trebuie schimbate (mi se par de o calitate apreciabila in tarile in care nu ploua)
                        - spatiul portabagajului se reduce mult prin faptul ca la inchiderea lui, bratele care il sustin se lasa in portbagaj si nu intra intr-un spatiu care sa nu jeneze bagajele (dar asta nu ar fi chiar asa o tragedie fiindca e mai mare ca la w203 si asa).
                        - mocheta de pe jos e tehnologie extraterestra... se aspira bine doar cu aspiratoare folosind aceasi tehnologie... mocheta asta e spaima spalatorilor auto.

                        Per ansamblu, totusi, sunt mai mult decat multumit. Nu am pretentiile care le-as avea de la un Mercedes, clar. Isi face oricum treaba foarte foarte bine.

                        Numai bine!
                        * 2011 RENAULT FLUENCE PASSION 1.5dCI 110 CP
                        * 2007 YAMAHA FZ1-N 998 cmc 150 CP


                        In trecut:
                        2001 Mercedes-Benz w203 C180 ELEGANCE
                        2002 Jaguar X-TYPE 2.5i 4x4
                        1999 Peugeot 106 1.4i

                        Comment

                        Working...
                        X
                        Logan | Dacia Logan |Anulare DPF