Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Mercedes C180 Kompressor Facelift

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Salutare din nou.
    Revin cu impresii despre masina si ultimele noutati. Anvelopele Nokian se dovedesc a fi o investitie foarte buna. Nu am sesizat nicio diferenta de siguranta fata de cele de vara. De asemenea si consumul este foarte bun as spune cel putin la fel de bun ca cele de vara dar trebuie sa mai testez acest lucru si revin cu niste detalii si poze. Saptamana aceasta masina va intra in service unde va primi bine meritata revizie inainte de a incepe sezonul rece. Am apucat sa fac cateva poze cu ocazia unei vizite acasa la parinti.

    Enjoy!!

    Ps: ador verdele de pe masina asta!!


    Sent from my iPhone using Tapatalk

    Comment


    • #32
      O intrebare am: ce imi recomandati pentru ulei?

      Liqui Molly sau original MB? Sau poate alta marca de ulei?

      Multumesc!


      Sent from my iPhone using Tapatalk

      Comment


      • #33
        Eu recomand Liqui Moly!

        Comment


        • #34
          Salutare tuturor! Revin cu update in privinta masinii chiar daca a fost cam pustiu in ultima vreme pe aici.

          Intre timp S-au facut unele interventii la masina:

          -schimb de ulei (am pus original MB pana la urma)
          -schimb filtru ulei (Mann)
          -schimb filtru aer (Mann)
          -pompa de vacuum la care aveam niste pierderi de lichid (Pierburg)
          -saboti frana de mana (Swag)
          -bucse Brate fata (Lemforder)
          -furtunas egalizare vas de expansiune (Vaico)
          -termostat (Behr)
          -stergatoare (SVF)

          Impresii negative/lucruri de remediat pe viitor:

          -schimbat întreg Brat fata pe ambele parti (cred ca au joc si in pivot pentru ca de cand cu bucsele noi care tin bratul fix in partea spre mijloc, exteriorul adica pivotul “se simte” in condus ca are un pic de joc si se mai aude pe unele denivelari din asfalt)

          -identificat si rezolvat scartait de la suspensia spate (pana acum nicio rezolvare pe termen lung desi am fost la 2 service) apare si dispare cand vrea el

          -identificat și remediat zgomot bataie suspensia spate care apare pe anumite denivelari de tipul foarte scurte (gen pe sosele in panta, prost asfaltate unde sunt denivelari bulbucate lasate de camioanele de mare tonaj). Aici mentionez la fel prezenta la 2 service si pe un stand ITP si nu au putut identifica problema. Incompetenta sau....?

          -posibil sa fie nevoie de un ambreiaj nou? Simptome: 1. Cand conduc cu mare viteza se simte un miros (mi S-a spus ca e posibil de la frane dar cand ma aplec la roata nu pare sa fie de acolo) 2. Cand ating maneta schimbatorului de viteze la relanti se simt niste vibratii 3. Treapta a doua uneori smuceste

          -anvelope de vara pentru sezonul urmator

          Impresii pozitive:

          1. Dupa schimbul de ulei motorul este mai silentios in special la relanti dar si in sarcina la viteze gen 60 km/h prin localitati. Aproape ca nu se aude nimic in habitaclu.

          2. Schimbarea termostatului a adus o imbunatatire semnificativa a consumului de carburant. Nu am bagat de seama asta decat cand a inceput sa se faca mai frig si masina nu baga caldura iar acul de la temperatura in mers statea mort la 40 grade voi atasa mai jos poze cu consumul actual de care ma declar mai mult decat incantat.

          3. Nimic nou in rest. Acelasi confort si stabilitate in mers. Ma amuza participantii la trafic care ma depasesc voiosi pe drum drept si pe care ii ajung in primele curbe unde ei franeaza si eu nu am nevoie.

          Poza cu consumul mediu

          Poza cu consum extraurban


          Sent from my iPhone using Tapatalk
          Last edited by coco3071; 12-13-2018, 11:43 AM.

          Comment

          Working...
          X
          Logan | Dacia Logan |Anulare DPF