Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

W124 230ce

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • W124 230ce

    Salutare,

    Dupa lungi asteptari, cautari si admirat din spatele monitorului masinile altora, a venit momentul sa imi prezint propria masina.

    Mercedes-Benz W124 230CE:

    Cod VIN:
    WDB1240431B575958

    Nascut in 1991, cu urmatoarele dotari:

    061A CLOTH BLACK
    122 No code designation available
    240 OUTSIDE TEMPERATURE INDICATOR
    412 ELECTRIC SLIDING ROOF
    412 *1 _______ 19951002 ELECTRIC SLIDING ROOF
    412 *2 _______ 19980716 ELECTRIC SLIDING ROOF WITH TILTING DEVICE
    420 AUTOMATIC TRANSMISSION 4-GEAR
    430 HEADREST IN THE REAR, LEFT AND RIGHT
    440 TEMPOMAT (CRUISE CONTROL)
    531 AUTOMATIC ANTENNA
    570 FOLDING ARMREST, FRONT
    585 No code designation available
    600 HEADLAMPS - CLEANING EQUIPMENT
    611 EXIT LIGHTS FOR DRIVER DOORS
    620 AIR POLLUTION CONTROL
    751 BECKER RADIO GRAND PRIX 2000 VK RDS
    915 FUEL TANK WITH LARGER CAPACITY

    Am cumparat masina in februarie anul acesta si de atunci ma lupt sa o aduc pe linia de plutire. Pe scurt, este plina de... "caracter" sa spun, acumulat de-a lungul timpului si prin neglijenta fostilor proprietari.
    Primul lucru a fost un schimb de filtre si uleiuri - neavand un istoric de service am preferat sa evit eventuale probleme. In continuare am schimbat: bujii, fise, furtune de recirculare aer din chiuloasa, sonda de temperatura lichid de racire (cea care cupleaza ventilatorul), radiator, pompa de apa, pompa de benzina, evacuare intermediara si finala, garnituri si mici nimicuri.
    Schimbat volanul (a venit la pachet cu unul din lemn, cel putin odios) cu unul original, grila centrala de ventilatie din bord, refacut finisajul lemnului de pe consola centrala (nu a iesit grozav, mai bine insa decat cum era), oglinzi exterioare (sticlele erau lipite, intr-un stil pur romanesc, cu silicon) + ca erau cele de sedan... si oglinda interioara.

    Probleme... multe, poate prea multe ) pe care le rezolv cum pot si cand am timp. Am schimbat butucii de la usi, dezasamblat trapa curat si gresat sistem de glisare (am avut surpriza sa observ ca sistemul este complet si acum functioneaza muult mai bine, inainte nu pivota).
    Problema majora insa ramane rugina (aripa stanga spate) pentru care inca imi fac curaj.

    Poze... putine spre deloc, inca nu sunt pasionat de fotografii astfel incat am o singura poza, de cand am cumparat-o. Promit solemn sa revin cu mai multe.
    Attached Files

  • #2
    Sa o stapanesti sanatos, si la multi km fara evenimente. Norocul masinii ca a dat oeste un proprietar ca tine, care sa o ingrijeasca asa cim merita sa fie ingrijit un Mercedes.
    Asteptam mai multe poze.


    Enviado desde mi iPhone utilizando Tapatalk

    Comment


    • #3
      Salut,

      Si felicitari pentru achizitie, ma bucur ca a ajuns pe mana unui pasionat...Stiu masina, sau cel putin asa cred, a fost intr-un timp la vanzare pe site-urile de specialitate.

      Cu rabadere vei rezolva toate problemele usor usor - inclusiv si rugina. Sunt masini foarte bune cu costuri de intretinerele relativ medii, dar asta numai dupa ce au trecut printr-o revizie serioasa.

      Te invit pe grupul de coupe-uri, W124 CE ROMANIA, adresa o gasesti aici. Te rog sa specifici ce masina & motorizare ai la intrebarea de acces; intrarea este permisa doar proprietarilor de coupe & cabrio.

      Nu in ultimul rand - si aici poate asta te va motiva un picut - o poza de la ultima noastra intalnire
      Attached Files
      Doua stele si alerg dupa ele...Steluta & Stelut
      https://w124-coupe.com

      Comment

      Working...
      X
      Logan | Dacia Logan |Anulare DPF