Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

W211 E200 Kompressor

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Eu as mai vrea un set de asta.In dezmembrari nu am gasit si nou cand am vazut pretul am zis ca nu are rost.Acum sper sa gasesc ceva AMG sa folosesc pentru vara cu, cauciucurile 245/45/17 pe care le am aproape noi.
    Ieri am vazut la Mercedes un e270 din 04.2002 si inca ma gandesc la el.6300 euro cu un an garantie Mercedes si are 223000 km dar arata impecabil.Acum ma documentez sa vad daca merita acel motor pentru ca pe forum am gasit multe argumente contra.
    Diagnoza (cu Star C3&C4SD) si reparatii Mercedes in Italia.

    Comment


    • #62
      din pacate steluta a primit un boom seara asta...Bara este sparta, la fel si farul, spalatorul de far si maine la lumina zilei vedem restul...A dat peste ea un Volvo XC60 dar steluta s-a tinut bine.
      Diagnoza (cu Star C3&C4SD) si reparatii Mercedes in Italia.

      Comment


      • #63
        Imi pare rau sa aud asta...


        Sent from my iPhone using Tapatalk

        Comment


        • #64
          Cam asa arata acum.
          Attached Files
          Diagnoza (cu Star C3&C4SD) si reparatii Mercedes in Italia.

          Comment


          • #65
            AMG pack [emoji5]


            Sent from my iPhone using Tapatalk

            Comment


            • #66
              Azi deja am dat peste 20 de telefoane si nu reusesc sa gasesc macar evo
              Diagnoza (cu Star C3&C4SD) si reparatii Mercedes in Italia.

              Comment


              • #67
                Imi pare sincer rau,dar daca a dat ala peste tine,nu iti despagubeste asigurarea?De ce trebuie sa iti cauti tu piesele,sau tii neaparat sa ii pui Evo?

                Comment


                • #68
                  Pai asigurarea nu cred ca va da 100% pentru ca sunt deja patit cu ei.Exact inainte w211 aveam un Opel Astra din 2010.Mia intrat unu in spate in iunie anul trecut, dauna la masina de 6500 euro si asigurarea a venit si a zis in felul urmator:masina mea evaluata pe 4 ruote la 5000 de euro ( eu am dus factura din martie 2010 de 23450 euro pentru masina)deci suma maxima pentru care sunt despagubit este de 3500.Avocati peste avocati degeaba.Am luat 3500 de la ei dupa 3 luni.Intre timp am cumparat asta cu 6000...Acuma sa vad daca asta pentru ei costa macar 2000 de euro ca eu am factura la ea de 6000 plus 740 passagio di proprieta.Eu tot voiam sa o modific ori in evo ori amg si acuma as prefera sa caut una din astea sa incerc sa intre in asigurare ca oricum ei nu pun piese originale ( farul oem nou cu bec si tot ce ii trebuie costa 860 euro, bara oem 676 euro...plus vopsea si restul ce mai e rupt/ indoit).
                  Diagnoza (cu Star C3&C4SD) si reparatii Mercedes in Italia.

                  Comment


                  • #69
                    Depinde de cel ce evalueaza daunele dar si de service,stiu cum functioneaza in italia dar daca gasesti un service cu un responsabil ce vrea sa te ajute" se rezolva in favoarea ta!

                    Comment


                    • #70
                      Acu' văzu și retina mea ce pățiși ... Nasol, dar nu catastrofal ...
                      Lord W126 500SE -> 2.5D
                      Lady W123 230C -> 240D
                      W124 -> 200D
                      W208 CLK200 -> 2.0

                      W209 CLK200 Kompressor -> 1.8 - ex, gone
                      Fricike W201 -> 2.6 - ex, R.I.P.
                      Piroska W168 Elegance -> 1.6 - ex, gone

                      Comment


                      • #71
                        La Opel au fost 3 evaluatori diferiti pentru ca am tot contestat.Fiecare aceeasi cifra a dato.Ca si preturi de reparatie reprezentanta a facut 8600 si restul de service-uri intre 6000-7500 circa 5-6 estimari...
                        Diagnoza (cu Star C3&C4SD) si reparatii Mercedes in Italia.

                        Comment


                        • #72
                          Originally posted by broscutza2001 View Post
                          Pai asigurarea nu cred ca va da 100% pentru ca sunt deja patit cu ei.Exact inainte w211 aveam un Opel Astra din 2010.Mia intrat unu in spate in iunie anul trecut, dauna la masina de 6500 euro si asigurarea a venit si a zis in felul urmator:masina mea evaluata pe 4 ruote la 5000 de euro ( eu am dus factura din martie 2010 de 23450 euro pentru masina)deci suma maxima pentru care sunt despagubit este de 3500.Avocati peste avocati degeaba.Am luat 3500 de la ei dupa 3 luni.Intre timp am cumparat asta cu 6000...Acuma sa vad daca asta pentru ei costa macar 2000 de euro ca eu am factura la ea de 6000 plus 740 passagio di proprieta.Eu tot voiam sa o modific ori in evo ori amg si acuma as prefera sa caut una din astea sa incerc sa intre in asigurare ca oricum ei nu pun piese originale ( farul oem nou cu bec si tot ce ii trebuie costa 860 euro, bara oem 676 euro...plus vopsea si restul ce mai e rupt/ indoit).

                          Pai tu la cat ti'ai evaluat masina(opel-ul) cand ai facut contractul de asigurare?

                          La fel o sa ai surprize si acum, mai ales asta ca are mai mult de 10 ani, sa te tii bine...desi iti doresc sa nu pui de la tine
                          Eu de vreo 3 ani incoace platesc in plus asigurare pentru ca am evaluat'o la 4500. Daca lasam standard nici furt sau incendiu nu vroiau sa'mi asigure...sa nu mai vorbim de geamuri. Iti doresc sa rezolvi totul cu bine
                          Oo\=|=/oO

                          Comment


                          • #73
                            Cand am facut asigurarea nu am evaluat--o.La fel si mercedesul.Acum cautam si o surioara pentru sotie.Mi s--a pus pata ori pe un C200 kompressor ori un c250 CDI nu neaparat 4 matic.Saptamana asta va veni peritul de la asigurare sa vedem ce cifre ne da.Din buzunar nu pun oricum eu pentru ca m--a accidentat fratele cumnatului meu si el mi--a spus ca pune diferenta daca trebuie.Oricum eu in august o inscriam in Romania pentru ca am spus din totdeauna ca e hotie pe fata ceea ce ni se cere sa platim aici.
                            Last edited by cutaresku; 03-27-2016, 06:38 AM.
                            Diagnoza (cu Star C3&C4SD) si reparatii Mercedes in Italia.

                            Comment


                            • #74
                              Te astept sa-ti dau o masina buna ![emoji5]


                              Sent from my iPhone using Tapatalk

                              Comment


                              • #75
                                La masina nu sa mai facut nimic speram saptamana asta sa se miste si asigurarile.Intre timp a venit "barza".
                                Am cumparat o noua steluta pentru sotie de data asta: C200 kompressor w204, an 2007, 184 cp, 94000 km reali, unic proprietar si intretinuta doar in mercedes cu tot istoricul prezent si verificat.In curand topic separat pentru el.
                                Attached Files
                                Diagnoza (cu Star C3&C4SD) si reparatii Mercedes in Italia.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF