Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

noul vechi w201 190 E

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Originally posted by W201automatic View Post
    da, exista, pe olx este 100 lei iar pe forum este la schimb cu bere de la magazinul slav sau "no hau"
    Mai cu atenție la regulile de postare!

    https://www.clubmercedes.ro/forum/ha...676-regulament

    Pentru functionarea corespunzatoare a conturilor si pentru evitarea blocarii acestora, va rugam sa NU mai folositi adrese de email yahoo.
    Va rugam sa le schimbati din User Settings.

    Comment


    • #17
      Cel care a avut inainte masina a incercat o restaurare...a schimbat interiorul,a facut ceva interventii la caroserie...destul de binisor si tot el a pus si GPL-ul... A mai tinut-o foarte putin si a facut schimb cu cel de la care ai cumparat-o primind un "dusman" :-) :-)la schimb. Acesta nu a mers foarte mult cu ea (de asta spun ca GPL-ul ala cred ca ar fi indicat sa-l dai jos...daca nu ai neparata nevoie de el) fiind plecat mult timp.
      Oricum daca vrei sa faci o fotografie cu gura de umplere ar fi super. Eu n-am mai vazut asa ceva si nu stiu daca in zilele noastre se mai poate pozitiona acolo. Toate cele bune.

      Comment


      • #18
        emblema

        Am rezolvat problema. Sa vedem cat tine.
        emblema.jpg

        Si cateva poze cu rezervorul gpl si busonul de umplere.
        IMG_20150810_195841.jpg
        IMG_20150810_195946.jpg
        IMG_20150810_200018.jpg
        IMG_20150810_195800.jpg

        Vreau sa renunt la instalatia GPL, cel interesat urmand sa plateasca demontajul in service autorizat si o bere pt instalatie.
        190E w201: http://www.clubmercedes.ro/noul-vech...858#post384858

        Comment


        • #19
          Salut, cum merge instalatia? Trage masina pe GPL? Daca mai ai rabdare, cind ajung in Bucuresti (sfirsitul lunii) poate te ajut eu sa o dai jos (la service, desigur) si dau si o bere!
          Test drive it as if you would drive test it.

          Comment


          • #20
            Salut, instalatia merge perfect. Daca te intereseaza facem o tura inainte. Si eu am plecat din Bucuresti asa ca ne auzim la sfarsitul lunii sa bem berica.
            190E w201: http://www.clubmercedes.ro/noul-vech...858#post384858

            Comment


            • #21
              Intr-adevar interesanta pozitionare pentru alimentarea cu gaz.
              Totusi imi pare destul de periculos loc si pentru gura de alimentare, cat si pentru butelie...
              La mine, gura de alimentare au ascuns-o la gura de alimentare cu benzina. Iar butelia e amplasata in adinc, langa rezervor.

              Faza cu "dusmanul" m-a amuzat tare! Mi-am amintit de pozele cu bmw-uri si audi incarcate pe Mercedes Actros

              Sa ai parte doar de drumuri bune cu 190-ul!

              Comment


              • #22
                update

                Salutare, am ascultat sfatul vostru si am montat sigla
                emblema.jpg

                apoi am dat jos instalatia de gaz
                IMG_20151204_135627.jpg

                salutari de pe noua plaja 3 Papuci cu semnalizatoare galbene
                IMG_20151229_122904.jpg

                sageata gri, printesa mea, s-a plimbat destul in 2015 si la munte si la mare si cu bagaje si fara si cu soacra si fara si sunt foarte multumit de alegerea facuta.

                acum sageata asteapta cuminte venirea caldurii in parcare si un touareg din 2004 i-a luat locul in ideea ca poate sageata gri se conserva mai bine
                190E w201: http://www.clubmercedes.ro/noul-vech...858#post384858

                Comment


                • #23
                  IMG_20160218_153336[1].jpgCãlãtoria continuã, anul acesta împlinim 27 de ani.
                  190E w201: http://www.clubmercedes.ro/noul-vech...858#post384858

                  Comment


                  • #24
                    Calatoria nu a continuat mult. Ceva probleme cu supraincalzirea - presiune in instalatie - consum mare de apa.

                    Pentru inceput inlocuit ceva senzor de temperatura apa.
                    Utima revizie (schimb ulei si filtre) in noiembrie.

                    Si cum va spuneam am inceput sa caut cauza problemei cu supraincalzirea.
                    Surpriza a venit undeva in luna iulie cand ce sa vezi, exemplu de montaj filtru aer la dl dragos de la PrestigeAutoMotors in Constanta
                    filtru w201.jpg
                    http://www.prestigeautomotors.ro/
                    Nu cred ca vreti sa stiti cum arata toata zona culbutori/axa cu came atunci cand mergi fara filtru de aer. Practic tot praful se amesteca cu ulei si devine un fel de vaselina. Axa cu came practic s-a tocit aproape complet.

                    In final am descoperit ca a cedat garnitura de chiuloasa si am inceput reparatiile.
                    De atunci si pana acum povestea a continuat si sper ca suntem pe drumul cel bun, bineinteles nu la dl. dragos
                    desfacut w201.jpgcuratat.jpgfacut1.jpgfacut.jpg
                    Si dovada ca masina a fost in curte la dl dragos, fara facturi si altele.
                    IMG_20160419_152348.jpgIMG_20160419_152502.jpg
                    190E w201: http://www.clubmercedes.ro/noul-vech...858#post384858

                    Comment


                    • #25
                      Salutare!
                      Foto cu filtru este GENIALA. Ce am observat e ca lantul de distributie nu e intreg. Daca era, mai aveai de "sapat" pana sa ajungi la garnitura. Supapele erau OK?

                      Comment


                      • #26
                        Pfff, pacat de asa o bataie de joc. Cum sa montezi asa filtrul ala? Au luat de pe alte modele si l-au potrivit din bucati?

                        Comment


                        • #27
                          @dragos_on
                          Am reusit cu mare greutate sa scot chiuloasa intrucat bolturile de la patina fixa erau intepenite si le-am taiat. Deci lantul a ramas intreg. Supapele ok, am dus chiuloasa la planat, am schimbat semeringurile de supape. Am gasit si o axa cu came in stare mult mai buna.

                          @grizzlee
                          Am pus azi filtru nou si am studiat cu atentie acel filtru care nu avea niciun indicativ pe el. Nu imi explic cum l-au rupt pentru ca dupa dimensiuni era ok. Cand ma uit mai atent la poza, filtru apare pus invers, cu garnitura de cauciuc catre exterior. asta e si cauza ruperii. Deci cel ce afacut asta a facut fiind in cunostinta de cauza, apoi ca sa nu suporte paguba de 35 de lei a pus capacul si gata. Pare a fi totusi de logan ceva dupa culoare
                          Last edited by W201automatic; 09-02-2016, 20:41 PM.
                          190E w201: http://www.clubmercedes.ro/noul-vech...858#post384858

                          Comment

                          Working...
                          X
                          Logan | Dacia Logan |Anulare DPF