Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Mercedes-Benz E250 DIESEL (W124)

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Mercedes-Benz E250 DIESEL (W124)

    Va salut!
    Iata ca a venit momentul sa imi prezint si eu fierul care imi hraneste ,,microbul" numit Mercedes-Benz.
    In martie 2014, nesperat, am dat peste aceasta masinuta pe care o stiam din vedere de vreo 2-3 ani si am achizitionat-o, astfel, un vis devenind realitate. Cu bugetul din dotare speram sa imi achizitionez o Cobra (unul din modelele mele de suflet) sau sa incerc sa restaurez fierul (tot W123) ce zacea intr-o curte de ceva timp, dar cand am aflat de W124 in cauza ca proprietarul doreste sa il dea, nu am mai avut liniste pana nu l-am vazut al meu. (Traiasca vecinii nostri de la sud de Dunare pentru ca ne ajuta sa mai detinem cate un exemplar de genul ).
    Masina, pana in 2011 a fost austriaca, sunt al 4-lea proprietar, e de fabricatie septembrie 1993, motor OM605 911 (2497cc), cutie automata, km la bord cand am cumparat-o, ~314 000 (tind sa cred ca reali).
    VIN: WDB1241261C037955 (as fi recunoscator daca mi-l decodeaza cineva )
    Ca dotari, masina prezinta:
    -ABS
    -oglinzi cu reglaj electric si incalzite
    -airbag sofer+pasager
    -aer conditionat
    -vasul lichidului de parbriz incalzit
    -termometru exterior
    -tempomat
    -scaune fata incalzite
    -perdeluta spate actionata electric
    -parasolare luminate
    -...

    Cutia automata schimba binisor, tempomatul nu functioneaza, perdeluta lunetei are personalitate proprie (functioneaza numai cand doreste ea), la fel si lumina parasolarului din dreapta, dar aceste probleme le voi dezbate pe larg in topice corespunzatoare.
    In aceste 10 luni (~8000 km) de cand o am, probleme nu am avut cu ea, cu exceptia antenei automate care la un moment dat a iesit cu totul (rezolvata prin inlocuire) ci doar am efectuat operatii de mentenanta:
    -schimb ulei motor+ filtru
    -schimb ulei servodirectie+filtru
    -schimb ulei grup
    -schimb antigel
    -schimb filtru aer
    -schimb filtru motorina)
    -uleiul cutiei de viteze automate si filtrul a fost schimbat de vechiul proprietar si in momentul de fata are putin peste 20 000 km de la schimb
    -aripa stanga fata retusata (incepusera sa apara cateva puncte de rugina)
    -bara fata prezenta o crapatura pe bandou si una in partea de jos a ei (probabil de la vreo bordura incasata) si am revopsit-o

    -la sfarsitul lui octombrie-inceputul lui noiembrie am zis sa incerc sa o protejez pentru iarna si sa stau o zi de ea sa ii dau un strat de antifon pe dedesubt. Acea zi planificata s-a inmultit cu 3 cand m-am apucat de treaba, si in final am dat pragurile de plastic jos, am umplut gaurile pt. cric cu vaselina (aveau ceva unsoare in ele si de la proprietarul anterior), am ,,vopsit" pragurile masinii cu ulei ars. De asemenea, am demontat bandourile aripilor fata si le-am pus un strat de vaselina pe tabla, in locul unde vin montate. La aripa stanga fata am gasit vopseaua inflorita pe sub bandou. La oalele aripilor spate, desi aparent nu se vedea nimic, niste gauri din constructie (probabil pentru ceruit concepute, ca alta utilizare nu le-am gasit) incepusera sa le manance rugina pe langa dopul de cauciuc ce le acoperea. Am curatat tabla in acel loc, am neutralizat rugina, le-am grunduit si le-am montat dopurile la loc. Unde avansase putin rugina si dopurile au ramas prea mici, am lipit niste petice de tabla provizoriu pana in primavara, cand doresc sa le rezolv. In final, am antifonat oalele aripilor+un strat de ulei ars la final si pe dedesubt a primit doar ulei ars.

    In speranta ca nu v-am plictisit prea mult cu aceasta prezentare am selectat ceva poze (scuzati calitatea unora dintre ele) si astept critici din partea voastra.
    Attached Files

  • #2
    Frumoasa masina,putem sa stim care a fost pretul de achizitie?

    Comment


    • #4
      Fain, cum e cu inmatricularea in BG?
      Te opreste politia mai des? Daca e s-o vinzi cum procedezi?
      Ma intereseaza si pe mine sa iau exact motorul tau

      Comment


      • #6
        Originally posted by 3mil View Post
        si astept critici din partea voastra.
        Eu nu am motive sa te critic, la cum arata masina te felicit si pot spune ca esti norocos. Sa o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea. E foarte frumoasa.
        Cu cat cunosc mai multi oameni, cu atat imi iubesc mai mult cainele.

        Comment


        • #9
          Frumos exemplar,sa o stapanesti sanatos !

          Comment


          • #10
            Originally posted by vava View Post
            Frumoasa masina,putem sa stim care a fost pretul de achizitie?
            Prețul de achiziție, nu pot spune decât ca a fost cat al unui W124 în stare mai proastă.
            Originally posted by racataian
            Fain, cum e cu inmatricularea in BG?
            Te opreste politia mai des? Daca e s-o vinzi cum procedezi?
            Ma intereseaza si pe mine sa iau exact motorul tau
            Inmatriculatul in BG, o firma din Ruse care se ocupa de asa ceva. Sunt trecut în ambele brief-uri. Dacă dorești, îți trimit o poza cu cartea lor de vizita. Dacă e sa o vând, merg la firma și face acte pe noul proprietar.
            ÃŽn cei aproximativ 8000 km, politia m-a oprit o singura data, în Curtea de Argeș, și mi-a spus clar milițianul de la început ca motivul opririi este verificarea actelor dacă sunt în regula. Și am făcut cu ea B-SB, B-transalpina-Sebes-SB-transfagarasan-B, B-litoral, plus alte drumuri. Sau poate am avut noroc și nu m-au oprit, nu știu ce sa zic.

            Lucian_kel și andrei.tba, va mulțumesc!

            Comment


            • #11
              Decodare VIN...


              WDB1241261C037955
              Baumuster 124126
              Sales name E 250 DIESEL
              Cabin 00000
              Order number 0 3 227 03501
              Delivery date 1993-09-09
              PAINT1 485
              Interior color 001
              Engine 605911 12 001246
              Gearbox 722434 03 390443
              Lights units HELLA
              Wipers BOSCH
              Retarder 3 930909
              Class 1
              General data for model code 124126



              001A CLOTH BLACK
              240 OUTSIDE TEMPERATURE INDICATOR
              260 ELIMINATION OF MODEL DESIGNATION ON REAR LID
              281 STEERING WHEEL WITH SPORTS DESIGN (390 MM DIA.) AND GEARSHIFT LEVER IN LEATHER TRIM
              291 AIRBAG FOR FRONT PASSENGER
              300 STORAGE BOX IN FRONT TRAY
              305 DUST FILTER
              420 AUTOMATIC TRANSMISSION, FLOOR SHIFT
              440 TEMPOMAT (CRUISE CONTROL)
              485 SELF-LEVELLING SUSPENSIONS WITH HARDER SPRING SUSPENSION
              538 AUTOMATIC ANTENNA AND FRONT LOUDSPEAKER - WITHOUT RADIO SET (MODEL 500 SEC WITH LOUDSPEAKER ONLY)
              544 ROLLER BLIND, ELECTRIC, FOR REAR WINDOW AND SUN VISORS WITH VANITY MIRROR ON THE LEFT AND RIGHT, ILLUMINATED
              551 ANTI-THEFT WARNING SYSTEM
              570 FRONT FOLDING ARMREST W202 - HOUSING AT FRONT WITH ARMREST
              580 AIR CONDITIONER/TEMPMATIC
              591 HEAT-INSULATING GLASS, ALL-AROUND, HEATED REAR WINDOW PANE, (SINGLE-SHEET SAFETY GLASS), GERMANY
              620 EMISSION CONTROL SYSTEM
              812 REAR-MOUNTED LOUDSPEAKER
              859 MODEL UPDATE II
              873 SEAT HEATER FOR LEFT AND RIGHT FRONT SEATS
              915 FUEL TANK, 70 LITER
              Bruno Sacco... “for the designer, the automobile is one of the most complex design problems of all. The car is a synthesis between function and aesthetics on the one hand, and a number of other concrete and abstract factors which undergo constant change.

              W126 280SE
              W123 280CE
              W126 500SEC
              W220 500L

              'Mercedes Benz...The Best or Nothing'

              Comment


              • #12
                Mulțumesc frumos, mer_se280.!
                Interesant este codul 485 cu self leveling suspension, despre care nu am cunoștință și nici nu se vad urme pe mașină sa fi avut așa ceva...

                Comment


                • #13
                  Originally posted by 3mil View Post
                  Mulțumesc frumos, mer_se280.!
                  Interesant este codul 485 cu self leveling suspension, despre care nu am cunoștință și nici nu se vad urme pe mașină sa fi avut așa ceva...
                  Imi cer scuze, mea culpa...

                  458 ROSEWOOD METALLIC (culoare caroserie)
                  Bruno Sacco... “for the designer, the automobile is one of the most complex design problems of all. The car is a synthesis between function and aesthetics on the one hand, and a number of other concrete and abstract factors which undergo constant change.

                  W126 280SE
                  W123 280CE
                  W126 500SEC
                  W220 500L

                  'Mercedes Benz...The Best or Nothing'

                  Comment


                  • #14
                    Nicio problema. Acum e clar totul.

                    Comment


                    • #15
                      Sa o stapanesti sanatos! Din poze se pare ca ai rezervor de 100 de litri, poti sa verifici asta uitandu-te la culoarea lui.

                      Comment

                      Working...
                      X
                      Logan | Dacia Logan |Anulare DPF