Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Sprinterul meu, din rugina la masina :))

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Dupa 4 nopti de schimbul 3 in care mi-am pus ideile in ordine putin, astazi m-am trezit cu chef sa fac suportul de halogene, din teava si dupa buget (redus deodata, ca doar asta ii lipseste in momentul asta ) ). Saptamana asta trebuie sa imi soseasca 4 halogene cu diametrul de 19 cm, cred ca vor fi deajuns , acum nu stiu ce culoare sa vopsesc suportul de halogene ori alb ori negru ( halogenele sunt negre), imi mai trebuie un schimbul 3 sa ma gandessc ).
    Merci adidc, am sa trec pe la ei sa vada doar cum trebuie sa arate o masina, in rest il fac sa-l tin macar 2-3 ani, nici vorba de vanzare deodata ) am mai facut asa cu cateva agregate si dupa ce le-am pus la punct mia picat bine si le-am dat, dar pe asta doresc sa-l pastrez putin chiar daca mai agonisesc pe langa el cate unul. Pana una alta am sub mine scooter de 150cc rupeee.
    Attached Files

    Comment


    • #17
      Saptamana asta au decurs bine lucrurile avand in vedere starea masinii, partea dreapta e in fuler mai putin geamul din dreapta care vine scos din cheder si rezolvata problema ruginii, pe partea stanga insa mari probleme cu bandajul din spatele rotii care era strans ca o foaie de hartie dar s-a rezolvat si acesta, mai ramana ca luni sa-i dau fuler si pe stanga. Halogenele inca nu au sosit , sper ca saptamana asta sa ajunga impreuna cu arcurile pe spate.
      Sper ca saptamana ce urmeaza sa o pot aduce cat mai aproape de vopsea.
      Attached Files

      Comment


      • #18
        Faci progrese Suportul de proiectoare cred ca ar da mai bine negru, sa fie contrast. Daca ti-ai comandat proiectoare cu angel eyes...efectul o sa fie maxim.

        Sa pui niste poze cu arcurile (daca retii, ca am discutat noi....), maine cred ca merg si eu sa le ridic pe ale mele. Cat au costat arcurile?

        Comment


        • #19
          Astazi au ajuns si arcurile, din pacate baiatul a uitat sa-mi lase halogenele, iar vreo 2 zile de asteptare. Maine daca e vreme buna le montez. Si sper pe saptamana viitoare sa o vopsesc.
          Attached Files

          Comment


          • #20
            Mult a fost...putin mai e

            Arcurile arata strasnic, insa ce nu inteleg eu....tu ai o ureche in sus, una in jos. Iar la mine sunt amandoua in sus. Sigur ai comandat ce trebuie?mi s-a spus, ca modelul care il ai tu, s-a pus inainte de 2001. Cata bataie de cap.....in fine, doar dupa ce le montezi vezi de ce sunt in stare.

            Spor la treaba cu vopsitul!

            Comment


            • #21
              Aseara am reusit si le-am montat, au venit de parca erau de acolo ), iar fata de ce aveam eu pe masina sunt parfum, nu stiu cum arata modelul de arcuri pana in 2001 dar deodata ce au venit bine si s-au potrivit din toate p.d.v.r. nu cred ca ar fi vreo problema, si sincer m-am saturat tot sa caut. Astazi trag tare poate reusesc sa pozitionez bullbar-ul si sa fac grila din fata, care vine toata dreapta fara logo-ul mercedes.

              Comment


              • #22
                Am terminat grila fata care mi-a mancat toata ziua dar a iesit bine si asta e tot ce conteaza, au ajuns si halogenele din pacate bullbarul trebuie sa astepte pe saptamana care vine, ma asteapta un weekend plin de servici .
                Attached Files

                Comment


                • #23
                  Astazi a venit si randul parbrizului care se mai tinea in cateva puncte plus cupola deasupra parbrizului care era plina de puncte de rugina, am finalizat lucrarea numai ca nu am mai apucat sa o si fotografiez, si geamul lateral dreapta l-am dat jos si am curatat tot sub el de rugina, de acum urmeaza matuitul si daca tine vremea mult asteptata vopsea.
                  Attached Files

                  Comment


                  • #24
                    Salutare,zi si mie te rog cat au ajuns arcurile ca si pret.Sunt tot de provenienta...Cernauti? Stima.
                    Mercedes Sprinter ( Stela ) 316 cdi , 2005,"fosta" !
                    Mercedes Sprinter (Steluta) 318 cdi, 2009,mariaj incheiat de curand.cu satisfactie!
                    Mercedes Sprinter (Blacky)319 cdi,2012 !
                    SC.Arm Logistics S.R.L Galati - Transport marfa Romania-Belgia 1,4 t,cu asigurare Cmr/Transport auto-moto pe platforma / Cristi Nazarov 0722525076 / arm_logistics@yahoo.com / nazarovcristi@gmail.com
                    https://www.facebook.com/pages/Trans...4975727?ref=hl

                    Comment


                    • #25
                      Vopseaua inca nu a putut fi aplicata din cauza vremii, dar am reusit azi sa-i montez bullbar-ul.
                      Cristi arcurile cu bride m-au ajuns 250E, aduse acasa, de la Cernauti bineinteles. Nu stiu ce marca sau de ce provenienta sunt.
                      Attached Files

                      Comment


                      • #26
                        Am prins o zi buna si am reusit sa o vopsesc, am si montat una alta pe ea au mai ramas barile si bullbar-ul, si mai vreau sa-i iau lampile de gabarit albe. Mult a fost putin a mai ramas de acu sa trec usor la inmatriculat pe Romanica, orice sugestie e binevenita in legatura cu inmatriculatul deoarece la cate masini am avut si m-am lovit de sistemul romanesc nu s-a lasat decat cu coboratul sfintilor din calendar.
                        Attached Files

                        Comment


                        • #27
                          Bravo! Se pare ca pana la urma a scapat de rugina Felicitari pt munca depusa! Arata foarte bine, ti l-as lasa si pe al meu, sa-l faci la fel )

                          In legatura cu actele, rabdare....si bineinteles, ca oamenii si functionarii publici, isi schimba imediat atitudinea, si isi ofera tot ajutorul, daca le dai ceva spaga...ca e Romanica. Platim taxe si impozite, si pe urma si spaga

                          Comment


                          • #28
                            Tocmai am inmatriculat MB meu de 2,2 din 2004 eur 4 - 7400 ron .Enorm, mai bine lasi inmatriculat pe BG parerea mea.

                            Comment


                            • #29
                              Cum de te-a costat atat de mult inmatricularea? Aprox 1500E....?S-au e vorba de autoturism?
                              Asta ar explica, dar la autoutilitare taxa e mult mai mica, de cateva sute de euro. Doar ca e birocratie mare, si timp de umblat cu actele dintr-o parte in alta.

                              P.S. La RAR, ori schimbi farurile cu unele normala de volan pe stanga, ori se regleaza, ca sa lumineze bine, fara sa orbeasca pe ceilalti. In rest nu cred ca vei avea probleme, am vazut destule englezoaice inmatriculate, si chiar mai demult am vrut sa iau un Sprinter cu volan pe dreapta inmatriculat.

                              Comment


                              • #30
                                e un c220 de 2,2...

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF