Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

W211 E270 Avantgarde

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    salut,imi poti spune si mie te rog cum ai resetat clapetele si cum se monteaza clima,mi am comandat si eu una si nu ma prea descurc,merci,

    Comment


    • #47
      Originally posted by gabi_ionisor View Post
      salut,imi poti spune si mie te rog cum ai resetat clapetele si cum se monteaza clima,mi am comandat si eu una si nu ma prea descurc,merci,
      Respectă regulile de postare!

      https://www.clubmercedes.ro/forum/ha...676-regulament

      Pentru functionarea corespunzatoare a conturilor si pentru evitarea blocarii acestora, va rugam sa NU mai folositi adrese de email yahoo.
      Va rugam sa le schimbati din User Settings.

      Comment


      • #48
        Originally posted by gabi_ionisor View Post
        salut,imi poti spune si mie te rog cum ai resetat clapetele si cum se monteaza clima,mi am comandat si eu una si nu ma prea descurc,merci,
        Salut, clapetele nu le-am resetat pentru ca nu a fost nevoie. Nu e foarte greu de montat clima, iti descriu aici pe scurt:
        - scoti grilajul de plastic din centrul bordului ( cel care acopera difuzorul)
        -scoti suruburile care sunt incercuite cu rosu
        -cu mare grija scoti ornamentul din lemn marcat cu sageti albastre, pentru a-l scoate trebuie sa il impingi in sensul indicat de sageti.
        -dupa ce ai scos ornamentul o sa gasesti inca 2 suruburi care trebuie sa le desfaci.
        In mare cam asta e de facut. Bata!
        Attached Files
        *Smart Fortwo 451 Passion
        *w123 230CE
        *w211 E270 cdi Avantgarde
        *w203 c220 cdi Avantgarde
        *w215 CL55 AMG
        *w202 C180 Esprit
        *w210 e320 162kw 1996 Avantgarde
        *w202 c250 TURBODIESEL 110kw 1998 Elegance
        *w201 190E 2.0
        *w123 langversion pullman

        Comment


        • #49
          Originally posted by danger0su View Post
          Salut, clapetele nu le-am resetat pentru ca nu a fost nevoie. Nu e foarte greu de montat clima, iti descriu aici pe scurt:
          - scoti grilajul de plastic din centrul bordului ( cel care acopera difuzorul)
          -scoti suruburile care sunt incercuite cu rosu
          -cu mare grija scoti ornamentul din lemn marcat cu sageti albastre, pentru a-l scoate trebuie sa il impingi in sensul indicat de sageti.
          -dupa ce ai scos ornamentul o sa gasesti inca 2 suruburi care trebuie sa le desfaci.
          In mare cam asta e de facut. Bata!
          iti multumesc frumos!

          Comment


          • #50
            Originally posted by Zeus View Post
            Respectã regulile de postare!
            da ce am facut frate?am deranjat cu ceva ca am pus o intrebare?trebuia sa fac cerere scrisa sau ce?la dracu mai e forum daca nu poti posta si nu poti afla ce ai nevoie????sau a dat sefia in tine prea tare din spatele tastaturii

            Auzi, amice, tu confirmi pe deplin zicala cu prostu' si fudulu'. La prima abatere pe acest forum vei disparea din trafic.
            Last edited by cutaresku; 07-28-2014, 08:02 AM.

            Comment


            • #51
              Originally posted by gabi_ionisor View Post
              da ce am facut frate?am deranjat cu ceva ca am pus o intrebare?trebuia sa fac cerere scrisa sau ce?la dracu mai e forum daca nu poti posta si nu poti afla ce ai nevoie????sau a dat sefia in tine prea tare din spatele tastaturii
              Ti-am spus mai sus ce NU ai facut.
              Ia de-aici, daca ti-e lene sa cauti singur:

              1. Reguli generale de postare
              1.1. Limba română
              Forumul se adresează vorbitorilor de limba română. Toate subiectele și mesajele trebuie să fie scrise în limba română și textul trebuie să fie cât mai îngrijit:
              Literă mare la început de propoziție. Semne de punctuație se folosesc de fiecare dată când este nevoie.
              Un singur spațiu după fiecare semn de punctuație (nu înainte).
              Fără prescurtări, cu excepția celor clasice: dvs., dl., șamd, etc. - cred că ar trebui să mai completăm lista dacă ne mai vin idei
              Folosirea diacriticelor nu este obligatorie, însă nu se acceptă înlocuirea lor cu alte grupuri de literă de genul sh în loc ș, tz în loc de ț sau alte combinații.
              Nu se acceptă scuze pentru nerespectarea acestor reguli. Nu contează cât ești de grăbit sau cât ești de obișnuit să scrii prescurtat.

              Până la urmă dorim să fim o comunitate a oamenilor posesori și/sau pasionați de Mercedes Benz, nu o adunătură de analfabeți.

              Echipa de moderatori încearcă să corecteze și să editeze pe cât posibil.


              Concentreaza-te pe problemele tale si pe ce scrie in regulament si nu-mi mai cere mie socoteala, altfel te intorci cu intrebarile in spatele blocului sau la service.

              https://www.clubmercedes.ro/forum/ha...676-regulament

              Pentru functionarea corespunzatoare a conturilor si pentru evitarea blocarii acestora, va rugam sa NU mai folositi adrese de email yahoo.
              Va rugam sa le schimbati din User Settings.

              Comment


              • #52
                Din cauza taxelor aberante de la noi din tara masina a primit numere frantuzesti (asa in semn de protest ). Si daca tot sunt mai multe Benz-uri in familie mi-am facut cadou si o "jucarie".
                Attached Files
                *Smart Fortwo 451 Passion
                *w123 230CE
                *w211 E270 cdi Avantgarde
                *w203 c220 cdi Avantgarde
                *w215 CL55 AMG
                *w202 C180 Esprit
                *w210 e320 162kw 1996 Avantgarde
                *w202 c250 TURBODIESEL 110kw 1998 Elegance
                *w201 190E 2.0
                *w123 langversion pullman

                Comment


                • #53
                  Nu-i asigurarea pe franta mai mare decat impozitul pe romania?
                  Eu am platit vreo 2 ani pt un 1.4 si nu era deloc mica...

                  Comment


                  • #54
                    Am facut asigurare care cuprinde si despagubiri in caz de incediu, furt,tentativa de furt, catastrofe naturale si tehnologice, parbriz si asistenta in caz de pana, toate astea cu 735 de euro pe an si asta in situatia in care am dovedit cam am fost asigurat in RO in ultimii doi ani, daca obtineam dovada pe 10 ani cat am fost asigurat atunci plateam un pic peste 300 de euro. In Romania numai impozit plateam 500 de euro, iar RCA nu mi-am facut pe numele meu pentru ca am sub 30 de ani. Oricum RCA-ul era inca 500 de euro pe an. Asa ca daca faci un calcul pana la urma a fost mai rentabil sa o trascriu in Franta. In plus daca nu o sa am evenimente, la anu o sa am o reducere de 20% la asigurare.
                    *Smart Fortwo 451 Passion
                    *w123 230CE
                    *w211 E270 cdi Avantgarde
                    *w203 c220 cdi Avantgarde
                    *w215 CL55 AMG
                    *w202 C180 Esprit
                    *w210 e320 162kw 1996 Avantgarde
                    *w202 c250 TURBODIESEL 110kw 1998 Elegance
                    *w201 190E 2.0
                    *w123 langversion pullman

                    Comment


                    • #55
                      Foarte, foarte bun pretul de la asigurare, eu ma gandeam la peste o mie.

                      In alta ordine de idei, masina e foarte frumoasa, sa va duca cat doriti!

                      Comment


                      • #56
                        Superba masina. Este automata banuiesc... Cam ce consum ai pe oras ? Ma bate un gand. Recomanzi acest model, este fiabil? Multumesc si multi km fara probleme.

                        Comment


                        • #57
                          Masina are cutie automata, in oras nu am facut niciodata consumul insa banuiesc ca e in jur de 10% (depinde de oras ). Recomand acest model insa cu conditia ca masina sa fi fost foarte bine intretinuta inainte. Preturile pentru acest model in Ro incep de la 5000 de euro, insa eu zic ca ai nevoie de minim 7-8000 euro ca sa iei ceva ok.Bafta
                          *Smart Fortwo 451 Passion
                          *w123 230CE
                          *w211 E270 cdi Avantgarde
                          *w203 c220 cdi Avantgarde
                          *w215 CL55 AMG
                          *w202 C180 Esprit
                          *w210 e320 162kw 1996 Avantgarde
                          *w202 c250 TURBODIESEL 110kw 1998 Elegance
                          *w201 190E 2.0
                          *w123 langversion pullman

                          Comment


                          • #58
                            multumesc de sfat

                            Comment


                            • #59
                              Masina a primit amortizoare fata noi originale, am profitat de oferta 1+1 Gratuit la masinile de peste 10 ani. Cele vechi le-am testat inainte sa le schimb si erau inca bune 78% respectiv 81%, dar unul din ele incepea sa piarda ulei. Am schimbat si bateriile, uleiul la diferential, lichidul de frana, lichidul servodirectie, ulei motor si 4,5 litri ulei cutie+ filtru (operatiune care o fac la fiecare schimb de ulei motor).Masina a facut de curand 160.000 de km si functioneaza ireprosabil, sper sa ramana tot asa
                              *Smart Fortwo 451 Passion
                              *w123 230CE
                              *w211 E270 cdi Avantgarde
                              *w203 c220 cdi Avantgarde
                              *w215 CL55 AMG
                              *w202 C180 Esprit
                              *w210 e320 162kw 1996 Avantgarde
                              *w202 c250 TURBODIESEL 110kw 1998 Elegance
                              *w201 190E 2.0
                              *w123 langversion pullman

                              Comment


                              • #60
                                Salut! Ne poti spune si noua la ce magazin e prezenta oferta respectiva?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF