Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

My Mercedes-Benz C220

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • My Mercedes-Benz C220

    Hello

    Ma numesc Sebastian si de curand am devenit proprietarul unui C220 din 2004. Masina a fost luata de langa Munchen de la un dealer care vinde masinile luate din buy-back de la Mercedes. Masina are in momentul de fata 108k km(sper eu ) si singura problema pe care o mai acum e frana de mana(de fapt de picior ) care nu prea tine, desi placutele si discurile sunt intr-o stare foarte buna.

    Cand am luat masina, stiam ca trebuie schimbate franele fata si a fost adusa asa pana acasa. Am schimbat discuri + placutze pe fata , discurile cred ca erau cele originale pentru ca nu se vedea nici o urma pe surubul care il tinea. M-am cam chinuit cu tata-l meu sa le dau jos pentru ca erau deja ruginite si si lipite cu loctite cred ca. Discuri + placute au fost cam 800 roni.

    O alta problema pe care am observat-o, a fost ca nu crestea mai mult de 60-70 grade temperatura si ca atare consumul din Germania-Ro a fost de 7.6, mai mare decat ma asteptam eu. Dupa ce am schimbat franele am zis sa schimb si filtre+ulei , termostat, senzor temperatura externa (stricat si el), facut unghiuri. In concluzie am mai investit aprox 1000 roni + 800 ron franele la prima strigare si sper sa nu mai am alte surprize negative in urmatoarea perioada.

    Masina a fost 8800 eur ,numerele rosii pe o luna 210 eur iar drumul vreo 150 eur.Ca si inmatriculare mai ar veni vreo 1100 eur si sper sa o pot inmatricula la anul cand se spune ca va mai scadea taxa.

    La masina am primit si 4 gume de iarna pe jenti de tabla. O singura chestie care ma enerveaza, e ca nu am roata de rezerva la ea si nici kit de reparatie pentru pana. Ca urmare, am un spatiu gol in locul rotii de rezerva si nu am cum sa prind cricul si bratul cricului.
    Aici as dori sa pun o intrebare daca incape o roata de 16" acolo sau e musai sa am kitul de reparatie?

    Masina are motorul de 150 ps cu urmatoarele dotari:
    -tempomat
    -incalzire scaun
    -4 gemuri electrice
    -scaune electrice, ceea ce nu am mai avut pana acum si e fain

    si cam atata in mare, sper ca nu am scris prea mult.

    Seba
    Attached Files
    Last edited by mircea600sel; 11-12-2012, 13:12 PM.

  • #2
    Felicitari pentru masina!Sa ai parte de ea multi km.

    Te asteptam cu mare drag la intalnirile ClubMercedes Banat. http://www.clubmercedes.ro/banat-201...012#post272012

    sigpic

    "Sunt printre voi,dar nu sunt unul dintre voi"

    Comment


    • #3
      Bine ai venit!

      Vezi ca frana de mana se poate regla. Este undeva sub bancheta spate un cablu care se poate ajusta in functie de ce ai tu nevoie... Probabil tu trebuie sa-l intinzi din moment ce zici ca sabotii si restul sistemului sunt in stare buna!

      Bafta!

      P.S. Cu taxa si eu sunt cam in situatia ta! Tu te astepti la mai bine la anu`?

      L.E. Pune-i capace la roti! Arata aiurea asa...
      W123 280E Blue Green Metallic

      W126 280SE Champagne Metallic
      W126 280SE Black Blue Metallic
      W126 500SE Lapis Blue Metallic
      W126 500SE Midnight Dark Blue

      W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
      W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

      Comment


      • #4
        Hello
        Mersi de indicatii, am sa ma uit daca pot rezolva eu cu frana de mana.

        In rest, dupa spusele guvernantilor nostri o sa scada taxa cu 25% la anul ,sper.
        E nasol daca platesc taxa si ma judec cu ei,poate dura si 2 ani procesul. Mai vedem,pot sa scot inca 3 randuri de numere pana la anul

        Capace am sa caut pe original,poate gasesc ceva la pret ok,nu vreau sa dau prea mult deocamdata. Oricum la primavara am sa pun cele de alu si o sa fie mai ok.

        Mersi

        Comment


        • #5
          Am sunat la un nene care se ocupa de mercedes si a spus ca am sistem de franare dublu pe spate disc+tambur si ca poate trebuiesc schimbati sabotii. Mie mi se pare foarte dubios, asa este?

          Comment


          • #6
            Colegu`, mai sus ziceai ca ai verificat/schimbat franele si sunt OK. Deci, le-ai verificat sau nu? Sau frana de mana nu ai verificat-o? Nici nu aveai cum sa o verifici decat daca demontai tamburul/butucul spate si de abia atunci ai fi putu vedea starea sabotilor.

            Totusi, imi pun intrebarea: nu ti se pare "dubios" ca la 108 mii km sa ai franele varza (inclusiv cea de mana)?
            W123 280E Blue Green Metallic

            W126 280SE Champagne Metallic
            W126 280SE Black Blue Metallic
            W126 500SE Lapis Blue Metallic
            W126 500SE Midnight Dark Blue

            W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
            W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

            Comment


            • #7
              Salut, vezi ca cricul si accesoriile stau in compartimentul din stanga al portbagajului, nu in roata de rezerva. Daca e nevoie, iti trimit o poza sa vezi despre ce e vorba.

              Dupa ce ai schimbat termostatul s-a rezolvat problema cu temperatura? Cam cat a costat, imi poti spune?

              Sa ai bafta cu masina!
              Mb C220 CDI S203

              Comment


              • #8
                Hello
                Pe spate am discuri si asta ma intriga ca mecanicul imi spune ca am si tambur,se poate asa ceva? Discurile si placutele de pe spate sunt intr-o stare buna, masina franeaza ok.Daca sunt pe drept si am frana de mana trasa pot decat foarte foarte greu sa plec de pe loc, deci tine ceva frana de mana. In weekend insa ,am fost la cineva in vizita si strada era foarte inclinata.Am tras frana de mana si chiar eram curios daca tine, a luat-o incet la vale. Cred ca trebuie doar un pic intins cablul.
                Dan, eu am schimbat totul pe fata iar pe spate am dat jos rotile sa vad cum se prezinta iar disc+placute aratau foarte bine chiar.

                Razvan,daca poti sa imi faci o poza cu prinderea cricului,as aprecia,acum imi sta in portbagaj intr-o lada.

                Mersi
                Salut

                Comment


                • #9
                  Ti-am scris si mai sus, poate nu m-ai inteles... La frana de mana (la saboti, etc) nu ai acces decat daca demontezi butucul spate... De aia am scris ca poate nu l-ai verificat. Incearca sa strangi-intinzi cablul acela si dupa aia, daca nu e schimbare, desfa butucul. Nu are cum sa fie "dus" la o suta de mii de kilometrii!


                  Bafta!

                  L.E. in poze se vede de unde se regleaza cablul si cum arata frana de mana:
                  Attached Files
                  Last edited by dan500se; 11-13-2012, 20:44 PM.
                  W123 280E Blue Green Metallic

                  W126 280SE Champagne Metallic
                  W126 280SE Black Blue Metallic
                  W126 500SE Lapis Blue Metallic
                  W126 500SE Midnight Dark Blue

                  W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
                  W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

                  Comment


                  • #10
                    Hello
                    Mersi Dan de lamurire, cum nu am mai avut mercedes nu ma gandeam ca poate avea asa ceva. Am sa ma duc maine la cineva sa il verific,sper sa fie doar de la cablu.Si eu sper sa nu fie dusi sabotii

                    Razvan: m-a costat termostatul 200 ron si montaj 80 roni,acum sta unde trebuie acul de la temperatura.

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by grizzlee View Post
                      Am sunat la un nene care se ocupa de mercedes si a spus ca am sistem de franare dublu pe spate disc+tambur si ca poate trebuiesc schimbati sabotii. Mie mi se pare foarte dubios, asa este?
                      Discurile de frana tin de sistemul de franare al masinii iar in tambur e frana de mana.
                      Frumoasa masina. Multi km fara reparatii. Daca ajunge sa te intereseze inmatriculare pe Bulgaria da un semn. Nu ma ocup cu asa ceva dar te pot ajuta.
                      E220 cdi W210, 2001

                      E320 W210, 1997
                      C180 W202, 1994
                      W123 200D, 1978 cu inima de W124


                      Romani 2:4 ...nu vezi tu ca bunatatea lui Dumnezeu te indeamna la pocainta?

                      Comment


                      • #12
                        Mersi de info. Nu am sa o inmatriculez pe Bulgaria, am sa procedez in felul urmator:
                        -se merge la politie cu toate actele mai putin dovada platii taxei de inmatriculare
                        -primesti refuzul scris cum ca nu se poate inmatricula fara taxa
                        -dai in judecata statul pe baza documentului

                        Daca acest lucru se face in judetele Dolj si Constanta, ai castig de cauza imediat.Aici, consiliul judetean a votat in acest mod pentru a se evita costuri oricum nefondate. Asa mi s-a spus de catre un coleg care dupa 3,5 luni si-a si primit numerele de dolj. Costuri aprox cu taxe+avocat 2000 ron, acceptabil.
                        Dupa rar am sa vand fictiv masina cuiva din Craiova pentru a face demersurile necesare.
                        Pana atunci se poate circula cu nr rosii.

                        Comment


                        • #13
                          Nu are cum sa fie doar 2000 de lei final... taxe plus avocat (chit ca eventual recuperezi banii de onorariu in instanta). Doar RAR-ul e undeva pe la 1200-1400 de lei... plus asigurarea pe 6 luni, plus eventual intermediarul, etc, etc... La mine, la W202 C180 actele premergatoare inmatricularii costa 1800 de lei (prin intermediar).

                          Deci, cat te costa avocatul?
                          Last edited by dan500se; 11-19-2012, 15:16 PM.
                          W123 280E Blue Green Metallic

                          W126 280SE Champagne Metallic
                          W126 280SE Black Blue Metallic
                          W126 500SE Lapis Blue Metallic
                          W126 500SE Midnight Dark Blue

                          W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
                          W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

                          Comment


                          • #14
                            Nu are cum sa fie rar 1400 roni, e in jur de 400 ron, am sa iti spun cu siguranta joi cand ma duc acolo.Asigurare nu stiu de care spui pentru ca e doar inclusa in numerele rosii care le platesti lunar iar intermediar nu e nevoie de vreme ce ma duc la avocat direct. Taxe nu recuperez pentru ca nu ii cer statului decat sa imi inmatriculeze masina fara taxa inmatriculare. Din cauza asta si dureaza procesul putin pentru ca nu cer bani statului.

                            Comment


                            • #15
                              Asta e topic de prezentare sau de probleme tehnice?
                              https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF