Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

My Baby Benz W202 C180 T-Modell

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Looking clean...
    Attached Files
    W123 280E Blue Green Metallic

    W126 280SE Champagne Metallic
    W126 280SE Black Blue Metallic
    W126 500SE Lapis Blue Metallic
    W126 500SE Midnight Dark Blue

    W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
    W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

    Comment


    • Arată SPECTACOL!
      Pe vremuri, la fel era și sub capotele mele, acum cheful (sau, să fiu elegant, timpul) lipsește grav...
      Scapă de colierele alea albe

      https://www.clubmercedes.ro/forum/ha...676-regulament

      Pentru functionarea corespunzatoare a conturilor si pentru evitarea blocarii acestora, va rugam sa NU mai folositi adrese de email yahoo.
      Va rugam sa le schimbati din User Settings.

      Comment


      • Originally posted by Zeus View Post
        Arată SPECTACOL!
        Multumesc pentru apreciere!


        Originally posted by Zeus View Post
        Pe vremuri, la fel era și sub capotele mele, acum cheful (sau, să fiu elegant, timpul) lipsește grav...
        Adevarul e ca si la mine timpul e din ce mai rar pentru a ma ocupa de masina. Sa fiu totusi sincer, motorul nu a mai fost spalat niciodata (la jet) de cand am facut inmatricularea (vara 2013), eu doar am mentinut pe cat posibil curatenia prin stergerea prafului adunat in compartimentul motor...
        La Km pe care i-am "contabilizat" recent, eu zic ca inca arata bine!

        Originally posted by Zeus View Post
        Scapă de colierele alea albe
        Naiba sa le ia de coliere! Avusesem nevoie odata de cateva bucati si am mers la "supermaketul" local (ABC-ul din colt, care chiar are de toate de la cuie la detergenti, etc, etc). Aveau doar din astea albe, si culmea, si la punga de vreo cateva sute de bucati. Am acum 4 life coliere albe...

        Si pe mine ma deranjeaza aspectul lor, promit ca cu prima ocazie le schimb cu altele negre, numai sa gasesc din astea scurte si subtiri...

        La fel ma deranja si aspectul furtunului rosu, dar din pacate nu am gasit nicaieri negru, iar acum, odata ce l-am schimbat si pe cel de "tur" si sunt identice, parca nu mai arata asa de rau...
        W123 280E Blue Green Metallic

        W126 280SE Champagne Metallic
        W126 280SE Black Blue Metallic
        W126 500SE Lapis Blue Metallic
        W126 500SE Midnight Dark Blue

        W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
        W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

        Comment


        • Furtunele alea roșii sunt sexi . Și la mine s-a rupt din colier un furtun de la GPL. Și asta la drum întins (tare ).
          Când am trecut prin BZ, am fost la băieții de la SEBIGAZ (recomand!) și am înlocuit toate mațele, filtrele și am resoftat ECU de GPL. 100 de lei. A, și mi-au curățat și plutitorul din butelie, după ce au golit butelia cu nush ce instalație de depresurizare, unde nu am vrut să fiu prezent, în caz că sare cazanul de fund în sus .

          https://www.clubmercedes.ro/forum/ha...676-regulament

          Pentru functionarea corespunzatoare a conturilor si pentru evitarea blocarii acestora, va rugam sa NU mai folositi adrese de email yahoo.
          Va rugam sa le schimbati din User Settings.

          Comment


          • Originally posted by Zeus View Post
            Furtunele alea roșii sunt sexi . Și la mine s-a rupt din colier un furtun de la GPL. Și asta la drum întins (tare ).
            Când am trecut prin BZ, am fost la băieții de la SEBIGAZ (recomand!) și am înlocuit toate mațele, filtrele și am resoftat ECU de GPL. 100 de lei. A, și mi-au curățat și plutitorul din butelie, după ce au golit butelia cu nush ce instalație de depresurizare, unde nu am vrut să fiu prezent, în caz că sare cazanul de fund în sus .
            Eu mai am inca o bucata de 1 m de furtun de rezerva bagat in portbagaj (just in case...). Am si coliere de rezerva... Si plutitorul meu o ia razna uneori (am inteles ca e o problema comuna la GPL), cand imi arata ca mai am 2 "buline" verzi ( 1 bulina=aprox. 100 km) cand imi arata imediat ca deja e pe rosu ( 1 bulina rosie = aprox. 100 km). Apoi isi revine, sau nu, depinde probabil cand imi arata bine, inainte sau dupa. Ma bazez mai mult pe kilometrajul din bord care la fiecare plin de GPL il pun pe zero. Bag cam 30-35 de litrii odata, in functie de cat am in rezervor si ma duce cam 320-330-350 km avand in vedere ca o cam calc pe autostrada si consumul cam sare mai nou de 10... , dar ce sa fac, nu pot merge cu 90, mai merg si cu 150
            W123 280E Blue Green Metallic

            W126 280SE Champagne Metallic
            W126 280SE Black Blue Metallic
            W126 500SE Lapis Blue Metallic
            W126 500SE Midnight Dark Blue

            W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
            W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

            Comment


            • Cateva poze noi (sau mai bine zis unele mai recente):

              Un mic "detailing" inainte de excursia de 1 Mai:







              Interiorul a fost curatat (aspirat-periat, pielea data cu solutie de curatare si ingrijire) iar lemnul, plasticul si "sticlele" lustruite...

              Exteriorul - spalat bine si sters (doar) cu microfibra (si lustruit):



              ...dupa care, bineinteles, a venit ploaia (si poza de mai sus are deja cateva picaturi pe masina)...

              ...deci, la Deva, pe traseul excursie, am bagat-o la OMV la spalatorie:



              Spalatul s-a facut sub orice critica, chit ca am platit si prespalare... De aia nici nu prea merg cu masina la spalatorie. Prefer sa o spal personal. Aparuse de cateva ori pe FB reclama astora de la OMV cu spalarea lor si ca dau cafea, sau ceva..., gratuit la spalare, bineinteles ca nici nu a fost vorba de asa ceva, si cand am comentat si eu la postul lor mi-au sters textul instantaneu... Deci... FYI OMV (a se citi For Your Information OMV... sau varianta necenzurata, va dati voi seama ce... )

              O poza de pe traseul de 1 Mai, Muntii Retezat:

              Last edited by dan500se; 06-09-2016, 18:22 PM.
              W123 280E Blue Green Metallic

              W126 280SE Champagne Metallic
              W126 280SE Black Blue Metallic
              W126 500SE Lapis Blue Metallic
              W126 500SE Midnight Dark Blue

              W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
              W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

              Comment


              • Poze de saptamana aceasta, facute pe la Costesti, Hunedoara:










                Va urma... Duminica ma intorc la Costesti...
                W123 280E Blue Green Metallic

                W126 280SE Champagne Metallic
                W126 280SE Black Blue Metallic
                W126 500SE Lapis Blue Metallic
                W126 500SE Midnight Dark Blue

                W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
                W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

                Comment


                • Complimente pentru modul in care o ingrijesti. Nu te-ai gandit sa vopsesti spoilerul fata la culoarea masinii? Ii cam strica din aspect...
                  Cu cat cunosc mai multi oameni, cu atat imi iubesc mai mult cainele.

                  Comment


                  • Mersi!

                    Spoilerul (bara fata) s-a "rezolvat" in iarna, la un drift pe zapada... ...

                    Am cautat peste tot in Romanica dupa o alta bara, dar fara succes. M-am gandit sa o repar provizoriu pana "pica" ceva la dezmembrari... Nimic pana acum (dar nici nu ma stresez cu cautatul, vreau sa iau local, sa nu mai dau bani si pentru curier, juma` din pretul barii). Tot atunci am bulit si suportul barii de torsiune (luat alt suport SH) si, bineinteles, a trebuit sa refac geometria fata...

                    Diferenta de culoare apare din cauza ca vopseaua ce am gasit-o pentru bara e foarte metalizata, daca cade lumina pe ea dintr-un anumit unghi se "lumineaza" foarte puternic si apare diferenta de nuanta pronuntata. Ar mai fi solutia sa merg sa mi se faca un spray la culoarea OEM... sa dau pe bara fata.
                    W123 280E Blue Green Metallic

                    W126 280SE Champagne Metallic
                    W126 280SE Black Blue Metallic
                    W126 500SE Lapis Blue Metallic
                    W126 500SE Midnight Dark Blue

                    W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
                    W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

                    Comment


                    • Mai schimbam una-alta...

                      Discuri+placute noi spate...
                      Attached Files
                      W123 280E Blue Green Metallic

                      W126 280SE Champagne Metallic
                      W126 280SE Black Blue Metallic
                      W126 500SE Lapis Blue Metallic
                      W126 500SE Midnight Dark Blue

                      W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
                      W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

                      Comment


                      • Am vazut ca este un topic actualizat cu "rulajul" masinilor din dotare. Sa ma laud si eu, dar aici, pe topicul de prezentare al masinii in cauza: 370 000 km (reali), fara defectiuni majore, schimb doar de consumabile (prezentate mai sus in istoric). In rest: apa, paie si bataie... (benzina+gaz)
                        Attached Files
                        W123 280E Blue Green Metallic

                        W126 280SE Champagne Metallic
                        W126 280SE Black Blue Metallic
                        W126 500SE Lapis Blue Metallic
                        W126 500SE Midnight Dark Blue

                        W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
                        W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

                        Comment


                        • Originally posted by dan500se View Post
                          Multumesc!

                          Masina are o poveste interesanta. A fost un "bonus" gasit de un prieten si coleg de serviciu care a fost plecat in Italia dupa un VW Polo si a dat peste C-ul acesta... L-a luat mai mult pentru mine, ca stia ca sunt pasionat... (de fapt l-a adus ca sa-l vanda, dar erau sanse mari sa o pastrez eu...oricum, era postat si pe net, la vanzare, cerea 1100 pe ea, negociabil). Cu tot cu drum si cu acte m-a ajuns la 900-1000 , inclusiv ce am mai bagat in ea, oglinda, semnal, etc, etc...

                          Taxa... E Euro 2 mai mult ca sigur (era bine daca era E3), deci undeva la 1500 euro... Dar nu-l platesc, ii dau in judecata. Am un prieten care a procedat la fel si asteapta sentinta luna aceasta...

                          Per ansamblu, nici la 2500-2600 pret final nu ar fi o afacere rea! E o masina buna. Mai e de lucru putin la ea (greul a trecut) dar va iesi ceva frumos!
                          Salut! Cum adica nu o platesti? Stiam ca intai trebuie platita si dupa ceruta... Se poate inmatricula fara sa platesti taxa? Lumineaza-ma te rog, cum, ce, cat, unde si de ce? ))

                          Comment


                          • Originally posted by Hades the 2 View Post
                            Salut! Cum adica nu o platesti? Stiam ca intai trebuie platita si dupa ceruta... Se poate inmatricula fara sa platesti taxa? Lumineaza-ma te rog, cum, ce, cat, unde si de ce? ))

                            Faza asta a fost in 2012-2013...

                            Dadeai statul in judecata si castigai procesul si inmatriculai masina fara taxa. Prietenul meu a reusit sa inmatriculeze atunci asa un Sharan (1.9 diesel), eu am hotarat ca e mai bine sa platesc taxa (care a scazut intre timp de la 1600 la 730 de euro, in 2013) si astfel sa am o valoare mai mare la o eventuala revanzare a masinii pe viitor (la masinile inmatriculate "fara taxa" la vanzare cumparatorul trebuind sa plateasca taxa la randul lui, rezultand un pret de vanzare mai mic).
                            W123 280E Blue Green Metallic

                            W126 280SE Champagne Metallic
                            W126 280SE Black Blue Metallic
                            W126 500SE Lapis Blue Metallic
                            W126 500SE Midnight Dark Blue

                            W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
                            W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

                            Comment


                            • Multam, nu m-am uitat la data, sunt nou pe forum si inva imi prind urechile pe aici )

                              Comment


                              • Dupa o "ieseala" la munte cu un pic de off-road... S-a comportat exemplar (4 persoane plus bagaje full):

                                W123 280E Blue Green Metallic

                                W126 280SE Champagne Metallic
                                W126 280SE Black Blue Metallic
                                W126 500SE Lapis Blue Metallic
                                W126 500SE Midnight Dark Blue

                                W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
                                W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF