Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

My W126

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • My W126

    MERCEDES BENZ W126,un vis al meu de cand eram copil,cum am pus mana pe el:am umblat cu aceasta masina acum 10 ani,binenteles nu ca sofer ci pasager era al unui domn(seful mamei mele)care a avut 3 W126 toate aduse deodata in tara in aceasi zi asta a fost prin 1997,din pacate a ramas doar acesta care a ajuns la mine acum,unul sa facut praf prin Germania altul l-a vandut si acesta.In urma cu o luna un alt angajat din firma lui a venit la mine sa ii scot un casetofon dintr-o masina si magazia de CD-uri,eu sunt electrician auto si am spus binenteles si am mers spre garajul unde era masina, cand am vazut-o l-am intrebat de ce si el mi-a raspuns pentru ca vrea sa o vanda si am intrebat cu cat a spus 500 euro dar ca e vb de mine si cu 400,am dat bani si gata.Acum despre W126: a avut probleme cu flansa care vine din cutie si se cupleaza cu cardanul(de acolo venea acel huruit in treapta 1 pana treceam 2),am schimbat bratele de suspensie stg.si dr. si rotule inferioare,am facut ASIGURARE ITP si urmeaza inmatricularea pe numele meu, ar mici probleme de rugina remediabile prin primavara anului viitor,si o aripa noua dreapta sau cum am sa gasesc ca acolo e cam mancata in partea din fata catre semnalizare,are AC,TRAPA,ABS, SERVO fara geamuri electrice etc cam atat va pot spune deocamdata si nu credeam ca se conduce asa de usor si ca mi se va indeplini visul.Multumesc
    Attached Files

  • #2
    Bine ai venit in randul posesorilor W126. Felicitari pentru achizitie si sa ai bafta la ea. In legatura cu problemele estetice...se pot remedia fara nici o problema. Aripa o sa gasesti aici pe forum!

    Spunene codul VIN (seria sasiu) ca sa vedem ce ascunde agregatul!

    Toate cele bune.
    Bruno Sacco... “for the designer, the automobile is one of the most complex design problems of all. The car is a synthesis between function and aesthetics on the one hand, and a number of other concrete and abstract factors which undergo constant change.

    W126 280SE
    W123 280CE
    W126 500SEC
    W220 500L

    'Mercedes Benz...The Best or Nothing'

    Comment


    • #3
      Multumesc!!! Cod VIN WDB1260221A169561

      Comment


      • #4
        Originally posted by raduw126 View Post
        Multumesc!!! Cod VIN WDB1260221A169561
        vin WDB1260221A169561
        chassbm 126022
        chass_ident 1A169561
        type 126
        subbm1 022
        body 06286
        engine 110989 10 015358
        interior 071
        lights BOSCH
        order_num1 0-22607251
        paint1 735
        transmission 716007 00 029812


        Code
        221 LEFT FRONT SEAT, ELECTRICALLY ADJUSTABLE
        222 RIGHT FRONT SEAT, ELECTRICALLY ADJUSTABLE
        280 LEATHER STEERING WHEEL AND LEATHER GEAR SHIFT KNOB
        286 Unknown
        410 Unknown
        420 AUTOMATIC TRANSMISSION 4-GEAR
        430 HEADREST IN THE REAR, LEFT AND RIGHT
        458 Unknown
        483 COMBINATION CODE: 481+482
        490 Unknown
        504 Unknown
        532 Unknown
        543 SUN VISOR WITH MAKE-UP MIRROR L. AND R., BE-
        570 FOLDING ARMREST, FRONT
        588 Unknown
        592 ALL-ROUND WD-GREEN GLASS,HEATED REAR WINDOW-VSG
        611 EXIT LIGHTS FOR DRIVER DOORS
        623 VERSION FOR THE GULF STATES
        640 15-HOLE LIGHT ALLOY RIMS
        677 Unknown
        685 Unknown
        731 WOOD TRIM BURRED WALNUT ROOT
        812 Unknown
        835 SOUTHERN KOREA-SUPPLEMENTARY PARTS
        877 Unknown
        735 Unknown
        071 Unknown


        Mama...a avut ceva optiuni cand a iesit din fabrica. Interesant ca multe au disparut din masina.

        Cu siguranta a fost schimbat interiorul!
        Bruno Sacco... “for the designer, the automobile is one of the most complex design problems of all. The car is a synthesis between function and aesthetics on the one hand, and a number of other concrete and abstract factors which undergo constant change.

        W126 280SE
        W123 280CE
        W126 500SEC
        W220 500L

        'Mercedes Benz...The Best or Nothing'

        Comment


        • #5
          Da si vad ca are cutie manuala iar pe vin e cu cutie automata.Si poate nu vad eu bine dar culoarea la geamuri sunt tenta albastra iar pe vin sunt tenta verde.

          Comment


          • #6
            Da sa stii ca sunt pe verde dar scaune electrice cutie automatra nu prea are cred si eu ca nu e originala si tapiteria in ea este neagra da acum sunt inca husele ca a tot fost pe la mecanici si nu am vrut sa se puna toti pe scaunele negre dar in rest masina merge bine.Multumesc P.S unde pot itroduce codul sa vad si eu!

            Comment


            • #7
              286-Parcel nets behind driver's seat
              410-ELECTRIC SLIDING ROOF
              458-TACHOMETER AND TWO-TONE HORN
              483-HARDER SPRINGS AND UNDERSHIELDS
              504-OUTSIDE REAR VIEW MIRROR, RIGHT, ELECTRICALLY ADJUSTABLE
              532-SEALING WAX RED
              588-LEATHER SILVER
              677-Battery for use in tropical countries, higher capacity
              685-FIRE EXTINGUISHER AND TYPE PLATE INDICATING YEAR OF CONSTRUCTION
              812-REAR-MOUNTED LOUDSPEAKER
              877-READING LAMP IN THE REAR
              735- ASTRAL SILVER METALLIC(culoarea masinii)
              071-CLOTH BLACK(culoare interior)

              Curios e faptul ca la o masina argintie din fabrica sau pus geamuri cu tenta verde.
              Last edited by mircea600sel; 10-14-2012, 10:49 AM.

              Comment


              • #8
                Da, cine stie ce minunatii s-au facut cu masina,ce-a ce ai postat in ultimul post cu optiuni astea le are pe toate inca pe ea,cred ca in timp voi cauta un pachet pentru geamuri electrice dar acum pn la anul imi trebuie o aripa dreapta fata.Multumesc pt informatii!
                Daca mai ai si alte informatii despre ea datorita codului sa imi spui.mersi

                Comment


                • #9
                  Felicitari ptr. achizitie. Interesanta povestea

                  Comment


                  • #10
                    Multumesc.

                    Comment


                    • #11
                      O intrebare, daca se poate.Cate viteze are cutia?Ne spui si noua ce motor ai pe ea?Eu nu cred ca mai e acelasi, dane codul motorului.

                      Comment


                      • #12
                        Cu siguranta interiorul nu mai este ceea originala...altfel nu ar lipsi nimic din ea. Din ce a povestit RaduW126 mai sus...fostul proprietar a detinut trei w126...posibil ca a facut cateva transplanturi.
                        Bruno Sacco... “for the designer, the automobile is one of the most complex design problems of all. The car is a synthesis between function and aesthetics on the one hand, and a number of other concrete and abstract factors which undergo constant change.

                        W126 280SE
                        W123 280CE
                        W126 500SEC
                        W220 500L

                        'Mercedes Benz...The Best or Nothing'

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by mer_se280 View Post
                          vin WDB1260221A169561
                          chassbm 126022
                          chass_ident 1A169561
                          type 126
                          subbm1 022
                          body 06286
                          engine 110989 10 015358
                          interior 071
                          lights BOSCH
                          order_num1 0-22607251
                          paint1 735
                          transmission 716007 00 029812


                          Code
                          221 LEFT FRONT SEAT, ELECTRICALLY ADJUSTABLE
                          222 RIGHT FRONT SEAT, ELECTRICALLY ADJUSTABLE
                          280 LEATHER STEERING WHEEL AND LEATHER GEAR SHIFT KNOB
                          286 Unknown
                          410 Unknown
                          420 AUTOMATIC TRANSMISSION 4-GEAR
                          430 HEADREST IN THE REAR, LEFT AND RIGHT
                          458 Unknown
                          483 COMBINATION CODE: 481+482
                          490 Unknown
                          504 Unknown
                          532 Unknown
                          543 SUN VISOR WITH MAKE-UP MIRROR L. AND R., BE-
                          570 FOLDING ARMREST, FRONT
                          588 Unknown
                          592 ALL-ROUND WD-GREEN GLASS,HEATED REAR WINDOW-VSG
                          611 EXIT LIGHTS FOR DRIVER DOORS
                          623 VERSION FOR THE GULF STATES
                          640 15-HOLE LIGHT ALLOY RIMS
                          677 Unknown
                          685 Unknown
                          731 WOOD TRIM BURRED WALNUT ROOT
                          812 Unknown
                          835 SOUTHERN KOREA-SUPPLEMENTARY PARTS
                          877 Unknown
                          735 Unknown
                          071 Unknown


                          Mama...a avut ceva optiuni cand a iesit din fabrica. Interesant ca multe au disparut din masina.

                          Cu siguranta a fost schimbat interiorul!
                          Originally posted by gmihai24 View Post
                          286-Parcel nets behind driver's seat
                          410-ELECTRIC SLIDING ROOF
                          458-TACHOMETER AND TWO-TONE HORN
                          483-HARDER SPRINGS AND UNDERSHIELDS
                          504-OUTSIDE REAR VIEW MIRROR, RIGHT, ELECTRICALLY ADJUSTABLE
                          532-SEALING WAX RED
                          588-LEATHER SILVER
                          677-Battery for use in tropical countries, higher capacity
                          685-FIRE EXTINGUISHER AND TYPE PLATE INDICATING YEAR OF CONSTRUCTION
                          812-REAR-MOUNTED LOUDSPEAKER
                          877-READING LAMP IN THE REAR
                          735- ASTRAL SILVER METALLIC(culoarea masinii)
                          071-CLOTH BLACK(culoare interior)

                          Curios e faptul ca la o masina argintie din fabrica sau pus geamuri cu tenta verde.

                          Dupa un alt program de decodificare a mai aparut inca o optiune...

                          931 INSIDE TANDEM REAR VIEW MIRROR
                          Bruno Sacco... “for the designer, the automobile is one of the most complex design problems of all. The car is a synthesis between function and aesthetics on the one hand, and a number of other concrete and abstract factors which undergo constant change.

                          W126 280SE
                          W123 280CE
                          W126 500SEC
                          W220 500L

                          'Mercedes Benz...The Best or Nothing'

                          Comment


                          • #14
                            Cutia este in 4 trepte cat despre cod motor Mercedes 110.9 Serie 10015358 2747 cmc 136KW Benzina

                            Comment


                            • #15
                              Salut,nu mai imi spuneti nimic despre motor,l-am scris mai sus intr-un post dupa cum am verificat dupa cartea de identitate codul corespunde cu cel de pe motor sau inde pot introduce si eu codul sa vad acele optiuni multumesc
                              .

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF