Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Polar white w212 e 250 4matic

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Si a mea e din primavara lui 2012. Nu mai conteaza, probabil e diferenta de la berlina la kombi, sau diferenta de la productie pentru Ro si productie pentru DE.
    Nu tin mortis acu sa aflu, ca nu imi folosea la prea multe, numa ca am vazut ceva ce tu ai si eu n-am...

    Consumul il am cam la fel ca tine, probabil berlina 4 matic e la fel de grea ca si kombi..

    Doar prima revizie e bonus?
    Last edited by Mercedes12345; 09-04-2013, 22:12 PM.

    Comment


    • [QUOTE=Mercedes12345;319804 sau diferenta de la productie pentru Ro si productie pentru DE.
      [/QUOTE]

      Imi pare rau sa o spun dar nu esti singurul care spune prostia asta.Nu sunt 2 benzi de productie,pentru nemti/francezi/englezi si pentru fraieri gen : romani/bulgari, etc.

      sigpic

      "Sunt printre voi,dar nu sunt unul dintre voi"

      Comment


      • @mircea: unde se produce E Class? In cate locatii se produce E Class pentru Europa?

        Avand in vedere ca esti vanzator la Mercedes ar trebui sa poti sa-mi spui de ce este diferenta aia intre bordul din filmuletul de pe youtube si bordul masinii din topic. Asadar?

        Comment


        • Originally posted by mircea600sel View Post
          Imi pare rau sa o spun dar nu esti singurul care spune prostia asta.Nu sunt 2 benzi de productie,pentru nemti/francezi/englezi si pentru fraieri gen : romani/bulgari, etc.
          Nu sunt 2 benzi asa este , aia care asambleaza si controlul de calitate difera

          @Mercedes12345 : masina a fost comandata prin mai si a venit dupa 2 luni , banuiesc ca a fost ultimul model inainte de facelift. Mai am un meniu si la COMMAND , un fel de grafic de consum , il pe ala ?
          Din cate stiu se produce in Germania....oricum nu o sa recunoasca nimeni ca masinile pt tarile cu apa calda(DE ,Fr) difera de cele bananiere (Ro,Bg). Cand am comandat-o , dealer-ul ma tinea la curent cu stadiul masinii : "avem caroseria , intra la vopsit ....e gata " chestii de genul asta , acum nu stiu daca e marketing ori ba.
          Doar prima revizie a fost gratis , la restu sa vedem , pot opta pt un pachet de revizii pe o perioada de timp sau nu.
          Last edited by b97dmt; 09-05-2013, 10:45 AM.

          Comment


          • Masina se produce la Sindelfingen.NU sunt 2 benzi de productie.Iti garantez 100% !

            sigpic

            "Sunt printre voi,dar nu sunt unul dintre voi"

            Comment


            • @ b97dmt: difera QS-ul sau QT de asamblare? la naiba....astia nu stiu sa fie cost effective...!!!

              Pentru mine e clar ca nu sunt 2 benzi de asamblare diferite in aceasi fabrica, Tocmai din acest motiv am intrebat daca exista mai multe fabrici unde se produce E Klasse sau e doar cea de la Sindelfingen.

              Am un grafic pe comand, acolo pot schimba intre ceas si grafic de consum, sa mi-l afiseze pe tot ecranul...!

              Acu eu am intrebat la persona care e diferenta intre bordul meu si bordul tau, dar se pare ca unde nu stie (desi ar trebui sa stie..ca doar e meseria lui) nu zice nimic, tace malc.
              Daca isi da omul cu parerea si nu e conform viziunii lui spalate de marketingul intern al companiei, sare ca ninja si da cu barda...!
              Si cand te gandesti ca pt un astfel de job iti trebuie doar diploma din liceu.....

              Comment


              • Ma fac ca nu vad jignirile de mai sus.

                Ce te doare de fapt?Ca nu ai "pagina" aia cu Eco Display ? Si eu pe A 180 Cdi o am.Trebuie doar sa o cauti.E asa de greu ?

                sigpic

                "Sunt printre voi,dar nu sunt unul dintre voi"

                Comment


                • Eu zic sa ne linistim , suntem pe un forum pt pasionati.

                  @Mercedes12345: tu ai ecran color , adica clusterul afiseaza poza masinii cand deschizi usa ? Afiseaza poza masinii cand pasagerii din spate au centura pusa ?Tobele sunt ascunse in bara sau sunt la vedere ?
                  Sunt modificari discrete care apar la modele de la an la an.

                  De exemplu am vazut ca la modelul facelift , afiseaza cutia in ce treapta este, D6 sau D5 .La mine afiseaza doar ,D , in momentul in care apas pe clapete, afiseaza D5 , D6.Mici diferente care fac viata mai placuta la bord , dar care produc neplaceri pe forum

                  O poza cu masina proaspat adusa
                  Attached Files
                  Last edited by b97dmt; 09-06-2013, 08:13 AM.

                  Comment


                  • Gata, am incheiat subiectul, nu am meniul, nu imi pasa de el!

                    b97dmt@ mai bine spune-mi ce roti de iarna ai, ce marime, pe ce jante, si cat esti de multumit de ele. Vezi ca nu toti avem 4x4...!!
                    Am pus ochii pe niste jante pe 17 de elegance si ma gandeam la Michelin Alpin4...
                    Opinii, pareri, subiective si obiective..!
                    Last edited by Mercedes12345; 09-06-2013, 13:09 PM.

                    Comment


                    • De iarna : Nokian 245/45/17 cu jantele de pe echiparea avangarde pe 17.Mai usoare decat cele de vara (18) , consumul scade cu 1litru.Nu simt diferente la stabilitate , tinuta de drum , poate o idee mai usoara masina la demaraje.
                      Pe iarna nu o folosesc decat cand este soseaua uscata , am un Golf V , eventual un logan pt mocirla de pe strazi.
                      Pe zapada nu am bagat-o inca.

                      Comment


                      • In conditiile astea, te ajuta la ceva 4 matic-ul ala?

                        Comment


                        • Ma ajuta , chiar foarte mult, e cea mai stabila masina pe care am condus-o.
                          Am mai spus , eu nu sunt fun RWD , 4matic-ul este cel mai bun compromis pt mine.
                          Faptul ca nu o scot pe zapada , noroi ma ajuta sa o pastrez in conditii cat mai bune cat mai mult timp.

                          Comment


                          • A venit vremea pt revizia la w204.Ultima revizie ar fi undeva la 05.10.2012 , nu mai stiu km , oricum max 5000km cred ca am facut cu ea.

                            Am trecut pe la Autoklass Pipera unde am avut placerea sa ma urc in noul S , in fata in spate , NEBUNIE curata. E unul negru expus acolo , ce sa va zic , o senzatie de lux omniprezenta , piele alba , scaune cu masaj , 2 ecrane imense .

                            Si ca sa fiu si carcotas ce nu mi-a placut : manetele de la semnalizator respectiv schimbatorul de viteza, din alt film , arata ieftin si portbagajul mic , am inteles de la dealer ca din cauza "covorului fermecat " de la suspensie .

                            In rest am ramas mut : volanul parca era de iaht , o senzatie de parca ai sta intr-un avion etc.

                            Si acum referitor la oferta de pret pt C 200 cdi w204 , cutie manuala pt o revizie : 1700 ron , pt toate filtrele si ulei plus diagnoza , ceva coliere etc.

                            Piese aproximativ 1300 ron , manopera 430 ron.
                            Cam scump , dar fara filtru de polen si cel de combustibil ajung undeva la 1000 ron.
                            Ulei MB norma 5w30.

                            PS: scuzati lungimea postului......la Eurial -dealer Peugeot la un 407 , vechi de 8 ani , revizia 1 an - 1500 ron
                            Last edited by b97dmt; 09-11-2013, 15:26 PM.

                            Comment


                            • Pt cine este interesat
                              Attached Files

                              Comment


                              • Ieri am stat si eu in noul ,,S''(i-am facut o vizita colegului Mircea) intradevar e OZN.Portbagajul mic rau am remarcat si eu asta.In schimb schimbarea culorilor la lumina ambientala e nebunie curata si totul numai led.Spatiu interior imens cu toate ca era varianta scurta.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF