Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

My w 211 320 CDI Avantgarde, pachet Sport, 2006

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Multumesc lui W124Researcher pentru decodarea VIN, inca de cand mi-am cumparat masina:

    vin WDB2110221a973676

    whc WDB
    chassbm 211022
    chass_ident 1a973676
    type 211
    subbm1 022


    delivery_date 060425

    engine 642920 40 176752
    front_axle1
    front_axle2 BE703961190628
    heater

    interior 841A


    order_num1 0624208609

    paint1 775U

    production_num1 8816046

    production_order_ref N
    rear_axle1
    rear_axle2
    release_date 060421
    retarder 1 060425

    transmission 722902 00 654580

    Code Текст


    11N Unknown
    202B OWNERS MANUAL AND SERVICE RECORD - GERMAN
    213 PARAMETER STEERING
    220 PARKTRONIC SYSTEM (PTS)
    228 AUXILIARY HEATER
    229L STUTTGART BRANCH
    249 AUTOMATICALLY DIPPING INSIDE REAR VIEW MIRROR
    250B Unknown
    260 TYPE DESTINATION ON TRUNK LID - ELIMINATION
    260B Unknown
    280 LEATHER STEERING WHEEL AND LEATHER GEAR SHIFT KNOB
    282 SKI-BAG
    287 THROUGH-LOADING FEATURE
    293 Unknown
    297 Unknown
    2XXL FEDERAL REPUBLIC OF GERMANY
    354 ANTENNA FOR TELEPHONE D/E-NET
    386 Unknown
    414 ELECTRIC TILT/SLIDE SUNROOF IN GLASS VERSION
    427 AUTOMATIC TRANSMISSION 7-SPEED
    428 Unknown
    474 PARTICLE FILTER
    527 Unknown
    540 ROLLER BLIND, ELECTRIC, FOR REAR WINDOW
    543 SUN VISOR WITH MAKE-UP MIRROR L. AND R., BE-
    550 TRAILER COUPLING
    581 AUTOMATIC AIR CONDITIONER
    600 HEADLAMPS - CLEANING EQUIPMENT
    614 Unknown
    673 HIGH-CAPACITY BATTERY
    690 Unknown
    775U Unknown
    806 AEJ 06/1/M/X
    840A LEATHER, NAPPA
    841A LEATHER ANTHRACITE
    872 Unknown
    873 SEAT HEATER FOR LEFT AND RIGHT FRONT SEATS
    875 HEATED SCREEN WASH SYSTEM
    910 DYNAMO WITH HIGHER CAPACITY (FFO)
    915 FUEL TANK WITH LARGER CAPACITY
    926 AIR POLLUTION CONTROL D4 EU4-MEASURES
    952 Unknown
    954 EQUIPMENT PACKAGE FOR AVANTGARDE VEHICLES
    985 Unknown
    M30 DISPLACEMENT 3.0 LITER
    P93 Unknown
    R68 Unknown
    775U Unknown
    841A LEATHER ANTHRACITE

    Comment


    • #17
      Consum facut cu masina pe timp de noapte, pe pilot automat la 70 km/h in 70 km, o ora de rabdare pe aceasta viteza unde rareori am atins acceleratia pentru depasiri in pozele din attach. Tin sa precizez ca eram 4 persoane in masina + ceva bagaje + rezervorul aproape plin.
      Daca e cineva interesat, impozitul in Tg Mures pentru motor de 3000 CMC a fost 2183.40 Ron cu reducere de 10% pentru plata integrala pana la 31 Martie.
      Am mai fost de am facut o revizie la reprezentanta unde mi-au fost inlocuite uleiul, toate filtrele, ceva garnituri pe la Turbina + test de frane si amortizoare cu 1350 Ron.
      Attached Files
      Last edited by Dj Sky; 04-09-2012, 15:37 PM.

      Comment


      • #18
        Eu nu inteleg cum poate sa scoata consumu asta. La 3000 cmc nu am reusit decat un 7.5 si ala mers ca melcu. Nu-mi spune ca daca te dai la ea nu iti arata cu doua zecimale/
        Sexy, inteligent, amuzant....Dar destul despre mine!

        Comment


        • #19
          Cel mai bun consum a fost de 5,4% dar aia cu rotile de iarna, 225/55/16.
          Viteza la care se scoate cel mai bun consum este in jur de 90-100 km/h constant cat se poate, ca sa scoti o medie de minim 60-70 km/h ca la medie mai mica "freci" motorul mai mult in trepte inferioare si urca consumul iar la viteza de peste 120 km/h unde incepi sa urci motorul in ture iar incepe sa pape mai mult.
          La mers super sport in afara si aia insemnand sa o tii intr-o veselie in depasiri si mers cu viteza medie de peste 100 km/h,asa la 150-200 km/h imi ia 7,5-8%.
          La mers fara sa ma uit la consum cam cum se poate circula prin romania imi ia in general in jur de 6,5-7%, cu statie pe masina si merg in localitati cu 80-90 km/h si afara cu 120-130 km/h, rareori cand am liber o mai calc de depasesc cate o coloana intreaga sau cand ma mai provoaca cate unul din "concurenta", ca daca e Mercedes sau vre-un teribilist cu Logan il las sa se duca...
          La mers la consum (asta o fac numai de proba ) imi ia sub 6% intotdeauna, cand trebuie sa merg cat mai mult pe pilot automat fara sa atingi frana sau acceleratia si va face "minuni" la consum.
          In oras imi consuma intre 9 si 12% depinzand de trafic, starea de spirit si incaltaminte.
          Consumul mediu de cand o am, cu rotile de iarna imi ia in medie 7% iar cu cele de vara si clima imi ia 7,5-7,8%. dar am consumul mediu asa mai mic deoarece umblu cu masina mai mult afara.
          Ceva poze in attach, cu consumurile...
          Attached Files
          Last edited by Dj Sky; 04-09-2012, 23:19 PM.

          Comment


          • #20
            Da tot respectul. E alt motor ca nu mai inteleg. La mine nu ia sub 8 niciodata doar cand sta pe loc. Mediu 10 la suta iar in oras 13-15 la suta. E ciudat.
            Sexy, inteligent, amuzant....Dar destul despre mine!

            Comment


            • #21
              Originally posted by valentinion View Post
              Da tot respectul. E alt motor ca nu mai inteleg. La mine nu ia sub 8 niciodata doar cand sta pe loc. Mediu 10 la suta iar in oras 13-15 la suta. E ciudat.
              Sincer cred ca ar trebui sa faci o verificare la tot, injectie, cutie, si ce mai este de ar influenta consumul. In Bucuresti am resetat de proba in parcare la Dragonul Rosu, am facut ture pe la Afi palace, pe la Turn BRD pe Ion Mihalache, in total vreo 70 km prin oras de la 8 dimineata pana la 17 cand am iesit la Otopeni, timp in care am mers o data cu toata lumea, nici mai tare nici mai incet, ardelean fiind la capitala si mi-a iesit putin peste 11, nu mai tin minte exact.

              Comment


              • #22
                Foarte frumoasa masina am vazut-o azi pe Bul. Victoria langa statia de bus parcata pe trotuar are bine si se vede ca e ingrijita. Niste folii ar da bine

                Comment


                • #23
                  Multumesc Pintiuta pentru aprecieri. Spre rusinea mea, numai acum am vazut postarea, intre timp ne-am intors in inima ardealului, asa ca nu prea vom mai parca prin Brasov.
                  Daca nu avea "Perdelute" de fabrica in maxim o saptamana dupa cumparare o dotam cu folii, dar sincer mi-e mila de geamurile alea albastre sa le innegresc si nici nu mi-e necesara folia tinand cont ca perdelutele pe spate isi fac treaba la fel de bine ca folia. Daca era Classic sau Elegance fara perdelute,nici nu discutam si o infoliam. In schimb imi sta mintea la o folie negru-mat pe plafon si 3m pe eleroanele de la luneta si portbagaj si pe prelungirile de la spoilere dar ma mai gandesc pana in primavara ce si unde pun, prima data ne jucam putin in Photoshop sa vedem cum ar arata.
                  Last edited by Dj Sky; 12-24-2012, 00:26 AM.

                  Comment


                  • #24
                    Am avut si frig, si consum mic ...
                    Attached Files

                    Comment


                    • #25
                      Poze de prin decembrie, inca cu anvelope de vara , proaspat spalata...
                      Attached Files

                      Comment


                      • #26
                        Frumoasa masina...ma mir totusi cum de consuma asa putin.

                        Comment


                        • #27
                          Multumesc, dar sincer nu repet operatiunea si nici nu o fac des, trebuie rabdare multa si nici nu cred ca ii face bine masinii mai ales sa fac continuu treaba asta.

                          Comment


                          • #28
                            Upgrade la discuri si placute frana cu ATE Ceramic ...
                            Attached Files

                            Comment


                            • #29
                              Lux..le-ai montat?

                              Comment


                              • #30
                                Da, au fost montate, cu mici probleme, deoarece placutele nu mi-au fost comandate bine, erau pentru model fara pachet sport si erau mai mici.
                                Pana la urma s-a rezolvat, s-a facut si test de frane si totul e in regula.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF