Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

My W202,C180 cu 82.000 km

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • My W202,C180 cu 82.000 km

    In primul rand salutare tuturor membrilor acestui forum!Masina o am de circa doua luni si in cele ce urmeaza am sa va povestesc cum a ajuns in posesia mea,initial nefiind fan Mercedes si aceasta fiind a treia masina pe care o detin,deci cheltuieli in plus. Trebuie sa incepem o lucrare noua la casa de vacanta a unei doamne in varsta,o intreb unde ne putem depozita materialele,ea se uita in jur,nu ai vine nici o idee la care eu o intreb daca garajul din curte este gol,ea imi raspunde ca este masina sotului (stiam ca a decedat de un an si ceva) dar este loc destul,in fine cauta ceva timp cheia,o gaseste,descuie,ridicam usa garajului si...un Mercedes prafuit(atunci nu cunosteam bine modelele MB) ce sa mai...a fost dragoste la prima vedere,am stiut ca trebuie sa fie a mea,mi-a spus ca sotul tinea foarte mult la masina nu a condus-o nimeni in afara de el,a cumparat-o noua si nici nu are multi km,in ultimii ani o folosea doar cand veneau in vacanta,circa 4-5 luni pe an,m-am uitat pe eticheta de pe usa soferului era scris 75.000 asta nu a facut decat sa ma faca sa mi-o doresc mai mult,atunci inevitabila intrebare"nu o vindeti?"Raspunsul a fost "nu...masina o tine ca amintire fiul meu" am fost foarte dezamagit dar nu m-am lasat,am vorbit cu fratele doamnei,am fost amandoi de acord ca daca ramane acolo se va degrada si in cele din urma vor fi nevoiti sa o arunce,mi-a promis ca o sa vorbeasca el cu fiul dar oricum sunt slabe sperante.Cele doua saptamani cat am lucrat acolo o vedeam in fiecare zi,ma plimbam pe langa ea,o studiam si ma gandeam ce pacat ca o asemenea masina sa zaca acolo...intr-un tarziu cand deja nu mai speram mi sa spus ca sunt de acord cu vanzarea masinii si fara multe negocieri am fost de acord la pretul de 2.300e,iar dupa o saptamana era in posesia mea.Normal ca este o masina care a stationat mult si are anii ei,pe langa inevitabilele mici zgarieturi pe caroserie,cand am luat-o avea probleme cu relantiul,casetofonul nu mergea,alarma facea figuri si martorul srs aprins.Deoarece aici (in Corsica) nu am gasit nici un atelier auto ca sa mi-o puna la punct am mers in Italia (la Mercedes Ferrara) special pentru a remedia problemele mecanice,plus schimb ulei si filtre,nu mai erau schimbate din 2007,cum banuiam erau niste fire roase de soricei si de acolo toate problemele,doar casetofonul am fost nevoit sa-l schimb,am pus unul nou cu mp3.A,sa nu uit,boxele trebuiesc schimbate nu se aude deloc bine deasemenea raman de facut problemele estetice,sunt indecis intr-e o vopsire totala sau doar a elementelor cu probleme,dar asta in toamna-iarna.Ce sa mai spun,imi place foarte mult sa o conduc,este o delectare sa conduci un Mercedes,iar in ultimul timp am preferat-o A6-ului.Ca sa nu va mai plictisesc,in concluzie il citez pe un prieten care cu ani in urma vroia sa-si cumpere masina:"ce pusca mea bai...ori Mercedes ori bicicleta"

  • #4
    Masina e o bijuterie! Parerea mea este ca nu ai de ce sa vopsesti toata masina,nu arata de parca ar avea nevoie de o vopsire completa.Fa-i un polish si iti vei schimba total parerea.Felicitari pentru achizitie,sa ai noroc de ea si drumuri bune!!!
    W202 elegance / 1.8 benzina,1993

    Comment


    • #5
      Cum sa vopsesti total o masina cu 80tkm?Ce rost mai au atunci acei km putini...
      Masina este piesa am si vazut din a2ua poza originalitatea ei si asta o face diferita fata de alte w202.Cat despre zgarieturi incearca cum zicea colegu` polish sau mici retusuri de vopsea.
      Numai bine!Sa ai noroc de ea!
      Last edited by GoguL; 07-10-2011, 22:25 PM.
      Mercedes-Benz E220C 124 automatic '94
      Mercedes-Benz 230C 123 automatic '78
      Mercedes-Benz SL320 129 automatic '96
      Mercedes-Benz E200C 124 automatic '95

      Comment


      • #6
        Salut si bine ai venit pe forum , am citit toata povestioara scrisa de tine si ma bucur ca ai reusit sa achizitionezi asa masina intretinuta . Cateva sfaturi ce vreau sa ti le dau , primul , ia si mergi cu masina la un electrician bun si pune l sa ti izoleze cu banda izoler toata instalatia electrica a masinii din cate am auzit materialul cu ce este acoperit cablul este biodegradabil si de aici multe probleme electrice la motor si nu numai(am masina de aprox 3 ani si nu am avut nici o probl cu ea pana acum , la mine instalatia era deja izolata) , iar al doilea e sa nu ti vopsesti in nici un caz masina in totalitate , e pacat de vopseaua originala voi posta cateva poze cu un detailing manual facut de mine , adica un polis nu cu masina de polisat ci manual , sa vezi ce poti scoate din vopseaua cu defecte , zgariata ... si zic ca ai sa te razgandesti sa o vopsesti.Iti recomand sa mergi la un centru de detailing profesional sa o faca cu masina de polishat si ai sa ramai surprins de rezultat .
        Attached Files
        Last edited by Lucian A; 07-12-2011, 23:40 PM.
        http://www.clubmercedes.ro/mercedes-...c-t5215p7.html

        Comment


        • #7
          amandoua masini sunt foarte frumoase. Sa le stapaniti cu placere amandoi

          Comment


          • #8
            In primul rand,Lucian A ai o masina impecabila,felicitari si sa te bucuri de ea!Am citit sfaturile tuturor referitor la vopsitul integral,stiu ca este ideal ca masina sa ramana cu vopseaua originala si o sa incerc sa o pastrez asa.Dar:trebuiesc revopsite barile de protectie,sunt zgariate pe la colturi si usa din dreapta fata(este foarte matuita pe o portiune si are cateva retusuri care nu imi plac) daca cu barile nu prea imi fac probleme,la usa din fata imi este teama sa nu se vada diferenta intr-e culoarea veche si cea noua (ex.usa spate-fata) de aici idea cu vopsitul masinii.Oricum o sa vopsesc doar unde este nevoie dupa vom vedea rezultatul. Cat despre polishare profesionala nu am facut niciodata la nici o masina,tocmai pentru ca am fost multumit de cea manuala facuta de mine,dar la Mertz parca nu a iesit la maxim asa cum as fi vrut.Mi-ar place sa-i fac un detailing profesional dar anul acesta masina nu o sa cunoasca "plaiurile mioritice" asa ca,daca cineva cunoaste imi poate recomanda un produs bun de polishat. Cat despre izolatie Lucian A cred ca ai dreptate deoarece am scos capitonajul din portbagaj sa fac curatenie si am gasit izolatia cablajelor oarecum macinata,am sa fac lucrarea deoarece am de gand sa tin masinuta pentru mine. PS.tot fac retusurile si o duc la vopsit ar merge partile inferioare negre si banda gri inchis vopsite in culoarea masinii?(vezi poza doi incercuit cu rosu) Masina vreau sa o pastrez originala,din punctul asta de vedere merge sa fac lucrarea sau nu?astept pareri. In ultima poza sunt rezultatele polisharii facute de mine la cealalta masina
            Attached Files

            Comment


            • #9
              Salut , bandourile sunt de parere sa le lasi asa deoarece nu arata rau deloc , mai sunt C uri care au bandouri negru mat , doar culoarea plasticului , la alea se merita sa vopsesti in culoarea masiniii dar asa nu .Produse de polisat sunt multe dar manual nu ai sa resusesti niciodata sa scoti ce poate scoate o masina de polishat, daca iti cumperi un produs abraziv nu ai sa reusesti manual sa spargi particulele abrazive din el cum o face o masina.Mercedesurile au lacul destul de tare si probabil de asta nu ti a iesit un rezultat pe masura.
              http://www.clubmercedes.ro/mercedes-...c-t5215p7.html

              Comment


              • #10
                Vad ca sa cam pus praful pe aici asa ca fac un update:
                Masina se comporta in continuare bine,intr-e timp am schimbat termostatul si pompa de ambreiaj si am vopsit bara spate.Dar,saptamana trecuta am gasit-o lovita in parcare,bara spate zgariata si coltul de sub stop infundat,dupa ce cu circa o luna in urma in timp ce masina era parcata pe dreapta o duba mi-a zgariat capacul oglinzii.Va ramane asa deocamdata deoarece o conduce a mea soata,este masina de zi cu zi cumparaturi,etc si mai pot aparea surprize...eu sper ca nu...
                Poze noi,inainte de incidentul din parcare:
                Attached Files

                Comment


                • #11
                  C-ul meu e mic copil pe lângă al tău.
                  Felicitări.Un exemplar de invidiat.
                  " You're not your job. You're not how much money you have in the bank. You're not the car you drive. You're not the contents of your wallet. You're not your f*cking khakis. You're the all-singing, all-dancing crap of the world. " Tyler Durden
                  Regulament forum.

                  Comment


                  • #12
                    Buna ziua,
                    Asa cum am spus si in prezentarea celeilalte masini,C-ul nu mai este in posesia mea,a fost inlocuit de un ML 270 din 2003.Am fost foarte multumit de masina si nu am avut probleme majore.
                    Topicul se poate inchide,va multumesc! Adio C class!

                    Comment

                    Working...
                    X
                    Logan | Dacia Logan |Anulare DPF