Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Vis implinit! w124 gasit!

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Acu sa va zic ce s-a mai intamplat cu masinuta.
    In ce priveste inmatricularea am fost programat pe 30 mai ptr audienta(sau cum se mai numeste) pana atunci tre sa mai completez ceva la dosar ( si anume mai am de platit un timbru judiciar de 0.15 RON ... cred ca curentul care il va consuma casa de la C.E.C si hartia folosita drept chitanta costa mai mult ... ne mai vorbind de efortul personal... dar asta e ... cum e vorba aia "Traim in romania si asta ne ocupa tot timpul" ).

    O saptamana in urma au expirat nr rosii si am zis sa ii dau ceva timp de ragaz, atat ei cat si mie ( am cam ramas in urma cu proiectele la facultate ).
    In consecinta am spalato si i-am luat hainuta noua antiBucuresti!
    Cam atat pe moment...

    Asa printre altele... poate stie cineva un electrician si un mecanic ( sau un 2in1 ar fi si mai bine) pasionat de acest model... in bucuresti sau brasov sau in raza acestora... as vrea o revizie amantuntita in viitorul apropiat. Merci anticipat.
    Attached Files

    Comment


    • #32
      Originally posted by DMIHNEA View Post
      Felicitari,ai dat o sacosa mare de bani pe o masina cu o mie de probleme,parerea mea.Distributia fiind pe lant,zgomotul ce auzeai era de la fusta de piston,e un defect specific ptr motorul 111,ce a cauzat multe probleme in anii 90(citez mecanic de la MB de aici..)Aminteste-mi nr de km ai masinii,asa iti voi da o estimare vis-a vis de uzura scaun,acea tapiterie am avut-o pe primul w124 ce am avut.Cireasa de pe tort e rugina,ca si cum nu ar ajunge toate defectele enumerate de tine(si cele ce nu depistezi).Dar ai vazut PRAGA si alt oras.....si 'ciocilate' RITTER SPORT,gaseai si la METRO ieftinache...
      hmm... sa nu descurajam inca omul. poate reuseste sa scape de taxa, asa iese bine, avand in vedere ca a avut un vis... acum, desi scopul unui forum este de a transa radical pb-le si a da rezolutia cea mai buna, guvernatorul suprem este NOROCUL cand e vb de masini second. (noroc ce joaca feste si in cazul celor noi).
      Dumi, daca tot ti-ai facut damblaua, apoi te mai certi si cu statul, in caz ca pb continua, cred ca nu-ti lipseste curajul sa-i faci si motorul daca asta este ultima baricada de cucerit. o actiune ca asta e pe la 500 Euro. atentie, asta e o solutie ideatica, radicala si ultima, nu inseamna ca trebuie sa o si faci.

      Originally posted by DumiMoldoveanu View Post
      Asa printre altele... poate stie cineva un electrician si un mecanic ( sau un 2in1 ar fi si mai bine) pasionat de acest model... in bucuresti sau brasov sau in raza acestora... as vrea o revizie amantuntita in viitorul apropiat. Merci anticipat.
      electrician si diagramele electrice complete iti dau eu la Bv.
      Last edited by Carmine; 05-25-2011, 22:39 PM.

      Comment


      • #33
        Originally posted by mihai24 View Post
        hmm... sa nu descurajam inca omul. poate reuseste sa scape de taxa, asa iese bine, avand in vedere ca a avut un vis... acum, desi scopul unui forum este de a transa radical pb-le si a da rezolutia cea mai buna, guvernatorul suprem este NOROCUL cand e vb de masini second. (noroc ce joaca feste si in cazul celor noi).
        Dumi, daca tot ti-ai facut damblaua, apoi te mai certi si cu statul, in caz ca pb continua, cred ca nu-ti lipseste curajul sa-i faci si motorul daca asta este ultima baricada de cucerit. o actiune ca asta e pe la 500 Euro. atentie, asta e o solutie ideatica, radicala si ultima, nu inseamna ca trebuie sa o si faci.



        electrician si diagramele electrice complete iti dau eu la Bv.
        Salut!
        Reparatii majore la motor nu cred ca sunt necesare. Are doar mici scurgeri de ulei si astea sunt din cauza ca "mesterii" de la service au turnat ulei peste limita maxima cu vreo 3mm (citit pe joja) si din cate am inteles se creaza presiune prea mare la ulei si este aruncat prin locurile slabe ale garniturilor. Avand in vedere ca ulei nu pierde vizibil ( ca ex. dupa ce conduc o zi, o las in parcare, si dimineata are 2-3 picaturi de ulei sub masina; daca o las mai multe zile... tot alea 3 picatori sunt sub masina... deci nu pierde ulei cand sta pe loc... e doar de la presiune) nu am de gand sa-i schimb prea curand aceste garnituri.
        In ce priveste electrica, as fi foarte recunoscator daca m-ai ajuta cu o recomandare si niste schme. O problema mica care cred ca nu am specificat-o mai sus este cu beculetul din spatele comutatorului de la ventilator( cred ca a fost schimbat si a fost pus unul mai puternic - in consecinta se incinge acel maneras de care schimbi vitezele la ventilator si au aparut si mici deformatii) care cred ca pot sa o remediez si singur daca imi explica cineva cum se scoate acel maneras ( am citit undeva pe forum ca e destul de simplu dar nu am gasit o explicatie exacta ). Alta problema e electrica este cea care am specificato deja la punctul 8 de la post-ul 7. La asta chiar nu ma pricep si e nevoie de un mester priceput si care cunoaste bine acest model.

        Momentan masinuta sta in parcare si asteapta cu nerabdare concluzia de maine( 30 mai - ziua in care e programata solutionarea dosarului nostru ), sper sa se rezolve cu bine.

        Sanatate si numai bine!

        Comment


        • #34
          Daca este vorba despre acest buton,tragi tare de el si iese,fara frica poate e intepenit,nu ai ce sa rupi daca tragi drept.
          Bafta!
          Attached Files
          Mercedes-Benz E220C 124 automatic '94
          Mercedes-Benz 230C 123 automatic '78
          Mercedes-Benz SL320 129 automatic '96
          Mercedes-Benz E200C 124 automatic '95

          Comment


          • #35
            Multumesc.

            Originally posted by GoguL View Post
            Daca este vorba despre acest buton,tragi tare de el si iese,fara frica poate e intepenit,nu ai ce sa rupi daca tragi drept.
            Bafta!
            Dap el este. Stii cumva de cati W trebuie sa fie becul de sub el?

            Multumesc.

            Comment


            • #36
              Pe cele originale scrie 12v 0,5w si sunt cu dulie de plastic...
              Mercedes-Benz E220C 124 automatic '94
              Mercedes-Benz 230C 123 automatic '78
              Mercedes-Benz SL320 129 automatic '96
              Mercedes-Benz E200C 124 automatic '95

              Comment


              • #37
                Vesti Bune!

                Va salut!

                Puteti sa ma felicitati! Am castigat procesul!

                Acum astept sentinta finala. Sper sa nu faca recurs fiscu' in urmatoarele 15zile.

                Cu stima (si mult entuziasm!), Dumitru.

                Sanatate si numai bine!

                Comment


                • #38
                  Felicitari,sa traiasca Mercedesa

                  Apropo cat te-a dus toata cheltuiala,avocat si ce ai mai platit tu pana acum?

                  Comment


                  • #39
                    Bravo Dumi! Fiscul o sa faca recurs, dar tot o sa castigi.

                    Comment


                    • #40
                      Originally posted by sorinvuta View Post
                      Felicitari,sa traiasca Mercedesa

                      Apropo cat te-a dus toata cheltuiala,avocat si ce ai mai platit tu pana acum?
                      Multumesc ptr felicitari .
                      Pai am depus fara avocat. O prietena de a prietenei mele a depus in toamna anului trecut cu ajutoru unui avocat si a castigat. Noi am luat doar copie dupa cererea ei si am facut dosarul cu toate cele necesare si am depus. A costat cu tot cu traduceri vreo 50E.


                      Originally posted by ElCid View Post
                      Bravo Dumi! Fiscul o sa faca recurs, dar tot o sa castigi.
                      Multumesc mult dnl ElCid.
                      Totusi sper sa nu faca , de ce ar face daca tot o sa piarda :P . Doamne Ajuta sa nu faca, caci vreau sa ajung acasa cu masina vara asta , sa-i repar toate bubitele cat mai repede, sa nu evolueze prea mult, si sa ma intorc cu un butoi de vin inapoi .

                      Sper sa ajung si pe la Timisoara cu vin din republica .

                      Sanatate si numai bine!
                      Last edited by DumiMoldoveanu; 05-31-2011, 19:25 PM.

                      Comment


                      • #41
                        Salut.

                        Felicitari si succes mai departe.

                        Uita-te aici daca ai nevoie de cartea tehnica a masinii. Alegi marca apoi introduci VIN-ul.
                        Автозапчасти, запчасти для иномарок и других автомашин. Колодки, фильтра, расходники и многое другое. Заказывайте запчасти без предоплаты и в наличии! Detali.ru

                        Comment


                        • #42
                          Off topic

                          Originally posted by wwk View Post
                          Uite aici daca ai nevoie de cartea tehnica a masinii. Alegi marca apoi introduci VIN-ul.http://www.detali.ru/
                          Pe detali.ru nu găseşti carte tehnică în accepţiunea clasică a termenului. Este un site rusesc de piese auto, foarte bine structurat şi de încredere. Eu îl folosesc zilnic pt. aflarea codurilor la piese, sau pt. a verifica disponibilitatea lor: dacă pe site apare ca disponibil, poţi fi 99% sigur că acelaşi răspuns îl vei primi şi la magazin. Ba mai mult, poţi afla şi preţul, transformând rubla în leu prin simpla împărţire la 10, te asigur că la magazin va fi o diferenţă nu mai mare de +/-2%.

                          On topic - Felicitări, Dumi, şi din partea mea !!! Să-ţi strălucească steluţa !
                          Lord W126 500SE -> 2.5D
                          Lady W123 230C -> 240D
                          W124 -> 200D
                          W208 CLK200 -> 2.0

                          W209 CLK200 Kompressor -> 1.8 - ex, gone
                          Fricike W201 -> 2.6 - ex, R.I.P.
                          Piroska W168 Elegance -> 1.6 - ex, gone

                          Comment


                          • #43
                            Originally posted by wwk View Post
                            Salut.

                            Felicitari si succes mai departe.

                            Uita-te aici daca ai nevoie de cartea tehnica a masinii. Alegi marca apoi introduci VIN-ul.
                            http://www.detali.ru/
                            Originally posted by Levi View Post
                            Pe detali.ru nu găseşti carte tehnică în accepţiunea clasică a termenului. Este un site rusesc de piese auto, foarte bine structurat şi de încredere. Eu îl folosesc zilnic pt. aflarea codurilor la piese, sau pt. a verifica disponibilitatea lor: dacă pe site apare ca disponibil, poţi fi 99% sigur că acelaşi răspuns îl vei primi şi la magazin. Ba mai mult, poţi afla şi preţul, transformând rubla în leu prin simpla împărţire la 10, te asigur că la magazin va fi o diferenţă nu mai mare de +/-2%.

                            On topic - Felicitări, Dumi, şi din partea mea !!! Să-ţi strălucească steluţa !

                            Multumesc pentru felicitari stimati colegi!

                            Chiar avem nevoie de un site unde sa gasesc coduri la piese.

                            Multumesc mult.

                            Santate si numai bine! Stima!

                            Comment


                            • #44
                              da, e tare masinuta
                              eu sunt fan al ei de ceva vreme si am ajuns fan mercedes si in special w124 cand un prieten al meu si-a luat unul, cred ca a dar vreo 3000 e pe el acum vreo 5-6 ani si apoi si-a deschis o afacere care l-a ingropat si a trebuit s-o vanda si era distrus.
                              era neagra si o cumparase de la un mos care a tinut-o in garaj, deci cam ideal, l-a gasit prin ziare...
                              m-a plimbat putin cu ea si mi-a vorbit despre ea cu atat inflacarare si respect incat m-am indragostit de masina asta si de-atunci nu-mi doresc decat sa-mi iau si eu una, dar la cum stau lucrurile nu cred ca se va indeplini visul meu

                              Comment


                              • #45
                                Originally posted by GoguL View Post
                                Pe cele originale scrie 12v 0,5w si sunt cu dulie de plastic...
                                Salut.
                                Am reusit sa scot manerasele care le-ai indicat tu si am scos si beculeltele. Am tras pur si simplu de ele si au iesit. Sunt foarte mici si nu au nimic de plastic pe ele. Stii cumva, gasesc asa model in orice magazin sau trebuie sa ma duc la reprezentanta (care nici nu stiu pe unde e)?
                                Multumesc

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF