Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

W202 - 1.8 - '95 - "alerg dupa o stea"

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • W202 - 1.8 - '95 - "alerg dupa o stea"

    Am tot zis de foarte mult timp ca pun si eu poze cu "steluta" : w202 - echipare elegance, an '95, motor 1799 cmc, 122 cp, cutie automata.

    Cand am achitizionat-o eu, avea 234000km, iar acum are 241000, masina din fericire nu a facut prea multi km in Romania.

    Spre rusinea mea, nu i-am facut decat o singura fotografie de cand am luat-o (octombrie 2010 ). Primele fotografii sunt cele ale fostului proprietar, ultima si cea mai recenta este facuta in aceasta iarna in Bucovina.

    Ce i-am facut pana acum :
    - schimbul de ulei + filtre ( Castrol si MANN )
    - am achizitionat si un set de jenti tabla pentru cauciucurile de iarna.

    P.S. Multumesc colegilor de pe forum care m-au ajutat pana in acest moment vis a vis de nelamuririle pe care le-am avut vis a vis de aceasta masina - de la decodare WIN condusul masinii echipate cu transmisie automata.
    Attached Files
    Doua stele si alerg dupa ele...Steluta & Stelut
    https://w124-coupe.com

  • #2
    Foarte faina masina...sa incerci totusi sa i schimbi cd player ul pt ca n da bine cu bordul in rest e ok....mai ales ca e automata...felicitari!

    Comment


    • #3
      Frumusica masina, sa ai parte de ea!
      Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul!

      Comment


      • #4
        Foarte frumoasa masina
        Imi place culoarea tapiteriei scaunelor...Pare un gri inchis, nu? Buna combinatia cu exteriorul
        Sa ai parte de ea multi km!
        W202 C180 - http://www.clubmercedes.ro/masina-me...9.html?t=20069
        W124 E200 coupe - http://www.clubmercedes.ro/w124-coup...ie-t38052.html

        Comment


        • #5
          Multumesc de aprecieri. Vis a vis de CD-player, total de acord - plasticul acela cu lemnul, nu prea da bine. Dati-mi ceva sugestii de pe unde pot achizitiona un CD-player, in forma mai clasica.

          Vis a vis de interior, nu e gri inchis, e deschis. Partea buna, ca interiorul inca aer de Germania, nu e rupt scaunul soferului - de asta mi-a si placut masina foarte mult (pana la urma in masina stam nu in afara ei nu?!) masina a fost ingrijita si eu incerc pe cat pot sa o intretin cu tot felul de smack-uri. Partea proasta - tot timpul stau atent, dat fiind faptul ca traim intr-o tara plina de praf.

          Un alt aspect, ca m-a "educat" si pe mine, ar fi ca masina are scrumiera doar in spate) nu stiu daca s-a fumat in ea sau sau nu...cert este ca eu, nu mai fumez in masina

          Promit sa-i fac fotografii mai multe in interior asap.
          Doua stele si alerg dupa ele...Steluta & Stelut
          https://w124-coupe.com

          Comment


          • #6
            Spre nerusinarea mea, nu m-am invrednicit cu poze...Si pentru ca m-am simtit cu "musca pe caciula " cum se spune fata de "Steluta", azi 18 aprilie ne-am luat inima in dinti si am mers impreuna la schimbat de "straie", adica la o vopsire...

            Cum diversele pareri si rezultate vazute aici pe forum si pe la altii, nu m-au convins sa o fac pe retusuri, o sa-i fac una totala, ca vorba aia, merita sa arate uniform si nu cu pete.
            Inamicul public "rugina", incepuse sa-si faca aparitia la aripi, praguri...si mici "nasturi" pe ici pe colo...

            Acum masina are 252000 km...si in acest interval de timp ( aprox 19000) m-a purtat cu voiosie pe drumuri bune, mai putin bune...si ceva "offroad"...dar intotdeaua m-a adus acasa in siguranta.

            Ca si piese au fost schimbate: un vascocuplaj, amortizorul de rola , o flansa la cardan si bineinteles ulei si filtre. In rest benzina Masina a fost verificata periodic la 5000km - de rutina, cum se spune, - inainte de cate o tura lunga in afara tarii.

            Cam asta ar fi pe scurt povestea
            Doua stele si alerg dupa ele...Steluta & Stelut
            https://w124-coupe.com

            Comment


            • #7
              Bordul este de facelift? Adica, ziceai ca masina e din '95 si,torpedo-ul de la cele fabricate pana prin 97 era mai in sus....asa stiu eu. Sa ma corecteze cineva daca gresesc.
              "MERCEDES-BENZ", the BEST or nothing!!!

              Comment


              • #8
                La fel e bordul și la a mea, și e din 1994, deci nu.
                Cosfru, ce aș vrea să am și eu tapițeria ta. Jantele dau chiar bine.Felicitări.
                " You're not your job. You're not how much money you have in the bank. You're not the car you drive. You're not the contents of your wallet. You're not your f*cking khakis. You're the all-singing, all-dancing crap of the world. " Tyler Durden
                Regulament forum.

                Comment


                • #9
                  Originally posted by moskyno93 View Post
                  Bordul este de facelift? Adica, ziceai ca masina e din '95 si,torpedo-ul de la cele fabricate pana prin 97 era mai in sus....asa stiu eu. Sa ma corecteze cineva daca gresesc.
                  Gresesti

                  Torpedou model vechi au doar modelele din 1993 si cateva din 1994, din 1994 in sus, nu stiu exact in ce luna, s-au introdus bordurile astea, pana in 2000, adica pana la sfarsitul lui W202.

                  In 1997 a avut loc un facelift exterior, interiorul a ramas la fel 90 %, s-a mai schimbat tipul de motor.
                  W202..C 200, 100Kw,benzinar din `95
                  http://www.clubmercedes.ro/my-w202-c...51.html?t=8551

                  Comment


                  • #10
                    Frumoasa!

                    Comment


                    • #11
                      Multumesc tututor de comentarii si aprecieri. Masina este din martie '95, si cum mi-a spus si vopsitorul azi la o constatare de-a fir a par, ar avea vopseaua originala. Sincer, nu cred sa se fi umblat la ea, eu am fost primul propietar cand a fost adusa in tara...Da' poti sa stii?! Nu sunt expert ca sa am o parere avizata. Ceea ce pot sa spun, este ca petru mine cel putin a fost si este o masina reusita din toate punctele de vedere de aceea m-am si hotarat sa merg mai departe cu ea in povestea asta. Dar nu o mai lungesc...am gasit 2 poze cu ea...sper sa va placa.
                      Attached Files
                      Doua stele si alerg dupa ele...Steluta & Stelut
                      https://w124-coupe.com

                      Comment


                      • #12
                        Eu cred ca diferenta la bordul asta este doar diferenta clasica pentru cele pana in facelift intre masinile cu airbag pe partea pasagerului si cele fara.
                        Modificarea bordului aducea si butoanel acelea rotunjite pentru EC, Recirculare aer si dezumidificare si pentru cele 2 potentiometre de reglare zona si viteza ventilatorului.
                        Deci topedoul este asa din cauza airbagului.
                        Frumoasa masina. Jantele sunt brici.
                        E220 cdi W210, 2001

                        E320 W210, 1997
                        C180 W202, 1994
                        W123 200D, 1978 cu inima de W124


                        Romani 2:4 ...nu vezi tu ca bunatatea lui Dumnezeu te indeamna la pocainta?

                        Comment


                        • #13
                          Ieri am fost sa va "Steluta", demontata - inca partial, mai trebuie date jos chedere, manere usi, si cele doua antene...cea a ei si inca una pe care o are pe capota.
                          Acum ma bucur ca nu am "retusat-o", si ca ii aplic o vopsire totala...la varsta ei, retusurile erau bani aruncati in vant. Ca sa ne intelegem...masina nu are gauri, insa pe sub bandouri, praguri,chedere,...bari...etc, erau puncte si pete mai mari sau mai mici de rugina. Numai cand o desfaci cu totul iti dai seama.
                          Cu ocazia asta, am zis sa ii fac si o curatare/antifonare la podea...asa preventiv ca tot este acolo.
                          Doua stele si alerg dupa ele...Steluta & Stelut
                          https://w124-coupe.com

                          Comment


                          • #14
                            De astazi "Steluta" are un frate mai in varsta.O sa-i spun..."Stelut'" !)
                            E tot negru, doar ca in doua usi...desi unii "acreditati" l-au vazut ca fiind gri
                            E vorba de un W124 CE 200.
                            Doua stele si alerg dupa ele...Steluta & Stelut
                            https://w124-coupe.com

                            Comment


                            • #15
                              Sa le stapanesti sanatos, fara probleme!
                              https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF