Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Cutiile de viteze automate

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by lgabriel View Post
    Buna ziua d.le Automaticul!
    Apelez din nou la cunostintele dvs. si va rog sa ma ajutati cu urmatoarea informatie.
    Diferentialul montat pe un E200 (w124) cu seria de sasiu: WDB1240191J034097, echipat cu o cutie automata, poate fi inlocuit cu unul cu acelasi raport de la un E200 cu cutie manuala de pe sasiul cu seria de sasiu: WDB1240401C131529?
    Va multumesc amticipat pentru informatie si timpul acordat.
    Buna seara, nu se poate face combinatia , deoarece au raporturi diferite , pentru seria WDB1240191J034097, raportul este de 1:3,27 si mai depinde daca masina are ABS sau ASD
    Pentru seria WDB1240401C131529 raportul este de 1:3,67 si la fel daca are ASD.
    Nu circula niciodata cu o viteza mai mare decat poate ingerul tau sa zboare..
    TEL 0722623721.

    Comment


    • Originally posted by automaticul View Post
      Buna seara, se pare ca masina are doua probleme , una legata de motor si alta legata de cutie .
      Cea legata de motor :de regula cand motorul intra in avarie ramane memorat codul sau codurile si conditiile in care s-a produs defectul , daca pui un Star pe masina trebuie sa gasesti ceva acolo , dupa cum se manifesta masina ar putea fi , sensorul de volanta sau sensorul de protectie al turbinei ,dar pana nu pui testerul nu se poate sti cu exactitate , mai trebuie stiut daca s-a umblat pe la volanta sa nu fie cumva stramba si atunci sa apara astfel de simptome.
      Cea legata de cutie :in prima faza se verifica tampoanele de motor sa nu fie rupte, daca sunt OK, se face un up-date de soft motor - cutie , dupa care readapteaza converterul si cutia , daca dupa aceea mai apare ceva , ramane de vazut ce.
      Multumesc pentru raspuns.
      De volanta nu am idee sa fi fost umblata pe la ea, fostul proprietar a fost foarte secret. Am pus la un service din oras un Star pe masina, insa nu a gasit nimic mecanicul la ea. Tampoanele la motor au fost schimbate de mine in vara. In legatura cu cutia, cand am fost al Sf Tex ultima data, mi-au spus ca au facut un up-date acesteia si am observat o schimbare in bine la comportamentul cutiei la rece.
      Cel mai bine ar fi sa ne vedem o data si sa interpretati simptomele masinii. Aveti star? Puteti sa ma ajutati?

      Comment


      • Nu, nu s-a oprit motorul. A fost o exprimare mai nereusita. Am vrut sa sublinez ca pentru citeva momente am avut impresia ca nu pot sa o opresc: trebuia sa frinez dar socurile (care erau exact ca la o masina cu cv clasica pe care incerci sa o opresti fara sa apesi si ambreiajul) ma ingrijorau si aveam tendinta de a ridica piciorul de pe frina. Curios este ca asta seara povestea nu s-a repetat si nu are nici o eroare. Sunt ingrijorat totusi. Sa vedem dimineata. Precizez "out of records" ca nu alerg masina si nu merg cu ea ca la concurs. Doar incerc sa ma bucur de ea. Poate chiar o protejez prea mult. Dar este drept ca am alimentat de la Rompetrol acum cca 200 km pentru prima oara.... Multumesc foarte mult pentru timpul acordat !

        Comment


        • Originally posted by automaticul View Post
          Buna seara, nu se poate face combinatia , deoarece au raporturi diferite , pentru seria WDB1240191J034097, raportul este de 1:3,27 si mai depinde daca masina are ABS sau ASD
          Pentru seria WDB1240401C131529 raportul este de 1:3,67 si la fel daca are ASD.

          Multumesc!
          Inteleg ca exceptand raporturile diferite, grupurile, respectiv palnetarele depe cutiile automate sunt fizic identice cu cele montate alaturi de cutiile manuale.
          Gresesc?
          tel. 0757.026.962, Galati.

          Comment


          • Am gasit un w140 cu o cutie automata mai speciala http://www.youtube.com/watch?v=o09fxRZ5vmU
            Din cate am citit sistemul se poate pune doar pe 722.6
            Last edited by kriket; 01-16-2013, 20:28 PM.
            Cu S-ul nu te pui.

            Comment


            • Originally posted by lgabriel View Post
              Multumesc!
              Inteleg ca exceptand raporturile diferite, grupurile, respectiv palnetarele depe cutiile automate sunt fizic identice cu cele montate alaturi de cutiile manuale.
              Gresesc?
              Buna seara, planetarele sunt de doua feluri , pentru ASD si fara ASD, nu conteaza daca este cu automata sau manuala.
              Nu circula niciodata cu o viteza mai mare decat poate ingerul tau sa zboare..
              TEL 0722623721.

              Comment


              • Originally posted by kriket View Post
                Am gasit un w140 cu o cutie automata mai speciala http://www.youtube.com/watch?v=o09fxRZ5vmU
                Din cate am citit sistemul se poate pune doar pe 722.6
                Buna seara, ingenioasa chestie , numai ca se preteaza la masini cu motoare mari , care pot impinge masina si pot raspunde rapid la schimbari , pentru masini cu motoare mici nu are nici un farmec , nu uitati ca majoritatea merg cu motoarele subturate pentru a nu consuma combustibil si atunci la ce sa mai schimbi din padele ??,
                Se poate pune pe orice masina cu cutie automata care este electronica , tragi cablaje de la maneta la volan, pui doua padele , si gata masina de curse .
                DAR mai intai , hai sa invatam sa mergem sa intretinem , sa avem grija de cutiile automate si dupa putem face niste liniute cu o cutie automata.
                Nu circula niciodata cu o viteza mai mare decat poate ingerul tau sa zboare..
                TEL 0722623721.

                Comment


                • Buna seara automaticule si respect ptr ceea ce faci ptr toti cei care au nevoie de informatii. In primul rand iti multumesc personal si ca ai rabdarea de a povesti si a deslusi defectele masinilor noastre si apropo cu prima ocazie am sa te caut in bucuresti si am sa ma ofer voluntar in acele filmulete pe care vrei sa le faci despre cutiile automate. De o saptamana sant posesorul unui mercedes w211 din anul 2005 cumparat din vest mai exact germania. Am citit vreau sa spun toate paginile tale si am ramas impresionat. Sa incep cu seria caroseriei wdb2110061a849528 km destui de reali 349000 si cumparata de la pers privata. Acum ca sa incep a te intreba problemele mele: prima as dori sa imi poti spune ce stii despre masina caci vad ca ai posibilitatea si descoperi multe si tipul cutiei bineinteles, iar a doua e ca am o simptoma ce tine de meseria ta. Toate au fost bune de cand am cumparat-o de acolo pana dupa 1000km cand a inceput la o turatie de 2200 acul turometrului sa oscileze cu 100+/- turatii iar masina facea exact ca o barca pe valuri cand se infrana cand se ridica de bot.Am inceput sai dau putin in bice pe romaneste toate bune nu erau probleme doar ca atunci cand mergeam constant incepea sa oscileze in turatie. Am oprit am facut o pauza si am plecat la drum la care am ramas si mai speriat caci masina a inceput sa si tremure putin la schimbarea treptelor 3-4 si 4-5 restul e ok lin frumos si elegant. Mam cam dezamagit sincer si imi parea rau ca nu am gasit manuala dar asta e viata pierzi castigi negustor esti, am ajuns in romania am bagat masina pe tester si pe cutie am o eroare p 2500 ceva cu un senzor am inteles. Acu tin sa mentionez ca masina tremura foarte putin la aceleasi viteze doar ca am ramas cu oscilatiile la motor si leganatul asta in rest e bine.Defectul ramane in continuare dupa cate am inteles la resetare. Marti sunt programat la schimbul de ulei cutie viteze, ulei motor ,filtre si ce mai trebuie ca asa e corect dupa mintea mea. Spaima si frica imi este orientata tot la cutie cu acel cod eror si sincer nu prea sunt meseriasi in ami explica ce e de fapt acel cod. Se poate vorbi de convertizor la ce am eu sau scap cu ceva mai ieftin?Tin sa mai mentionez ca nu am smuncituri atunci cand introduc in D sau R si plecarea de pe loc e lina si singura pleaca fara sa apas acceleratia toates bune pana la oscilatiile alea si leganatul masinii de ai impresia ca nu stii ce vrea ori sa se infraneze ori sa se accelereze. Manual e bine schimba bine nu sant probleme. Multumesc ptr rabdare si cu prima ocazie cand viin la bucuresti am sati dau pe maini si masina mea sa o conduci si sa faci ce tiai propus in scopuri umanitare.

                  Comment


                  • Originally posted by acn13_costel View Post
                    Buna seara automaticule si respect ptr ceea ce faci ptr toti cei care au nevoie de informatii. In primul rand iti multumesc personal si ca ai rabdarea de a povesti si a deslusi defectele masinilor noastre si apropo cu prima ocazie am sa te caut in bucuresti si am sa ma ofer voluntar in acele filmulete pe care vrei sa le faci despre cutiile automate. De o saptamana sant posesorul unui mercedes w211 din anul 2005 cumparat din vest mai exact germania. Am citit vreau sa spun toate paginile tale si am ramas impresionat. Sa incep cu seria caroseriei wdb2110061a849528 km destui de reali 349000 si cumparata de la pers privata. Acum ca sa incep a te intreba problemele mele: prima as dori sa imi poti spune ce stii despre masina caci vad ca ai posibilitatea si descoperi multe si tipul cutiei bineinteles, iar a doua e ca am o simptoma ce tine de meseria ta. Toate au fost bune de cand am cumparat-o de acolo pana dupa 1000km cand a inceput la o turatie de 2200 acul turometrului sa oscileze cu 100+/- turatii iar masina facea exact ca o barca pe valuri cand se infrana cand se ridica de bot.Am inceput sai dau putin in bice pe romaneste toate bune nu erau probleme doar ca atunci cand mergeam constant incepea sa oscileze in turatie. Am oprit am facut o pauza si am plecat la drum la care am ramas si mai speriat caci masina a inceput sa si tremure putin la schimbarea treptelor 3-4 si 4-5 restul e ok lin frumos si elegant. Mam cam dezamagit sincer si imi parea rau ca nu am gasit manuala dar asta e viata pierzi castigi negustor esti, am ajuns in romania am bagat masina pe tester si pe cutie am o eroare p 2500 ceva cu un senzor am inteles. Acu tin sa mentionez ca masina tremura foarte putin la aceleasi viteze doar ca am ramas cu oscilatiile la motor si leganatul asta in rest e bine.Defectul ramane in continuare dupa cate am inteles la resetare. Marti sunt programat la schimbul de ulei cutie viteze, ulei motor ,filtre si ce mai trebuie ca asa e corect dupa mintea mea. Spaima si frica imi este orientata tot la cutie cu acel cod eror si sincer nu prea sunt meseriasi in ami explica ce e de fapt acel cod. Se poate vorbi de convertizor la ce am eu sau scap cu ceva mai ieftin?Tin sa mai mentionez ca nu am smuncituri atunci cand introduc in D sau R si plecarea de pe loc e lina si singura pleaca fara sa apas acceleratia toates bune pana la oscilatiile alea si leganatul masinii de ai impresia ca nu stii ce vrea ori sa se infraneze ori sa se accelereze. Manual e bine schimba bine nu sant probleme. Multumesc ptr rabdare si cu prima ocazie cand viin la bucuresti am sati dau pe maini si masina mea sa o conduci si sa faci ce tiai propus in scopuri umanitare.
                    Buna seara, vei face schimbul de ulei degeaba la cutie pentru ca nu se v-a rezolva nimic , verifica sa nu fie ulei de cutie in antigel, sa nu fie span in baie , si dupa,, schimbi converterul si placa electrica .
                    Mai verifica daca corespunde seria cutiei de viteze 722699 06 169905, si seria de motor 646961 30 445513.
                    Nu circula niciodata cu o viteza mai mare decat poate ingerul tau sa zboare..
                    TEL 0722623721.

                    Comment


                    • Respect, automaticule si multumesc ptr raspuns, azi ma-m uitat in vasul de expansiune si nu e nimic urma de ulei in el ,ramane de vazut daca am seria de motor si sa vad marti daca este ceva in cutie span sau impuritati. Am inteles ca acel cod P2500 ERROR "TRANSMISSION HAS IMPERMISSIBLE TRANSMISSION RATIO (TURATIE TRANSMISIE CUTIE DE VITEZE NECONCLUDENTA) ar fi un senzor de viteza sau asa ceva nici eu nu ma pricep sincer,crezi ca el ar fi de vina? Sau mai exact ce face el? Poate fi acele oscilatii si de la motor? Am sa revin cu seria motorului si dupa ce schimb uleiul ce am gasit. MULTUMESC inca o data.
                      Last edited by acn13_costel; 01-19-2013, 13:00 PM.

                      Comment


                      • [QUOTE=acn13_costel;284720]Respect, automaticule si multumesc ptr raspuns, azi ma-m uitat in vasul de expansiune si nu e nimic urma de ulei in el ,ramane de vazut marti daca este ceva in cutie span sau impuritati. Am inteles ca acel cod P2500 ERROR "TRANSMISSION HAS IMPERMISSIBLE TRANSMISSION RATIO (TURATIE TRANSMISIE CUTIE DE VITEZE NECONCLUDENTA) ar fi un senzor de viteza sau asa ceva nici eu nu ma pricep sincer,crezi ca el ar fi de vina? Sau mai exact ce face el?(am vazut pe calculatorul magazinului un cablu cu o mufa cica acela ar fi senzorul). Poate fi acele oscilatii si de la motor? Seria motorului este identica cu ce mi-ai dat si tu iar la cutia de viteze in cartea servis imi scrie 21127010000616990508. Doresc sati spun ca am rasfoit toata cartea servis si numai la 63000km are schimbat uleiul la cutia de viteze, atat, pana la acei km care-i are masina nu-mi mai spune nimic de cutie doar filtre,ulei si ceva pe la motor senzor.
                        Am gasit ceva asemanator leit cu ce mi se intampla mie http://www.youtube.com/watch?v=0YoVaN5LKFg si poate asa te va mai ajuta. Oricum masina va ajunge cu siguranta si pe la tine. MULTUMESC ptr rabdare si sfaturi.

                        Comment


                        • Originally posted by daniel_tandara View Post
                          Buna seara domnule Automaticul! Intr-un post de-al dumneavoastra mai vechi, spuneati urmatoarele:
                          Buna seara, bineinteles, nu este o regula cati km trebuie sa reziste un converter, banuiesc ca cel care a fost schimbat nu a fost nou , a fost SH , si ca masina a functionat mai mult pe C ( confort).

                          Spuneti-mi si mie va rog, ce diferenta e pentru un torque converter intre mersul pe S (sport), sau C (confort)? Este cumva converterul mai expus uzurii, sau mai vulnerabil la mersul pe S (sport)? De ce? Pun aceste intrebari, pentru a incerca sa fiu mai preventiv pe viitor! Multumesc anticipat!
                          Buna seara incearca sa te gandesti la o cutie manuala , poti pleca mereu cu viteza 2 de pe loc , sau mai sportiv cum fac majoritatea cand pleaca de la semafor sau cand ies de pe o strada secundara??.
                          Pe S se pleaca cu viteza 1 si este mai usor pentru motor si pentru converter , plecand cu viteza 2 de pe loc va trebui sa munceasca mai mult motorul , iar converterul sa transmita cuplu catre roti , este foarte asemanator ca si la cutiile manuale .
                          Nu circula niciodata cu o viteza mai mare decat poate ingerul tau sa zboare..
                          TEL 0722623721.

                          Comment


                          • Originally posted by acn13_costel View Post
                            Respect, automaticule si multumesc ptr raspuns, azi ma-m uitat in vasul de expansiune si nu e nimic urma de ulei in el ,ramane de vazut daca am seria de motor si sa vad marti daca este ceva in cutie span sau impuritati. Am inteles ca acel cod P2500 ERROR "TRANSMISSION HAS IMPERMISSIBLE TRANSMISSION RATIO (TURATIE TRANSMISIE CUTIE DE VITEZE NECONCLUDENTA) ar fi un senzor de viteza sau asa ceva nici eu nu ma pricep sincer,crezi ca el ar fi de vina? Sau mai exact ce face el? Poate fi acele oscilatii si de la motor? Am sa revin cu seria motorului si dupa ce schimb uleiul ce am gasit. MULTUMESC inca o data.
                            Buna seara, codul de eroare nu are legatura cu trepidatiile , trepidatiile sunt datorate converterului si codul de eroare poate fi cauzat de nivelul mic de ulei in cutie sau mai grav unor probleme mecanico-hidraulice din cutie .
                            Nu circula niciodata cu o viteza mai mare decat poate ingerul tau sa zboare..
                            TEL 0722623721.

                            Comment


                            • Buna asa ca si, informatie sunt curios de ce se plang mai toti cu b klassuri 2007 ca se rupe lantul distributie din cutie? Ce rol are si acesta nu se poate schimba ca prevenire ?

                              Comment


                              • Buna seara .Am o intrebare. Pot sa inlocuiesc o cutie automata de tipul 722608 de pe un W210 E300 TD(WDB2100251A903943) cu o cutie de tipul 722600? Daca o montez pe masina,ce riscuri sunt sa nu functioneze? Multumesc

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF