Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Sfidare marca Mercedes (Romania)

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sfidare marca Mercedes (Romania)

    Salutare colegi forumisti,

    Nu stiu daca s-a mai discutat pe aici subiectul atitudinii cel putin suspecte a centrului de relatii cu clientii Mercedes din tara noastra, cel putin in cazul persoanelor juridice.
    Sa va povestesc un caz concret:

    De la inceputul lui 2022 am "in dotare" o limuzina hibrida plugin diesel+electric, E300de 4MATIC, model 2020.
    Masina a fost adusa din Suedia si cumparata/inmatriculata pe firma (pers. juridica) prin intermediul PlusAuto.
    Toate bune pana aici...

    Printre micile probleme (inerente la orice masina cumparata la mana a doua), am observat si faptul ca nu pot folosi unele facilitati precum Android Auto sau Apple Car Play.
    Nefind ceva tocmai critic pentru mine, n-am dat atentie prea mare subiectului si abia ulterior am realizat ca masina nici macar nu avea activat serviciul "Smartphone Integration".

    Ok, mi-am zis intr-un final, mergem la reprezentanta si cumparam Smartphone Integration.... Right???
    Wrong! La reprezentanta mi s-a spus ca ei nu pot sa faca asa ceva...
    Cica Mercedes le impune ca serviciile astea sa fie achizitionate numai online, prin platforma Mercedes Me...

    Asta a fost prima ciudatenie...
    N-am inteles (si nici acum nu pot gasi vreun motiv bine intemeiat)... de ce nu se poate cumpara asa ceva de la orice reprezentanta, ca orice piesa de schimb sau serviciu prestat...
    Ai o cerere de service, ti se face deviz, il accepti, platesti o factura si toata lumea e multumita... Dar ce sa vezi... nuuu, nu se poate asa cu Smartphone Integration...
    Pana la urma am cedat, ca n-avem nerv sa ma iau de ei... am inghitit-o asa cum mi-au servit-o si i-am lasat in pace...

    Ajuns la birou, intru pe mercedes me, imi fac cont, vad ca au modalitate de plata cu cardul, perfect zic... am cardul de business, plastic-fantastic... nu e prima data cand cumpar ceva online....
    Dau sa completez datele cardului... apoi ale firmei... cand, surpriza!
    Wait... what? WTF? Nu am unde sa pun numele firmei si CUI, ca la orice site cu pretentii de e-commerce?
    Iau la butonat mai serios platforma, poate mi-a scapat ceva din vedere...
    Nu se poate, zic, tre' sa fie o scapare, ceva... Nu pot sa cred ca e ceva intentionat... nu la o firma de anvergura Mercedes... right?


    Asa ca pun mana pe telefon si sun la hotline Mercedes - relatii cu clientii. Trebuie sa ma lamureasca ei unde gresesc!
    Dupa vreo ora de asteptare imi raspunde intr-un tarziu un ametit... ii povestesc pe scurt cam tot ce am scris si aici...
    Zice ca intelege, imi serveste scurt un numar de tichet/reclamatie si-mi zice ca o sa primesc eu un raspuns...


    Ce credeti? Bine-nteles ca nu m-a sunat nimeni nici dupa o luna!

    Asa ca m-am apucat sa le scriu pe email.
    Le-am scris cate un mail pe zi timp de vreo saptamana si doar asa am primit ceva mai rapid niste reactii..
    Doar ca toate sunt ceva de genul asta:
    Stimate Domnule ...,
    ...
    Asa cum ati mentionat si dumneavoastra in email, in Romania, nu exista posibilitatea achizitionarii serviciilor Mercedes Me folosind datele companiei, ci numai pentru persoane fizice.
    ...
    Va multumim pentru intelegere !
    sau altul:
    Vă mulțumim că ați contactat Departamentul de Asistență Clienți Mercedes-Benz România.
    Revin in scris legat de solicitarea dumneavoastra pentru modificarea facturii.
    Din pacate,in Romania,nu exista posibilitatea achizitionarii serviciilor din Mercedes me pe datele companiei.
    Pentru moment,puteti achizitiona doar pe persoana fizica.



    Ce parere aveti?
    In afara de batjocura cu care suntem tratati, nu e cumva si un pic cam ilegala treaba asta?
    Care poate fi baza legala ca sa ma oblige sa cumpar EU, ca persoana fizica, ceva destinat pentru un bun al unui tert (persoana juridica, care e proprietarul de fapt si de drept al masinii!) ???
    Voi v-ati confruntat vreodata cu genul asta de situatie?

  • #2
    Da , si eu am fost refuzat cand am solicitat emitere factura catre compania care detine autoturismul.

    Comment

    Working...
    X
    Logan | Dacia Logan |Anulare DPF