Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Cat pot sarii peste revizie la motoarele pe benzina?

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cat pot sarii peste revizie la motoarele pe benzina?

    Hai salut, am dat cu functia search sa stiti, am cautat si cu google dar n-am gasit nimic.
    Problema e urmatoarea. Eu in 1200 Km trebuie sa-i fac revizia. Problema si mai mare este ca pur si simplu nu-mi permit. Stiu ca multi o sa va amuzati/luati de mine dar desi ma costa totul filtre si ulei Mercedes 229.5 de pe net doar 280 RON pur si simplu nu-mi permit acum si trebuie sa fug pe litoral pentru vreo 2-3 luni in scopuri de munca. Asadar sigur voi sarii de 1200 Km pe acolo.
    Eu schimb uleiul la cum scrie in bordul masinii.. cand resetezi dracia aia 15000 Km (sau ma rog parca era aproximativ).
    Folosesc ulei original, acum am 229.3 dar vreau sa-i pun 229.5 ca la motorul meu merge. E mai ieftin. Gradatia 5W-40.
    Intre schimburi ce sa va spun completez cam 1L-1,5L asadar nu papa ulei e in parametrii iar cand il papa e ca merg ca nebunul pe autostrazi, prin oras nu se duce vizibil.

    In fine.. long story short, cam cat pot sarii peste revizie si sa fiu cat de cat in siguranta? Pe joja uleiul e clar uzat, ca stiu si eu cum arata un ulei uzat si cum se simte la mana, dar la simtul mainii.. mi-e ca o dau pe ulei.

    Am ramas fara job cu criza asta de doi lei si cum nu-mi gasesc aici am gasit pe litoral. Oricum pana voi fi platit nu-i pot face revizii, asa ca estimez ca o sa sar in toata perioada macar 1000 Km peste.

    Stiu ca nu e o stiinta exacta iar pe net gasesti tot felul de informatii contradictorii: "aaa 15000? frate te iei dupa ce scrie acolo? trebuia sa-l schimibi la 8000 ca esti in Romania".. altii: "merge frate si asa eu am mers 30.000 Km si n-are nimic".

    Ideea e ca am grija in general de masina mea, schimb totul la timp, filtre de calitate, dar pur simplu sa fac revizia masinii acum inseamna sa raman fara bani si nu-mi permit.

    Ce parere aveti? Avand in vedere ca e full sintetic merge sa o mai pacalesc in siguranta un 2000 Km fara revizie? Mai am 1200 Km pana la revizie, mi-as dori sa ma incadrez in ei nu sa ma plimb prea mult cu masina pe acolo. Nici fara ea nu pot pleca ca trebuiesc niste bagaje haine de schimb dragute, ma duc pe post de receptie la un hotel destul de serios si chiar am nevoie de car.

    Va multumesc.

  • #2
    Umbli mult in oras?
    nu o alerga, mergi economic cu ea, iti pastrezi banii de benzina si uleiul va fi mai menajat, la fel si buzunarul tau. Plus nu risti sa iei amenda.
    Mai pune 1l de ulei sa intre niste aditivi proaspeti, umple pana la max pe joja.

    La mine cand resetez bordu cu norma 229.5 apar 20k, sau 10k daca e ulei normal.
    Cred ca poti merge linistit la 20k daca drumurile sunt preponderent externe si cu masina mergi cuminte nu tragi de ea ca la raliu.

    Acu asta e. Bafta cu serviciu si sa se aseze totu bine. Lasa cazanele ca alea o sa tot fie.

    ​​​​​

    Comment


    • #3
      Nu Sharky, nu merg ca la raliu cu ea.. iti dai seama. Ca am mers si eu de 2-3 ori pe autostrada mai tare (mai mult sa vad cat prinde si prinde rau de tot), nu imi bat joc de ea. Am o varsta nu-s ca dracii astia de fac tumbe cu Matiz-ul. Da, un litru trebuie sa-i mai pun, automat, pentru 31 lei nu ma prostesc eu. Mdaaa eu cand am resetat bordul mi-au aparut peste 15000 Km daca nu ma insel. Nu stiam ca difera ce afiseaza intervalul de service in functie de ce ulei pui. Au senzori asa avansati? Probabil nu ai C S203 ca mine, ai ceva mai avansat. Cazane te referi cum am eu masina? Ha ha... Mai sa sti ca a fost buna masina. Tinand cont cati ani are. I-am schimbat bratele pe fata si in rest a mai avut probleme cu instalatia de gaz care diagnostica gresit m-au pus astia sa schimb MAF bobine de inductie si alte prostii aiurea. Da sa tot fie! Motorul M111 asta 2L 163 cai a fost un motor fiabil. Mai fiabil (cica) decat M271 care l-a urmat.

      Comment


      • #4
        Ii motor bun. Nu am senzor avansat, doar ca in meniu aleg ce ulei am pus la schimb si de acoloisi face socotelile.

        Comment

        Working...
        X
        Logan | Dacia Logan |Anulare DPF