Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

O sugestie

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • O sugestie

    As vrea sa imi iau o masina mai veche,intr-un viitor cat mai apropiat(sper) si binenteles un mercedes.Masina nu cred ca o voi folosi zilnic cum de altfel nici actualul C nu il prea folosesc doar la drumuri lungi si cand am pofta de condus mercedesul.Deci as vrea un model mai vechi cum ar fi w123 sau w124,de ce? pentru ca vreau masina robusta, simpla, nu neaparat cu nu stiu ce dotari,o masina care sa fie renumita pentru fiabilitatea motorului ,un model din cele de mai sus cu capacitate nu prea mare.Nu sunt genul care ar cumpara numai pentru colectie ca nu imi permit,dar mi-ar placea sa o pot pastra cat mai bine si sa mai fac si plimbari cu ea.In principiu o masina intr-o stare buna (sunt de parere ca dintr-o coaja nun mai faci mare lucru).Astept sugestiile voastre care sper sa ma ajute sa ma orientez spre un model care sa imi inspire farmecul mercedesului atunci cand ma urc la volan.
    (nu ca masina mea de acum nu ar face asta dar trebuie sa recunosc ca un mercedes mai vechi are ceva mai special)

  • #2
    Sunt multi factori,ce atirna la decizie,personal daca as avea de ales intre w123 si w124,as alege w124......de gustibus...

    Comment


    • #3
      Eu ce dracu' sa mai zic... Khobraaa rullzzzz....

      Comment


      • #4
        As alege un w124 sau w123 numai impecabil de afara.

        Comment


        • #5
          Absolut ... Una bucata Cobraaaaa... un 230 benzinar, sau un 240 (300) diesel... depinde de preferinta...

          Si Sfinxule lumineaza si tu pe aici... omu` sa stie care e cel mai fiabil motor sa faca alegerea corecta...

          Comment


          • #6
            Khooobra rullzzzz si pe benzina si dizel. Dar rulllz mai al dracu' daca e 280 cu injectzie. Iar daca e 200 dizel, nu prea mai rullzzzz, ci chiar sax... Daca nu zice ce motor prefera, eu ce sa-i zic ?

            Comment


            • #7
              Binenteles ca varianta cumpararii de afara ar fii cea mai buna optiune.Nu stiu cum e cu taxa asta daca se mai merita.
              M-as indrepta si eu spre o motorizare de 2300 sau 2400.Dieselul stiu cam cat consuma dar benzinarul nu am idee care are asa ceva sa zica un consum.deci la motorizare indiferent de model as alege gama de mijloc,indiferent daca e diesel sau benzina.Ce motorizari pe benzina sunt pe cobra si 124.Sa inteleg, Dok ca exista motorizarea de 280 injectie pe cobra?Eu credeam ca sunt motoare numai pe carburator.

              Comment


              • #8
                Stie careva cam ce ar presupune sa aduci de afara o cobra de prin 80 si ceva in conditiile legale de azi,cu un motor de 2000 sau 2400 diesel?

                Comment


                • #9
                  Din partea unui disperat dupa 124

                  Eu am pus talpa zi de zi, din octombrie pina in 31 decembrie, pe un 124 300D, cutie automata. Peste 10.000 km. De atunci m-am imbolnavit si m-am hotarit sa cumpar una.
                  Aveam aceeasi dilema ca si tine.
                  Ce motorizare ?
                  Pentru ca imi place dieselul, dar si benzina.
                  Momentan, o sa cumpar un 124, acum, in ianuarie, cu motor de 2.500 diesel, cu cutie manuala si aer conditionat functional. M-a interesat starea generala a masinii. Am gasit cu 3.300 euro, dar il astept pe proprietar sa-si faca verificarea tehnica si sa plateasca impozitul. O sa ii pun jenti pe 17 inch - cumparate deja, interior de piele verde - cumparat deja, motor de 2.500 turbodiesel - inca caut si cutie automata - in curs de cumparare, de la Arad cu 300 euro.
                  Intentionez sa mai iau un 124, pe benzina, 2.800 cmc. Daca nu gasesc motorizarea asta, repet figura - cumpar motor, cutie automata, tot ce-mi trebuie ca sa-mi fac nebunia, si le montez pe o masina deja inmatriculata.
                  Am studiat piata in ultimele doua luni si singura masina care am gasit-o mai normala a fost un 3.000 benzina din Bucuresti, cu 3.300 euro, a fost si pe autovit.
                  Din acest motiv am ales varianta romaneasca de a avea 124-ul cum mi-am dorit, cumpar unul inmatriculat si apoi pun pe el ce imi doresc.
                  Am avut multe auto pina acum, majoritatea peste 200 CP dar crede-ma, nimic nu se compara cu certitudinea conducerii unui 124. Are personalitate si spirit, ceva ce germanii nu prea reusesc sa aiba.
                  Pentru tine eu as recomanda o motorizare de 2.800 cmc, cutie automata si aer conditionat. Minim.

                  Comment


                  • #10
                    Eu, cu recarosat sau schimbat, nu prea m-as incurca,din diverse motive.2800, nu stiu ce sa zic.Caut, dupa cum spuneam(pentru un viitor cat mai apropiat) ,un model cat mai simplu , fara nustiu cati senzori si butoane,o masina (sau fier cum zic altii),bruta,cam cum este w123 si w115 sau w124 cat mai simplu.

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by cristi180 View Post
                      Eu, cu recarosat sau schimbat, nu prea m-as incurca,din diverse motive.2800, nu stiu ce sa zic.Caut, dupa cum spuneam(pentru un viitor cat mai apropiat) ,un model cat mai simplu , fara nustiu cati senzori si butoane,o masina (sau fier cum zic altii),bruta,cam cum este w123 si w115 sau w124 cat mai simplu.
                      Nu ai idee cit de simplu si eficient faceau merc-o-man-ii totul. Electronica simpla, exact cit trebuie. Senzorii sint din generatia solid state, fara ingerinte din Asia. Odata pusa la punct masina, fuge de rupe cu costuri de intretinere decente, facute parca pentru situatia actuala.
                      Am comparat de curind electronica la modulele ABS de la Toyota Avensis break 2,4 benzina si 124, grosimea firelor electrice, grosimea placii de baza pe care sta toata electronica, lacul de protectie, materialul de la mufele din plastic, etc. Se vede diferenta de conceptie si design, dar calitatea executiei si a materialelor este in favoarea vechiturii de 124.
                      Acestea sint citeva din motivele pentru care vreau 124 in configuratia descrisa.

                      Comment


                      • #12
                        Am observat o treaba zilele astea.M-am uitat prin oras,respectiv Cluj,sa vad exemplare de mercedes cobra,bot,si 124 si am constatat cu stupoare ca nu prea mai sunt,mai ales bot si cobra,ce am vazut ,vreo cateva exemplare de cobra cam ramolite.Nu stiu cam care e situatia in alte orase ,dar se pare ca devin din ce in ce mai rare.Teoretic cine detine masini vechi in stare foarte buna sa se bucure din plin ca nu cred ca o sa treaca multi ani pana ce incetul cu incetul o sa dispara de pe sosele.Ar fi pacat...

                        Comment

                        Working...
                        X
                        Logan | Dacia Logan |Anulare DPF