Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Ce consum are Mercedes-ul vostru?

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • W203 180 kompressor, 143 cp, automat, 13%gpl...cu 18,5 litri de gpl (50 de lei) parcurg 140-150 km (50% urban, 50% extraurban) pe benzina dc alimentez de aceeasi suma merg 60-70 km.
    Inca nu am mers doar oras pe gpl pt ca am montat de o saptamana instalatia (cum voi avea noile valori le voi posta). Per total sunt foarte multumit, iar masina merge peste asteptari (pierderea de putere este nesemnificativa...si nu se simte cand trece pe gaz)

    Comment


    • Best of C220, 150 cai, 2004... 4.3l/100km pe bord computer.
      Dar in realitate consuma 6-6.5 l/100km la drum lung mers linistit si in jur de 10 l/100km in oras.
      Consumul aratat in bord este cam 0.4-0.6 l mai mic decat cel real de la pompa.
      Cu E220 2004 150 cai am avut pe bord un consum de 6.4 l/100km Braila-Frankfurt mers linistit cu viteza maxima de 140 km/h.
      De la Frankfurt la Stuttgart am folosit banda din stanga si unde nu era limita am mers cat de tare putea masina 170-220. Tinand cont ca limitari de 90 si 120 erau destule plus doua blocaje, consumul din bord computer a fost un surprinzator 6.7 l/100km pt astia 250 km de autostrada. Si E220 fura cam cu 0.5l la afisare in bord computer fata de calculul la pompa.
      Attached Files
      https://images.spritmonitor.de/689666.png

      Comment


      • Nou test facut cu ocazia mini-excursiei de Pasti. 639 km cu 58 litrii GPL in conditii de "fugareala", serpentine urcate in ture, viteze de "croaziera" de 120-130-140 km/h, unele localitati mici strabatute cat mai rapid posibil, , masina neincarcata cu bagaje (traseul atasat+un drum in ziua urmatoare pana la noua alimentare). Nu am masurat consumul de benzina, estimez undeva la 5-6 litrii... (poate putin mai mult, tinand cont ca am exagerat putin cu turatiile la urcari pe munte). Per total sunt super multumit!

        Last edited by dan500se; 04-18-2015, 14:13 PM.
        W123 280E Blue Green Metallic

        W126 280SE Champagne Metallic
        W126 280SE Black Blue Metallic
        W126 500SE Lapis Blue Metallic
        W126 500SE Midnight Dark Blue

        W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
        W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

        Comment


        • Salutare. Revin cu noutati, am schimbat injectoarele deoarece majoritatea tacaneau si dadeau mult pe retur( cca 20 ml/25 secunde la relanti), actualele dau maxim 5 ml/25 sec si se aude frumos motorul si merge si rotund. Doar ca a crescut iar consumul cu 1 l. La viteza de 90 km/h pe pilot automat imi consuma 5,4 aprox, e bine? La 130 km/h 6,5 l, mi se pare cam mult . Inainte scosesem chiar si 4,1 l la 60 km /h si 4,3 la 85 km/h, doar ca nu tragea masina cum trb si intrerupea cateodata, zgomote la injectoare, etc, cred ca erau semiblocate unele. Ce parere aveti de consum? Mentionez ca in oras imi ia cam 10-11-12 , si am prieteni cu 270 cdi W211 carora le arata 8,5 in bord in oras consumul, maxim 9, ce sa mai cred? Astept pareri

          Comment


          • revin cu noutati

            W 211 2.7 CDI (2003) => am coborat de la cota 1400, la relanti (2,9 consum in 7 km), apoi pana la Comarnic mers normal am ajuns la consum de 4 l, apoi pana la bucuresti i am dat bine, media 140-150 pe pilot, am mers chiar si cu 200 km/h, dar nu aveai unde sa te duci pt ca era aglomerat pe autostrada, in bucuresti am mai facut 50 km si am urcat la 7,5 l, deci e beton....media pe ultimii 1000 km o am de 9,1 litri. Din care am facut 600 in oras. Aveti pozele mai jos
            Attached Files

            Comment


            • W211 2003 kompresor, 5,7 mers lejer pe drum național, foarte mulțumit.
              Attached Files
              Last edited by ceoby; 05-24-2015, 10:49 AM.

              Comment


              • Nu pot sa pun de tableta 2 poze, cam așa aratã centura Dublin, 3 benzi pe sens, 100 pe cruise
                Attached Files

                Comment


                • Ce consum are Mercedes-ul vostru?

                  Eu la w211 2.2cdi 150cp automata am 7.5l media, si merg cam jumate in Bucuresti, jumate naveta la Giurgiu.
                  Ieri am facut : Bucuresti-Urziceni-Braila-Galati-Slobozia-Aut.Soarelui-Bucuresti si am avut media 6.8l cu clima non-stop.
                  Din ce am observat la drum consuma cam 6% la un mers normal ( sub 6% nu vad decat daca merg cu 80-90km ), iar urban, si aici ma refer la Bucuresti am scos 8% mers normal, linistit, dar si 12/14% alergata.
                  In concluzie, cam asta cred ca este consumul la w211 2.2cdi automat, cine spune mai putin cred ca minte un pic[emoji5]️, iar pe de alta parte cred ca e un consum ok pentru acest model.
                  O poza inainte de schimbarea ceasurilor, in drum spre Timisoara...[emoji85]
                  ImageUploadedByTapatalk1432487472.332233.jpg


                  Sent from my Benz
                  Last edited by yanis2222; 05-24-2015, 19:11 PM.

                  Comment


                  • Pe ce portiune de drum ai reusit sa sari de 200si sa nu te ia radarul?

                    Comment


                    • Pe langa Sibiu...[emoji61]🏻


                      Sent from my Benz

                      Comment


                      • Aha pe autostrada?

                        Comment


                        • Dap


                          Sent from my Benz

                          Comment


                          • 1350 km Bucuresti 90%, consum pe BC 9,6%.
                            Targoviste - Bucuresti, weekendul trecut, maxim 110 km/h, consum 5,1%.
                            W210 2.2 cdi manual.
                            https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

                            Comment


                            • W203 200 CDI, 5G-Tronic

                              Last edited by cri.2002; 12-08-2015, 17:44 PM.

                              Comment


                              • Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF