Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

E270/280 4matic vs S320

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • E270/280 4matic vs S320

    ASTEPT PARERI
    si sfaturi.
    vreau sa achizitionez un mercedes..(primul meu mercedes proprietate pers).
    demers am mai tot mers cu E220cdi varianta din 2001.
    m-a impresionat pt ca veneam de la volanul masinilor din grupul VAG - vw,skoda si un a4.
    m-a impresionat mercedes desi (nu eram la volan de data asta) intr-o iarna s-a intors pe gheata la 50 km/h.
    de aceea vreau sa aleg 4 matic la clasa E.
    cautand pe net/...am vazut la pe la aceeasi bani pot gasi in s320 sin 2003.
    acum astept parerile.
    o clasa premium "s" dar...doar tractiune spate...sau un E 4 matic care iar ma va scoate din incurcatura.

  • #2
    salut!
    eu as merge pe varianta S, numai ca trebuie sa te asiguri ca iarna ai cauciucuri de calitate de iarna, sa nu faci rabat la chestia asta.. altfel o poti intoarce la 50km/h muuult mai usor si in plus daca iti adaptezi stilul de condus si tii cont de conditiile de drum nu vei avea probleme, iar S-ul e S.. germanii merg cu tractiune spate linistiti.

    spune si tu ce masini ai gasit (detaliaza) ca sa ne dam cu parerea mai bine.. ca daca e-ul are 70000km si s-ul 120000km ia e-ul

    Comment


    • #3
      pai in mod normal pe la jumatatea lui ianuarie am disponibili banii astia.
      adica in jur de 23-25mii.
      am gasit s320 2003 la 24800.
      si E270 4matic full la 23000.
      prefer si rama pe varianta 280/270 la clasa E fata de aceeasi clasa cu 320.
      consumul este cu totul diferit.
      insa...nu stiu daca S30 are 4matic la varianta 320 sai la 400cdi?
      si inca ceva...diferenta dintre 270 si 280.
      am vazut 280 si variantele fara facelift.

      Comment


      • #4
        in fine...
        oricum aleg varianta de 2004-2005.
        asa ca...
        probaly 280cdi.
        insa consumul imi da ganduri..
        cine stie diferenta intre cele trei modele....anume 270-280(E) si 320 la S.
        nu mi-a zis nimeni...S320 are 4 matic sau doar motorizarea de 400cdi?

        Comment


        • #5
          si S320 CDI se gaseste cu 4matic

          Comment


          • #6
            da?
            hm...
            pe net n-am gasit nik
            probabil ca sunt f rare.
            si apropos...cred ca ia ceva la consum....daca mai e si 4matic.

            Comment


            • #7
              ar fi coolmea sa iau gume sh....
              cu tot cu gume...parca tot nu-i k 4 matic

              Comment


              • #8
                bun 4 matic dar sa nu aibe un inceput de picurici ca face probleme la buget

                Comment


                • #9
                  Mai bine un E220 CDI nou decat un E 280 SH.
                  Daca totusi alegi intre cele doua SH, alege E-ul. Are solutii mai noi pe el, fata de S-ul din 2003.
                  http://img524.imageshack.us/img524/8...nsgalleqr3.jpg

                  Comment


                  • #10
                    adica?
                    defapt...cum adica?
                    detaliaza...

                    pai...
                    aleg 4matic oricum.
                    220cdi nu are 4 matic.
                    asadar ramane 280 sau 270.nu am inteles prea bine diferenta intre 280cdi si 270cdi insa ....am vazut intr-un catalog ca 280 ar avea motor de 3000cm si 270 de aprox 2700.

                    Originally posted by S Klasse View Post
                    Mai bine un E220 CDI nou decat un E 280 SH.
                    Daca totusi alegi intre cele doua SH, alege E-ul. Are solutii mai noi pe el, fata de S-ul din 2003.
                    adica?
                    defapt...cum adica?
                    detaliaza...
                    Last edited by Danny_bb; 12-17-2007, 09:56 AM.

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by euguta
                      pai...
                      aleg 4matic oricum.
                      220cdi nu are 4 matic.
                      asadar ramane 280 sau 270.nu am inteles prea bine diferenta intre 280cdi si 270cdi insa ....am vazut intr-un catalog ca 280 ar avea motor de 3000cm si 270 de aprox 2700.
                      270 cdi si 280 cdi se aseamana doar prin faptul ca sunt motoare diesel commonr-rail , in rest sunt diferite.

                      270 cdi e un motor cu cinci cilindri in linie de generatie mai veche, iar 280 e V6-le 320 cdi doar ca e varianta setata mai mult pe consum decat spre putere.

                      Am vazut ca vrei sa mergi pe varianta 4matic, sincer nu stiu ce sa zic, daca nu mergi des pe la munte in timpul ierni, nu prea se renteaza 4x4 , eu la C de ex. i-am pus gume bune (michelin pilot alpin) si m-am descurcat fara probleme si iarna pe zapada. Inca o chestie , acum ceva vreme , revista promotor a facut un drive-test amanuntit cu E280cdi 4matic si nu prea au fost impresionati, mai ales de cutia de viteze automatica in 5 trepte care dupa spusele lor , reactioneaza cam greu la kickdown.

                      Depinde si unde vrei sa o folosesti , daca vei circula mult cu ea prin oras nu prea iti recomand S-ul din cauza dimensiunilor dar ar fi foarte frumos un S320 facelift. S400 CDI nu cred ca se merita , are in plus doar 40 cp, insa diferenta se vede la consum.

                      Daca doresti, iti dau un numar de telefon al unui tip (vorbeste romaneste) de la un centru MB din Munchen, are oferte foarte atractive pentru masini rulate aflate in stare buna.
                      '90 G300 TD - W460
                      '01 C220 CDI - W203
                      '08 SLK 350 - R171
                      '06 S320 CDI - W221
                      '08 ML320 CDI - W164

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by Bogdanc View Post
                        270 cdi si 280 cdi se aseamana doar prin faptul ca sunt motoare diesel commonr-rail , in rest sunt diferite.

                        270 cdi e un motor cu cinci cilindri in linie de generatie mai veche, iar 280 e V6-le 320 cdi doar ca e varianta setata mai mult pe consum decat spre putere.

                        Am vazut ca vrei sa mergi pe varianta 4matic, sincer nu stiu ce sa zic, daca nu mergi des pe la munte in timpul ierni, nu prea se renteaza 4x4 , eu la C de ex. i-am pus gume bune (michelin pilot alpin) si m-am descurcat fara probleme si iarna pe zapada. Inca o chestie , acum ceva vreme , revista promotor a facut un drive-test amanuntit cu E280cdi 4matic si nu prea au fost impresionati, mai ales de cutia de viteze automatica in 5 trepte care dupa spusele lor , reactioneaza cam greu la kickdown.

                        Depinde si unde vrei sa o folosesti , daca vei circula mult cu ea prin oras nu prea iti recomand S-ul din cauza dimensiunilor dar ar fi foarte frumos un S320 facelift. S400 CDI nu cred ca se merita , are in plus doar 40 cp, insa diferenta se vede la consum.

                        Daca doresti, iti dau un numar de telefon al unui tip (vorbeste romaneste) de la un centru MB din Munchen, are oferte foarte atractive pentru masini rulate aflate in stare buna.
                        scuze
                        am lipsit o vreme
                        pai vreau nr normaly
                        trimiti pe privat?
                        te rog
                        pai...
                        inca mai caut masina
                        am gasit ceva in germania cand am fosta cum o sapt.
                        270cdi4matic.
                        insa...
                        nu m-a impresionat
                        nu e dif intre 220 si 270
                        foarte mica...aproape insesizabila.

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by euguta View Post
                          scuze
                          am lipsit o vreme
                          pai vreau nr normaly
                          trimiti pe privat?
                          te rog
                          pai...
                          inca mai caut masina
                          am gasit ceva in germania cand am fosta cum o sapt.
                          270cdi4matic.
                          insa...
                          nu m-a impresionat
                          nu e dif intre 220 si 270
                          foarte mica...aproape insesizabila.
                          Pai si care nu te-a impresionat E 270 CDI 4matic V10 sau cel V6?
                          Mercedes-Benz.The technology of seduction.

                          Comment

                          Working...
                          X
                          Logan | Dacia Logan |Anulare DPF