Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Am gasit-o busita in parcare

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Am gasit-o busita in parcare

    Hello again!Stiindu-ma un tip ghinionist am de obicei mereu grija sa imi parchez masina cu maxim de precautie,astfel incat sa nu prea aiba cum sa o loveasca altii care ar fi in trecere pe acolo.Am facut odata exceptie in trecut si am gasit-o lovita.Acum 2 zile,fiind foarte murdara,am zis sa ma mai risc odata si sa nu o mai las sub copacul unde o puneam de obicei,asa ca am pus-o pe marginea unei stradutze nu f departe de emergenta acesteia in strada mai mare.Bineinteles ca a doua zi am gasit-o cu portiera spate stanga si aripa spate stanga putin "sifonate".Omul in cauza mi-a lasat numarul de telefon,am mers cu el la politie,acolo altele belele: el imi lovise masina cu remorca unui tractor,remorca care nu are RCA dar are casco,tractorul insa are RCA.Mi-a dat copia dupa RCA-ul tractorului,dar politistul mi-a zis ca e putin probabil sa ma despagubeasca firma de asigurari dupa RCA-ul tractorului.Am acum un proces verbal de constatare,o autorizatie de reparatie si copia dupa RCA-ul tractorului.
    Partea buna este ca pe procesul verbal nu specifica ca m-a lovit cu remorca,scrie doar ca "a condus auto nr xxx avand remorca nr yyy nu s-a asigurat la schimbarea directiei de mers in viraj intrand in coliziune cu auto vs-99-ser,parcat.
    Nu stiu ce am acum de facut,unde trebuie sa ma duc.La societatea de asigurari?La un service?
    MÃREAȚA COBRA

  • #2
    Mergi la un service si obtine o cotatie de pret pt. reparatie dupa care du-te la societatea de asigurari. De preferat sa spui ca nu ai fost de fata la accident deci n-ai de unde sa stii cum a lovit'o, doar ca a lovit'o si atat.

    Ce societate de asigurari are?
    Aerodynamics are for people who can't build engines.
    Enzo Ferrari

    Comment


    • #3
      esti culmea...
      Diagnoza Star, reparatii mecanica si electrica pentru auto fabricate dupa 1995.

      Comment


      • #4
        Adevarul e ca in ultimele zile arata mai bine. Se pare ca era mult prea bine...

        Comment


        • #5
          In primul rand dupa ce ai procesul verbal de la politie trebuie sa anunti societatea de asigurari la care are tractorul RCA.
          Cei da la societatea de asigurari trebuie sa constate si ei dauna, sa faca poze, iar daca e cazul impreuna cu societatea de asigurari se merge la un service pentru a se face constatarea de dauna, dupa care ei vor spune ce service-uri sant agreeate de societatea lor in vederea reparatiei.
          Unele societati de asigurari au pretentia sa-i anunti in 48 de ore de la accident, altele in 4 zile lucratoare, etc. Eu cred ca cu cat te prezinti mai repede, cu atat mai bine, macar da un telefon la respectiva societate de asigurari.
          Majoritatea societatilor de asigurari cer ca asiguratul lor (vinovatul) sa le dea personal si lor o declaratie cum ca sa-ntamplat.
          Atentie la pozele ce le face ala de la asigurari, exemplu... http://www.clubmercedes.ro/atentie-l...ari-t2191.html
          Last edited by orca; 04-16-2008, 18:16 PM.
          .. ________ ..
          o/____https://www.clubmercedes.ro/core/ima...ilies/cool.png____\o
          (Oo\==/oO)
          ..U...............U.
          Ma plimb dimineata ca sa fiu liber dupa amiaza si sunt de acord cu orice afacere care nu degenereaza in munca.
          http://img99.imageshack.us/img99/342...icuminejg5.gif

          Comment


          • #6
            Daca ai casco la masina poti sa-ti repari masina pe el si apoi ei or sa-si recupereze paguba dand in judecata pe toata lumea in stanga si-n dreapta.
            Toti sunt niste hoti!

            Comment


            • #7
              Tipul cu tractorul are RCA la Allianz Tiriac.Sper sa iasa bine.
              Daca cumva astia vor refuza sa imi repare masina pe motiv ca remorca nu avea RCA si atunci voi apela la CASCO-ul remorcii,dar pe procesul verbal de la politie nu este trecuta decat asigurarea RCA nu si numarul si seria celei CASCO.
              Last edited by ionutz_ng; 04-16-2008, 18:25 PM.
              MÃREAȚA COBRA

              Comment


              • #8
                Casco-ul remorcii nu are nici o treaba cu dauna. Doar rca-ul te poate despagubi. Sau daca ai tu casco, repari masina pe casco si apoi ei recupereaza banii.
                Stop accidentelor!
                Viata are prioritate!

                Comment


                • #9
                  Corect, remorca poate sa aiba casco si de 10 ori ca nu te ajuta. Vorbeste cu omul si nu pomenitzi nimic de lovitul cu remorca, daca nu pricepe explicai ca-l dai in judecata sa-ti recuperezi paguba.
                  Eu totusi cred ca remorcile nu au RCA, mai ales ca RCA-ul se plateste in functie de cmc motor, iar remorca neam cmc.
                  .. ________ ..
                  o/____https://www.clubmercedes.ro/core/ima...ilies/cool.png____\o
                  (Oo\==/oO)
                  ..U...............U.
                  Ma plimb dimineata ca sa fiu liber dupa amiaza si sunt de acord cu orice afacere care nu degenereaza in munca.
                  http://img99.imageshack.us/img99/342...icuminejg5.gif

                  Comment


                  • #10
                    Orice remorca merge pe asigurarea vehiculului tragator. Ca-i remorca in mortzii mamii ei, singura pe strada n-are cum merge, sa provoace accidente ca idioata...

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by doktor4carz View Post
                      Orice remorca merge pe asigurarea vehiculului tragator. Ca-i remorca in mortzii mamii ei, singura pe strada n-are cum merge, sa provoace accidente ca idioata...
                      nu stiu cum e legea dar e tare rau asta
                      Diagnoza Star, reparatii mecanica si electrica pentru auto fabricate dupa 1995.

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by doktor4carz View Post
                        Orice remorca merge pe asigurarea vehiculului tragator. Ca-i remorca in mortzii mamii ei, singura pe strada n-are cum merge, sa provoace accidente ca idioata...
                        Asa mi se pare si mie logic,da ce te faci ca omu avea si alta remorca care avea asigurare pe ea,dar nu avea pe asta cu care m-a lovit pe mine!in plus politaiul a trecut in porcesul verbal si seria si numarul asigurarii RCA-ului remorcii aleia,dar cand m-am uitat acasa,gresise ultima cifra!!!!Pusese 22 in loc de 23 cu care se terminase numarul rca-ului celelalte remorci.Mi se pare o tampenie crasa care vreau sa se termine cat mai repede si apoi sa se consfinteasca cu vanzarea acestei masini si cumpararea unui cobran fioros.Vreau un tanc de cobra de care sa nu-mi mai pese ca mi-a fost lovita strambata busita.Poate ma ajuta Carmine si imi gaseste el una cu 20 de milioane.
                        MÃREAȚA COBRA

                        Comment


                        • #13
                          Se face RCA separat pentru remorca (sau semiremorca), asta de anul trecut ,de cand RCA este si carte verde.
                          Nici intr-un caz nu spune ca a fost lovita cu remorca, abia asteapta cei de la asigurari sa fie ceva in neregula .... si sa nu dea banii .... stiu, si eu am de furca cu ei ...
                          Depinde ce scrie si in procesul verbal, daca scrie ca a mers in marsarier sa nu deduca ei ca asa s-a intamplat.
                          In rest,daca asta-i clara, cu Allianz Tiriac nu o sa ai probleme, e printre cele mai bine cotate societati de asigurari.
                          ionut_ng , tare se mai inveseleste fiica mea (2,5ani) cand iti vede avatarul ....
                          Last edited by ic252; 04-16-2008, 22:15 PM.
                          MB 380SE 2.6

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by ic252 View Post
                            ionut_ng , tare se mai inveseleste fiica mea (2,5ani) cand iti vede avatarul ....
                            Sa-ti creasca mare,sanatoasa si fericita!
                            MÃREAȚA COBRA

                            Comment


                            • #15
                              Multumesc
                              MB 380SE 2.6

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF