Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Cumparare Mercedes "de afara"

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cumparare Mercedes "de afara"

    Salut.Am o intrebare.
    Vreau sa-mi iau un MERC adus de afara si nu stiu de ce acte am nevoie...
    Ma puteti ajuta?
    Cred ca e radiata din Germania si se pare ca are "brief". (nu stiu ce-i acela )
    Proprietarul actual e din Romania.
    Pot sa fac contract vanzare cumparare cu el?
    E valabil in Romania?

  • #2
    Originally posted by alex-mb View Post
    Salut.Am o intrebare.
    Vreau sa-mi iau un MERC adus de afara si nu stiu de ce acte am nevoie...
    Ma puteti ajuta?
    Cred ca e radiata din Germania si se pare ca are "brief". (nu stiu ce-i acela )
    Proprietarul actual e din Romania.
    Pot sa fac contract vanzare cumparare cu el?
    E valabil in Romania?
    Cumperi masina de la cineva care aduce masini sau de la unul care are masina cu numere de germania si locuieste in romania?
    DIESEL FAN

    Comment


    • #3
      Masina a fost adusa din Germania de un cetatean care locuieste in Romania.A umblat cu nr straine dupa care masina a fost radiata de acolo.Nu e bisnitar de masini.
      A spus ca are toate actele dar eu nu stiu care sunt cele necesare.
      Daca as cumpara eu o masina de afara cum ar trebui sa procedez?

      Comment


      • #4
        Pai conteaza cand a cumparat-o si cand a radiat-o, motivul (ex.export), in ce Land din Germania (nu toti elibereaza actele in acelasi fel). In principiu ar trebui sa aibe : Fahrzeugbrief, Zulassungsbescheinigung-I, Zulassungsbescheinigung Teil II, si un Kaufvertrag (contract de vanzare-cumparare sau Factura de cumparare, care trbuie sa ti-o dea tie), si in baza caruia poate sa-ti vanda el tie acum incheiind un contract de vanzare cumparare intre voi. Trebuie sa-ti mai dea si numerele/tablele nemtesti, daca nu le mai are trebuie sa declare in fata politistului de la inmatriculari unde sant si cum a adus masina. Cred ca cel mai bine ar fi sa mergi cu el la o firma de intermediere inmatriculari sa vada exact ce acte are.

        Fahrzeugschein


        Fahrzeugbrief




        Zulassungsbescheinigung-I





        Zulassungsbescheinigung Teil II


        Kaufvertrag (Acesta este doar un model contract de vanzare-cumparare, el poate fi/arata in alte diferite sute de modele/feluri)
        .. ________ ..
        o/____https://www.clubmercedes.ro/core/ima...ilies/cool.png____\o
        (Oo\==/oO)
        ..U...............U.
        Ma plimb dimineata ca sa fiu liber dupa amiaza si sunt de acord cu orice afacere care nu degenereaza in munca.
        http://img99.imageshack.us/img99/342...icuminejg5.gif

        Comment


        • #5
          In completare ...
          INMATRICULARE PERMANENTA VEHICUL UZAT - IMPORTAT
          Documente necesare :
          a)cererea solicitantului. In cazul Inscrierii In certificatul de Inmatriculare si a altei persoane care poate folosi vehiculul In virtutea unui drept legal, altul decat cel de proprietate, proprietarul va mentiona solicitarea explicita In cerere;
          b)fisa de Inmatriculare a vehiculului, al carei model este stabilit conform reglementarilor legale, completata cu datele proprietarului si avand viza organului fiscal competent al autoritatii administratiei publice locale. In cazul Inscrierii In certificatul de Inmatriculare si a altei persoane, se va depune si fisa de Inmatriculare completata cu datele si semnatura acesteia precum si copia actului de identitate. In cazul In care proprietarul vehiculului este o societate de leasing, este obligatorie mentionarea In certificatul de Inmatriculare si a datelor de identificare a utilizatorului;
          c)cartea de identitate a vehiculului, in original si copie;
          d)documentul care atesta dreptul de proprietate al solicitantului asupra autovehiculului sau remorcii, In original si In copie;
          e)actul de identitate al solicitantului, In original si In copie;
          f)dovada de efectuare a inspectiei tehnice periodice, In termenul de valabilitate al acesteia;
          g)copia documentului de asigurare obligatorie de raspundere civila pentru prejudicii produse prin accidente de circulatie, In termenul de valabilitate al acesteia;
          h)dovada de efectuare a formalitatilor vamale de import definitiv, In original sau copie legalizata a acesteia;
          i)dovada platii taxei speciale pentru autoturisme si vehicule, aflate la prima inmatriculare in Romania;
          j)dovada de plata a taxei de Inmatriculare, stabilita potrivit legii;
          k)dovada de plata a contravalorii certificatului de Inmatriculare;
          l)dovada de plata a contravalorii placutelor cu numar de Inmatriculare;
          m)certificatul de autenticitate al vehiculului In termenul de valabilitate;
          n)documentele de Inmatriculare eliberate de autoritatile straine, In original, precum si placutele cu numarul de Inmatriculare;
          o)procura speciala, dupa caz.
          p)În cazul vehiculelor radiate în strainatate este necesara prezentarea documentului doveditor al radierii (original si traducere în limba româna, cu legalizarea semnaturii traducatorului de catre notarul public) si documentele aferente transportului vehiculului în România.

          Documentele originale prevazute la lit. c) si d) se restituie pe loc, dupa confruntarea copiilor cu acestea. Cartea de identitate a vehiculului se restituie odata cu predarea certificatului de Inmatriculare a vehiculului si a placutelor cu numarul de Inmatriculare.

          Persoana juridica solicitanta a Inmatricularii trebuie sa depuna la serviciul public comunitar regim permise de conducere si Inmatriculare a vehiculelor competent, pe langa documentele prevazute la alin. (1) si acte care sa ateste dobandirea personalitatii juridice, denumirea, sediul si reprezentantul legal, In copie. Pentru entitati care nu au personalitate juridica (notari, avocati), In afara documentelor mai sus-mentionate, acestea vor prezenta copia actului de Infiintare sau a autorizatiei de functionare/Inregistrare (ex. decizia baroului pentru avocati, decizia Camerei Notarilor Publici pentru notari, certificat de Inregistrare eliberat de Directia de Sanatate Publica, In cazul cabinetelor medicale individuale) si copia certificatului de Inregistrare fiscala.

          Pentru mai multe detalii arunca o privire aici.
          http://goo.gl/YDT4L

          Comment


          • #6
            Nu am mai cumparat masina pana la urma.Ceva nu era in regula cu ea.Iar vanzatorul se purta destul de ciudat!
            Nu stiu ce putea sa fie problema dar am renuntat fiindca nu aveam nevoie de neplaceri si oricum mai sunt destule alte masini.
            Multumesc oricum pentru informatii.

            Comment


            • #7
              Daca vrei sa-ti cumperi mertzan de afara mai bine te duci tu personal.Gasesti masini bune si bine intretinute la super preturi,dar atentie evita arabii si turcii ,incearca sa gasesti la nemti ,sunt seriosi si au grija de masini.Turcii si arabii le smecheresc km si motorul.Eu am luat de la o firma din berlin un c 180 kombi din 1998 la 5500 euro,super masina la RAR au zis ca-i superba si f bine intretinuta ,nu prea le venea sa creada ca o masina de 10 ani arata asa si merge super.(benzina) Sunt fericit ca am reusit sa-mi iau asa masina !I-ti doresc si tie multa bafta!

              Comment


              • #8
                Vreau sa cumpar un C 220CDI sau C 270CDI din anii 2002-2003 din Germania si sa circul cu el in RO cu numere de Germania pana se clarifica cu taxa la noi. Stiu ca se poate, dar nu stiu la ce costuri ajung. Adica cat e asigurarea acolo pt modelele astea si daca mai trebuie sa platesc pe acolo altceva. Daca stie cineva care a mai facut treaba asta, sa imi spuna care ar fi pasii.
                Care e durata maxima pe care se dau numere provizorii de acolo, si la fel, cam cat m-ar costa. Multumesc

                Comment

                Working...
                X
                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF