Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Mi-au furat stema !! Cum o schimb?

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Mi-au furat stema !! Cum o schimb?

    Buna ziua, in cursul zilei de ieri...doar cat am lasat masina 15min intr-o zona cat de cat centrala din oras, m-am trezit cu stema lipsa...pe moment m-au luat niste nervi....dar mi-am revenit, amintidu-mi ca aveam in garaj o alta stema de mb luata cu anii in urma gandindu-ma preventiv la aceasta zii neagra pt. masina mea.
    Asadar, "individul" care a ciordit stema, a luat sigla cu tot cu acea bila sferica ( nu a rupt-o), lasandu-mi in capota "baza" pe care este instalata sigla cu acea bila sferica...

    M-am tot uitat azi sub capota sa vad cum scot acea baza...dar nu imi dau seama cum e prinsa de capota, parca e lipita....sau daca nu se poate scoate, imi pot pune doar acea bila sferica inpoi?
    MB W211 E 270 CDI 210Cp 480Nm BT 89SPP

  • #2
    In principiu trebuie sa deschizi capota, si sa rotesti un suport (10 secunde dureaza maxim).

    Am niste poze de cand mi-au furat-o pe a mea. Eu m-am chinuit sa o refac pe suportul original. Din pacate nu apare in poze piesa care se roteste cand o dai jos, dar poti sa-ti spun ca venea in spatele piesei de la poza 3. Sper sa te ajute.
    Attached Files
    ...

    Comment


    • #3
      Ms luxian de informatiile pretioase...
      Acum drept vorbind , imi cam prind urechile sa transfer doar stema si acea bila pe care sta stema pe suportul din capota....stema de rezerva o am de multi ani, provine de pe un e-klasse w124 '94-'95, in principiu ar parea sa fie la fel...dar sunt si ceva diferente...
      Si ma gandeam ca ar fii mai simplu daca as lua-o din reprezentanta, si sa o schimb cu totul...?
      MB W211 E 270 CDI 210Cp 480Nm BT 89SPP

      Comment


      • #4
        Pretul in reprezentanta e 100 si ceva de lei (din cate imi amintesc), pretul la aia turceasca de am luat-o eu e 30 de lei.

        Din pacate sunt la munca momentan, cand ajung acasa, poate iti mai fac cateva poze, si iti explic mai pe larg cum sa faci transferul (sa pastrezi suportul original).

        Daca o sa dai jos stema furata ai sa te prinzi de sistem. Arcul acela cu un carlig trebuie comprimat cu o surubelnita, astfel incat sa treaca prin biluta suport si sa-l poti trece prin piciorul de la steluta.

        Operatia nu dureaza foarte mult, doar ca trebuie sa ai pe cineva care sa te ajute (unul care sa comprime arcul, si celalat sa potriveasca biluta si sa tina steluta).
        ...

        Comment


        • #5
          Romania Furturi inutile

          Am patit acelasi lucru. Am luat stema veche Am dat o gaura de 2,5mm putin oblic sa prinda cca 8mm Am luat un surub de M8mm pt lemn cu cap semi rotund si am dat o gaura de 2,5mm. Am facut filete interioare de M3. Un surub de M3 cu 16mm lungime imbacsit cu EPOXI METAL 2 componente transparent si am marit un pic gaura din emblema -M12mm - Acum este foarte fixa. Vom vedea cand o vor rupe romanii. Pardon Vecinii Dragi Si Buni

          Comment


          • #6
            Eu am rezolvat prin schimbarea uneia noi. Am mai cumparat una, sa fie de rezerva...
            MB W211 E 270 CDI 210Cp 480Nm BT 89SPP

            Comment


            • #7
              de unde pot cumapra si eu o stema de w124? nu ma intereseaza originala..

              Comment


              • #8
                Reprezentanta 100/ si de lei,bazar 30-50lei, net...

                Comment


                • #9
                  ...sau targ Vitan 15-20 lei turkey.

                  Comment


                  • #10
                    Oare in Timisoara unde gasim din astea turcesti ieftine? Ca si la mine lipseste cu desavarsire "tzinta".Si nu as pune originala sa ma trezesc fara ea :P

                    Comment


                    • #11
                      Fa investigatii si vezi. Daca nu, retine pretul celei mai ieftine si vezi daca iesi mai bine sa o primesti de la Bucuresti.

                      Comment


                      • #12
                        @Totel: eu acum un an am găsit în Mehala, pe undeva pe la tarabele alea din spate, 27 lei parcă.
                        ...

                        Comment


                        • #13
                          Super, sambata dau o tura! Merci.

                          Comment


                          • #14
                            Salut,

                            Sau puteti merge la o benzinarie OMV care are spalatorie cu perii automate, sigur va vor rupe stema acele perii, avantajul este ca OMV-ul deconteaza stema originala la reprezentanta, eu asa am patit dar fara a stii initial, binenteles trebuie sa ai o stema chiar si lipita-turceasca initial, la mine stema a fost la reprezentanta undeva la 180 ron cu tot cu montat, initial avand neoriginala.

                            Comment


                            • #15
                              Buna buna asta, e bine de stiut pe viitor...

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF