Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Impozite/Asigurari 2010&2011

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    Prolema tarii noastre a fost ca de cand lumea guvernantii n-au stiu sa faca bani decat punand taxe. Suntem condusi de o gasca de contabili psihopati, nu de economisti. Normal ca daca monsieur Boc intreaba contopistu' de la finante ce e de facut ala vine cu un calcul halucinant de genul: atatia cetateni au masini de atatia ccm, marim taxa cu atata, obtinem atata. De fapt obtin o gramada de masini radiate sau vandute doar "fiscal", deci vor incasa mai putin decat inainte de luarea acestei masuri. E absolut inutil sa impui un impozit de 40 de milioane unui om care face banii astia in 5 luni. Unde mai pui ca si primariile isi vor calcula bugetul pe baza "multimii de bani" scosi de pe urma noilor impozite, pentru ca sa se pomeneasca ca n-au nici un sfert din ei. Pe langa asta, au pus pe butuci nenumarati legumicultori care foloseau ca baza de transport veteranul Aro 24, acum la fel de scump ca un Rolls Royce. Total aberant si absurd, dar in tara curvelor cu Vuiton ajunse ministri e probabil normal.
    Francezii au calculat impozitul auto intotdeauna in "cai fiscali", adica dupa puterea motoarelor, nu dupa cilindree - oare nu putem trage vreun parlamentar de maneca pentru un proiect in acest sens? Sau chiar o actiune la CEDO.
    La astia li s-a rupt de toate demonstratiile si grevele, credeti ca o sa se sinchiseasca de greva fiscala?
    In plus ne mai bagam si noi, astia de jos bete in roate. Politistul afectat de reducerile bugetare tot mai sta la panda dupa Dacia cu 3 prezoane la roti neconforme cu UE sau Aro 24 care nu mai e de bon-ton de parca lubenitele trebuie duse musai cu Q7 - asa ca pana la urma ne-o facem si cu mana noastra.
    As vrea sa vad o legiune de olteni cu Aro-urile fumegande trecand sfidator cu numere de Bulgaria...

    Comment


    • #77
      Buna seara.Din surse neoficiale ()dar de foarte mare incredere) incepand cu luna februarie 2011 asigurarea si impozitul se vor plati in acelasi timp (in acest fel se vor colecta atat de mult doritele taxe catre domnii patrono de Citroen pansat).Pana aici poate nimic naspa dar.....baiatul are c180.Pentru care va plati 1800 ron/an (asigurare si impozit/an).Fata de circa 860 acum (asigurare si impozit/an).Asta ca se "aliniem" cu lumea civilizata.
      Puteti sa va rasculati...e doar un zvon dar e de la o ruda din finante.

      Comment


      • #78
        Originally posted by W123SB View Post
        oare nu putem trage vreun parlamentar de maneca pentru un proiect in acest sens?
        Daca nu ma inseala memoria, in anul de gratie 2008 s-a votat uninominal. Deci, teoretic, putem "trage de maneca" parlamentarul din colegiul nostru pe care noi l-am trimis la capitala sa ne reprezinte.
        Problema e ca cel care l-am votat eu si a ajuns in parlament acum nu mai e pedelist(e independent) deci nu mai e la ciolan. Pana mea

        Comment


        • #79
          Dada, e mai ok impozitul pe putere decat cel pe capacitate, da sa vedeti cum o sa sara imediat posesorii de "douamiuri unflate cu turbo" ce au mai multi cai decat un 3.5 normal.
          Si in plus, la cat sunt astia de Gunoaie! sigur o sa fie ceva de genu: pana in 50kw cam 400Ron/an, 50-100kw vo 900Ron/an, 100-150kw minim 2000Ron/an, 150-200kw minim 5000Ron/an si peste 200kw mi-i si frica sa dau o cifra ca sa nu mi se strice tasta 0(zero) .....d-aia e bun G-u ca la ala nu tre sa platesti impozit, ca nu te poate opri nici un logan din tara asta, sau chiar nici toate la un loc sau ramane solutia mutatului la tzara unde cumperi o casa cu impozitul de la un S-klasse si un G-u cu motoare serioase pe 2 ani!
          Last edited by NinjaV12; 11-30-2010, 11:48 AM.
          Nu o sa cumpar masina noua in veci atata timp cat ne mai mintiti cu poluarea motoarelor termice...pai atunci faceti masini electrice ieftine, si nu mai veniti cu povesti pt pesti ca nu merita sau nu tin sau blah blah ca de aia ies scumpe!!!

          Comment


          • #80
            Salut Ninja, vad ca esti ardelean, stii cumva cum e cu taxele auto in Ungaria? Adica daca am o casuta acolo. Scuze daca ies putin din topic!

            Comment


            • #81
              ElCid, eu am vorbit cu prieteni care merg des in ungaria si chiar cu cei care au masini pe ungaria si a zis ca nu-i mai ok decat la noi... nu faci mare branza.

              Comment


              • #82
                Originally posted by ElCid View Post
                Salut Ninja, vad ca esti ardelean, stii cumva cum e cu taxele auto in Ungaria? Adica daca am o casuta acolo. Scuze daca ies putin din topic!
                Originally posted by crstn_savu View Post
                ElCid, eu am vorbit cu prieteni care merg des in ungaria si chiar cu cei care au masini pe ungaria si a zis ca nu-i mai ok decat la noi... nu faci mare branza.
                Sa fim precisi...Am cunostinte in Ungaria si stiu cum se platesc impozitele pe acolo.
                Daca ai casa acolo e foarte simplu sa-ti treci o masina pe numele tau pe domiciliul din Ungaria. Atentie! A se intelege sa cumperi o masina DIN Ungaria, nu sa o inmatriculezi acolo pe cea inscrisa in Romania (si la ei mai exista ceva taxa de prima inmatriculare). (am vrut sa fac eu personal aceasta "smecherie", pe numele unei cunostinte)

                Am tot spus peste tot (pe unde se discuta despre impozite) ca sistemul din Ungaria este cel mai potrivit pentru Impozit: valoare impozitului scade proportional cu cresterea varstei masinii.

                Normal ca la o masina (mai)noua impozitul sa fie putin mai mare ca la noi (in fond si nivelul de trai e mai mare).

                Dar la masina ca a mea (500SE din 91, pentru care am vrut sa gasesc corespondenta) impozitul nu depasea 10 mil. Mai vine in discutie asigurarea si un fel de carte verde (impozit pe fum...sau cum ii zice mai nou), plus ca era pe vremuri la ei si un fel de impozit pe greutate (niciodata nu am inteles cum vina asta...).

                Prin Arad sunt foarte multe masini cu numere de Ungaria (vs cele din Bulgaria) mai ales datorita faptului ca multi romani si-au luat case aproape de frontiera . (apropo: si impozitul pe case e mai mic la ei...)
                W123 280E Blue Green Metallic

                W126 280SE Champagne Metallic
                W126 280SE Black Blue Metallic
                W126 500SE Lapis Blue Metallic
                W126 500SE Midnight Dark Blue

                W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
                W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

                Comment


                • #83
                  Originally posted by ElCid View Post
                  Salut Ninja, vad ca esti ardelean, stii cumva cum e cu taxele auto in Ungaria? Adica daca am o casuta acolo. Scuze daca ies putin din topic!
                  Daca ai o casuta acolo te-ai cam scos cu putina umblatura....numai ca, trebuie sa iti faci buletin pe adresa respectiva, si pt asta iti tre drept de rezidenta in Ungaria, ceea ce nu e chiar asa de greu de obtinut. Acolo este o lege cu Young-timere, si anume masini care sunt intre 20 si 30 de ani, pe care platesti un impozit si asigurare fantastic de mic in comparatie cu alta masina de genu care nu a aplicat pt asa ceva.
                  Nu o sa cumpar masina noua in veci atata timp cat ne mai mintiti cu poluarea motoarelor termice...pai atunci faceti masini electrice ieftine, si nu mai veniti cu povesti pt pesti ca nu merita sau nu tin sau blah blah ca de aia ies scumpe!!!

                  Comment


                  • #84
                    Originally posted by dan500se View Post

                    plus ca era pe vremuri la ei si un fel de impozit pe greutate (niciodata nu am inteles cum vina asta...).

                    Prin Arad sunt foarte multe masini cu numere de Ungaria (vs cele din Bulgaria) mai ales datorita faptului ca multi romani si-au luat case aproape de frontiera . (apropo: si impozitul pe case e mai mic la ei...)
                    Pai de ex pot sa-ti spun ca, in India impozitul se diferentiaza in functie de lungimea masinii, si parca si in Japonia se pune o suprataza pt masinile ce depasesc 5m in lungime(chestie legata de parcari si aglomeratie cred)

                    Pai cam totul e mai ieftin la ei.....d-aici si nivelul de trai mai mare chiar daca salariile lor mai ales acuma pe criza nu-s mult mai mari decat la noi!
                    Nu o sa cumpar masina noua in veci atata timp cat ne mai mintiti cu poluarea motoarelor termice...pai atunci faceti masini electrice ieftine, si nu mai veniti cu povesti pt pesti ca nu merita sau nu tin sau blah blah ca de aia ies scumpe!!!

                    Comment


                    • #85
                      Multumesc baieti! Mai vad cum fac, dar ma cam bate gandul sa ma mut in Ungaria. Mai vedem!

                      Comment


                      • #86
                        E-ul meu a primit azi asigurare pe 6 luni la Asirom care a costat 354 lei.{2685cmc,pers.jurid}

                        sigpic

                        "Sunt printre voi,dar nu sunt unul dintre voi"

                        Comment


                        • #87
                          Asigurare pentru W126 280SE din 1985. 2747 cmc, 136 Kw, permis de peste zece ani, varsta peste 30 de ani impliniti, Judetul Arad : 219 lei pe 6 luni!

                          Impozitul...e ON HOLD! Il platesc...candva!
                          W123 280E Blue Green Metallic

                          W126 280SE Champagne Metallic
                          W126 280SE Black Blue Metallic
                          W126 500SE Lapis Blue Metallic
                          W126 500SE Midnight Dark Blue

                          W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
                          W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

                          Comment


                          • #88
                            Asigurare pe un an, la w124 200D, 308 Ron, impozit 162 Ron ( cu bonificatie ). Desii preferam un motor mai mare, consider ca e o situatie de compromis, deoarece nu se merita sa platesc hotilor mai mult. Ca tot nu primesc nimic in schimb!

                            Comment


                            • #89
                              Originally posted by dan500se View Post
                              Asigurare pentru W126 280SE din 1985. 2747 cmc, 136 Kw, permis de peste zece ani, varsta peste 30 de ani impliniti, Judetul Arad : 219 lei pe 6 luni!

                              Impozitul...e ON HOLD! Il platesc...candva!
                              La 2.8 nu-i asa de nesimtit de mult, vo 14-15mil fara penalizari; iar pretul asigurarii iarasi e foarte bun...
                              Nu o sa cumpar masina noua in veci atata timp cat ne mai mintiti cu poluarea motoarelor termice...pai atunci faceti masini electrice ieftine, si nu mai veniti cu povesti pt pesti ca nu merita sau nu tin sau blah blah ca de aia ies scumpe!!!

                              Comment


                              • #90
                                Originally posted by NinjaV12 View Post
                                La 2.8 nu-i asa de nesimtit de mult...
                                De fapt e 1960...fara penalizari...
                                W123 280E Blue Green Metallic

                                W126 280SE Champagne Metallic
                                W126 280SE Black Blue Metallic
                                W126 500SE Lapis Blue Metallic
                                W126 500SE Midnight Dark Blue

                                W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
                                W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF