Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Contestatie

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Contestatie

    Salut...Mergeam pe interzis cand un domn a iesit din stanga mea si ma lovit,bun,am mers la politie...l-a scos pe el vinovat pt "neacordarea prioritatii de reapta" pentru ca nam stiut niciunul ca ii interzis si i-a luat carnetul 60 de zile parca,dupa 5 zile omu s-a trezit sa depuna contestatie si cei de la asigurari nu vor sa-mi dea banii pana nu se rezolva problema cu contestatia.Ce s-ar putea intampla cu contestatia asta?Se ajunge undeva sau tot el ramane vinovat,pentru ca a semnat procesul verbal facut de politzaiul constatator si nu am specificat cu exactitate strada pe care a avut loc accidentul "strada laturalnica ******"?

  • #2
    Originally posted by Benone View Post
    Salut...Mergeam pe interzis cand un domn a iesit din stanga mea si ma lovit,bun,am mers la politie...l-a scos pe el vinovat pt "neacordarea prioritatii de reapta" pentru ca nam stiut niciunul ca ii interzis si i-a luat carnetul 60 de zile parca,dupa 5 zile omu s-a trezit sa depuna contestatie si cei de la asigurari nu vor sa-mi dea banii pana nu se rezolva problema cu contestatia.Ce s-ar putea intampla cu contestatia asta?Se ajunge undeva sau tot el ramane vinovat,pentru ca a semnat procesul verbal facut de politzaiul constatator si nu am specificat cu exactitate strada pe care a avut loc accidentul "strada laturalnica ******"?
    In astfel de cazuri de obicei sunt sanctionati ambii participanti: el vinovat pt. accident cum probabil ca a si constatat 'organul'; si apoi tu sanctionat pentru acces pe un tronson de strada interzis pentru circulatia din respectivul sens (cu sens unic).

    Am vazut multe cat timp am facut taximetrie dar contestatia lui ,teoretic, nu are nici o sansa (daca el este un muritor de rand) iar raspunsul in urma ei trebuie sa fie acelasi;
    Este normal ca asiguratorul sa suspende despagubirea pana la rezultatul contestatiei care in mod normal va fi acelasi cu procesul verbal initial.

    - In Craiova insa este celebru un caz in urma caruia pana dimineatza ,pe o strada buclucasa, s-a schimbat sensul de mers pentru ca "vinovatul" de la MAI sa iasa basma curata, insa asta se intampla pe vremuri mai negre...

    Sa ai bafta.
    W203 - 2001

    Comment


    • #3
      Originally posted by nickbal View Post
      In astfel de cazuri de obicei sunt sanctionati ambii participanti: el vinovat pt. accident cum probabil ca a si constatat 'organul'; si apoi tu sanctionat pentru acces pe un tronson de strada interzis pentru circulatia din respectivul sens (cu sens unic).

      Am vazut multe cat timp am facut taximetrie dar contestatia lui ,teoretic, nu are nici o sansa (daca el este un muritor de rand) iar raspunsul in urma ei trebuie sa fie acelasi;
      Este normal ca asiguratorul sa suspende despagubirea pana la rezultatul contestatiei care in mod normal va fi acelasi cu procesul verbal initial.

      - In Craiova insa este celebru un caz in urma caruia pana dimineatza ,pe o strada buclucasa, s-a schimbat sensul de mers pentru ca "vinovatul" de la MAI sa iasa basma curata, insa asta se intampla pe vremuri mai negre...

      Sa ai bafta.
      Nu stii cam cat poate dura un astfel de caz si daca voi ramane si eu fara permis?Omul acela este un om simplu doar ca are ceva firma,atata tot.....a semnat procesul verbal facut de politistul constatator.Multumesc mult

      Comment


      • #4
        Si eu sunt intr-o astfel de situatie, si procesul dureaza din decembrie 2008, si inca este pe rol.
        -insa la mine stau un pic alfel treburile:
        -am intrat in depasire la o Dacie pe un sector de drum unde aceasta manevra era permisa, deci am facut totul legal, dar omul din Dacie, voia sa vireze la stanga pe un drum laturalnic cand eu eram in depasirea lui, asa ca mi-a taiat fatza si l am lovit, deci nu sa sigurat si nici macar nu semnalizasera actiunea, sa stiu si eu sa nu intru in depasire,
        -Probleme peste probleme, am mai intrat si intrun Fiat saracul parcat pe marginea drumului, cum am ricosat din Dacie(ca sa vezi diferenta dintre masini, Am rupt tot Fiatul ala, iar eu aveam doar coltul din dreapta putin avariat, far spart, aripa un pic indoita si bara rupta), dupa ce loviseram destul de bine 2 masini,
        -am mers la Politie, si a iesit vinovat cel cu Dacia, pentru angajarea in manevre fara asigurare si semnalizare.
        -Dupa cateva zile de la constatare a depus contestatie contra procesului verbal intocmit de Politai, dar a semnat si el acel proces.
        -din 20 Dec 2008 inca nu sa rezolvat nimik
        -intre timp eu mi-am reparat masina pe banii mei

        Cei de la asigurari mi-au zis ca daca ramane treaba asa cum a stabilit politatiul, imi platesc dauna intreaga pe care ei au calculat-o in jur la 2000 euro, iar daca ne scot culpa comuna, imi dau doar jumate din dauna.

        Asta este,asteptam si speram.

        Toate cele bune.
        W202..C 200, 100Kw,benzinar din `95
        http://www.clubmercedes.ro/my-w202-c...51.html?t=8551

        Comment


        • #5
          Originally posted by Benone View Post
          Nu stii cam cat poate dura un astfel de caz si daca voi ramane si eu fara permis?Omul acela este un om simplu doar ca are ceva firma,atata tot.....a semnat procesul verbal facut de politistul constatator.Multumesc mult
          Nu stiu cat va dura procesul ca traim unde traim dar legat de ramasul fara permis, asta trebuia sa se intample (daca era cazul) direct la rutiera atunci cand s-a facut procesul verbal.

          Nu stiu ce s-a scris in procesul verbal dar daca s-a scris ca tu circulai pe interzis cred ca trebuia sa iti opreasca permisul atunci. Nu stiu exact cum v-ati inteles acolo dar cred ca daca era cazul se alegea atunci.

          Bafta!
          W203 - 2001

          Comment


          • #6
            Tara nimanui....

            Comment


            • #7
              Originally posted by Benone View Post
              Tara nimanui....
              Si fiind in tara nimanui, cel mai practic ar fi sa te intelegi cu asiguratorul sa repari masina in regie proprie cu o evaluare a lor in prealabil si la final vezi ce se alege, asa cum spunea colegul de mai sus.
              Daca reparatia costa enorm si nu te poti atinge, nu ai decat sa o ti pe dreapta pana la rezolvarea contestatiei.

              Putin Off-topic : Am prieten care a facut un credit de 150 de milioane sa repare un Logan iar la final a primit banii de la asigurator, bani pe care nu a putut sa ii foloseasca la "stingerea" creditului (ca nu a belit ochii la credit) si evident i-a depus la banca si pe cealalta parte plateste dobanda la creditul facut... deci tara lui Tata-mare.
              W203 - 2001

              Comment


              • #8
                Legat de reparatia in regie proprie,este cea mai buna alegere.
                Eu mi-am facut masina cu 25 milioane, cu piese originale din dezmembrari, toate in stare foarte buna,
                -iar asigurarea urmeaza sa imi dea minim 43 de milioane sau maxim 90 (ce bine ar fi)
                -conteaza insa foarte mult la ce meserias mergi ca sa iasa treaba buna, si sa aiba echipare performanta.

                O seara frumoasa.
                W202..C 200, 100Kw,benzinar din `95
                http://www.clubmercedes.ro/my-w202-c...51.html?t=8551

                Comment


                • #9
                  Va salut,
                  Am fost azi pa RMB Cluj, pentru a imi face un deviz de piese,sa pot dovedi asigurarilor costurile de reparatie.
                  O sa atasez catva poze cu masina lovita, si cu devizul dat de Reprezentantza, sa vedeti niste preturi.
                  -pentru coltul lovit, piesele ma costa mai scump ca si masina
                  -bine ca masina este reparat deja, dar astept banii de la asigurare.
                  Attached Files
                  W202..C 200, 100Kw,benzinar din `95
                  http://www.clubmercedes.ro/my-w202-c...51.html?t=8551

                  Comment

                  Working...
                  X
                  Logan | Dacia Logan |Anulare DPF